Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алуминиева посуда

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алуминиева посуда

    Здравейте!
    Посъбрах няколко военни манерки и канчета от алуминий, но четох някъде че били неподходящи за съхранение на вода и храна.
    Въпросът ми е, колко е вреден алуминият?Само да се готви в такива прибори ли е опасно, т.е. при топлинна обработка?Или е вредно да се държи в тях каквото и да е за ядене и пиене?И колко е опасно всъщност?
    Наясно съм, че има алуминиеви прибори(като бирените кутийки например), които са специално обработени и безвредни.Питам за армейските.

  • #2
    До: Алуминиева посуда

    Цялата ми казарма (две години) ядехме само от алуминиеви чинии и канчета и двайсет години след това още съм жив. Предполатам че няма постоянно да готвиш и ядеш от такава посуда така че няма от къкво да се притесняваш.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #3
      До: Алуминиева посуда

      Здавейте доколкото знам не е добре да се готви в алуминиеви съдове но за седмица две вероятно няма да е проблем

      Коментар


      • #4
        До: Алуминиева посуда

        Доколкото помня от училище, не е проблем да се готви и да се ползват за ядене . Вредно е когато храната или водата престоява дълго време в такива съдове, за това трябвало след като се сготви в тенджера под налягане примерно после храната да се премести в друг съд .
        Най-добрия реглаж на преден и заден мост

        Коментар


        • #5
          До: Алуминиева посуда

          Чиниите не бяха ли от алпака, която май е различна от алуминия.Само походните прибори-манерки, канчета бяха от алуминий.
          Иначе пуша по кутия и нещо цигари на ден, ям какви ли не боклуци от магазина и в какво ще си сготвя храната на пикник ми е последният проблемПросто скоро си купих реплика на американска военна манерка и канчето беше от алуминий и ми стана интересно.Оригиналните канчета на USманерките сякаш са от друг метал?

          Коментар


          • #6
            До: Алуминиева посуда

            Първоначално публикуван от жеко Преглед на мнение
            Здавейте доколкото знам не е добре да се готви в алуминиеви съдове но за седмица две вероятно няма да е проблем
            Алуминият е и неговите сплави се използват и за готвене и за сервиране, без предупреждения от производителя за опасност.
            От алпака в казармата са били шолите за малеби и реване! ("Това реванол ли е? Нашият готвач да ти направи реванол - да видиш!")

            Когато алуминият се е добивал в малки количества, се е смятал за благороден метал и са изготвяли украшения.

            Втори живот на алуминия идва с ерата на тефлона. Политетрафлуоретилен. Тефлоновото покритие предотвратява пригаряне при пържене и готвене, лесно се почиства. Деполимеризира при температура около 520 градуса. Наименованието на фирмата ТЕФАЛ се състои от ТЕФлон и АЛуминий.

            Напоследък се продават тигани от алуминий, покрити с алуминиеви окиси - неорганично съединение, позволяващо пържене без мазнина и подгряване до колкото искаш.

            Опасни за съхранение са калайдисаните медни съдове. При нарушение на калаения слой киселините от манджата реагират с бакъра и се получава отрова. Предизвиква разстройство.(проверено!)

            Коментар


            • #7
              До: Алуминиева посуда

              Професорът по химия в университета казваше, че алуминия във войнишките посуда има отношение към прогресиращото в следвоенните години увеличение на средния ръст (предимно при мъжете).
              LZ1GYY
              0898 436 956

              Коментар


              • #8
                До: Алуминиева посуда

                Ето част от моя полеви комплект девет части само от алуминий. Всичко с изключение на кафеварката и бутилката от данска водка (тя е за концентрат) съм ги купил преди десетина години от вече срутения магазин за продажба на военни стоки на ул. Попова шапка. Наскоро ми казаха че има подобен магазин на военните някъде из подделенията в Суходол но все не остава време да се разходя до там някой ако знае нещо нека сподели пък ще почерпя. С тази "вредна" посуда съм изкарал много приятни ловни и риболовни излети всичко ми седи в една мешка в гаража и като тръгна на някъде само го мятам в джипа заедно с един газов котлон.
                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                От алпака в казармата са били шолите за малеби и реване! ("Това реванол ли е? Нашият готвач да ти направи реванол - да видиш!")
                По други подделения може и войниците да са яли в съдове от алпака (неръждавейка) но понеже ние бяхме ВВСари и фенове на алуминия и шолите бяха алуминиеви в алпака ядеха само офицерите и старшините.
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от sek.1; 16-08-09, 11:34.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  До: Алуминиева посуда

                  Голяма част от нашите дълголетници са се хранили именно в алуминиеви съдове и с такива прибори . Още имам такива от моите баба и дядо .
                  Не се знае от какво ще доживееш до 100 години .
                  Ползвай си ги със здраве - и като чукнеш 100- да почерпиш .....

                  Коментар


                  • #10
                    До: Алуминиева посуда

                    Първоначално публикуван от gere Преглед на мнение
                    Професорът по химия в университета казваше, че алуминия във войнишките посуда има отношение към прогресиращото в следвоенните години увеличение на средния ръст (предимно при мъжете).
                    Тази теория ми е позната, и понеже съм се запознал с нея от други източници, не е невъзможно да има истина в нея...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Алуминиева посуда

                      Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                      Здравейте!
                      Посъбрах няколко военни манерки и канчета от алуминий, но четох някъде че били неподходящи за съхранение на вода и храна.
                      Въпросът ми е, колко е вреден алуминият?Само да се готви в такива прибори ли е опасно, т.е. при топлинна обработка?Или е вредно да се държи в тях каквото и да е за ядене и пиене?И колко е опасно всъщност?
                      Наясно съм, че има алуминиеви прибори(като бирените кутийки например), които са специално обработени и безвредни.Питам за армейските.
                      По едно време и аз събирах алуминиеви съдове и си зададох същите въпроси.В интернет открих открих следното:

                      Алуминиеви съдове
                      Тези съдове са много по-леки от стоманените и емайлираните, отличават се със значителна здравина и не се повреждат от действието на резки температурни промени. Удобни и хигиенични са за приготвяне на храна, но при условие, че се използват правилно.
                      В тенджерите, изработени от листова алуминиева материя, е най-добре да се приготвят супи.
                      В летите, по-дебелостенни алуминиеви съдове от вторични алуминиеви сплави, каквито са тиганите, тенджерите за печене и др., могат да се приготвят задушени, печени, пържени и други подобни ястия, които са бедни на органични киселини.
                      Алуминиевите съдове и особено тези, изработени от алуминиеви сплави, се подават на разрушителното действие на готварската сол и на някои органични киселини (ябълчна, лимонена, вине-на, янтарна и др.), които се съдържат в повечето зеленчуци и плодове. В резултат на това действие корицата от алуминиев окис, която обикновено покрива повърхността на съда и го предпазва от корозия, се разрушава. Алуминият започва наново да се окислява и преминава частично в храната във вид на соли с органичните киселини. Това е нежелателно, макар че алуминият не притежава изразени токсични свойства. Ето защо в алуминиеви съдове не трябва да се държат кисело зеле, кисели краставички, туршии, солени саламури и маринати, а също и кисели компоти и плодови десерти.
                      Храни, приготвени в алуминиеви съдове, не трябва да се оставят да престоят в тях дори и един ден. Те трябва веднага да се прехвърлят в емайлиран, порцеланов, фаянсов или стъклен съд.
                      И още един съвет! След употреба алуминиевите съдове трябва да се накисват във вода и да се измиват с мека четка или гъба.Най-добре е да се измиват с боракс (1 супена лъжица боракс в 1 л. вода) или сода бикарбонат ( 1 чаена лъжичка сода бикарбонат в 1 чаша вода).
                      Черният налеп, който се образува по стените на алуминиевите съдове, се отстранява лесно, ако се изтрие с парче плат, натопено в оцет, и веднага след това се измие с гореща вода и сапун. Силно замърсените части на алуминиевите съдове се изтриват с пемза и сапун или с фини прахове за зъби (калциев карбонат преципитат, който се продава в аптеките).
                      Алуминиевите съдове не трябва да се почистват с телени изтривалки, с шкурка или с телени четки, с калцинирана сода, с готварска сол, силни киселини (сярна, солна) или силни основи (сода каустик). Всички те разрушават защитната им корица от алуминиев окис и предизвикват усилена корозия на метала, вследствие на което съдовете бързо се износват.
                      Всички знаем, че този метал не е безопасен, затова трябва да подменим алуминиевите си съдове с нови. В тях в никакъв случай не трябва да се приготвят, а още по-малко да се съхраняват, домати, зеле, други кисели продукти, а така също и солени ястия. Макар че се произвеждат съдове от специално обработен алуминий, които са по-здрави и безопасни, специалистите така или иначе не одобряват използването на такива съдове, защото производството им е токсично.
                      Алу­ми­ни­е­ви­те съ­до­ве мо­гат да пре­вър­нат ки­се­лото зе­ле в опас­но яс­тие. Млеч­на­та ки­се­ли­на ра­зяж­да сте­ни­те на съ­да и в ор­га­низ­ма по­па­дат вред­ни­те ве­щес­т­ва.

                      Прилагам и един файл за други съдове.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        До: Алуминиева посуда

                        От всичкото изписано до тук,
                        следва че алуминиевите съдове са идеални за полеви условия, барбекюта и салати от каквото си искаш в тях.
                        Все пак пържолите няма да ги държим 3 дена в тях я.
                        Пък и колко често се използват ...
                        В казармата 9 месеца, всеки ден съм ял в тях, пък нищо ми (засега).

                        Аз имам 2 комплекта такива съдове в Скитника.
                        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Алуминиева посуда

                          Няма никаква вреда в алуминиевата посуда.Но както съм чувал от моито родители и стари хора най хубаво и най сладко се яде от бакърена посуда, особенно пържено савсем различен вкус има като си е в бакърена чинийка пробвайте.
                          Таква посуда може да ви направи всеки калайджия .Успех

                          Коментар


                          • #14
                            От: Алуминиева посуда

                            Напоследък във военните магазини могат да се намерят бъбрековидни канчета. цената им е 2.50 лв. По-здрави са на усещане от стандартните български войнишки прибори.
                            Горещо ги препоръчвам като добавка на всеки друг полеви комплект!
                            Публикувайте отговор

                            Коментар


                            • #15
                              От: Алуминиева посуда

                              Въпросът за алуминия като материал за посуда общо-взето е изчерпан, но понеже става дума за съдове за хранене, а и вече е засегнато в темата: Да напиша две думи за алпаката и "неръждавейките". Тези два материала много често (вкл. и в тази тема) се бъркат за едно и също. Това съвсем не е така, Неръждаемите стомани са много видове, най-използваната за съдове и пр. домакински изделия е 18/10, като цяло за тях може да се каже, че не са най-доброто като избор за съдове за храна и като качества не са нещо повече от алуминия - т. е. имат си добрите страни, имат си и отрицателните и като цяло: Употребата им за въпросните цели е компромис. Съвсем друго яче стои въпроса със алпаката, това е прекрасен материал за изработка на домакински съдове и всякакви др. под. пособия. Според свойствата си, относно целта, алпаката се нарежда веднага след емайлираните, керамичните и стъклените съдове. За съжаление, тя е много скъпа (точно като менте на алпаката навлезе масово неръждавейката) и все по-рядко се намират съдове от този материал. Като практическа препоръка: Търсете всякакви производи (освен съдове, също и мивки например) със щемпела - Хром Силистра, също и Цептер, но последното е на едни смъртоносни цени...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X