Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бръз самоделен филтър за вода

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бръз самоделен филтър за вода

    През годините съм ходил доста по нашите планини (за съжаление само по нашите) и никога не ми се е налагало да филтрирам вода за пиене. Винаги съм я пил така без никакви вредни последствия.
    Обаче!
    Всеки си преценява сам какво и как да пие и за това качвам този прост начин за направа на филтър.

    Материалите са: Пластмасова бутилка от популярен натурален сок, макетен или друг остър нож, филтриращ елемент В-100-15 (руски или западен по желание) за домашна филтрираща кана, 1-2 или повече "свински опашки"

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN9457.JPG
Прегледи:1
Размер:331.5 КБ
ID:6141539

    Изрязват се дъното и гърлото на бутилката и се пуска филтриращия елемент. Тук трябва да се каже, че независимо от западния произход на бутилката съм попадал на различни размери на тясната и част. По някога филтърния елемент минава свободно без да осигури херметична сглобка, и за това е добре да се подготви предварително.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN9458.JPG
Прегледи:1
Размер:252.1 КБ
ID:6141540

    На края с една или повече опашки се осигурява закрепването на изделието.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN9459.JPG
Прегледи:1
Размер:208.4 КБ
ID:6141541

    Хубаво е ако се филтрира вода с пясък или кал в нея, върху филтриращия елемент да се сложат 1-2 пласта тъкан за да се повиши живота на елемента.

    Цената на целия масраф е: филтриращ елемент 10-15 лв (без промоция), натурален сок 1л. 3-3.5 лв 15-20 мин. труд и сръчни ръце. Съдържанието на елемента не е по различно от това на значително по скъпите туристически продукти в тази област.

    За въпросните елементи (аз ползвам руски) производителя казва: Пречиства водата от хлор, фенол, тежки метали (живак, олово), хлороформ, бензол, пестициди и други...
    Дават му ресурс от 170 л. водопроводна вода, като той може да се променя в зависимост от качеството на изходната вода.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    От: Бръз самоделен филтър за вода

    Преди доста време е обсъждано тук http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=171556

    Това с бутилката не ми изглежда много компактно
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #3
      От: Бръз самоделен филтър за вода

      Аз нищо не предлагам за обсъждане- даже напротив. Надявам се да не се превърне в поредната празнодумна говорилня.
      Що се отнася до компактноста- е няма пълно щастие. Там където сте го обсъждали това, забелязах, че се набляга предимно на скъпите варианти, а този е доста евтин.
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар


      • #4
        От: Бръз самоделен филтър за вода

        Добра идея, но домашните филтри не пречистват живите бацили, бактерии, паразити и прочее дребосък, който предизвиква стомашни проблеми ако пиеш вода от река, езеро и т.н. Друг вариянт на евтина пречиствателна система срещу бацили, бактерии и т.н. живи неща, е "сламка" с въглен - става от по-широка тръбичка, запълнена с активен въглен и затапена от двата края с парче филтър за кафемашина. При по-голяма тръбичка може и топчета памук от двата каря, затворено с парче филтър. Активния въглен трудно се налива в сламка, но ако си намериш от тези пухкави жици - не знам как се казват -
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nwp8FLZ.jpg
Прегледи:1
Размер:36.4 КБ
ID:5778106
        може да отрежеш парче,
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:xgHFIOB.jpg
Прегледи:1
Размер:19.0 КБ
ID:5778105
        слагаш го в плик с активен въглен, разтърсваш плика да се напълни пухкавата жица с въглен, и бутваш това в сламката.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41UMuJb.jpg
Прегледи:1
Размер:13.9 КБ
ID:5778107


        слагаш парче филтър от двата края, омотаваш краищата около сламката отвън и лепиш с тиксо:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6scjJ4D.jpg
Прегледи:1
Размер:16.1 КБ
ID:5778108 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aGiRaIK.jpg
Прегледи:1
Размер:14.3 КБ
ID:5778109

        Коментар


        • #5
          От: Бръз самоделен филтър за вода

          Ето една по-пипната „дизайнерски“ модификация.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8123.JPG
Прегледи:1
Размер:289.9 КБ
ID:5800070Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8122.JPG
Прегледи:1
Размер:304.0 КБ
ID:5800069Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8124.JPG
Прегледи:1
Размер:167.9 КБ
ID:5800071Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8125.JPG
Прегледи:1
Размер:144.4 КБ
ID:5800072

          Състои се от пвц тръба 75, парче стара чаша и същия модел филтър.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8126.JPG
Прегледи:1
Размер:300.7 КБ
ID:5800073

          Така е в походно положение.
          Може да филтрира от мръсна вода до ръждив антифриз. Много добра работа върши и за омекотяване и обезмирисяване на гадна ракия. Само не съм пробвал дали пречиства дъх на загоряло(на последък не я загарям)
          Наканил съм се, но все не ми остава време да направя няколко проби с вода от едно доста гадно блато и да ги занеса в ХЕИ за анализ.
          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

          Коментар


          • #6
            От: Бръз самоделен филтър за вода

            Ползваме кана с такъв филтър,и честно казано не и вярвам на 100%
            Интересно ми е,какъв ще е резултата от анализа на ХЕИ,с водата от блатото?
            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
            Киа спортаж2000тди 98г
            Ауди А3 1.9ТДИ
            Каравана Аdria 390Q

            Коментар


            • #7
              От: Бръз самоделен филтър за вода

              Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
              Ползваме кана с такъв филтър,и честно казано не и вярвам на 100%
              Интересно ми е,какъв ще е резултата от анализа на ХЕИ,с водата от блатото?
              И на мен ми е интересно, ма пусто все няма време. Напразно не и вярваш на каната. Може би не покрива всичко на етикета, но върши работа. Наточи 2 шишета вода от чешмата. Едното филтрирай, а другото не, и виж коя по-бързо ще се вмирише на жаби. Иначе теста не е никак скъп. Нещо от сорта на 3-4-5 лв. на проба.
              Ти ако имаш някоя остра и миризлива ракия- пусни я през каната с един нов филтър за да видиш резултата.
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • #8
                От: Бръз самоделен филтър за вода

                Ще пробвам.
                .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                Киа спортаж2000тди 98г
                Ауди А3 1.9ТДИ
                Каравана Аdria 390Q

                Коментар


                • #9
                  От: Бръз самоделен филтър за вода

                  За водата съгласен, но за ракията най-ценното в нея не е концентрацията на алкохола, а аромата, вкуса и цвета.
                  Лоша ракия се дестилира с качествен материал с добавена вода така, че алкохола да не надвишава 10%.

                  За вода от непроверен източник в планината съм чувал, че на 1 литър 1 кристал калиев перманганат KMnO4 унищожава всички бактерии. Със сигурност е вреден и за човека, тъй като е силен окислител и изгаря /окислява/. Малко е "железен" вкуса, но като няма друга вода се пие.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X