Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

    Многослойното обличане – изясняване на концепцията.
    Generation III Extended Cold Weather Clothing System (GEN III ECWCS)

    Първото поколение ECWCS е разработено през началото на 80 те години с цел осигуряване на личния състав на Армията на САЩ с дрехи осигуряващи комфортно носене на службата и участие в бойни действия при температури от + 4 до - 51 Градуса Целзий. По същество това е първото масово използване на новите материали и технологии в армейски условия. То се състои от четири слоя:
    -полипропиленово бельо
    - Униформа от памук (заменен през 1994 г. от найлон памук 50/50).
    - „Ватирана” подплата, като пълнежът е от синтетични влакна.
    - Мембранна (Гор Текс) „парка” и панталон.

    Второто поколение ECWCS се отличава основно по заменянето на „ватираната” подплата с такава от Полартек (известна у нас като „полар”) в две версии „лека” с Полартек 200 и „средна” с използването на Полартек 300. Основният плюс е че „полара” топли и мокър, практически не задържа вода , съхне лесно и не претрива. Недостатъка е в относително ниската му устойчивост не изтриване. Оплакванията от „прегряване”, както и от неудобствата на „не сгъваемата” качулка предизвикват и промяна на кройката и вида на „парката”-добавени са допълнителни ципове за механична вентилация под мишниците , лека синтетична подплата, а така също във версията за армията качулката е направена „сгъваема” в яката. Интересно е , че специалните сили приемат циповете за вентилация, но не и сгъваемата качулка при, което има парки условно наречени 1.5 поколение. Махнати са и джобовете на мембранния панталон, тъй като е установено, че същият се ползва изключително рядко, а и всеки шев по него води до неговото отслабване.

    Третото поколение ECWCS представлява качествено ново ниво, опитвайки се да даде концепция за комфортно и подходящо за пълния спектър от мисии облекло. Промените са толкова много, че практически имаме напълно нова концепция:
    Кои са елементите на ECWCS III:
    1. Така нареченият „слой до кожата” – най често фанела и боксерки от материал „издърпващ” потта от тялото, антибактериален, и най често „ стягащ” - т.е. плътно до тялото. Това най-често са дрехи от типа на „Ъндърармор”, като избора им е индивидуален (има няколко „одобрени образци”) и те не се предоставят от армията.
    2. Бельо „Ниво 1” – изработено от 100% полиестер или Polartec® Power Dry® по технология позволяваща съчетаването на отлично „дишане” на кожата с „отвеждане” на потта от тялото с цел намаляване на рисковете от претриване и ефекта на замръзване след интензивно движение довело до изпотяване. Бельото съхне много бързо, шевовете са „плоски”, като т.нар. Microban обработка намаляват значително развитието на бактерии в него, като по този начин значително се намалява и „вмирисването” при продължителна употреба.
    3. Бельо „Ниво 2” Изработено е от същите материали като Ниво 1, но е с по особена конструкция на материала като от вътрешната страна той е оформен като „квадратчета” от мъхест материал. Идеята е „власинките” да осигуряват задържане на топлината на тялото и осигуряване на т.нар. „микроклимат”, а „каналчетата” да дават проветряване на тялото. Ниво 2 отново е с антибактериални свойства като за разлика от първо ниво е с цип до средата на гърдите и е леко усилено на коленете и лактите.
    4. Ниво 3 се състои само от „риза” – всъщност леко яке от микро флийс- изработва се от т .нар. Polartec® Thermal Pro®. Първоначално е предвиден и клин от същия материал, но практиката показва, че същият е крайно непрактичен и бързо отпада.
    5. Ниво 4 се състои отново само от защита за горната част на тялото – т.нар.”ветрова риза” или ветровка - изработена изцяло от синтетичен материал - найлон +спандекс, тя е предназначена да осигури защита от вятър при относително топло време, като същевременно осигурява дишаемост много над ниво 5 или мембранните материи.
    6. Ниво 5 – това е най-същественият пробив в до сегашните системи на армейско облекло. Това е т.нар. „Софт шел” яке и панталон. Сотф шел технологията идва от скалното катерене, където заради високите анаеробни натоварвания, мембранните дрехи се оказват не особено подходящи, тъй като каквато и да е мембрана не е в състояние да се справи с потенето и отделянето на много топлина от тялото. Това ражда напълно нова технология, която се основава на „ климатизирането” на тялото, а не на неговото „херметизиране”. Използва се много лек синтетичен материал, със специална обработка както на самите влакна, така и на готовата материя. При лек дъжд на практика капките се оттичат по повърхността , материала диша отлично у дори и мокър при интензивно движение не запазва водата в себе си. Има добри ветрозащитни качества, но тялото „чувства” вятъра и се охлажда от него, без това да води до изстиване. Ниво 5 е създадено да се носи ВМЕСТО униформата а не над нея. Поради това както горната така и долната част са с функционални джобове.
    7. Ниво 6 - мембранна парка и панталон изработени от новия GOR-TEX® Paclite® материал осигуряващ по леко решение в сравнение с преди използваният триламинат. По същество няма разлика в кройката спрямо ECWCS второ поколение. Парката е с множество функционални джобове , докато панталона практически е без такива , само с два „проходни” капака осигуряващи достъп до джобовете на панталона под него. Панталона има ципове почти на ¾ от дължината на крачола с цел да боже да бъде обуван върху основния, без да е необходимо свалянето на обувките или примерно сядането на човека.
    8. Ниво 7 се състои от „ватенка” направена от материала PrimaLoft® - известен с отличните си топло защитни качества и по същество представляваш по-добра и относително по-лека алтернатива на Тинсулейт. Това ниво на облеклото е предназначено само за много студено и същевременно сухо време без особена

    физическа активност.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0_72fd3_ea6658e8_XL.jpg
Прегледи:1
Размер:84.5 КБ
ID:5965920
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GEAR_ECWCS-III_Cold_Weather_All-7-Layers_lg.jpg
Прегледи:1
Размер:63.7 КБ
ID:5965921
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

  • #2
    От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

    Многослойното обличане кой знае от кога е - моряците си го ползват от поне 100 години. Отгоре мушама, надолу различни видове топли дрехи според мастото на земното кълбо и работата за вършене. Същото е в северните страни. Там пък имат многослойни обувки. Тънки чорапи, дебели чорапи, една обувка, втора към нея или независима, стигат до трета - лек непромокаем и ветронепроницаем ботуш от гумиран плат. В хладните места с дъжд имат едно тънко непромокаемо яке и дрехи от тениска до пуловер според сезона.
    Американците все се засичат с македонците кой първи е измислил топлата вода в античността и подобни.

    Коментар


    • #3
      От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

      В общи линии нищо ново, една напълно правилна съвременна система за обличане при студено време. Кога е въведен този stage III? Предполагам относително скоро..., браво на американците - явно при тях използването на нови средства за осигуряване на комфорт на войниците не се разглежда като предателство.
      А имаш ли достъп до по сериозна информация по въпроса. За прост пример давам мембраните - там първо има няколко вида мембрани gore tex, после има няколко технологии на ламиниране - ти си посочил pac lite, което е странно решение за бойна дреха, но сигурно си има причина, и последно, но не по значение е вида на текстила върху който се ламинира мембраната. Често при военните се използват специфични комбинации, които не са заимствани от "спортните" стоки. Та, ако знаеш нещо повече по техническата чат ще е интересно да разкажеш.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

        Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
        Многослойното обличане кой знае от кога е - моряците си го ползват от поне 100 години. Отгоре мушама, надолу различни видове топли дрехи според мастото на земното кълбо и работата за вършене. Същото е в северните страни. Там пък имат многослойни обувки. Тънки чорапи, дебели чорапи, една обувка, втора към нея или независима, стигат до трета - лек непромокаем и ветронепроницаем ботуш от гумиран плат. В хладните места с дъжд имат едно тънко непромокаемо яке и дрехи от тениска до пуловер според сезона.
        Американците все се засичат с македонците кой първи е измислил топлата вода в античността и подобни.
        Колега, американците нямат никакви претенции за откриването на топлата вода. Самите те признават, че са около 5 до 10 години назад във върховите технологии използвани например при разни експедиции. Въпроса е в това че систематизирането което са направили е доста удачно , а и един друг- че са отворили до край крана на парното (демек не са икономисали) за да е топло на обикновения кашик.
        Това дето го четеш са под 5.8 кг. (някой неща са х2 в комплекта) и се събира в долната една трета на стандартна раница PALS/MOLLE и го има всяко едно войниче до простия кашавар. И това е извън стандартната униформа, която има пет компонента.
        Описал съм го не защото припадам само поради причината че го ползва Ю Ес Ей Арми, а защото е добре организирана система на обличане.
        Последно редактирано от Mad Dog; 19-03-12, 22:42.
        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
        No man left's behind !!!!

        Коментар


        • #5
          От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          В общи линии нищо ново, една напълно правилна съвременна система за обличане при студено време. Кога е въведен този stage III? Предполагам относително скоро..., браво на американците - явно при тях използването на нови средства за осигуряване на комфорт на войниците не се разглежда като предателство.
          А имаш ли достъп до по сериозна информация по въпроса. За прост пример давам мембраните - там първо има няколко вида мембрани gore tex, после има няколко технологии на ламиниране - ти си посочил pac lite, което е странно решение за бойна дреха, но сигурно си има причина, и последно, но не по значение е вида на текстила върху който се ламинира мембраната. Често при военните се използват специфични комбинации, които не са заимствани от "спортните" стоки. Та, ако знаеш нещо повече по техническата чат ще е интересно да разкажеш.
          На парката пише - PTTF триламинат- външен слой 100% найлон (полиамид), вътрешен слой 100% найлон.. На коленете и от лактите Левъл 6 е с кордура- по мое мнение или 250 или 350. Причината е намаляването на масата и обема за което съм писал по- нагоре. Левъл 5 пише -93% найлон -7 % спандекс.Материала е Epic Nextec - същия се ползва при алпийските неща на Wild Things или поне тяхното лого го има на етикета. Като ползвател (във времето) на всички генерации от едно до три - дрехите са по- леки и по-тихи. Зарязали са износоустойчивостта за сметка на комфорта. Подобно нещо се забелязва и при тактическата екипировка- докато преди точно 5 години всичко беше Кордура 1000 - сега е 500 - по малко държи, но е леко е не ръби.
          "Ветровката" - Левъл 4 е на Milliken пак според етикета. на мен лично нищо не ми говори но може би на планинарите им.
          Интересното е, че Специалните Сили тотално са отрекли мембранните облекла- при тях най-най горният слой е PCU - Протектив Комбат Униформ , което е нещо като Левъл5 ама не баш- по-"кораво" е и има допълнителни панели от Кордура 350 и до колкото знам е от Agility™ на Brookwood. За сметка на това имат и горно и долно на "ветровката" и ползват комбинация от двете при неблагоприятни климатични условия.
          Generation III е приет преди около 4 години, униформата на Сп Сили - преди 5-6. Сега има нов проект за Специалците , където доколкото знам водещи са едни симпатяги от една неизвестна фирма наречена Патагония.
          Последно редактирано от Mad Dog; 19-03-12, 23:36.
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • #6
            От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

            Като пример за много удачна система- и като идея и като изпълнение мога да дам и други примери. Такава например е немската на KSK. Та е още по "шантава" и по немски "стисната". Под стисната да се чете- безбожно скъпа, но много компактна. Всичко е решено с един комплект дрехи, но "модулни"- всичко се слага и маха в рамките на секунди- мембраната например е отделен модул, по- точно два модула- само за вятър и отделно Гор Текс..... Връхната дреха е изцяло от материал Кордура, но не е "подлепян" за водоустойчивост. Там например бельото е три слоя, полартека е още два и т.н., като за "арктически" условия имат специален комплект, до колкото знам на Архптерикс. Съжалявам ако ставам досаден, но униформите и системите бойни облекла са ми нещо средно между хоби и професия и ги следя постоянно.
            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
            No man left's behind !!!!

            Коментар


            • #7
              От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

              +1 Поздравления за труда.

              Освен униформа и обувки, обаче войника се нуждае също от чорапи, шапка и ръкавици. Очаквам с нетърпение инфо и за тази част от оборудването.
              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

              Коментар


              • #8
                От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                Ползвам от по горе изброените облекла...принципа на обличане е известен като "луковица"..и май беше скандинавско изобретение....Сам открих , че ефекта е постижим само ако спазваш реда посочен по горе..Не става да си с памучна тениска..или вълнен пуловер и с останалото Спазавайки реда зимата се чустваш особено...не ти е студено...но не ти е и топло...ама се свиква При голямо натоварване , с раница на гърба и обилно изпотяване Goretex-a не смогва да изпарява и се мокри отвътре...затова трябва да има ципове за вентилация под мишниците. Слабите страни за мен са , здраво изпотен с всичката тази синтетика миришеш различно И....цената си я бива))
                ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                Коментар


                • #9
                  От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                  Колега - пробвай бельо с Microban или на Термошведите. Аз имам няколко "комплекта", и честно казано от както открих микробанските неща се родих от гледна точка на миризми. Бе то че мирише мирише ама няма нищо общо с телесната миризма. А след като пробвах първия "Софт шел" го предпочитам за интензивно движени пред Гор Текса.
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                    Добре, откъде се пазаруват такива облекла Микробан и Термошвед, ако не е в противоречие с правилата на форума дайте линк или на ЛС?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                      Не знам за противоречие. Микробан към момента почти няма от къде. Аз си го поръчвам по нетя. Ако искаш ще проверя на едно две места дали нямат от тези на Полартек. Termoswed има по повечето сериозни ловни магазини. Проблема е че струва тате мама и аз. В момента пробвам "евтините" аналози, но за сега не мога да кажа доколко са читави.
                      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                      No man left's behind !!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                        Има ли някакво смислено решение на проблема изпотяването в областа, където раницата допира гърба ? Каквито и дишащи материи да ползвам (+ раница с приличен дишащ гръб и разните му там еървент системи) - винаги като сваля раницата и гърба ми е мокър.
                        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                          Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                          Има ли някакво смислено решение на проблема изпотяването в областа, където раницата допира гърба ? Каквито и дишащи материи да ползвам (+ раница с приличен дишащ гръб и разните му там еървент системи) - винаги като сваля раницата и гърба ми е мокър.
                          Няма И аз винаги съм го имал този проблем...Еарвен системата където гърба на раницата е извит на самар и има мрежа ,като че ли е най ефективен...но ако ти е по лекичка самата раница...
                          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                            Хм, щеше ми се да има някакво чудодейно решение, което да действа и на 15-20 килограмови раници
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Многослойното обличане – изясняване на концепцията. Generation III ECWCS

                              Мойта раница е с такава извита рамка и не се допира до гърба. Обикновено е около 12 кг когато тръгвам. Това е най-удачния вариант и пак не е като да си без нея. Иначе благодаря на колегата за положения труд да ни осведоми. От няколко зими вече не съм обличал пуловери и се чувствам много по-добре в студа.
                              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X