Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автономна Соларна Система - мнения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автономна Соларна Система - мнения

    Здравейте,

    Казуса е следния . След като облагородихме зеленчуковата нивичка с фургон и вода дойде въпроса с токо-подаването. Първоначално планирах бензинов генератор който да се ползва само за водоизпомване. Работи бръмчи помпа и всичко е точно. До тук добре но, след появяването на живущ* се появи нуждата от по констатен ток и генератора и като шум и като разход се оказа неподходящ.
    След установяване на максималните дневни потребности от електричество, пристъпих към планиране на автономна система да покрие нуждите базирана на ВЕИ . Първоначално нещата изглеждаха прости . Презумцията е, че максималното потребление ще е в слънчевите месеци 4-10. Надолу ще изложа до какви изводи стигнах .

    Параметри на задачката:

    1. Максимална общо дневна консумация (+запас) - 4000вата

    - Воднa помпa
    600W x 5ч = 3000w
    - Радио
    10W х 10ч = 100W
    - Интернет
    10W x 2ч = 120W
    - Разни до 4kw

    2. Максимална консумация вечер - 700W

    - Лед осветление
    3х4W х 5ч = 72W
    4х10W х 5ч = 200W
    - Телевизор
    100W х 4ч = 400W


    3. Свободна покривна площ - 12кв.м.


    Решение (в проект):

    След доста четене и сметки направих пример на автономна фотоволтайчна система която да покрие горните нужди:

    Бюджет 2-3000лв.

    Заложени 25% загуби по трасето, автономност 1 ден.

    1. Панели 240wp - 4-7 броя , общ капацитет от 960wp до 1680wp, 1,7м.кв. на панел (искам в последствие максимално да използвам мястото съответно да намаля капацитета на акумулаторния блок)

    Номинална мощност: 240Wp
    Размери на модула- 1640x992мм
    Вид на клетките - поликристални
    Напрежение на отворена верига - 37,76V
    Максимално работно напрежение - 30,38V
    максимален работен ток - 7,95A
    Ток на късо съединение - 8,49А

    2. Контролер 60А МППТ ???

    3. Акумулаторен блок ???

    Нужни са 24V на 300Ah:

    4х12V х 150Ah
    4х6V х 300Ah
    12х2V x 300Ah

    4. Инвертор 24V на 2000VA/1050W


    Като цяло изглежда ясно, но не съвсем. Не ми е ясно какъв точно контролер да ползвам, като максимален капацитет в "Aмпери" при планирано паралелно връзване на панелите и 24V нa 300Ah акумулаторен блок (при нужда ще се дублира). Също при паралелно връзване на акумулатори има грижи от неравномерно зареждане? За момента само панелите и сечението ха окабеляването ми е 100% ясно. Акумулаторите ще са тягови но какви ? За постигане на 24V и подходящ капацитет са възможни множество конфигурации (Има 2V,6V,12V ) коя е по добра немога да избера.

    Моля за съвети и мнения
    Jeep ZJ 5.9

  • #2
    От: Автономна Соларна Система - мнения

    Започни с разликата между Ват W (мощност, енергия за единица време) и Ват.час W.h. което с енергия. Когато смяташ обща консумация за денонощие и събираш консуматорите (както си направил) те интересуват W.h (както и като смяташ капацитета на акумулаторите). Когато смяташ дневните консуматори за да ги захраниш смяташ само общата мощност W.

    Така като ти гледам задачата през деня имаш около киловат моментна консумация и още 10-20 А за зареждане на акумулатори. Т.е. общо взето панелите ти трябва да са с пикова мощност около 2000W (Имай предвид че при ориентиране под правилен ъгъл пак ще достигаш максимума само за час-два по обед, ако искаш да увеличиш КПД трябва на всеки час да нагласяш ъгъла)

    При акумулаторите е добре да смяташ общия разряд през нощта да е около 20-30% от номиналния им капацитет. Общо взето за тази консумация която си описал 300 Ач на 24В е ОК
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      От: Автономна Соларна Система - мнения

      Да, не бях сигурен къде да ползвам кое и ползвах само W иначе съм наясно. Пик през деня ще е до 1кв.час в повечето време ще е 550-600вата.ч което ще е само помпа и радио .
      Панелите ще са статично на юг и 40-45 градуса. Няма финанси да се почне с 2000W за това искам да го оразмеря така, че да няма проблем за добавяне в последствие. Ще сложа 2 панела първоначално грубо макс 500W, и два акумулатора да се покрият вечерните нужди. Като видя, че работи така направено ще добавям пропорционално да покрия и дневните нужди, като площ имам 12кв.м с възможност за още толкова общо 24кв.м . Като пик мощност през деня в бъдеще се очаква да стане 2кв.час. За това и питам какъв контролер да взема да има запас, панелите ще са вързани паралелно. Знам, че така сметнат акумулаторния блок ще има много излишна енергия, но няма какво да я правя а и пустите батерий са 2-ти по скъпи от панелите .

      Приемам съвети/мнения за панели 240+wp както и за тягови акумулатори цена/качество.
      Jeep ZJ 5.9

      Коментар


      • #4
        От: Автономна Соларна Система - мнения

        С оглед пускането на не толкова дебели проводници и загуби в системата мисля, че оптималното напрежение за Вашия случай е 24 волта. Но от сметките не ми стана ясно в ситуация на 3-4 безслънчеви дни какво става с Вашата система, т.е. тези 300 Ач. на 12 волта ли са или на 24?И има ли икономическа обосновка цялата тази система? Ясно е колко средства ще се вложат като максимум, но не е ясно колко време ще изтраят акумулаторите и колко ще Ви струват. А от там и колко ще Ви струва 1 квч.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Автономна Соларна Система - мнения

          На какво разстояние е от имота мрежата с ниско напрежение?
          Защото аз си реших проблема/ с още няколко комшии/ с 15сетина стълба и вече мога да имам и три фази.

          Коментар


          • #6
            От: Автономна Соларна Система - мнения

            Аз като гледам сметките за консумацията, няма да стигне бюджета само за панелите.

            - Радио
            10W х 10ч = 100Wh
            - Интернет
            10W x 2ч = 120Wh
            - Лед осветление
            12W х 5ч = 72Wh
            40W х 5ч = 200Wh
            - Телевизор
            100W х 4ч = 400Wh

            Общо 900Wh

            Ако няма да имат следене на слънцето аз бих ги сметнал на 50% от Wp за 10 часа.
            200Wp панели ще изкарат примерно 1кВч през хубав слънчев ден.

            За акумулаторите, при условие че консумацията може да ситигне 20А на на 12В бих се запасил с 300Ач ,за да живеят по-дълго.

            Всичко това обаче е без помпата която много обърква сметката, за това, и също за да си подготвен за облачните дни, бих ти предложил следното:
            Да оставиш генератора и да го направиш да се пали с контролер когато се разредят акумулаторите под 30%. Контролера може да се програмира да следи тока и напрежението, а от там и разряда.

            Така хем няма да набиваш луди пари в солари, хем като няма слънце си имаш ток. Пък и в бюджета може да влезеш.

            ПП Хладилник що няма в сметката?
            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
            Drag Grand Canyon Daily
            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
            LZ1JYM

            Коментар


            • #7
              От: Автономна Соларна Система - мнения

              Нисковолтовата мрежа е далеч, намерения за заробване с ЧЕЗ нулеви

              Системата ще работи на 24V като в последствие ще стане 48V когато започне да се окрупнява. 300Ач на 24V са напълно достатъчни само за вечер. При преминаване на 48V вече и инвертора ще стане доста по "хитър" и ще пази много повече батерийте . Окабеляването не е проблем, ще има много презапасяване. При повече поредни не слънчеви дни и недостиг на енергия ще се пуска генератора. За момента го изключвам от схемата.

              "- Радио
              10W х 10ч = 100Wh
              - Интернет
              10W x 2ч = 120Wh - 20Wh
              - Лед осветление
              12W х 5ч = 72Wh
              40W х 5ч = 200Wh
              - Телевизор
              100W х 4ч = 400Wh

              Общо 900Wh - 792Wh"

              Има лека грешка в мойте сметки горе, 792Wh е правилното . Хладилник ще има в последствие да.

              Не са толкова луди парите за соларите, намерил съм на крайна цена до обекта на 1,5лв/W за 240W панели, в момента търся по големи като капацитет на сходна цена

              Не ми е ясно контролера какъв капацитет трябва да има, и кое се смята като ток. Приетата енергия от панелите или консумацията от другия край, логично ми е да е консумациуята в този случай : 1050W нa 24V е около 44А . Моля някой да обясни? Също как може да се свържат няколко контролера за по голям капацитет?
              Jeep ZJ 5.9

              Коментар


              • #8
                От: Автономна Соларна Система - мнения

                Здравей,
                има нещо много важно, което всички пропускате - а именно това, че 240Wp панел има работно напрежение около 30V но при 20 градуса околна температура. А фотоволтаиците са с отрицателен температурен коефициент - т.е. при 40 градуса температура на панела, неговото напрежение пада. Т.е. в един момент може да се стигне до напрежение, което не е достатъчно да зарежда акумулаторните батерии (за 24V система). А в голяма жега, температурата на панела може да достигне и до 60 градуса - не се държи с ръка. И какво става - неговото напрежение спада под необходимото за зареждане на акумулаторната батерия!


                Приложената графика е за напрежение на отворена верига (празен ход).

                Коментар


                • #9
                  От: Автономна Соларна Система - мнения

                  Е само с панелите няма да мине, то затова не е баш най-евтино.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: Автономна Соларна Система - мнения

                    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                    Е само с панелите няма да мине, то затова не е баш най-евтино.
                    Стига да има подходяща възможност - дублирането на панелите с ветрогенератор (при обща акумулатолрна и конверторна част) на 80% решава проблема но и удвоява бюджета.
                    ОФБ ДБ X22SE
                    Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Автономна Соларна Система - мнения

                      Първоначално публикуван от Eurodesign Energy Преглед на мнение
                      фотоволтаиците са с отрицателен температурен коефициент - т.е. при 40 градуса температура на панела, неговото напрежение пада.
                      С цел горното се препоръчва инверторът да се монтира на сянка. Другото което може да се направи е да си избереш панели, които са проектирани да работят ефективно в топлия сезон. Има едни по технология на панасоник, под марката Саньо Хит, чиято ефективност се влияе по-малко от жегата, освен това генерират повече енергия на квадратен метър. Не знам как са цените, обаче

                      Коментар


                      • #12
                        От: Автономна Соларна Система - мнения

                        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                        С цел горното се препоръчва инверторът да се монтира на сянка. Другото което може да се направи е да си избереш панели, които са проектирани да работят ефективно в топлия сезон. Има едни по технология на панасоник, под марката Саньо Хит, чиято ефективност се влияе по-малко от жегата, освен това генерират повече енергия на квадратен метър. Не знам как са цените, обаче
                        Цените са като да си купиш два пъти повече "стандартни" фотоволтаични панели.
                        Другото, което е, че трудно ще намериш някой от Европа да ти продаде единични бройки "Саньо Хит".
                        В България няма на склад - бъди сигурен.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Автономна Соларна Система - мнения

                          Аз съм нов!!!
                          Малко разбирам:
                          2 бр. панели по 260
                          контролер 30-45ам. 12 волта
                          1 бр. гел. бат.по мин. 200 ам.
                          сега за инвертор може да се ползва системата на 12волта. или хладилник но е скъп
                          избери си
                          всяка система има проблем и той е следният:
                          през летните месеци няма проблем и легнали да са панелите ще работи.
                          През месец ноември, декември, януари, и февруари панелите трябва да бъдат вертикално разположени и ще разполагаш с 70% около 600 вата

                          Гел. батерията трябва да се пази много да не се получава спад под 25-30% а падне ли под 10% е свършила.
                          цена около 3000лв. с ДДС

                          ИМАМ НУЖДА ОС СЪВЕТ поради причината
                          Ще си правя система 2500 вата 24 часа обаче поради месеците ноември декември януари и февруари ми трябва АГРЕГАТ С АВТОМАТИЧЕН СТАРТ
                          какво е това нещо и Уамаха 3000 инвертор със стартер вършели ми работа

                          Коментар


                          • #14
                            От: Автономна Соларна Система - мнения

                            Отскоро си направих фотоволтаична централа. 1,44 Kwp. Панелите са 6 бр. Sharp-245 wp. Системата е автономна, на 24 V. Контролера е 100V/50A. Инвертора е 3000vA с номинална мощност 2500 w и пикова около 6000 w. Акумулаторния блок е с AGM гелови батерии 165Ah едната. Засега ми стига, осветлението ми е LED, топлата вода ми е на пропан-бутан с газов бойлер. Смятам до комбинирам със слънчев панел впоследствие. Отоплението е на дърва и въглища. Доволен съм, системата произвежда при добро слънце около 10-12 kw на ден. До края на тази есен ще комбинирам със ветрогенератор и ще си реша кардинално проблема с монополистите. На фона на постоянно поскъпващата цена на тока и надутите сметки, мисля че инвестицията си заслужава. А цените на всички компоненти за On-grid и Off-grid системи поевтиняват всяка година. Системата захранва осветлението, хладилник с фризер, фризер, два компютъра, телевизор, пералня 2-3 пъти седмично. Захранва и фурната, да си пекнеш нещо, ама предпочитам и готвенето да мине на газ, или на барбекюто на двора. Ето и снимки-монтажа си го правих сам, както и окабеляването.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02076.jpg
Прегледи:1
Размер:89.9 КБ
ID:5654519Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02079.jpg
Прегледи:1
Размер:381.6 КБ
ID:5654520Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02086.jpg
Прегледи:1
Размер:180.5 КБ
ID:5654521Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02087.jpg
Прегледи:1
Размер:168.8 КБ
ID:5654522Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02166.jpg
Прегледи:1
Размер:155.7 КБ
ID:5654523Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02167.jpg
Прегледи:1
Размер:151.2 КБ
ID:5654525Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02124.jpg
Прегледи:1
Размер:68.8 КБ
ID:5654526Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02126.jpg
Прегледи:1
Размер:61.6 КБ
ID:5654527Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02130.jpg
Прегледи:1
Размер:56.9 КБ
ID:5654528Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02128.jpg
Прегледи:1
Размер:84.4 КБ
ID:5654530Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM02110[2].jpg
Прегледи:1
Размер:109.2 КБ
ID:5654534

                            Коментар


                            • #15
                              От: Автономна Соларна Система - мнения

                              По мои наблюдения Виктрон е правилната марка Екстра ти е централата!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X