Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самоделен Генератор за Ток ?!?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Самоделен Генератор за Ток ?!?

    Идеята ми е следната:Двигател от мотор(мотопед)-Рига, балканче, симсон, МЗ, или какъвто и да е.Динамо от лека кола: лада, москвич....и тн.
    Двигателя и динамото се захващат така, че да са неподвижни.Свързват се с ремък, газта се прави с ръчка...като на мотофреза (примерно).Съединителя се прави като на мотор....манивелата...всичко др си е стандарт.Риташ, пали моторчето, вкарваш 1-2 скорост, подаваш малко газ (примерно ако е малка консумацията и не се товари динамото) и си имаш 12 волта нарежение и яко ампераж....доволно за лампи, касетофонче, зарядно за ГСМ, и какво ли още не (Когато си на палатка на язовира или на лозето, където няма ток).Друг вариянт е с токопреубразовател 12-220 волта.

    Като разход....динамото 10 кинта от вторични
    ..... двигателчето от без пари до стотина лева
    ..... други разходи 20-тина лв

    ======== за около 100-тина лева генератор за ток за палатки, къмпинги и тн.

    Въпроса ми е, може ли това цялото нещо да съществува като концепция...и ако имам грешка, къде е .

  • #2
    От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

    Няма грешка, точно така се и правят и във фабриките. Даже и ремъка спестяват (вал срещу вал, само с едно гумено каренце), и скоростите (няма никаква нужда от тях), а "газта" се регулира с центробежна джаджа. И нещо подобно на магазина е 150лв с все инвертор за 220 волта.

    Коментар


    • #3
      От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

      Значи не съм бил далече от истината.Мисълта ми е, че ако двигателя ми излезне мнооого тънко (да не кажа без пари), и има даже кои да ми направи преобразувателя за 220 волта....за тънки пари ще си имам генератор, който ще ми върши чудесна работа....а и според мен ще е по качествено от китайските "евтини" генератори....с някаква гаранция, която не се знае дали ще използваш + като си си го направил сам няма да ти е трудно да си го и ремонтираш.....дори ако не се претоварва алтернатора, и се направи охлаждане на двигателчето (че на моторетките е въздушно а в случая ще е неподвижно) си е вечно......мисля скоро да се захвана и да видя какво ще излезе .........



      Ясен-> благодаря ти за бързия отговор

      Коментар


      • #4
        От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

        Автомобилен алтернатор не можеш да претовариш, освен по скорост на въртене. Но пък по скорост на въртене, с мотоциклетен двигател ще ти е трудно - алтернаторите от стария тип (до около 60 ампера, с външна перка) безпроблемно се развъртат до около 14000 об/мин, а по-новия тип (по-мощни, без външна перка и с ребрест корпус) спокойно можеш да ги развърташ и до 18000 об/мин. Ако са куплирани директно на коляновия вал, такива безумни скорости даже и с мотоциклетните двигатели рядко се достигат. Имай предвид, че има смисъл да развъртиш алтернатора само до около 4000об/мин - по-нагоре той не става по-мощен. На 2000 примерно работи с половин мощност, изобщо - намери си на алтернатора токо-скоростната характеристика. Също, полезна ще ти е характеристиката на двигателя.

        Освен всичко, приготви си мощен кондензатор (1-2Ф) или малко акумулаторче. Алтернаторите работят отвратително без акумулатор на изхода и това го пише в ръководството на всяка кола.

        Коментар


        • #5
          От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

          Ако си решил да си губиш времето направи го с ремък и повишаващи шайби. Така няма да се налага да пържиш двигателчето на високи обороти. То и на ниски ще го извади тоя един киловат макс. натоварване. Няма как да намериш по-слаб еФтин двигател.
          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
          Към модераторите-А изтрийте го сега.
          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

          Коментар


          • #6
            От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

            Да бе, да. Ти да си виждал купешки генератор с ремъци? Има защо.

            Ако вземе двигателче около 50сс, за един киловат все едно трябва да го поизпържи, защото самото двигателче трудно прави киловат в ниските си режими. Ако пък не му трябва киловат - просто няма да му дава зор. По-интересно е как ще му направи ограничителя на оборотите, защото в тая конструкция, при разтоварване буталото ще излиза да види кой ръчка токовете.

            Коментар


            • #7
              От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

              Въпрос: как ще е разхода на гориво? и дали една Хонда за 1200 кинта в дългосрочен план (ако се ползува достатъчно често де) няма да е по евтина, предвид, че харчеше нещо от сорта на 150гр/киловатчас (по спомен)?
              Ако ще се ползува за по половин час два пъти в годината - един обикновен инвертор 12-220 към акумулатора на колата е добра алтернатива до 200-300 вата са евтини.
              трети вариант, по военните все още се намират разни руски генераторчета за по 100тина кинта, проблема е, че са на някакво шантаво напрежение, не помня колко, но нестандартно някакво беше...
              Четвърти вариант, ако ти е мерак да си начешеш крастата - давай както си го замислил, става.

              @Ясен: в купешките няма ремъчна предавка по две причини: а) ненужно усложняване, съответно оскъпяване на конструкцията и б) плюска КПД, съответно гориво. Знам, че го знаеш, подсказвам на колегата

              П.П. По спомен двигател от Балканче е около 2kW на 6000 оборота.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                150гр/киловатчас ...
                П.П. По спомен двигател от Балканче е около 2kW на 6000 оборота.
                150 грама на киловатчас са непостижими за голям промишлен или корабен дизел, КПД на ел. машина - отделно. Долната граница е примерно 300 и отговаря на КПД около 55%. За скромен ръчно-преносим бензинов генератор по-реалистични са едни числа като 600мл/киловатчас в щатния режим.

                Балканчето по твои спомени излиза идеално за директно куплиране със 140-амперов автомобилен алтернатор. Или 70-амперов, но на 24 волта.

                Коментар


                • #9
                  От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                  Как ще измислиш качествено охлаждане на "балканчето"?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    150 грама на киловатчас са непостижими за голям промишлен или корабен дизел, КПД на ел. машина - отделно. Долната граница е примерно 300 и отговаря на КПД около 55%. За скромен ръчно-преносим бензинов генератор по-реалистични са едни числа като 600мл/киловатчас в щатния режим.

                    Балканчето по твои спомени излиза идеално за директно куплиране със 140-амперов автомобилен алтернатор. Или 70-амперов, но на 24 волта.
                    Не споря за разхода, а и ме мързи да търся, помня само, че когато търсих такова чудо, дребосъците на Хонда бяха най-икономични от всички и то с доста разлика. А при по-сериозна употреба, горивото си е разход, с който трябва да се съобразява човек.
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                      Бе вие кога за последен път сте виждали Балканче и двигател за Балканче. Написах с ремъци защото очаквам да намери мотор 200-300 кубика. Фабричните генератори нямат ремък защото на 2kW генератор се слага 2kW мотор, а самоделката е както дойде. Помня, че аз мислех да слагам 75 конски сили мотор на 14kW генератор защото такъв имаше без пари.
                      Разхода е друга бира. За сбиртък по правило е висок но се разчита на инцидентност на употребата.
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #12
                        От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                        Първоначално публикуван от Band17a Преглед на мнение
                        ======== за около 100-тина лева генератор за ток
                        за подобни пари ако се разровиш по саитовете може да си намериш втора употреба
                        sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

                        Коментар


                        • #13
                          От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                          За разхода...според мен нее толкова важен(е няма да е някакав фрапиращ) но за период от около 5 4аса да ти е светло и да има музика...си е супер ако си на палатка....охлаждането е лесно-2 перки от лека кола от двете страни на двигателя...или нещо подобно, надявам се да свърши работа...идеята на Друкман..също е много интересна и според мен ефективна...аве с подръчни средстваможе да се направи генераторче за елементарни нужди като: осветление, музика, ако щете и 1 бързоварче или кафеварка за по кафе....

                          Коментар


                          • #14
                            Първоначално публикуван от Band17a Преглед на мнение
                            ...генераторче за елементарни нужди като: осветление, музика, ако щете и 1 бързоварче или кафеварка за по кафе....
                            Ако тази вече доста уродлива конструкция си я занесъл някъде, то явно е с кола - а в колата има такова генераторче готово, нарича се алтернатор. Хем ще мирише по-малко.

                            Първоначално публикуван от Юли Преглед на мнение
                            за подобни пари ако се разровиш по саитовете може да си намериш втора употреба
                            Е бре, кой ни е дошъл на гости. Къде се беше затрил?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Самоделен Генерато за Ток ?!?

                              От много години ходя редовно(петък,събота,неделя) на палатка.Компанията ни е голяма и сме пробвали много начини за осветление и музика включително и генератор.
                              Най-лесно и изгодно е с един оборотен акомулатор(12v 55ah работещ) осветлението го осъществяваме посредством луминисцентни лампи за къмпинг а над софрата диодни "лунички" 3 w.Акомулатора досега не е дал проблеми,осветлението не се гаси цяла вечер!Музиката от колата с най-чистия звук и от време на време се припалва.
                              Генераторът гори бензин и вдига шум.Има зарядни за телефони на 12v.Кафето се прави на жар:-)
                              Дано съм бил полезен.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X