Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задачка за зареждане ..

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Задачка за зареждане ..

    Здравейте. Къщата ми на село има малко нужда от оптимизация ... Токът е от ветрогенератор, който дава три фази, които влизат в 'чардж контролер", който на изхода си дава 24-30V (от 0 до 40А в зависимост от силата на вятъра) и зарежда акумулатори от по 12V (два по два свързани последователно, а двойките - успоредно). От там чрез инвентори (преобразователи от 12V прав в 220V променлив ток (имам и един немощен от 24 към 200)). С полученото захранвам цялата къща, в която всичко е на 220V. Помпата, която вади водата от сондажа също е на 220V, но това, което и идва е малко не-баш като за помпа ... де да знам... струва ми се малко, че даже много неефективно. На фона на всичко това, нещото което искам да попитам е каква схема ми трябва, за да направя нещо, което зарежда акумулаторите един по един и съответно ги разрежда един по един, като първото един по един не е свързано с второто, освен в случаите на зареден вече акумулатор. Давайте идеи ... Съвсем между другото, мислех за диоди, които са достатъчно мощни, че 12V инвертора да се върже директно към двата акумулатора, които пък са успоредно вързани ...

    П.П. Ако някой все пак е разбрал нещо от горното и има познанията да помогне, много ще се радвам да чуя идеите му! Благодаря предварително ...
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    От: Задачка за зареждане ..

    Уф. Ти какво направи с МОИТЕ акумулатори?

    Иначе, кажи кое ти се струва неефективно в цялата работа. Помпата, помпи ли? Токът ли свършва ненадейно?

    Да зареждаш акумулаторите един не е много смислено, освен ако не измислиш добър аргумент. Има чардж-контролери с много изходи, има балансиращи схеми...

    Коментар


    • #3
      От: Задачка за зареждане ..

      Уф - за съжаление още нямам резултат за акумулаторите

      Дебитът на помпата пада до "много слабо ", и инвенторът грее като реотан на печка. На помпата пише 300W, а на същия инвентор включвам бормашина, флекс и ел. ренде, които бачкат заедно без да ги усети гадта му с гад, а общата им мощност надхвърля 2000W. Относно зареждането 1 по 1, иска ми се, когато знам, че ще ми трябва ток за вечерта, да мога да контролирам колко точно акумулатори да останат неразредени за поливане например (щото като пусна помпата да тече и ... докато накваси 4 декара, тока по някое време доста понамалява, още повече ако няма вятър. Токът не свършва ненадейно, щото инвенторите почват да "пищят, когато напрежението падне под 11,5V, ама все пак искам направя по-механизирана работата.
      Друга една идея на това, да зарежда един по един нещата е, да ги държи горе долу в еднакви параметри, за да не се "точат" един-друг ... така де, тук някъде вече се губя в теорията и прилежащата и практика Освен това, след като зареди всичко подлежащо, смятам да го направя да зарежда с горницата вятър един резервоар с вода направо от помпата ...
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #4
        От: Задачка за зареждане ..

        Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
        след като зареди всичко подлежащо, смятам да го направя да зарежда с горницата вятър един резервоар с вода направо от помпата ...
        Това май е единственото смислено от цялата къдрава идея, която ти е дошла.

        Иначе, вземи си няколко ключмаси и ще си разделиш батериите на банки.

        Иначе: помпата може да страда от правоъгълното напрежение, което получава. Някои електромотори страдат. Също може инверторът силно да страда от чисто индуктивен товар. Пробвай за експеримента да включиш помпата заедно с някакъв активен товар, приблизително със същата мощност.

        Коментар


        • #5
          От: Задачка за зареждане ..

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Това май е единственото смислено от цялата къдрава идея, която ти е дошла.
          Само дето е свързано с изливането на резервоар и .. изкопаването на езеро, ако е по-ветровито тази зима. Иначе, че е къдрава работата, къдрава е. Хем искам да няма много загуби, което изключва преобразуването от 12 към 220. Хем ветрушката е на 24V, хем акумулаторите са на 12 и за да е по-къдрава, има и 2 на 6V по 1700W. Не знам дали споменах, че не всички акумулатори са с различен капацитет ...

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Иначе, вземи си няколко ключмаси и ще си разделиш батериите на банки.
          Или не съм наясно какво имаш предвид с тези ключмаси и затова не вдявам какво му е автоматичното на предложението, или порсто съм прос ..

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Иначе: помпата може да страда от правоъгълното напрежение, което получава. Някои електромотори страдат. Също може инверторът силно да страда от чисто индуктивен товар. Пробвай за експеримента да включиш помпата заедно с някакъв активен товар, приблизително със същата мощност.
          Дай предложение за активен товар на 300W. С какво ще ми помогне?
          Последно редактирано от upi; 13-12-11, 21:35.
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #6
            От: Задачка за зареждане ..

            Някога в заводите с тази цел слагаха кондензаторни батерий, а иначе активен товар е всеки нагревателен уред.

            Коментар


            • #7
              От: Задачка за зареждане ..

              Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
              Някога в заводите с тази цел слагаха кондензаторни батерий, а иначе активен товар е всеки нагревателен уред.
              Това ще рече 6 нажежаеми крушки от по 50W, а относно някога в заводите, би ли бил малко по-конкретен?
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #8
                От: Задачка за зареждане ..

                Това с резервоара, но именно такъв, а не басеин, за да имаш гравитационно поливане, е най-смисленото.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: Задачка за зареждане ..

                  По конкретно в подстанцията на всяко предприятие в което има много ел.двигатели,се слагаха кондензаторни батерий които компенсираха т.нар. косинус фи.Че нали енергията съдържа активна и реактивна компонента,а ел.моторите консумират реактивна,и ака нямаше достатъчно консуматори на същото количество активна,се получаваше дисбаланс и моторите не работеха като хората.Батерийте се пресмятаха спрямо този фактор на мощноста т.е кос фи.Но това беше преди 20 години,сега може да има нови технологий,не съм се интересувал скоро,но принципа е същият.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Задачка за зареждане ..

                    Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                    Или не съм наясно какво имаш предвид с тези ключмаси и затова не вдявам какво му е автоматичното на предложението, или порсто съм прос ..
                    Пропуснах - освен ключмасите ще ползваш и мощни диоди на Шотки, с които ще осигуряваш зареждането. Продават се под кодовото название "разделители за батерии" от търговците за лебедков тунинг, яхтено ел. оборудване и тн, а можеш и просто да си напазаруваш диоди от магазина и да ги наслагаш на радиатори, по няколко в паралел.

                    Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
                    Някога в заводите с тази цел слагаха кондензаторни батерий, а иначе активен товар е всеки нагревателен уред.
                    Кой е този Батерий?
                    Иначе никакви кондензатори не бива да се слагат на инвертор, който изкарва на изхода си правоъгълници. Защото ще изгори. Или ще му работи непрекъснато защитата.

                    Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                    Това ще рече 6 нажежаеми крушки от по 50W
                    Ролята на активния товар е да прибере енергията от индуктивния (помпата), който в някои моменти се опитва да връща в инвертора. Мързи ме да рисувам графики, просто пробвай - дали няма да заработят и инверторът, и помпата по-добре.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Задачка за зареждане ..

                      Някой от тия ще ми свърши ли работа?
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        От: Задачка за зареждане ..

                        Не, това са обикновени диоди с голям пад на напрежение (1-2 волта). На теб ти трябват диоди на Шотки (0.1-0.4 волта пад)

                        Коментар


                        • #13
                          От: Задачка за зареждане ..

                          тези ????
                          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                          0888 315 794
                          LZ1UPI
                          A1 (Rh+)

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Задачка за зареждане ..

                            Ако само помпата е проблемът те съветвам да монтираш на мястото на асинхронния и двигател, колекторен такъв.
                            Може от бормашина, кафемелачка или каквото щеш с мощност не по-висока от необходимата.
                            Тези двигатели понасят с удоволствие колебанията на напрежението, че даже и постоянно напрежение.
                            Освен това са доста високооборотни, което ще е добре за дебита на помпата. Ако пък искаш можеш лесно да регулираш оборотите, в зависимост от това колко вода ти трябва.
                            Обикновено двигателите на помпите са с 3000 синхронни оборота, което ще рече, че с колекторния ще ги постигнеш с много по-малка мощност.
                            Недостатъците са: по-шумна работа и наличието на четки.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Задачка за зареждане ..

                              Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                              Евентуално последните, ама ще трябва да сложиш по доста в паралел.

                              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                              Ако само помпата е проблемът те съветвам да монтираш на мястото на асинхронния и двигател, колекторен такъв.
                              Четки, заляти с вода, не живеят дълго.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X