Обява

Свий
Няма добавени обяви.

УКРАЙНА и войната там

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • УКРАЙНА и войната там

    Препъри и препърки,войната в Украйна вече е факт,очакват се над половин милион бежанци.

    Тема за това кой с какво е готов да помага,колко и с какво е готов за живот в една градска джунгла ако големите оплетат конците и какво още ни липсва или бихме искали да имаме.

    На мен ми липсва / не че нямаме,далеч ми идва / къща с кладенец,колко и да копам тук вода няма да излезе.Жената утре минава през магазините да допълни с вода,храна,лекарства…….леките запаси които имам.

    Вие сте



    И една молба за хора без работа - в океана съм и нета слаб,някой може ли да сложи тук 4-5 линка с полезни теми по въпроса,че трудно ги търся из форума.

    Спасибо 🥃🥃
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

  • #2
    Таман привърших запасите от началото на Короната.. сега пак трябва да пълня шкафовете.

    Урока от блокажа с короната е - "Не може да се запасиш с достатъчно пиене"

    Коментар


    • BENZBOSS
      BENZBOSS коментира
      Редактиране на коментар
      Така де ма като на всяка война са дръпнали един хубав дебел списък с неща които са им нужни,от ботуши и якета та до лекарства и бинтове. Говори се за едни половин милион бежанци та не знам,аз почвам пак по списък,пиене имам повече от колкото пия,идвай пак да помагаш

  • #3
    Премести се близо до държавен резерв, ама не много охраняван . Като стане "бау" атакуваш, преди да дойдат "онея" и си готово
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • #4
      Немога да намеря темата в която се размишляваше за края на света.
      Майтап да няма но задължително пребавете йод към запасите.
      Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Сегашната белина НЕ е чиста белина, аз НЕ бих помислил дори да рискувам за питейни цели.

        За обеззаразяване на вода има таблетки с хлор, те са точно за "хранителни" нужди + имат ясна дозировка и не са скъпи.

      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Българската е. А и на запад имат от чистата. 2-3 капки на литър бистра вода и двойно на мътна. 5 мин. бъркане и 30 мин. изчакване преди употреба. Таблетките са разбира се много по-добра идея, но когато наистина потрябват почва да ги няма. Изваряването на водата също е добра идея, но изисква много време и гориво (което също е кът при големи проблеми)

      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        Ако не знаете какво правите НЕ пречиствайте вода с белина. Рискът от отравяне е повече от риска от заразяване.

    • #5
      Преди години хората не са почвали зимата без чувал брашно, захар, кисело зеле, т.нар. зимнина, а по прованса някоя и друга свинкя и т.н.. Сега е по-сложно...има магазини, отиваш купуваш и си до там... Трудно е дори да го сготвиш.
      Темата е интересна и ще я следя с интерес.
      Като стана въпрос за вода един воден филтър е задължителен. Моля някой да сподели мнение за тези, че купих такъв е така да има...

      https://www.sawyer.com/

      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Помага донякъде за зарази, но не и за химическо замърсяване. В България засега не е необходим - много чешми с добри каптажи навсякъде.

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Имам един лош спомен от Малко Търново.... Там се напих с вода от една градска чешма, след едно каране лятото между 11 и 16 часа. Минути по късно разбрах, че същата вода била негодна за пиене и се смесвала с някакви фекални води. Нищо не ми помогна.... Три дни изкарах в близост и в кабинета на Уинстън Чърчил.....

    • #6
      В отговор на запитването:
      https://www.mchenrycountyil.gov/coun...0-days-30-ways

      Да добавя от мен (за оставане вкъщи):
      - Запас от гориво (дърва, въглища, нафта). Близостта на гора помага.
      - Дезинфекциращи и хигиенни средства - белина. Евтино и сърдито решение, вкл. за дезинфекция на питейна вода. Сапун и прах за пране.
      - Газени лампи, свещи, презареждащи се батерии, соларни зарядни, кибрит, запалки.
      - Запас трайни основни храни: олио, боб, ориз, брашно, сол, захар, сухо мляко.
      - УКВ радиостанции и многобандово радио
      Последно редактирано от ezhko; 02-03-22, 11:00.

      Коментар


      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Кой е казал такова нещо? В Щатите хора без мозък, но с пушка бол. За тях ви трябва и калашника. В България също има достатъчно хора без мозък, но болшинството от тях нямат пушки. А от тези с пушки и мозък (па бил той и под фуражка) калашник не спасява. Различни условия - различни решения.

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Напротив! Баш у БГ ще ме спаси АК от болшинството без пушки. Вервай ми!!

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Та’алеж с тебе не споря,много гумен ма’аму стара

    • #7
      Добавям радио с динамо. Не е толкова популярно, поне тук в БГ.
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • Dilyan Zagorchev
        Dilyan Zagorchev коментира
        Редактиране на коментар
        Какво е това, нещо като ТАП в армията ли?

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Такова https://etoncorp.com/products/sidekick примерно...

      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Този модел е с по-лоша лампа, но пък има и къси вълни (важно, ако човек иска да чуе и новините на противника): https://www.amazon.com/Eton-ARCFR600...ct_top?ie=UTF8

    • #8
      Аз бих добавил: Батерии Туби с вода /поне по 1 туба 10л на човек за седмица!/
      йод за рани
      Хирургични игли и конци
      Ножове, брадва, трион

      Запалки /10-20 бр./
      Барбекю и въглища
      Термо одеала
      Опиати
      Алкохол
      Тютюн /винаги можеш да го размениш! /

      Коментар


      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Йодът е отдавна отречен като дезинфектант за употреба от немедицински лица. Има далеч по-модерни/безопасни средства
        Игли и конци, без сериозни знания и поне кислородна вода могат да бъдат смъртоносни
        Опиатите са без коментар - най-много силни нестероидни противовъзпалителни. А и там е по-добре през лекар.

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Ежко, не съм съгласен с теб за йода.

        НЯМА по-добро средство за рани, което да дава толкова добър ефект, това в извънболнични условия и от непрофесионалисти.

        Всяка баба на село и всеки с курс по първа помощ и силни нерви може да измие една рана на чешмата и да позелени с йод + йода го има във всяка аптека, във всяка лечебница и у всеки агромагазин + струва стотинки и ако се съхранява на тъмно може да държи с мноооооооого години.

        Има рискове, но те се минимизират с ... добавяне на чиста водица и намаляване концентрацията на йод.

        Лекарите са друга бира, те работят по удобрени протоколи и НЕ могат и НЕ трябва да съветват нас цивилните с нещо по-различно от удобреното за тях, но като човек с няколко стотин кръвни операции зад гърба и с две деца с безброй рани, едната от която завърши със сепсис, пиша по-горното.
        Последно редактирано от BatGeorgeone; 02-03-22, 12:27.

      • ezhko
        ezhko коментира
        Редактиране на коментар
        Много хора си нямат понятие от първа помощ и мажат дълбоки рани с йод, след което ги превръзват....
        Йодасепт е много по-добре, но пак крие рискове. Риванол, употребен за компрес е най-безопасен за неуки.
        Има и още по-добри препарати, ама ги има главно на запад.

    • #9
      В града ли е по-безопастно или изяън него? Според вас?
      Според мен извън града е една идея по-добре, но градовете или около тях, възможността да се притича помощ е по-голяма. Как мислите?

      ПП: Взех си виличка около Видин преди доста време. Няма кой знае колко голям двор, но тази година решихме да хвърлим някои-друг картоф. 😀
      Та... бих добавил торове и семена в списъка, стига да има къде.

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Не е вариант при мен,зад нас е пустиня,трябва да кача северно 2 резервоара преди да почнат дьрветата

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Според мен извън града е по-безопасно. Стига да има къде.... къща, вила, собствени, или на приятели, роднини...

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Абсолютно и то ако не си сам ми сте 3-4 семейства та всеки да покрива дадена функция.Тук ще се съберем 4 семейства ако се наложи,единия от тях обаче казарма не е ходил,но поне има пукало и разбира от токове,че и инструменти бая има

    • #10
      Най-вероятно конвенционална "операция" няма да има по нашите територии. От радиоактивно замърсяване ще се скриеш за седмица-две, а после?

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Аз за това не питам за ядрена война,а за едни половин милион украинци примерно изчакващи кютека по нашето Черноморие това лято или за Путкин след година решил да освободи Черноморието от украинците,нещо такова като сценарий,а не 20 килотона на жълтите павета

      • stefsab
        stefsab коментира
        Редактиране на коментар
        Като чета твоя половин милион, излиза че всичките бежанци са на черноморието!
        А в Полша ще са повече, а е и по-близо...Само сухопътна граница и са по-наЗапад.

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        По-близо,но не по-сигурно и по-топло та изчакай и ще видим

    • #11
      Йода не е лесен за използване, но може да се ползва внимателно!
      Иглата и конците винаги е добре да ги имаш и дори и ти да не можеш да ги ползваш може да попаднеш на някой, който може! А какво правим, ако той ги няма?!
      Опиатите в разумни дози могат да спасят живот и да действат обезболяващо. Ако стане белята лекарите няма да са само в болниците!

      В града е по-опасно, особено в големите, но намирането на запаси според мен е много по-лесно. На село за колко време ще имаш запаси в този сезон? След седмица-две ще дъвчеш кората на дърветата и ще виеш на умряло!
      А гориво как ще зареждаш за да се местиш при нужда, ако нямаш варели с бензин или нафта?!

      Да се надяваме, че мирното население няма да го отнесе сериозно.

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Запаси в градовете?От къде ги намираш не знам. За транспорт е лесно,яхваш колелото като спре мотора ма и къде толкова си тръгнал при положение,че танковете са по кръстовищата примерно

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Запаси село-град.... Кажи ми какво имаш в твоето мазе в града, ако имаш такова и да ти кажа с какво разполагам в мазето на 20км от София....
        Последно редактирано от blackfirefly; 02-03-22, 21:27.

    • #12
      Магазини чуек! При нужда все ще намериш някоя друга консерва нейде из квартала. Да те питам ли как се минават 20-30 км до града в планинска местност с колело? А с раница 20 кила с провизии?

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Магазини,20-30 километра,от селото в града на пазар при война……аз явно не съм от твоите

    • #13
      Оръжие и джепане. Мангизите в злато а не на хартия. И дружина приятели със същия инвентар. Консервите и аптечките са ясни, ама трябва да има с какво да ги пазиш.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Бих добавил златото леко копнато...

    • #14
      Като спре тока и водата в града и тръгнат мародерите, приятно оцеляване.

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Е така де,и по 10 пьлнителя на цев,да ‘одят майната си

    • #15
      Кой се подготвял, подготвял.
      Вече бензиностанциите са или без гориво или опашки като от добрите стари години.

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Не

        Виж през прозореца

      • Венци- малкия
        Венци- малкия коментира
        Редактиране на коментар
        Всяко чудо за 3 часа. Нямаме нужда от врагове. Ние сами ще се затрием.

      • Alexr
        Alexr коментира
        Редактиране на коментар
        На 02 март пътувах от София до морето. Поддържах резервоара пълен, защото ме беше страх да не хартиша на морето без гориво. Три зареждания на отиване, дозареждане на място и още две зареждания на връщане на 06. март. На всякъде имаше гориво. Цените бяха нагоре, но незначително.

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X