Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново за доброволческите отряди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Отново за доброволческите отряди.

    Според мен има твърде много неяснота по основни принципи на доброволчеството. Доброволците не са щатни служители, на тях не се заплаща и не може да се изисква да имат 24/365 готовност за моментална реакция. Това са хора с различни професии, който биха помогнали ако има нужда и ги потърсят. Да вземем за пример горски пожар. Запалила се е 300дка широколистна гора. Щатните пожарникари установяват че им е необходима допълнителна помощ за по-бързо овладяване и потушаване на пожара и се обаждат на диспечера си да събере доброволния отряд да ударят едно рамо. Доброволния отряд няма как да е съставен от точно определен състав, на който при първо прозвъняване да е готов в рамките на 30мин да се яви на определеното място. Ако отряда е от 3ма души, за него трябва да има поне 20 доброволци, работещи в различни сфери и с различен работен график. Така първия като каже " на работа съм и шефа няма да ме пусне да излезна" звъниш на следващия и така докато намериш свободен човек. Поне 4-5 души способни да карат пожарната, поне 15 способни да влезнат да гасят огъня. Събира се първата група и отива на място. Такъв пожар не се гаси за час или два, може да отнеме и дни. В това време диспечера сформира втората група да смени първите и така. Не е работа на доброволците да вършат полицейската работа или да гасят частни апартаменти. Те могат да се ползват зимата за изваждане на закъсали автомобили след обилен снеговалеж, когато силите на гражданска защита не достигат за всички закъсали. Тогава леките и не съвсем спешни случаи могат да се прехвърлят към доброволците с високопроходими машини.

    Коментар


    • #77
      От: Отново за доброволческите отряди.

      Баш де. Събира се групата ,палят камиона и тръгват. Ама на шофера му звънка любовницата и му вика че е удобен момент ,той слиза и вика "сори момчета ,неотложна работа" . Тогава какво правим? Не отговаряйте ,знаем.
      Калин Владов,09РСПБЗН

      Коментар


      • #78
        От: Отново за доброволческите отряди.

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...Малко не разбирам, защо за доброволчеството се спрягат все дейности около полицията и пожарната....
        - и аз , ама ей на - в 90% от случайте тука все туй се спряга . И продължава...
        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        В ония години милиционер се е ставало трудно. Самото министерство не е било толкова обрасло с администрация и е изпълнявало други задачи.
        Много знаеш ти колко и с какво е било обрасло

        ... и да , задачите бяха други . Аз затова нееднократно съм отбелязвал , че едното "прекръстване" от "милиционер" на "полицай" нищо не променя .
        "Вълкът козината си мени ,нрава - не."
        Последно редактирано от Vlado_Ts; 18-04-19, 20:26.
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #79
          От: Отново за доброволческите отряди.

          Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
          Баш де. Събира се групата ,палят камиона и тръгват. Ама на шофера му звънка любовницата и му вика че е удобен момент ,той слиза и вика "сори момчета ,неотложна работа" . Тогава какво правим? Не отговаряйте ,знаем.
          Все пак да отговоря, може нали?
          Първо ще бъде моментално изключен от всички възможни доброволни отряди. Второ ще загуби уважението на поне дузина свои колеги, който в даден момент може да се наложи да помагат на него. Ще си плюе на името и ще отнесе всички възможни подигравки на света...ако любовницата е по-важна от името ти, еми то така или иначе не си за доброволците. Диспечера ще повика негов заместник, да ще отнеме още малко време, но това са допълнителни сили който при нормални условия така или иначе ги няма.

          Коментар


          • #80
            От: Отново за доброволческите отряди.

            Практиката ми в многократни противопожарни и други тренировки и реални ситуации показва, че винаги е по-добре да имаш в готовност повече хора от минимално необходимия по устав. Лукс, който щатните пожарникари(примерно) не могат да си позволят поради силно орязания и недоокомплектован състав. Когато обаче имаш дълъг списък с доброволци, може да извикаш не трима, а шест. Тези хора не са професионалисти, някой от тях може да им е за пръв път реална операция. Те могат да помагат с шланговете и да попиват знания, опитните могат да влизат наравно с щатните пожарникари допълвайки липсващите им хора. Кой какво прави се решава пряко от щатните пожарникари, а не от доброволците. Така, дори и някой да го хване липсата поради някаква причина или почувства че поставената задача не е по силите му, тогава има кой да го замести.

            Коментар


            • #81
              От: Отново за доброволческите отряди.

              Я, темата се разрастнала. Да си кажа тогава и аз моите мисли. Доброволец съм, неорганизиран. Нямам кой знае какъв опит, но помагам на стари хора, чистя сняг, дори извън зоната на жилището ми. Помагам с квалификацията си на едно НПО за наркомани и алкохолици. Миналата зима избутах за 2 часа над 50 коли по заледено нагорнище. Последно преди 1 седмица излязох в 11 вечерта да разровя една канализационна шахта, понеже заваля обилен дъжд, а общината упорито нехайства за нея. Имам необходимата нагласа. Същевременно съм видял многократно реализирана на практика поговорката "Направи добро, изяж л..но". Още повече съм наясно, че доброволците от типа "спешен случай" влизат в действие там, където механизмите на държавата са клеясали. Та, Frysco, ако искаш съмишленици, брой ме и мен. Не е зле да се видим и да обсъдим това-онова. Дори само за кураж да е. Сигурен съм, че и ти си правил подобни неща, а сговорната дружина се знае какво прави.
              slivizasmet.blogspot.bg

              Коментар


              • #82
                От: Отново за доброволческите отряди.

                Да, не е зле наистина. Ще е хубаво и някой врял и кипял в боя да ми разкаже с подробности.

                Коментар


                • #83
                  От: Отново за доброволческите отряди.

                  Това ще е има-няма четвъртата доброволческа организация възникнала в този Форум.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Отново за доброволческите отряди.

                    Първоначално публикуван от LZ2BVB Преглед на мнение
                    Практиката ми в многократни противопожарни и други тренировки и реални ситуации показва, че винаги е по-добре да имаш в готовност повече хора от минимално необходимия по устав. Лукс, който щатните пожарникари(примерно) не могат да си позволят поради силно орязания и недоокомплектован състав. Когато обаче имаш дълъг списък с доброволци, може да извикаш не трима, а шест. Тези хора не са професионалисти, някой от тях може да им е за пръв път реална операция. Те могат да помагат с шланговете и да попиват знания, опитните могат да влизат наравно с щатните пожарникари допълвайки липсващите им хора. Кой какво прави се решава пряко от щатните пожарникари, а не от доброволците. Така, дори и някой да го хване липсата поради някаква причина или почувства че поставената задача не е по силите му, тогава има кой да го замести.
                    Напълно подкрепям, а това с любовницата и сори момчета няма кво да го коментираме, мърша има навсякъде.
                    90-та година на село горя къщата, събота по обяд на първи септември. Бяхме трети или четвърти пожар за деня в община Левски, на телефон 160 са отговаряли нещо като - дръжте се, ще дойдем, аз бях горе. Доста хора бяхме, ако имах опита и подготовката които имам сега щяхме да се справим бързо, но Слава Богу - нямаше вятър. След половин час таман бяхме го укротили и дойде червения ЗиЛ с двата тона вода, шофьор и боец -пенсионер, явно ги бяха извикали отнякъде. Аз му държах маркуча, няколко човека оправяха линията долу и така още на два пъти по два тона вода и филмът свърши.
                    Подготвени и налични хора си трябва навсякъде и колкото повече толкова по-добре. Сеирджии и лаладжии с лопата да ги ринеш.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Отново за доброволческите отряди.

                      Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                      Това да. Но мотивацията на болшинството люде да участват в някакъв аварийна доброволна команда се основава на синдрома "Супермен+Батман". Демек ше навлече наметалото и ше ходи да вади горящи хора, за което ше му ръкопляскат. А реално си е черен гаден труд без екстри и привилегии.
                      На нещо подобно учат на курсовете по първа помощ провеждани от Сашо и Мариана.

                      Незнайно защо всеки си представя как прави дишане уста в уста на припаднала дългокрака девойка с дъх на маргаритка и къпана преди два часа с лосион с алое вера и хидратиращ балсам за коса. А в реалността - опикан, осран, смърдящ, небръснат и олигавен бомж. Тука доброволците рЕзко намаляват, колкото и да са обучени.
                      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Отново за доброволческите отряди.

                        Старец казваха, не бомж. Бомж сме си го представили ние с тебе Между другото два пъти се наложи да помагам на припаднали и да, баш така си беше. Добре че дишаха...

                        Иначе е така, романтиката рядко има нещо общо с действителноста, особенно в такива дейности. Но това не е черен труд, нова е необходим и полезен труд..

                        Коментар


                        • #87
                          От: Отново за доброволческите отряди.

                          Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                          Старец казваха, не бомж. Бомж сме си го представили ние с тебе Между другото два пъти се наложи да помагам на припаднали и да, баш така си беше. Добре че дишаха...

                          Иначе е така, романтиката рядко има нещо общо с действителноста, особенно в такива дейности. Но това не е черен труд, нова е необходим и полезен труд..
                          Може да е бомж и без да е старец.

                          Но да - хубаво е човек да си дава ясна сметка на какво хоро се хваща. И дали има правилната мотивация. Някой даде пример с доброволците към ПСС. Еми аз не мога така - честно си го признавам. Поради което не се и натискам, въпреки че не ми липсват съответните знания и умения.
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Отново за доброволческите отряди.

                            Няма начин, всъщност. Всеки един образователен или обучителен процес, воден от умни хора, започва точно с това - оценка входното ниво на "материала". Оттам нататък си има съответни методи и способи и в идеалния случай имаме оптимален краен резултат. Хаха, това чак не мога да си го представя, някой отива на курс по първа помощ и си мисли че ще обгрижва само къпани блондинки... Начи познава живота само от филмите... А ако мога да цитирам Цецо от една друга тема - миризмата на л?йна е мирисът на живота.
                            Ама то и в армията същото - разни Рамбовци и печалбари понякога стават опасно бреме за другарите си.

                            Коментар


                            • #89
                              Отново за доброволческите отряди

                              Да не забравяме за нашите малки приятели от Младежките отряди . Но и там колко проблеми има като се започне още със събирането на средства за награди за екипи и за участието на национално ниво -Всичко е разходи и на ДПК " дупе да им е яко " докато обходят спонсорите преди беше май малко по -лесно но сега с тази криза ........

                              Коментар


                              • #90
                                От: Отново за доброволческите отряди.

                                По повод снощната буря в Софийско - още преди 23 ч., откакто дъждът започна да намалява, излязох из квартала. Очаквах да видя поразии от вятъра - но нямаше големи паднали клони или потрошени коли, само една строителна ограда беше съборена на тротоара. За щастие е нямало хора край нея. По-късно видях съобщенията за пострадали хора, но не в моя квартал. Листа и клонки запушваха всички възможни шахти, което беше довело до образуването на локва с дълбочина 20 см и площ около половин декар, запушвайки пътя на пешеходци и коли. Вече си зная това място. Всяка година сигнализирам на общината и всяка година през няколко месеца ходя да го отпушвам през единствената му шахта - вече съм си поставил ориентир къде точно се намира, понеже във водата трудно се търси. Хубавото е, че беше вечер - нямаше да ми поставят скоба на колата като предният път, макар че ги бях помолил да изчакат само 30 мин да си довърша делото.
                                И като почнах снощи - откарах до 1 след полунощ - https://www.youtube.com/watch?v=AsF2jq0Rxo0
                                Чувствам, че сам не работя ефективно. Една малка група ще се справи много по-бързо. Има ли тук действащи такива? Дори сам някой да седи пред компютър и да следи и казва къде има проблемни места, пак ще е от полза. Та ако някой от южните квартали иска да се включва при подобни ситуации или дори само да даде акъл - нека драсне два реда.
                                slivizasmet.blogspot.bg

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X