Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Наводнения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Наводнения

    Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
    Може би,ама тия които трябва да си размърдат тиквите и задниците-ветър ги вее на бял кон.Ич не им пука,щот нема еврокинти и съответно комисионни.Запомнил съм един лаф от един стар филм-"История на света",лафа е-"Да го духат бедните".Струва ми се актуален,за голямо съжаление.

    п.п.Цялото поречие на р.Искър,от яз.Искър до Панчаревското езеро не е чистена поне от 20 години,Бистришка река-също.Съответно езерото вече е затлачено и с половината от нормалния му обем и съвсем скоро/до 2-3 години/ще е наполовина от сегашния му вид,ако не се вкара техника да го чисти.Съответно при висоководие,каквото е сега ВЕЦ-а блъска яко/частен е /.Обаче какво правят,ами просто отварят шлюза на езерото и тия по поречието на Искъра да се оправят както могат.Та при наводнения в Софийското поле голама роля играе и горенаписаното-според мен.
    каскадни язовирни системи + липса на поддръжка и контрол + липса на активно гражданско общество = апокалипсис (преди години като писах в една тема какво оръжие са язовирите, много хора ми се смяха...)

    Коментар


    • #62
      От: Наводнения

      ...липсата на компетентни хора на отговорни длъжност+отговорност...това е причината за нещастията ни,хора,природата просто ни го показва това напоследък.Не парите са проблем,пари има,но се крадат!!!
      Последно редактирано от profesionalista; 05-02-15, 20:36. Причина: правопис
      HUSGVARNA 630 SMR
      PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

      Коментар


      • #63
        От: Наводнения

        Снощи дочух, че щели да правят фонд (или пък беше нещо друго ... че не запомних) за пострадали от природни бедствия.
        Не че е лошо, ама никой не пита къде са парите отпускани през годините за почистване на речните корита, как се стопанисват язовирите, какви превантивни мерки са се взели да не се стигне до бедствие и т.н.
        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

        Коментар


        • #64
          От: Наводнения

          Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
          Снощи дочух, че щели да правят фонд (или пък беше нещо друго ... че не запомних) за пострадали от природни бедствия.
          Стигнахме и до интересното. Искат да съберат едни пари, другояче казано пробутват задължителната застраховка на имотите, ама с екстра - минава през държавата, вместо с поне намек за конкуренция между застрахователите.

          Ей това вече по същество е повод за протест. Защото опериращите с тези пари ще имат интерес бедствията да са по-честичко.

          Коментар


          • #65
            От: Наводнения

            Днес с Илийката бяхме по поречието на Искър над пачеревското езеро и по поречието на река Бистрица се разходихме - положението е мазало! Снимах всичко, утре ще монтирам материала. Обобщено - бомба със закъснител под формата на непроходима джунгла и стотици паднали дървета в реките. Пачеревското езеро е тотално затлачено от наноси и растителност и буфер преди София, реално няма.

            Коментар


            • #66
              От: Наводнения

              Компетентни хора има,и пари има само че парите ги вземат за нападения от НЛО.
              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
              Киа спортаж2000тди 98г
              Ауди А3 1.9ТДИ
              Каравана Аdria 390Q

              Коментар


              • #67
                От: Наводнения

                Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                Компетентни хора има,и пари има само че парите ги вземат за нападения от НЛО.
                Ми не е много вярно, че има пари (не, че не може да има...) - към момента от бюджета се заделят средно по 20-30 млн.лв. на година, а това е нищо! Сигурно само оправянето на ситуацията която вчера видях с очите си ще глътне половината от тази сума и то само в отсечката от язовир Искър до панчаревското езеро, а след него ситуацията е същата + факта, че дигите, отводнителните канали и помпените станции са в плачевно състояние. Плюс това - чистенето на коритата веднъж на няколко години е неефективно! Пример - по време на основната част от ремонта на дефилето Варвара - Велинград изчистиха коритото на реката (на места направо пренасочиха течението в ново корито). Започнаха от горе на долу и за около две години го изчистиха буквално до нула. С изключение на най-долната част (ЖП моста над шосето), където течаха ремонтни и строителни работи вече всичко е отново на път, да се превърне в джунгла. Като минавате от там обърнете внимание на състоянието на речното корито (ако можете да го видите...) под авто-къщата (от дясната страна на пътя - първата сграда..) на влизане във Варвара от към дефилето... У нас климата и растителността са такива, че всичко обрасва на ново, до степен да стане потенциално опасно , за две години! Извода на фона на климатичните промени и най-вече за бъдещите тенденции за зачестяване на подобни аномалии, който се налага е, че коритата трябва да се чистят превантивно всяка година и то цялостно, а не само там, където се вижда! Сигурен съм, че само между язовир Искър и Панчарево има милиони кубически метра дървесна маса в коритото на реката - говорим си за огромни стари дървета (повечето мъртви и падащи в реката...), огромни млади дървета, по малки дървета, малки дървета, храсти и къпинаци - максимално гъст жив плет през който буквално не можеш да видиш реката, ако и да си на два метра от нея и няма листа. Панчеревското езеро изглежда пълно на половината от обема си (а би трябвало през есента да се изпразва, за да може да поеме високи води и да регулира течението на реката след него), но реално на едно две трети от площта си е "дълбоко" до "коленете" на чаплите - има го заснето! Отделно устието на река Бистрица почти е преградило езерото на две с наноси, както съм и заснел причината за тези наноси - дейностите по изграждането на ВЕЦ-а по-нагоре по реката!

                Та извода е, че наистина няма пари, защото е необходима непосилна за бюджета ни сума (и непосилна за родната ни действителност държавна администрация) за да се вкарат нещата в норми и най-вече това да се случи в реално работещи срокове (говорим си за територията на цялата страна). От тук на сетне ще зачестяват и активизирания на свлачищата (над Кърджали едно село вече си заминава, край Албена падат къщи в морето...), което напомня за един друг генерално отсвирен от поне 25 години проблем...
                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 07-02-15, 08:15.

                Коментар


                • #68
                  От: Наводнения

                  По темата за парите - така и до момента никой не може да ми отговори на въпроса, защо България не иска помощи от ЕС (или получава жълти стотинки) за борба с наводненията, а една Сърбия получи помощ - все едно е пълноправен член на ЕС - и всичко това, докато Главен Комисар на ЕС по този ресор беше Кристалина Георгиева - една българка, която ние сме изпратили там...?!?

                  Коментар


                  • #69
                    От: Наводнения

                    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                    Ми не е много вярно, че има пари (не, че не може да има...) - към момента от бюджета се заделят средно по 20-30 млн.лв. на година, а това е нищо! Сигурно само оправянето на ситуацията която вчера видях с очите си ще глътне половината от тази сума и то само в отсечката от язовир Искър до панчаревското езеро, а след него ситуацията е същата + факта, че дигите, отводнителните канали и помпените станции са в плачевно състояние. Плюс това - чистенето на коритата веднъж на няколко години е неефективно! Пример - по време на основната част от ремонта на дефилето Варвара - Велинград изчистиха коритото на реката (на места направо пренасочиха течението в ново корито).
                    Да се върнем на предишното ми твърдение:
                    При сегашното състояние на икономиката И на климата, пари за поддръжка във вида, в който е била през няколкото хубави години по Тошово време, няма и в близко време няма да има.

                    Свлачищата: проблемът не е генерално отсвирен от 25 години, а поне от 50. И за него могат да се напишат абсолютно същите неща за икономиката и климата - ако строиш на свлачищна тераса къщата ти ЩЕ падне - сега, след 10 или след 30 години. Колкото и хубава да ти е гледката. Впрочем самата свлачищна тераса ще падне независимо има ли я твоята къща там или не. Идеите за повърхностно отводняване, укрепване и подобни плашат както с мащаба на разходите, така и с идеите това да го прави някой друг а не засегнатите собственици.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Наводнения

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Да се върнем на предишното ми твърдение:
                      При сегашното състояние на икономиката И на климата, пари за поддръжка във вида, в който е била през няколкото хубави години по Тошово време, няма и в близко време няма да има.

                      Свлачищата: проблемът не е генерално отсвирен от 25 години, а поне от 50. И за него могат да се напишат абсолютно същите неща за икономиката и климата - ако строиш на свлачищна тераса къщата ти ЩЕ падне - сега, след 10 или след 30 години. Колкото и хубава да ти е гледката. Впрочем самата свлачищна тераса ще падне независимо има ли я твоята къща там или не. Идеите за повърхностно отводняване, укрепване и подобни плашат както с мащаба на разходите, така и с идеите това да го прави някой друг а не засегнатите собственици.
                      Позволявам си да те допълня за свлачищата. От Варна съм и съм чувал от стари варненци, че навремето по тн свлачищни тераси на север от Вн са били най-вече лозя и се е разрешавал строеж единствено на тн кьошкове - малки постройки за инвентар и да починеш като прекопаш лозенцето. А какво е сега... знаят какъв е терена, строят безогледно и накрая реват на умряло държавата да помага, сиреч всички ние.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Наводнения



                        Темата ще има развитие още утре...

                        Коментар


                        • #72
                          От: Наводнения

                          Що не минете към кв.Гниляне ,Нови Искър ,мостa при зaвод Зебрa,дa видите зa кaкви зaгрaждения и нaноси в рекa Искър стaвa въпрос ,причинени от бизнесменчетa зaнимвaщи се с вaдене нa пясък.Сегa aко тръгне водaтa по Искърa ,предишните нaводнения ще сa смешкa ,a нaдолу с кaскaдните Вецове кво би могло дa стaне,кaто знaм през пролеттa в тоя преди Своге кaкво количество отпaдъци имaше ,съжaлявaм че не можaх дa снимaм,но кaрaх и много вaлеше ,гонех и време.
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Наводнения

                            Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                            Нови Искър ,мостa при зaвод Зебрa,дa видите зa кaкви зaгрaждения и нaноси в рекa Искър стaвa въпрос ,причинени от бизнесменчетa зaнимвaщи се с вaдене нa пясък.
                            Съвсем не съм съгласен. Откакто започнаха да вадят пясък (не ме интересува с каква цел) нивото на подпочвените води падна с около метър. Винаги са били с едно ниво, след като стартираха кариерата, вода в мазетата не влиза. Коритото в този си участък е почистено и дълбоко. Тези заграждения ги правят за да влизат с багера и да товарят. При необходимост ги премахват за кратко време-случвало се е вече. Точно при Зебра имаше огромен нанос от р. Лозянски дол, който промени коритото на реката и започна да подкопава левия бряг. В момента вече е изчистен наносът, а устието на р. Лозянски дол е направено така че да не позволява образуване на нови наноси за толкова кратко време.
                            "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                            А+
                            LZ1DRZ

                            Коментар


                            • #74
                              От: Наводнения

                              Опa още един грaдски!Зa тaя подробност зa подпочвените води не знaех,но въпреки товa коритото изглеждa яко зaтлaчено,при голям прилив мисля ,че ще имa проблем,дaно не съм прaв.
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Наводнения

                                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                                ....

                                Сигурен съм, че само между язовир Искър и Панчарево има милиони кубически метра дървесна маса в коритото на реката - говорим си за огромни стари дървета (повечето мъртви и падащи в реката...), огромни млади дървета, по малки дървета, малки дървета, храсти и къпинаци - максимално гъст жив плет през който буквално не можеш да видиш реката, ако и да си на два метра от нея и няма листа. Панчеревското езеро изглежда пълно на половината от обема си (а би трябвало през есента да се изпразва, за да може да поеме високи води и да регулира течението на реката след него), но реално на едно две трети от площта си е "дълбоко" до "коленете" на чаплите - има го заснето! Отделно устието на река Бистрица почти е преградило езерото на две с наноси, както съм и заснел причината за тези наноси - дейностите по изграждането на ВЕЦ-а по-нагоре по реката!
                                Не може ли по някакъв начин тази дървесна маса да "докара" пари? Примерно Басейнова дирекция или който е отговорен да я продаде или подари на заинтересовани лица, които да я отсекат и оползотворят по някакъв начин - дали като дърва за огрев, суровина за пелети или нещо друго.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X