Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Наводнения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Наводнения

    Я кажете има ли подведен под отговорност някой за наводненията, да речем за варненското, понеже беше по-отдавна?
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

    Коментар


    • #47
      От: Наводнения

      Не, доколкото знам. Мисля, че няма и да има.
      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

      Коментар


      • #48
        От: Наводнения

        Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
        Я кажете има ли подведен под отговорност някой за наводненията, да речем за варненското, понеже беше по-отдавна?
        Че то за с. Бисер няма, дето беше относително ясно, че би трябвало да е виновен този, който стопанисва язовира (последно май се оказа МО) ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #49
          От: Наводнения

          Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
          Ама някои май си пишат ей така.
          Къде прочетохте някой да обвинява институциите за това, че климатът се променя. Или пък да се жалва, че сам е построил къща в заливна територия .....!?
          Аз също живея в такава зона. Не виня никой за това. Няма да се жалвам и ако капацитетът на ИЗПРАВНИ ХТС не поеме високата вълна и причини наводнение.
          Само дето това е най-благоприятния сценарий. Тук говорим за КОМПРОМЕТИРАНИ участъци, за които някой отговаря и в същото време нехае под предтекст, че няма пари.....мамка му, тези пари ще ги дадат за СНАВР, само дето ще са х6. Тук говорим за небрежност, престъпна небрежност.
          Нека първо да възстановят защитните съоръжения в състоянието, в което са били, да почистят коритата и после министърката на МОСВ да ми обяснява, че времето е виновно и трябва да свикваме

          Кажете за това, пак ли има извинение:
          П.С> ПРОПУСНАХ ДА СПОМЕНА, ЧЕ ВСИЧКИ СНИМКИ НА УЧАСТЪЦИ СЪМ ГИ ПРАВИЛ В НЕПОСРЕДСТВЕНА БЛИЗОСТ ДО ЖИЛИЩНИ ЗОНИ
          Про последното преливане на Лесновска река спасението беше, че голяма част от водата се пое от кариерата на Челопечене. Беше превърната в голям изкоп, който пое водата, даже стрелата на багера още стърчи посред езерото.
          Но сега нивото е равно с това на реката.
          Не ми се мисли какво ще стане с Чепинци, Негован и Нови искър при повторен случай.
          А положението в реката е същото ( есента обикалях надолу от Челопечене за риба)- обрасли корито и брегове.
          Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

          Коментар


          • #50
            От: Наводнения

            Нямам на идея голям ли е процента, но и доста земеделски земи не стават за експлоатация, из наши район чувам, че пшеницата взела да жълтее, има и такива дето нищо не са садили и няма и смисъл да садят.
            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

            Коментар


            • #51
              От: Наводнения

              Съгласен съм с Евгени.. Природата си е природа, ама липсата на поддръжка и развитие на инфраструктурата води до такива сакатлъци...
              Откога не е строен нов язовир?
              Колко от старите 'буфери' бяха унищожени като опасни.... Опасни, защото не е осигурен достатъчно ефективен начин за управлението им...
              Затова е най-лесно да бъдат унищожени. Ама унищожат ли се - няма буфери...
              Природата била виновна...
              Знам случаи на доста загинали при наводнения на градове в началото на 20Век... Израстнал съм в такъв град. И знам как след оправяне на инфраструктурата (изграждане на чисто корито) дори при голям дъжд, който домъкна автомобили от по-горното течение (и отнесе други след града), в самия град нямаше никакъв проблем... Т.е. с пари всичко може...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #52
                От: Наводнения

                В този момент си мисля, дали не е по-разумно вместо "1млрд. в стериопор/саниране" парите да се вложат в мерки срещу наводненията...., ама при измислена схема за "усвояване" сега да си развалят плановете, няма да стане!

                Коментар


                • #53
                  От: Наводнения

                  Факт, някога във всеки окръжен град имаше служба "Напоителни системи и мелиорации". Разполагаха с тежка техника и необходимите средства да поддържат държавните язовири и каналите, както и речните корита. Сега, всъщност от много време ги няма. Последиците са ясни.
                  Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                  "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                  "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                  Коментар


                  • #54
                    От: Наводнения

                    За съжаление в последните години ни се струпаха прекалено много нещастия. Като се започне от всекидневните по няколко на ден тежки катастрофи. Помните и многобройните инцидентите с мини и боеприпаси, като последния беше... ад някакъв. Наводненията през изминалата и тази година, а и през минали години като тенденцията е да стават все по мащабни и унищожителни (дано да греша). Безхаберното управление и помпане на предизборни мускули, пилеенето на пари и реализацията на проекти с национално значение с некачествени материали за да се режат ленти на смъртници, каквито ще са "новите" магистрали след известно време. Между другото, или не съм следил новините редовно или съм пропуснал, ама май вече в новия мандат не се режат ленти. Мерките, които се вземаха бяха поредна пиар акция. Вярно е, че валежите бяха много, земята е подгизнала, голяма част от посевите са под вода. Няма ги вече звената хидромелиорация и борба с ерозията, а трябва да се възстановят но в работещи, не усвояващи евро пари и обслужвайки обръчите от фирми. В крайна сметка природата си е природа, срещу нея не можем да се борим, само можем да се предпазваме и защитаваме. Периода на сушата премина, а сега са потопите. Изсичането на горите, също е причина за сушата, причина е и за наводняването. Гората изкарва влагата от земята, но също така и я задържа и изпарява.
                    Не важно кто напротив, важно кто рядом.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Наводнения

                      Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
                      Нека първо да възстановят защитните съоръжения в състоянието, в което са били, да почистят коритата и после министърката на МОСВ да ми обяснява, че времето е виновно и трябва да свикваме
                      Това ще е много хубаво ако стане, ама ще реши около 20% от проблема.
                      Те не че 20% не могат да са на 10000 човека къщите, ама просто толкова си можем.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Наводнения

                        Само ще цитирам:
                        „Да спра дъжда ли? В предишния мандат можех, сега не мога“, каза премиерът. Случаят с пържолите и кучето може и да избледня...
                        И ще попитам:
                        Защо трагедията на хората, трябва да се превръща в поредното парламентарно ''мерене'', между Борисов и Нинова? Докога ще ни се подиграват?
                        В темата не искам да намесвам политиката, но политиката се намесва навсякъде и във всичко.
                        Не важно кто напротив, важно кто рядом.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Наводнения

                          Първоначално публикуван от vasil_karov Преглед на мнение

                          В темата не искам да намесвам политиката, но политиката се намесва навсякъде и във всичко.
                          Няма такова животно - "политика" . По простата причина , че нямаме политици.
                          Има така наречените ''политикани" , които нямат нищо общо с понятието "политик" .100 000 лв за кафе в парламента.

                          ( за да вляза в регистъра - ПолитиканиЙ)

                          Коментар


                          • #58
                            От: Наводнения

                            Е добре де не е политика, но така сме свикнали да казваме на нашата мафия. А за мафията хубаво или олово.
                            Не важно кто напротив, важно кто рядом.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Наводнения

                              Никой не може да ме убеди, че "държавата" няма вина защото по официални данни - до преди 10 години средната запълненост на сладководните басейни в България по това време на годината е била 67%, а сега е 87%, което на прост език ще рече, че в следствие на климатичните промени язовирите вече ни идват малки, като това се отнася най-вече за малките водоеми, строени за напояване на времето (напомням, че и този над село Бисер се водеше "малък"). Щом водата е станала с 20% повече, значи трябва да полагаме с 20% повече усилия да поддържаме тези съоръжения, но не с 20% повече (като краен резултат) от сегашното им състояние, а от момента на изграждането им! Нещо повече - трябва да изграждаме и нови съоръжения, и да надграждаме вече съществуващите, за да поемат повечето вода. Няма дори бегъл намек за подобно нещо - напротив! Цари дива безстопанственост, а вечното оправдание е, че няма пари! В същото време почти няма водоем неотдаден под аренда (да се разбира, че държавата печели от него), като над арендаторите контрола е точно никакъв - всеки прави общо взето каквото си иска, но всички по правило спестяват средствата за поддръжка на водоемите, която са длъжни да правят по силата на договорите си. За да добиете представа колко е зле положението наистина - по време на подготовката на НОФ, почистихме речното корито на барата пресичаща Суходол на не повече от 300 метра по протежение на коритото. Резултата бе плътна камара дървесена маса (основно подраст, клони и храсти) с приблизителни размери 4х30х10 метра или 1200 кубика. Блатото и бента който бяхме изградили го видяхте много хора колко голям беше - с никаквия дебит на реката тогава, нивото стигна до преливника за около 3 часа максимум - говорим си за едно нищо и никакво деренце и рекичка широка един метър и дълбока една педя... Та държавата има вина и то огромна! Нещо повече - огромен процент от защитните съоръжения (дигите най-вече) на времето са попаднали в частни земи, когато са връщали нивите и ливадите на хората (причината за това е пак липсата на пари - трябвало е да ги обезщетят...) и сега тези съоръжения са буквално ничии! Хаоса който причинява водата е нищо в сравнение с хаоса, който цари в държавните институции! Страхувам се, че това е само началото и събитията още не са достигнали истинските си размери (в т.ч. и броя на човешките жертви). Големите наводнения в България тепърва предстоят...

                              Коментар


                              • #60
                                От: Наводнения

                                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                                Големите наводнения в България тепърва предстоят...
                                Може би,ама тия които трябва да си размърдат тиквите и задниците-ветър ги вее на бял кон.Ич не им пука,щот нема еврокинти и съответно комисионни.Запомнил съм един лаф от един стар филм-"История на света",лафа е-"Да го духат бедните".Струва ми се актуален,за голямо съжаление.

                                п.п.Цялото поречие на р.Искър,от яз.Искър до Панчаревското езеро не е чистена поне от 20 години,Бистришка река-също.Съответно езерото вече е затлачено и с половината от нормалния му обем и съвсем скоро/до 2-3 години/ще е наполовина от сегашния му вид,ако не се вкара техника да го чисти.Съответно при висоководие,каквото е сега ВЕЦ-а блъска яко/частен е /.Обаче какво правят,ами просто отварят шлюза на езерото и тия по поречието на Искъра да се оправят както могат.Та при наводнения в Софийското поле голама роля играе и горенаписаното-според мен.
                                Последно редактирано от gimax; 05-02-15, 07:53.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X