Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

    ЦЪК
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

    Благодаря колега! За мен бе много полезно.
    GPS системи https://www.easytracking.bg/
    Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

    Коментар


    • #3
      От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

      Нещо е бъгясал. При "инциденти" отговарям правилно и на 3-те въпроса, а това нещо ми казва, че: Неуспешно! Вие не успяхте да посочите правилните отговори на всички въпроси от теста. Моля, опитайте отново.Допуснати грешки: 1 от 3
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Нещо е бъгясал. При "инциденти" отговарям правилно и на 3-те въпроса, а това нещо ми казва, че: Неуспешно! Вие не успяхте да посочите правилните отговори на всички въпроси от теста. Моля, опитайте отново.Допуснати грешки: 1 от 3
        Ами на мен до сега не ми се сбъгясвало.
        LZ1ZAH

        Коментар


        • #5
          От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

          Добре де, не ви ли прави впечатление, че разните подобни тестове понякога имат противоречия.
          От 10 години имам интерес към материята и чета каквото, където намеря. Отделно и различните лектори-лекари имат различни мнения/тези по един проблем.

          Пример:

          1. Обдишване и извънгръдно притискане /сърдечен масаж/
          Винаги са ме учили, дори и във водното спасяване, че обдишването се извършва в носа, като с буза се притиска устата на пострадалия. Целта на това е, ако има някакви частици, които не сме успели да почистим от устната кухина, да не задавят реанимирания. Съотношението на вдишване-притисканията от сам човек също варират: учил съм, че са 2:15, на последния курс, който карах ни казаха 2:30.

          2. В този тест се говори, че за да спрем кървене от разкъсна рана НЕ пристягаме с турникет, а притискаме мястото. Хубаво! Ама ако се наложи да транспортирам пострадалия до мед. заведение.... да шофирам ли, да притискам ли ....!? Нали уж в аптечката трябва да има маркер, с който пишем на ръката, на челото на пострадалия в колко часа сме му сложили турникета!?

          3. Задавяне. Чели са ни, че НИКОГА не удряме задавилия се по гърба! По-скоро минаваме зад него и със събрани ръце притискаме корема.


          Подобни разногласия ми направиха впечатление и на последния курс, който карах в базата на МВР в Монтана, зададох въпроса "Защо?". Отговорът беше, че непрекъсната се търсят нови решения за ефикасността на долекарската помощ в световен мащаб и като има нови "открития", гледаме да сме в крак с модата.

          Познанията са ми от съвсем елементарно ниво, нямам представа кое е правилно, затова питам!
          "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
          А+
          LZ1DRZ

          Коментар


          • #6
            От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

            Евгени, школи много и мнения много. Не само по тези въпроси, а и като цяло. Едните ще ти кажат, че правиш всичко възможно, за да спасиш човека, а другите точно обратното - ако не си сигурен, което е винаги, него пипай ... Има и друго - едните казват, че при сърдечен масаж успеваемостта им клони към нула, а другите имат двуцифрен процент на спасените ... Да не говорим, че СЗО си имат стандарти, които променят както им скимне според някакви статистики и всъщност е въпрос на мода. Ако знаеш повече начини обаче, ще можеш да си избереш най-подходящия според индивидуалния случай.
            П.П. Зарежи тез песни юнашки хайдушки за обдишване през носа ... най-малкото нямаш обдихвател за нос, да не говорим за по-модерна техника. Инак, може и да му резнеш гърлото, ако му е запушена трахеята, ама вече живеем в Европа и тея неща не се правят от нормални хора. Най-модерното е "по-добре сам да си умре, от колкото да се опиташ да му помогнеш и да не успееш"...
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #7
              От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

              Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
              Добре де, не ви ли прави впечатление, че разните подобни тестове понякога имат противоречия.
              От 10 години имам интерес към материята и чета каквото, където намеря. Отделно и различните лектори-лекари имат различни мнения/тези по един проблем.
              Не знаеш колко си прав и колко сериозен е проблема.
              На първо място Първата помщ като всяка друга наука се развива доста динамично и периодично настъпват сериозни промени в препоръчваните мерки. Макар и малко объркващо на пръв поглед, това необходимо и полезно и обикновено, особено през последните години, се прави на база на сериозни статистически проучвания и всяко изменение се основава именно на тях. В много случаи се променят мерки поради промяна на стандартите в средата в която живеем. За едно и също състояние може НАЙ ДОБРОТО за пострадалия да е критично различно в зависимост от това дали спешна помощ се очаква да пристигне след 10 или след 30 минути. Много често мерки се променят и поради наблюдения върху тяхното усвояване от преминалите обучение - каква полза от ПРАВИЛНА мярка, която не се изпълнява правилно от 95% от преминалите обучение 3 месеца по-късно?
              Всичко това е нормално развитие. За да не настава хаос, обаче се приемат Доктрини за оказване на Първа помощ, които описват одобрените АКТУАЛНИ мерки. Има сериозни медицински организации които издават насоки за тези неща.
              Е, само се иска инструкторите които водят курсове да актуализират своите знания и своите програми непрекъснато. Тук може да видиш чудеса в нашата татковина. Ти правилно си забелязал сериозни разлики в препоръките на различни инструктори, но аз (предвид че съм относително млад с ушите си на официален курс съм чувал, че "езика на изпаднал в безсъзнание се изважда с пръчка и се закопчава за бузата с безопасна игла...." и да, това не е измислица на инструктора, той го е прочел.... в наръчник издаван около 50-те на миналия век... затова отбелязах, че съм относително млад.... т. е не съм го чул, тогава когато се е приемало за вярно, но инструктора тогава го е прочел и следващите 50 години не е считал че е необходимо да провери актуалността на информацията.

              Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
              Пример:

              1. Обдишване и извънгръдно притискане /сърдечен масаж/
              Винаги са ме учили, дори и във водното спасяване, че обдишването се извършва в носа, като с буза се притиска устата на пострадалия. Целта на това е, ако има някакви частици, които не сме успели да почистим от устната кухина, да не задавят реанимирания. Съотношението на вдишване-притисканията от сам човек също варират: учил съм, че са 2:15, на последния курс, който карах ни казаха 2:30.
              Обдишването уста в нос може би ще те излъжа точно до кога е препоръчвано, но горе долу до преди 2000г, като до колкото помня в този период имаше разлики между доктрините в Европа и Сащ, но малко по-късно навсякъде се препоръчва уста в уста.
              Относно притисканията - съотношението 2:30 е официално прието навсякъде след излизане на препотъки от ERC през 2005г. Ти кога си карал водното спасяване? Аз само да ти кажа, че пак на курс съм чувал, цитирам дословно "Съотношението е няколко към четири-пет" Не се шегувам!
              Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
              2. В този тест се говори, че за да спрем кървене от разкъсна рана НЕ пристягаме с турникет, а притискаме мястото. Хубаво! Ама ако се наложи да транспортирам пострадалия до мед. заведение.... да шофирам ли, да притискам ли ....!? Нали уж в аптечката трябва да има маркер, с който пишем на ръката, на челото на пострадалия в колко часа сме му сложили турникета!?
              Турникета е силно травмаично средство и почти не се използва. Допустима е употребата му само от адвансд спасители при масови бедствия и др. случаи далеч от компетенцията на бъдещи шофьори. Не се очаква от теб да караш и да притискаш раната едновременно, а да направиш подходяща превръзка.
              Тук е дискутиран въпроса : http://www.offroad-bulgaria.com/show...=162351&page=2 и за написаното като "алгоритъм" от мен отговарям, че са съвременно приетите мерки за оказване на Първа помощ.

              Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
              3. Задавяне. Чели са ни, че НИКОГА не удряме задавилия се по гърба! По-скоро минаваме зад него и със събрани ръце притискаме корема.
              И това е обсъждано тук....
              При ефективно кашляне пострадалия само се насърчава да кашля.
              При неефективно кашляне (т.е. не се чува да изкарва въздух при кашлянето, а само се дави) има редуване на 3 последователни серии от по до 5 удара между плешките последвани от до 5 притискания по техниката на Хаймлих (за които ти се сещаш). И след тези 3 серии се прави обаждането на 112, ако не е имало друг, който да го направи. Това "до" означава, че след всеки удар, както и след всяко притискане се прави проверка за резултата.

              Повече информация на www.FirstAidbg.com
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                От: Тестове за първа (долекарска) медицинска помощ

                Благодаря за изчерпателните отговори!
                Аз като един лаик обаче съвсем се обърках. Чета в нета, чета по разни книжки, брошурки и т.н. Ей така, за обща култура, не съм тръгнал да се правя на парамедик. От едно се страхувам обаче-и хобито и работата ми до някъде предполагат, че не е изключено да попадна в кофти ситуация, където вариантите за реакция не са много, а медици наблизо няма никакви. Всеки в този форум вероятно е преживял някакъв инцидент в дън горите... къде по-леки, къде по-сериозни!
                При нас имаме няколко случая, единият от които много сериозен - висока скорост на мотоциклетист, внезапна поява на кон по трасето, удар, страшни пируети. Конят на една страна, мотористът в друга, в безсъзнание с кръвотечения от носа и ушите. Сещате се, всичко става за секунди. Стресът е първия неблагоприятен фактор, фактът, че пострадалия е близък приятел допълнително замъглява трезвата реакция. И в този момент започваш да мислиш как всъщност да помогнеш, какво да предприемеш и дали всъщност твоята помощ няма да е "мечешка услуга". И да звъня на 112 едва ли ще помогнат. Та те няма как и да ни намеря на г**а на географията. Ей от тези моменти ме е страх, не от касапницата. И се моля да не ми се случва, защото наистина не знам как да и ще постъпя.
                Съвсем ще омешам Доктрини, Евро и US стандарти

                П.с. Иначе за момчето с коня, аз не съм присъствал на място. Един е отишъл до най-близкото село за помощ, запалили са една Уазка, с която са свалили пострадалия до асфалта, оттам с кола до болницата в Ботевград, а оттам с линейка към Пирогов. Оправи се човекът, но с доста мъки и временна парализа на крайниците!

                Както се казваше "Бай бабо да не те среща мечка".
                Въпреки че ежедневно по пътищата ни се случват сакатлъци...
                Последно редактирано от Evgeni Enduro; 22-01-14, 21:06.
                "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                А+
                LZ1DRZ

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X