Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защита на Покривна палатка от мълнии!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защита на Покривна палатка от мълнии!

    Здравейте приятели! Не знам дали темата е за тук, но имам едно питане: Може би ще се налага да посетя доста открито и високо място с покривната си палатка, а се притеснявам да не ме цапне някоя мълния! Мислех да преметна някое друго стоманено въже 6mm и със стоманени колчета към земята, но ми светна лампичката, че при контакт с мълнията ще се загрее доста и може да направи по голяма беля. Имам и място на покривният багажник до самата палатка от там мисля да си направя гръмоотвод с тръби, но не знам дали ще се получи! Някой да има идея?
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

    Трябва ти само една метална тръба, дълга към един метър и половина. Забиваш я наполовина в земята недалече от джипката, да кажем в радиус от 20 метъра от палатката. Тя ще привлича гръмотевици. Мой ти съвет, ама няма майтап. След като я забиеш, хубаво я опикай.

    Коментар


    • #3
      От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

      Да но джипката с палатката е на доста по високо! Около 2-2.40м
      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

      Коментар


      • #4
        От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

        Когато има мълнии не е ли по-добре да ги "изкараш" в МПС-то?
        А иначе "опикаването" се прави, когато за гръмоотвода се копае яма и се опикава основата му, дето е вътре в ямата. Вън да опикаеш - ще го извлачи водата. Дет се вика: "язък за материала"...
        Публикувайте отговор

        Коментар


        • #5
          От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P7010309-1.JPG
Прегледи:1
Размер:52.9 КБ
ID:5498247

          Ето за това имах предвид
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

            Няма значение че палатката ще бъде по-висока, физическите закони още никой не е отменял. Проводимостта на металната тръба в сравнение с проводимостта на джипка с палатката, изолиран с гумите от земята, несравнима.
            За пикане, друг вариант да се полее обилно с солен раствор... Ама трябва да се носи тогава сол и вода.

            Коментар


            • #7
              От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
              Трябва ти само една метална тръба, дълга към един метър и половина. Забиваш я наполовина в земята недалече от джипката, да кажем в радиус от 20 метъра от палатката. Тя ще привлича гръмотевици. Мой ти съвет, ама няма майтап. След като я забиеш, хубаво я опикай.
              Това е ок, дали ще го препикаеш обаче не е от значение.

              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
              Няма значение че палатката ще бъде по-висока, физическите закони още никой не е отменял. Проводимостта на металната тръба в сравнение с проводимостта на джипка с палатката, изолиран с гумите от земята, несравнима.
              За пикане, друг вариант да се полее обилно с солен раствор... Ама трябва да се носи тогава сол и вода.
              Тука не си прав. Предмета стърчащ във въздуха променя полето около него и "привлича" мълниите дори да не е проводник, нито пък заземяването е единствено съществен фактор. По тази причина по-добър гръмоотвод е високо дърво (ако ще и сухо да е), отколкото нисък гръмоотвод, пък ако ще да заземен на 2 метра и с позлатен връх да е.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                Когато има мълнии не е ли по-добре да ги "изкараш" в МПС-то?
                ....
                Абсолютно вярно.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #9
                  От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                  Аз все пак бих предпочел колецът да е по-висок. При обикновено смятане и за връх на гръмоотвода по-ниско от 200м, той защитава ефективно обекти в конус, който започва от върха му и има радиус на основата, примерно равен на височината. Добавка от мен - ако обектите не са прекалено остри и не са на по-малко от метър от самия гръмоотвод. Отвеждането на тока към земята в дълбочина по принцип е една друга интрига, но като си вътре в автомобила или в палатката над него, не е чак интересно. Ако трябва да се опазят и хора, техника и животни стъпили на земята, копаенето става задължително.

                  Показаната на снимката схема с гръмоотвода е по-скоро с отрицателна полезност, защото минава твърде близо до палатката и е заземена твърде близо до нея. Освен това е практически излишна, доколкото близките дървета осигуряват достатъчна защита от пряко попадение. Палатка на земята има смисъл да се защити от токове по повърхността на земята, но това вече е за напреднали. Покривната палатка от такива опасности е защитена от автомобила под нея.

                  За Сибирски и физичните закони:
                  За целите на мълнията палатката, човешкото тяло, дърветата, автомобилът или гръмоотводът имат практически еднакво (нулево) пробивно напрежение.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                    Това ще си го запиша като първи закон на Ясен. Ама пак да ти кажа, че не си прав.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                      Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                      Това ще си го запиша като първи закон на Ясен. Ама пак да ти кажа, че не си прав.
                      Ти си знаеш. Законът не е мой, писан е с кръв и въглени.

                      Тръбата на 20м от палатката е военно решение - лесно, бързо, снижава рисковете без съмнение, но недостатъчно за цивилни цели. Конусното правило те ОСИГУРЯВА срещу мълнии.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                        Момци, да спиш в такава палатка е самоубийство и тоя кол бих го изскубнал и захвърлил още като чуя Чолаков да говори за дъжд.Тази защита може само да навреди ,както каза адаша.
                        Да приемем ,че лежиш в палатката и на желязото пада гръм.Има реална възможност част от заряда попаднал в земята да премине през теб.Установено е, че мълнията се разпространява и хоризонтално в почвата , не само надолу Лежащ човек близо до падналата мълния просто е част от субстрата и то с по-ниско съпротивление от околния.За това при силна буря човек трябва да клекне далеч от дървета и железни стълбове, но никога легнал или дори с ръце подпрени на земята.
                        Последно редактирано от Fraxinus; 02-07-13, 21:28.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                          Първоначално публикуван от Fraxinus Преглед на мнение
                          Да приемем ,че лежиш в палатката и на желязото пада гръм.Има реална възможност час от заряда попаднал в земята да премине през теб.
                          Адашко, в темата най-горе се говори за покривна палатка върху колата. От повърхностните токове си спасен по определение. Ама само от тях.

                          Има си хубав цитат по случая:

                          Първоначално публикуван от Тери Пратчет
                          ...някой, който седи на върха по време на гръмотевична буря, с меден леген на главата и крещи, че всички богове са копелета...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                            Палатката е върху джипа, каква земя и преминаване през теб.
                            Заземяването трябва да е с достатъчно дебела жица. Аз съм спокоен с 20 - 30 квадрата медна, не знам колко трябва да е. Виждал съм и по-малко. Виждам и гръмоотводите от арматура 8 мм по сградите.
                            Легенът е добра идея. Кол с проводими обтяжки, под които остава обектът, може да действа като кафез. Но от друга страна, ако светкавицата принципно не е мислила да пада точно там, е това като види ще се тресне именно отгоре му. И не само една. Не е комфортно - хвърчат стопени железа, най-малкото от върха. Сложи някоя гиричка там.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Защита на Покривна палатка от мълнии!

                              Така е.Аз коментирах снимката. И палатката на земята

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X