Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дръжки за ножове.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Предпочитана дръжка за нож?

    Кратона далеч не е единственият добър синтетичен материал, затова и не може да се правят изводи само на негова база. Специално за тактически ножове и въобще такива които ще се ползват в типична армейска среда много по-подходящ е т.н. G10... Гарантирано издържа и на спирт, на всички възможни горива + репеленти и средства за дезинфектиране + доста химични агенти използвани за деконтаминация... Не ми е известно да се влияе от UV лъчи..., а нямам и такива наблюдения...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #47
      До: Предпочитана дръжка за нож?

      Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
      Венци, подкрепям казаното от теб, но с една забележка: Пластмасовите дръжки са едни от най-уязвимите от по-често използваните химикали. Кратонената дръжка например се скапва от спирт и бензин. В допълнение, всички пластмаси се скапват от УВ лъчи...

      Латинов, разбирам желанието ти да се влезе в детайлите, на мен също темата ми е интересна, но като се замисля, няма какво толкова да се каже. Ножът е първият предмет направен от човек, от тогава досега са експерементирани всички възможни форми и материали. Разбира се, технологиите се развиват и тепърва ще се правят още експеременти, но много малка част от тях ще се наложат и ще надживеят модата. Показателен е факта, че за стотици хиляди години еволюция, дръжките на повечето ножове са от същия материал от който и на първият нож – Дърво.
      Абе така е ама примерно преди стотици години за осветление са ползвали свещи ама аз не вярвам вкъщи да ги ползваш понеже са се доказали еволюционно

      Коментар


      • #48
        До: Предпочитана дръжка за нож?

        Първоначално публикуван от Немезис Преглед на мнение
        Абе така е ама примерно преди стотици години за осветление са ползвали свещи ама аз не вярвам вкъщи да ги ползваш понеже са се доказали еволюционно
        Ей сега ако ме светнеш с какво си заменил топлата вода и колелото, еша си няма да имаш.

        Венци, G-10 е композит от епоксидна смола и минерални (стъклени) влакна. "10" е обозначение на термокоефицент, който показва как се променя твърдостта на материала спрямо температурата му. Всички епоксиди се влиаят от спирт, бензин, УВ лъчи т.н. Разбира се това не означава, че при първото си съприкосновение с ракия, дръжката се разпада, но технологично дървото е по-устойчиво на тези неща. Това само по себе си нищо не означава, а само потвърждава тезата, че няма универсален материал, а всичко си е според нуждите и предпочитанията.

        Коментар


        • #49
          До: Предпочитана дръжка за нож?

          Е, аз със сигурност ще съм последният дето има нужда да бъде убеждаван в това, че различните материали имат плюсове и минуси. Съгласен съм напълно и с това, че дървото е уникално като материал. Но и то си има своите недостатъци, не случайно няма качествен нож при който дървото да не е "стабилизирано"... (тук изключвам използването му при екстремно ниски температури където стабилизирането пречи)... При това обаче трябва да се отчете факта, че дървото за дръжки на ножове използвани при много ниски температури не е същото като за тези които са предназначени за Африка...

          Колкото до G-10 и устойчивостта му на различни химикали не съм много съгласен. Със сигурност 100% устойчив материал няма, но все пак не говорим за процеси течащи векове, а за практическо използване... В този аспект G-10 има всички необходими сертификати че издържа на горивата, химикалите и средствата за деконтаминация използвани в армията... При това в много широк температурен диапазон от -45 до +85 по Целзий... Не случайно точно този материал е широко използван в самолетостроенето и космическата техника... При това е технологично достъпен и при добро желание може да бъде направен и в домашни условия...

          Т.н. Микарта е същото като G-10 но слоевете са от плат...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #50
            До: Предпочитана дръжка за нож?

            Никога не съм си поставял за цел да имам нож, който хем да ползвам, хем да ме надживее. Щом ще вкарвам нещо в употреба, значи съм го прежалил. Ще го екплоатирам докато сдаде багажа и това е. Т.е. устойчивоста на неща, които биха му се случили изключително рядко, въобще не ме вълнуват. Естествено с уговорката, че не правят ножа неизползваем моментално. За сметка на това силно ме интересува до колко дръжката осигурява стабилен захват в често срещаните ситуации, например когато е мокра. За това съм за добрите изкуствени материали от сорта на кратона.

            П.П.: Стоплената на огъня вода (оригиналната топла) съм я заменил със смесител на чшмата и душа, с които да я привеждам в най-приятната температура, а класическото колело с радиални гуми от каучук с високо качество
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #51
              До: Предпочитана дръжка за нож?

              В тази връзка за да е и по-информативна темата държа да отбележа, че G-10 е много здрав и надежден материал, но не осигурява комфорта на Кратона или дори на Микартата... Има добра текстура, но се усеща като груб, не се пързаля и се държи добре, но е твърд и непластичен. Освен това е подходящ наистина, само за конкретни класове ножове, защото няма никакво цветово разнообразие...

              Трябва да се отчете и фактът, че има цели категории ножове за които дизайнът на дръжката е едно от най-важни му качества. В Русия да речем т.н. "воров в законе" си имат цяла кастова система демонстрирана по този начин от ножове ръчно изработени и с крайно непрактични дръжки но за сметка на това изразителни... Където се използват различни минерали че и дори полускъпоценни камъни...

              А като удобство ако се абстрахираме от другите и качества, досега една от най-удобните дръжки които съм пробвал, е на ножовете MORA (версията с черна гуменоподобна)...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #52
                До: Предпочитана дръжка за нож?

                В първите си постове споменах кожени ивици и лико, пропуснах обаче един изключително удобен материал за увиване, използван понякога дори при японските мечове - конопено въженце, известно повече с името Канап. Съветвам всеки, който има възможност да пробва, ще останете изненадани от резултата.

                Коментар


                • #53
                  До: Предпочитана дръжка за нож?

                  Ако погледнем най-съвършеното хладно оръжие "японският меч", то неговата дръжка е точен пример...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #54
                    До: Предпочитана дръжка за нож?

                    Дръжката от гравирано сребро според мен е НАЙ-ДОБРА!
                    Естествено говоря за ножа за рязане на хартия .....
                    Темата е неизчерпаема и много интересна. Струва ми се, че материалът за дръжката не е най-важното и в никой случай не е първото, което трябва да се уточни. Аз бих започнал с функцията на ножа и от там с формата на дръжката. Съставни елементи -ще има ли шилд, какъв и от коя страна (горе, долу, отзад, отстрани - от какво ще пази), цяла ли ще е или от няколко разглобяеми части (пример е дръжката на "пеперудата" или да речем "рамбо ножа"), ще има ли други функции, които да изпълнява дръжката (клин за забиване и катерене, отварачка за бира, скрито второ малко острие в дръжката, кука, ...), в зависимост от предназначението на ножа, от коя и на коя посока ще идва силата към и от острието и ръката, девбелина на дръжката в зависимост от функцията на ножа и ръката на използващия използващия. После идват условията при които ще се използва ножа и характеристиките на материала (аз лично предпочитам да говорим за материалИТЕ от които е направена дръжката). Не на последно място е и красотата на дръжката и възможността да остане лицеприятна след първото цапане. На мнение съм, че когато целите са ясни, другото се намества..... прекъсвам, щото на син ми ще му пада зъбче и ....
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #55
                      До: Предпочитана дръжка за нож?

                      Тъй де, то ние май горе долу уточнихме, че просто за материали без да знаем за функцията не е много правилно, но все пак малко информация за самите материали също може да е полезна...
                      Последно редактирано от Венцислав Петров; 21-10-09, 08:44.
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #56
                        До: Предпочитана дръжка за нож?

                        Малко по-подробно инфо за G-10:
                        G-10/FR-4 е термоустойчив промишлен ламинат, състоящ се от непрекъснат материал нажежаема жичка, стъкло и плат с епоксидна смола .Този продукт, представен за първи път 1950-та г., има висока якост, отлични електроизолационни свойства и химическа устойчивост. Тези свойства се поддържат не само при стайна температура, но и при влажни условия.

                        Предимства:
                        Висока диелектрична якост
                        Радиационна резистентност
                        Висока якост на опън
                        ниска топлопреносимост
                        висока химическа устойчивост
                        висока устойчивост на огъване
                        Стабилност на размерите
                        Ниска абсорбция на влага
                        способност за работа в криогенна среда

                        Недостатъци:
                        влиае се от органични разтворители
                        няма фаза на топене и при продължително излагане на високи температури се овъглява

                        Забележка:
                        Материалът е сравняван с други епоксиди, от там квалификациите "висока - ниска" са относителни спрямо други материали. FR-4 е другото наименование на G-10. G-10 вече го обясних какво е, а FR-4 е коефицент който показва температурата на запалване. FR е от Фаренхайт, ама 4 какво е, незнам. Всеки случай не е градуси. Като обозначение се използва само едно от двете.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Предпочитана дръжка за нож?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          ...... защото няма никакво цветово разнообразие...
                          Не е кой знае какво но все пак има
                          Прикачени файлове
                          О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Предпочитана дръжка за нож?

                            Е да де, точно това "разнообразие" имах в предвид... Лично на мен ми е достатъчно..., на повечето ножарски производители по-скоро не...

                            По-горе Kamen13 е цитирал едни данни за G-10 но аз продължавам да не съм съгласен че този материал не е достатъчно устойчив срещу масово използваните химикали в тичпична армейска среда... Затова и ви предлагам две таблици, смятам че са полезни като информация и така поне за G-10 ще има в темата достатъчно информация... Категориите които са употребени A..C са в сравнителен аспект...


                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #59
                              До: Предпочитана дръжка за нож?

                              ...По-горе Kamen13 е цитирал едни данни за G-10 но аз продължавам да не съм съгласен че този материал не е достатъчно устойчив срещу масово използваните химикали в тичпична армейска среда...

                              Сакън, такова нещо не съм твърдял. Твърдя, че дървото е по-устойчиво на въпросните. "Достатъчно устойчив", смятам ще се съгласиш, е доста относително понятие, както и "масово използваните химикали". Иначе излиза, че сам себе си опровергавам като съм посочил, че едно от предимствата на G-10 е високата му хим. устойчивост. Всъщност аз харесвам модерните пластмаси като материал за дръжки, дори смятам, че за сгъваем нож за постоянно ползване са незаменими, за армейски също не се сещам за по-подходящи.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Предпочитана дръжка за нож?

                                ей темата стана доста интересна. чета всичко с голям интерес. доста научих. много благодаря на всички. от доста време се чудя да пробвам и със обикновен ''канап'' ама ми се струваше несериозно..... но сега придобих смелост и ще пробвам.... ;-). просто ми харесва да си добавям нещо от мене по някога въпреки че по принцип съм фен на идеята ''по-малкото е повече'' (или така наречения минимализъм) ама мен идеята със въжетата май ми харесва (освен удобството разбира се) заради ''присъствието'' на въженце без да мисля всеки път дали би ми потрябвало някъде и дали си нося. а да се ''оплете'' една дръжка на нож си отива доста връв. сега се запалих да омотая дръжката на мачете Фискарс а там ще се съберат метри..... а новата ми (доста смешна може би) концепция е да нося вече само попреработено (от другата тема) мачете (оставям брадвичката, един нож и другото мачете и печеля някое кило и обем минус). та със него и дълга връв.... идеално..... ;-).
                                висете отпуснато

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X