Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Щикове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Здравейте.
    Все искам да ви питам за тази обява,дали си струва да си купя и какво ще си купя?

    https://www.olx.bg/ad/prodavam-schik...8-ID5ZW8K.html
    Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
    ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

    Коментар


    • trapper
      trapper коментира
      Редактиране на коментар
      Този е един от най-странните въпроси в тоя форум (може би след моя за биците!). Звучи като "дали си струва да си купя (джип) и какво ще си купя?". Отговорът е "зависи за както ти трябва?". Моя го купих с идеята да го сложа на обезопасена пушка и да ги закача над камината в хижата.

    • mendi
      mendi коментира
      Редактиране на коментар
      Миналата година купих от него един щик за М95 като на снимката и един за АК47. И двата бяха нови извадени от резерва но сега не знам какво е останало. Не пречи да му се обадиш и да попиташ за състоянието на наличните бройки.

    • ognqn
      ognqn коментира
      Редактиране на коментар
      Колегата davc,правилно е разбрал въпроса ми и ми е отговорил.

  • #17
    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Сега мисля да освежа дръжката, но не знам от какво е направена - дърво, кост или нещо друго?
    Дърво е.

    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

    Коментар


    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Акация.

      символисимволисимволи

  • #18
    @ trapper, да това си е класически екземпляр на щик Mannlicher, модел 1895. На снимките чирените изглеждат в прилично състояние, аз не бих ги сменил освен ако не са твърде повредени. Иначе ще си изгуби автентичния вид.

    А сега продължавам с още един Чехословашни щик от същата фамилия но разработен и произвеждан по времето на студената война. Става въпрос за следващото поколение на VZ – VZ 58.

    Самото оръжие VZ 58 е автомат разработен и произвеждан в Чехословакия, в същата фаброка като предшествениците му - Zbrojovka Brno. Освен в Чехословашката армия, автомата е произвеждан и за износ към други братски социалистически страни в Африка и Азия. Оръжието е на въоръжение и в Куба. Въпреки че използва същия боепрпас като Калашников и на вид се доближава до него, двата модела не споделят общи съвместими детайли.

    Като по – съвременен ножът е замислен да е с по общо предназначение. През годините има няколко модификации като промените не са особено големи – най вече вариация на дълбината с по няколко сантиметра – 286 до 276 мм обща дължина. Първите партиди са произвеждани с дървени чирени но те бързо биват заменени с композитни. Ножът е снабден с кожена кания.
    Няма особени отличителни маркировки освен номер на партида и вероятно модификация отбелязана с буква “M”, “N”, “Y” вероятно и други.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192237_221.jpg
Прегледи:575
Размер:287.0 КБ
ID:6699898

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192249_427.jpg
Прегледи:562
Размер:247.8 КБ
ID:6699899

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192530_029.jpg
Прегледи:567
Размер:311.4 КБ
ID:6699900

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192455_327.jpg
Прегледи:562
Размер:218.3 КБ
ID:6699901

    Захващането е доста по различно от това което е прието за стандартно. Освен че няма пръстен за захващане на дулото, заключването работи в обратна посока - щика се монтира от зад на пред:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192416_206.jpg
Прегледи:561
Размер:140.4 КБ
ID:6699902

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192348_229.jpg
Прегледи:548
Размер:209.9 КБ
ID:6699903

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192320_004.jpg
Прегледи:559
Размер:255.0 КБ
ID:6699904

    И на края за сравнение - снимка до М95. Може би щеше да е по удачно да го сравня с този на АК но за това се сетих чак сега

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210119_192601_703.jpg
Прегледи:548
Размер:29.9 КБ
ID:6699905

    Коментар


    • trapper
      trapper коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря! И аз мисля, че смяната им би била грешка, още повече, че са в добро състояние за възрастта. Колебая се дали да не ги изтрия с водна шкурка?

  • #19
    Тия дни се занимавах с щика. Първо го минах с "челична вуна" (стоманена вълна), а вчера - с водна шкурка. На канията много не й личи, но дръжката се изчисти, при което каверните станаха по-контрастни. Ето резултата:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:щ6.jpg
Прегледи:555
Размер:193.4 КБ
ID:6705494Натиснете снимката за да я уголемите

Име:щ5.jpg
Прегледи:547
Размер:196.0 КБ
ID:6705493Натиснете снимката за да я уголемите

Име:щ3.jpg
Прегледи:550
Размер:168.0 КБ
ID:6705492

    Сега се триумя:
    - да остане така;
    - да продължа с химикали (какви?);
    - да махна остатъците от ръжда чрез електролиза?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Продължиш ли трябва да го правиш като нов. Два варианта - или го възстановяваш като нов или го оставяш така.

    • trapper
      trapper коментира
      Редактиране на коментар
      Да, смятам това мнение за правилно. Няма смисъл 120-годишен боен нож, участвал в няколко войни, да изглежда като сега излязал от арсенала.
      Консервирах го със смазка Хенкел и вече е на заслужена почивка в касата.

  • #20
    Може ли някой да качи снимки на лопус за Манлихеров, благодаря! Някои от основните размери, приблизително, също ще са от полза.

    П.п. Абе я да си допиша.
    Тука до работа имаме една скрападжийска площадка и понякога минавам оттам да видя какво изхвърлят хората. вчера почти стъпах на това желязо.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220105_172018.jpg
Прегледи:408
Размер:264.7 КБ
ID:6804742
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220105_172025.jpg
Прегледи:395
Размер:305.9 КБ
ID:6804743

    Позагледах го и да си призная - стана ми жал, па се наведох и си го взех. От едната страна е долу-горе. Сега си мисля малко да го позачистя и да му ушия един лопус, имам парчетии подходящи. Ще търсим приближаване към оригинала колкото толкова.
    Последно редактирано от jordanov sv; 05-01-22, 20:25.

    Коментар


    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Кожената канийка в която влиза канията с щика и така се закача на колана. Сега гледах и в Гуглята, има някои снимки и там. Наживо съм виждал все пак, но бешше отдавна

    • Никола
      Никола коментира
      Редактиране на коментар
      Ясно, аз за Манлихер не съм виждал, разложили са се много преди да почна да се занимавам с ножове...

    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      По някое време ги имаше в магазина на бившия младежки дом Лиляна Димитрова в София .

  • #21
    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
    Може ли някой да качи снимки на лопус за Манлихеров, благодаря! Някои от основните размери, приблизително, също ще са от полза.

    .
    Ето клипче от реставрация на манлихеров щик. Размери на кожената част няма, но знаейки размерите на металната кания и с малко сметки мисля че няма да е трудно да се уцелят с добра точност.



    ПС. Препоръчвам стоп-кадър на 8:20​​​​​​
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #22
      Ееее не!
      Ама айде казвайте ги тия неща... Не обърнах чак толкова сериозно внимание на ПС-то и си гледам клипчето с интерес и вече на 8 двуеточие двайсе щех да забравя всичко кво съм гледал дотогаз. Сега ще го гледам пак да си припомня.
      Благодаря, полезно!

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X