Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стара сабя! От кога и каква може да е ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стара сабя! От кога и каква може да е ?

    Здравейте, с баща ми намерихме тази стара сабя на село, като той твърди, че е била на прадядо ми и е от периода 1920-1930г.! Но тъй като не е сигурен в това, което казва, ако някой знае, каква е и от кога е, ще съм много благодарен за информацията!

  • #2
    По снимките прилича на стара турска войнишка сабя. Правени са от Nikitits Konstantinopel в Цариград. Офицерските са с подобно лезвие, но със златни инкрустации (барелеф) и различен гард. Стоманата е с особено закаляване - острието може да се огъне над 60 градуса.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      А някаква стойност има ли? Дали си заслужава да се продава и какво може да се вземе за нея, или няма смисъл?

      Коментар


      • trapper
        trapper коментира
        Редактиране на коментар
        "някаква стойност" има, зависи от състоянието и окомплектовката. Не са скъпи, щото са масови.

      • Asteri
        Asteri коментира
        Редактиране на коментар
        към 100-200 евро, ако намериш ценители

    • #4
      Дай на някой майстор да я възстанови. Не мисли веднага за продажби.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • trapper
        trapper коментира
        Редактиране на коментар
        Не подкрепям това мнение. Защото отдавна няма способни майстори, а "възстановяването" би струвало няколко пъти цената на сабята.
        Единствена стойност на това старо оръжие е автентичното му състояние.

    • #5
      Аз давам 150лв - сериозно. В това състояние.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #6
        155
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #7
          Божич, мръсно ли ще си играем!
          156.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #8
            Такива нища обикновено не се продават. Поне аз не бих! Иначе, стойността й, поне в България, е колкото дадат.
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • trapper
              trapper коментира
              Редактиране на коментар
              Напротив - трябва да се продават, за да стигнат до хора, които ги ценят и могат да ги съхраняват.

          • #9
            Точно така.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #10
              Туй е кОлтурно-историческа ценност! Регистрирана ли е? Картотекирана ли е?! Да се конфискува!
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #11
                Върхът на канията е интересен за мене.Направен ,може би,за бой без да се изважда сабята или ако се опира в земята да не се нарани.
                Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                Коментар


                • #12
                  Е как за бой с канията? За съжаление отдавна не мога да питам ползватели, но вероятно е за влачене по земята. Стандартните кавалеристи от онова време са ниски. Поне двама мои прадядовци които са били кавалерия са били ниски и със сигурност са провлачвали сабята по земята, по разкази и на двамата ми дядовци.
                  Много образци имат такъв елемент, не знам как точно се казва...

                  П.п. Еваси, аз си мисля че това желязо би трябвало да е безценно за семейството, за какви цени се пита тука...
                  Последно редактирано от jordanov sv; 17-06-20, 18:29.

                  Коментар


                  • #13
                    Ако искаш да я продаваш, пускай я на търг тука. Имам две подобни, искам и тази.

                    Коментар


                    • trapper
                      trapper коментира
                      Редактиране на коментар
                      Търгът е правилния начин за определяне на пазарна стойност. Практикува се почти навсякъде.

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      До колкото съм запознат с правилата на форума , търговете са забранени тук . Освен ако не са с благотворителна кауза .

                  • #14
                    Първоначално публикуван от tsvetomir_spasov Преглед на мнение
                    А някаква стойност има ли? Дали си заслужава да се продава и какво може да се вземе за нея, или няма смисъл?
                    Да продадеш сабята на прадядо си , е голяма глупост и неуважение , направо си е простотия. И при положение , че питаш какво може да се вземе за нея , най-вероятно историята с намирането и , е по-различна.
                    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                    Коментар


                    • sek.1
                      sek.1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      В двора на работата седи от две години един Форд Феърлейн 1957 година . На човека му е спомен от дядо му и не го продава . Явно не може да си позволи да му наеме гараж . За времето през което е под открито небе състоянието му видимо се влоши а след още 2-3 години хептен ще се скапе . Та има моменти когато е по добре някои неща да ги дадеш / продадеш на някой който ще ги оцени и има финансовата възможност да ги поддържа . Така един приятел продаде едно перфектно Пежо 404.
                      Последно редактирано от sek.1; 20-06-20, 07:22.

                    • motor_men
                      motor_men коментира
                      Редактиране на коментар
                      За сабята гараж не е нужен , два пирона на стената биха свършили работа , ако за друго няма средства.

                  • #15
                    Хора, по отношение родовата памет и сантименталната стойност на наследствените оръжия сте напълно прави. В семейната ни сбирка пазим дори острието на стрелата, убила пра-пра- ...дядо ни Никола, както камата и револвера (който преди 55 години е бил прибран/откраднат от милицията), на които се е заклел прадядо ни Николай. Но това е наша традиция и не значи, че всеки е длъжен да прави родов музей.
                    Затова мисля, че предмети, които не са ценни и важни за наследниците, е по-добре да бъдат продадени на ценители, отколкото да се затрият.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X