Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самостоятелна направа на нож?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Самостоятелна направа на нож?

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Прилагам един интересен файл съдържащ информация за S30V - Това е в момента може би най-високо технологичната стомана използвана от ножарската индустрия...
    Това ли е твоят избор? Реалистично ли е да се купи или не. И изобщо каква стомана би избрал за да си направиш нож.
    Я да изплюя камъчето - мой много добър приятел с добри връзки в института по металознание рече "айде да си направим по един нож сами, кажи каква стомана да взема".
    Надявам се да не влезнем в дискусия колко по-скъпо е да си направиш качествен нож сам, отколкото да си го купиш от магазина. Това е ясно. Но аз отговорно мога да кажа, че досега не съм намерил в магазин нож отговарящ на представите ми. Независимо от цената.
    Изобщо ще е много интересно да обсъдим възможностите и трудностите пред изработката на ножове в единични екземпляри. Но ако това стане, нека е в отделна тема.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    До: Самостоятелна направа на нож?

    То че това което съм написал е моят избор за стомана е така е факт. Само обаче да поясня че закаляването на стомана S30V е непосилна задача за който и да е в нашата страна... предполагам че и в Европа... Така е и с останалите "култови" стомани... Те хем са неръждаеми хем имат качества и параметри които не отстъпват на най-добрите карбониви стомани... Но пък технологията за обработка е отказваща... Не защото никой тук не бо могъл да я направи но ще са му необходими години и огромни количества за проби и грешки... което предполага голям пазар което от своя страна обезсмисля подобно начинание... Дори в САЩ които са традиционен и голям производител както и пазар на ножове общо взето майсторите по закаляване са единици и най-известният е Пол Бос за който пък знам че закалява остриета на много фирми които при това са конкуренти...

    С тези стомани не става да се прави нож или евентуално може да се обмисли механична направа и след това пращане до САЩ за закаляване... Повечето "правени" ножове тук или са от карбонова стомана или ковани по дамаска технология или от вносен т.н. неръждаем дамаск... За произведените и ковани тук ножове основен параметър е майстора и неговите възможности... Но пък това не са ножове които можете да имате и забравите... Те изискват поддръжка и са неприложими в морски условия защото бързо ръждясват... Въобще си искат поддръжка което за типичният потребител означава че забрави ли ножа ще го загуби... Стигнем ли до нерждаемите стомани то задължително иде реч за сложни проблеми със закаляването за които писах по-горе...

    Сашо... аз единствената причина поради която бих искал да имам ръчно правен нож да речем е възможността за проектиран от мен дизайн на острието... смятам че имам уникален проект... Но пък това е само при силно специализиран нож... За обща употреба могат да се намерят и има достатъчно изключителни ножове... дай идея какво търсиш?
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Самостоятелна направа на нож?

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      Това ли е твоят избор? Реалистично ли е да се купи или не. И изобщо каква стомана би избрал за да си направиш нож.
      Я да изплюя камъчето - мой много добър приятел с добри връзки в института по металознание рече "айде да си направим по един нож сами, кажи каква стомана да взема".
      Надявам се да не влезнем в дискусия колко по-скъпо е да си направиш качествен нож сам, отколкото да си го купиш от магазина. Това е ясно. Но аз отговорно мога да кажа, че досега не съм намерил в магазин нож отговарящ на представите ми. Независимо от цената.
      Изобщо ще е много интересно да обсъдим възможностите и трудностите пред изработката на ножове в единични екземпляри. Но ако това стане, нека е в отделна тема.
      Здравейте Колеги, търсех тема за ръчно изработени ножове и тъкмо реших да отворя нова, попаднах на тази забравена. Двете мнения по темата много точно рамкират проблема с ръчно изработените ножове. Факт е, че и три години след публикуването на тези мнения, проблемите са същите. Всъщност, основният проблем и според моето скромно виждане е подчертаният в червено. Всеки ножоманяк има собствени критерии за форма, размери, стомана, материали. От друга страна стои предназначението на ножа, което пък донякъде предопределя параметрите на конкретния нож.
      Предлагам в тази тема да показваме ръчно изработени ножове от нас или за нас.
      Ще ви покажа последния нож, който изработих преди няколко дни и който за момента олицетворява идеала ми за форма и размери. Предназначен е за ловно-туристически мероприятия.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0012.jpg
Прегледи:1
Размер:55.7 КБ
ID:5279384

      ТТ данни:
      Обща дължина - 24 см
      Дължина острие -12 см
      Дебелина - 4,7 мм
      Стомана - 4х13
      Материал дръжка - текстолит
      Гард - неръждавейка

      Виждането ми за стомана е базирано на принципа за необходимост и достатъчност. Използвал съм много и различни ножове. Тези от скъпи стомани имат минимално превъзходство, малко забележимо при елементарна употреба на ножа. По-важна е правилната заточка. Много се спекулира с мероприятието " да оправиш едно прасе без заточване". И защо да не го точа? Работата е за 3-4 движения. И още нещо, когато се сдобих с А1, мислех си, че използването на високотехнологичен продукт ще носи някакво удовлетворение. Това е така, но това не е моят нож. Използването на собственоизработен или изработен за мен нож, ми носи несравнимо по-голямо удоволствие.
      Всичко започна от тук:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0001.jpg
Прегледи:1
Размер:29.3 КБ
ID:5279392Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0002.jpg
Прегледи:1
Размер:24.8 КБ
ID:5279393Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0004.jpg
Прегледи:1
Размер:19.5 КБ
ID:5279394Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0006.jpg
Прегледи:1
Размер:30.0 КБ
ID:5279395Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0007.jpg
Прегледи:1
Размер:20.4 КБ
ID:5279396Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0008.jpg
Прегледи:1
Размер:27.0 КБ
ID:5279397Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0009.jpg
Прегледи:1
Размер:23.7 КБ
ID:5279398Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0010.jpg
Прегледи:1
Размер:75.3 КБ
ID:5279399
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0011.jpg
Прегледи:1
Размер:65.2 КБ
ID:5279400Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0013.jpg
Прегледи:1
Размер:71.5 КБ
ID:5279401Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0014.jpg
Прегледи:1
Размер:75.2 КБ
ID:5279402Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0015.jpg
Прегледи:1
Размер:18.5 КБ
ID:5279403

      Коментар


      • #4
        От: Самостоятелна направа на нож?

        Малко за разведряване, щото голяма апатия е налегнала форума. Преди време бях обещал да покажа първия нож, изработен от мен. Това се случи през 1989 г. Идеята беше за нещо сечащо, което да се ползва за пикници и на лов. Този нож, който всъщност не е съвсем нож, е доста ползван през годините и е бил голяма атракция.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0674.jpg
Прегледи:1
Размер:37.2 КБ
ID:5281595Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0675.jpg
Прегледи:1
Размер:24.5 КБ
ID:5281596Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0676.jpg
Прегледи:1
Размер:22.7 КБ
ID:5281597Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0677.jpg
Прегледи:1
Размер:34.1 КБ
ID:5281598Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0678.jpg
Прегледи:1
Размер:32.5 КБ
ID:5281599Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0679.jpg
Прегледи:1
Размер:35.4 КБ
ID:5281600Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0680.jpg
Прегледи:1
Размер:37.6 КБ
ID:5281601Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0681.jpg
Прегледи:1
Размер:23.9 КБ
ID:5281602Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0682.jpg
Прегледи:1
Размер:35.0 КБ
ID:5281603

        ТТ данни:
        Обща дължина - 47 см
        Дължина острие - 32 см
        Дебелина - 5,2 мм
        Стомана - кован ресор
        Материал дръжка - фородо
        Гард, нитове - алуминий

        Батонинг:

        http://www.youtube.com/watch?v=cJGlpaX8qyw

        Коментар


        • #5
          От: Самостоятелна направа на нож?

          Здравейте, ще Ви представя ножа на дъщеря ми, който и бях обещал за завъшване на Детска градина. Освен огромното и желание за собствен нож, дъщеря ми имаше желание сама да работи по него.
          На първото видео, тя сама шлайфа окиса след закаляването на ножа:

          http://www.youtube.com/watch?v=kQRlLSi5hlk



          Ето и ножа:

          http://www.youtube.com/watch?v=yR40OWEUmkc&NR=1



          ТТ данни:
          Обща дължина - 175 мм
          Дължина острие - 82 мм
          Дебелина - 4,5 мм
          Стомана - 4х13
          Дръжка - текстолит
          Нитове - месинг

          Засега ножа не е заточен, но докога?
          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 01-06-11, 19:32.

          Коментар


          • #6
            От: Самостоятелна направа на нож?

            Като видя някой да прави такива неща срещу пръстите си лошо ми става. За дете не ми се мисли дори.....
            Инък евала за ентусиазма.
            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

            Коментар


            • #7
              От: Самостоятелна направа на нож?

              Е, все пак операцията не е заточване.

              Коментар


              • #8
                От: Самостоятелна направа на нож?

                Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
                Е, все пак операцията не е заточване.
                Така е но навиците много трудно се променят.
                О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                Коментар


                • #9
                  От: Самостоятелна направа на нож?

                  Съгласен.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Самостоятелна направа на нож?

                    Ето го и последния. Малко го забавих, защото в момента му кроя фрака, но последния ще пусна по-късно.
                    В този нож /PHK/ се влюбих преди три години, но срещу моята платонична любов беше противопоставена една цена, от която ми се зави свят. Тогава се утеших с един Н1, после го трампих за А1, но старата любов си остана. И така, преди двайсетина дни се роди проектът - " PHK-M ".
                    Вижте:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0999.jpg
Прегледи:1
Размер:74.3 КБ
ID:5282507Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1003.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5282508Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1016.jpg
Прегледи:1
Размер:117.0 КБ
ID:5282509Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:5282510Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:117.5 КБ
ID:5282511Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:128.0 КБ
ID:5282512Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:115.0 КБ
ID:5282513Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5282514Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5282515Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:134.9 КБ
ID:5282516Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:107.2 КБ
ID:5282517Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:100.8 КБ
ID:5282518Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:110.7 КБ
ID:5282519

                    http://www.youtube.com/watch?v=Sickq2Y3RVQ

                    п.с. Ако във Варна и регион има горд притежател на PHK, ще се радвам да се срещнем на по кафе или бира.
                    Последно редактирано от Нешо 68; 04-06-11, 09:29.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Самостоятелна направа на нож?

                      Изключително удобна форма на острието !
                      О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Самостоятелна направа на нож?

                        Последния нож който показваш много ми хареса. А и аз като Дроба се притесних като гледах ръчичката на малката. Да ти покажа как съм направил точилото да е по-безопасно. На парче равна гредичка залепих два вида шкурка ; по-едрата е 240 ; а другата е водна 1000. Гредичката я хващам на менгемето и точиш.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0800.jpg
Прегледи:1
Размер:95.7 КБ
ID:5282588 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0799.jpg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5282589
                        Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 04-06-11, 19:49.
                        На нас клиренс ни трябва , не скорост

                        Коментар


                        • #13
                          От: Самостоятелна направа на нож?

                          Приемам критиката много сериозно, въпреки, че писах, че операцията не е заточване, а сваляне на окиса. В случая режещия ръб беше с дебелина 1 мм. Но, въпроса с навиците е много сериозен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Самостоятелна направа на нож?

                            Правилно си написал това с навиците. Научи детето от малко да се пази от острието. Аз като наточа ножовете в къщи се има някой порязан ( жената ).
                            На нас клиренс ни трябва , не скорост

                            Коментар


                            • #15
                              От: Самостоятелна направа на нож?

                              Ето го и костюмиран. Малко е като секънд хенд, ама шивача толкова си може.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1054-1.JPG
Прегледи:1
Размер:20.3 КБ
ID:5283179

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X