Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водолазни ножове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Водолазни ножове

    Здравейте във този форум прочетох и научих страшно много полезни неща за ножовете!И мисля че точно вие сте хората които можете да ме ориентирате най добре.Интересувам се от дайвинг и ми е необходим ми е небходим хубав нож .Изискванията към тези ножове са да са изключително остри за да могат с едно движение да отрежат въжето на харпуна или някоя друга гадост.Да е неръждаем защото работното му положение е във водата а солената вода е особено агресивна към железата. Препоръчително е да имат метална тапа по която да може да се удря и назъбено острие за по дебели въжета и маркучи. Засега съм се ориентирал към тези 2 модела .

    http://shop.akvasport.com/catalog/pr...oducts_id=1876

    http://shop.akvasport.com/catalog/pr...oducts_id=1878

    Първия нож е от стомана 420 ок. а втория се води от титан Цената не ме притеснява толкова колкото това че ако действително е от титан ще е ли възможно да се заточва в домашни условия?Не съм запознат много но доколкото знам титана е много труден за обработка.Ако някой има опит с такива ножове нека помага в избора .
    Aprilia Pegaso 650 1996г.

  • #2
    До: Водолазни ножове

    Разгледай тия. Аз бих предпочел бенча.

    http://www.knifecenter.com/kc_new/st...SUBMIT2=Search

    http://www.knifecenter.com/kc_new/st...2=Search&&s=25
    Последно редактирано от droba; 19-12-08, 12:14.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #3
      До: Водолазни ножове

      Заточването на ножове от титан, става по същия начин и със същите средства, както и на тези, от стомана.
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #4
        До: Водолазни ножове

        Първоначално публикуван от BIG BFG Преглед на мнение
        ...Изискванията към тези ножове са да са изключително остри за да могат с едно движение да отрежат въжето на харпуна или някоя друга гадост...
        Не е добре водолазният нож да е остър. Под водата се губи тактилност и докато се усетиш, заедно с гадостите си отрязал някой и друг пръст. Аз лично бих предпочел по-дълъг и със широко острие.

        Коментар


        • #5
          До: Водолазни ножове

          Моят опит с водолазните ножове е следният. Този нож е задължителна част от оборудването, но не се ползва. Т.е. стои винаги в сака с всичко останало, после съответно на крака-където му е мястото. След гмуркане надлежно се измива и застава пак в сака.
          По условие неговата функция е за извънредни случаи. Това, което би рязъл с него са естествени (каквито вече почти не се ползуват), и изкуствени въжета, стоманени проволки (не дай боже) и мрежи. Рядко се ползува за убиване на риба във водата (понякога за намушкване на дънни риби - калкан) и за изрязване на отровния шип на дънната морска котка. Напълно достатъчен е малък нож като показаните със засечка за въжета. Най-съществената му опция според мен, която трябва да се съобрази е големината. Малък за да не тежи и за да не пречи.
          Моят е над десет годишен (редовно носен) и е остър точно колкото в началото Не зная след колко години би се наложило заточване. Успех.

          П.П.
          И като всеки нож е задължително да е остър. В този случай остротата му е още по-задължителна заради липсата на време при евентуалната му употреба. Пръста в случая е пренебрежимо малък разход сравнен с риска от удавяне
          Последно редактирано от Димо; 19-12-08, 12:31.
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            До: Водолазни ножове

            Първоначално публикуван от BIG BFG Преглед на мнение
            назъбено острие за по дебели въжета и маркучи
            Повечето серетирани остриета са напълно безполезни тактикъл дивотии . Ако си взимаш серетиран нож гледай серетацията да е ситна и по възможност направо си носи парче въже и пробвай на място.Тия едри зъби на първия нож от твоя пост повече ще пречат и ще се закачат по въжето.Опитай да отрежеш въже с трион
            Последно редактирано от droba; 19-12-08, 12:57.
            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

            Коментар


            • #7
              До: Водолазни ножове

              Аз лично мразя остриета със серетация, доколкото това съсипва тотално общата употреба на ножа. Но ако става дума за ОТРЯЗВАНЕ на въже, колан, проволка или каквото и да било друго, серетацията се справя на порядък по добре от всяко гладко острие, било то и остро като бръснач. Всъщност според мен това е и единственото смислено приложение на серетираното острие - emergency...
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                До: Водолазни ножове

                То и на сушата нож без серейтор, срещу въже не е и нож. Първият няма серейтор, има трион. За мене е вреден.

                Коментар


                • #9
                  До: Водолазни ножове

                  Безкраиния спор за или против серетациятаРаботил съм на яхта известно време та покрай тва нарязах доста въжета.Проволка съм рязал веднъж с ножовка,понеже някой беше отмъкнал ъглошлайфа и няма да повторя.Ще ми се да видя как става тоя номер с нож и то под водатаНе смятам че серетацията при рязането на въже има дори минимално предимство.Недостатък - затъпи ли се са нужни фокуси за да заточиш ножа добре.За заточване като на снимката и дума не може да става .В случая spyderco military- несеретиран+косъм
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от droba; 19-12-08, 17:04.
                  О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Водолазни ножове

                    Тъпият серейтор реже повече от бръснач. Вярно, трудно се точи ако замине съвсем.
                    В повечето Европа серейторните остриета са били забранени векове точно заради това. Режели са и броните, не само ризниците. Не се съмнявай че са били тъпи по всякакви мерки за гладките остриета. Гладкото реже въже, еле па мокро, ако е на брадва. Под водата не става.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Водолазни ножове

                      Първоначално публикуван от yossarian Преглед на мнение
                      Не е добре водолазният нож да е остър. Под водата се губи тактилност и докато се усетиш, заедно с гадостите си отрязал някой и друг пръст. Аз лично бих предпочел по-дълъг и със широко острие.
                      Опитай с тъп нож да отрежеш рибарска мрежа омотана около крана на бутилките, и малко около врата ти. Ножа трябва да е остър и със вълнообразна серетация. И тя да е остра. Като се изтъпи(какъв ли зор ще види да се изтъпи в канията) ако не мога да го наостря, ще го метна в джипа и ще си купя остър за под водата. Там сме малко като сапьорите. Не баш всяка грешка е последна, ама............ А съм водолаз от 25 години. Стига теорий. Втория нож от първия пост е пефектен. И аз съм с подобен.
                      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Водолазни ножове

                        Според мен идеята на "триона" на първия нож е само да нанесе по-големи наранявания при евентуално намушкване...
                        Only after the last tree has been cut down,
                        Only after the last river has been poisoned,
                        Only after the last fish has been caught,
                        Only then will you find that money cannot be eaten.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Водолазни ножове

                          Вторият нож е наистина по-добрия, а на практика ако предварително знаеш ,че ще се мушкаш в район с мрежи и въжете си вземи ножица има и такива водолазни. Видиш ли едри зъби като на трион зарежи го. Въпрос на навици на използване но аз предпочитам нож със серитация задължително в горната предна част, по често ми се е налагало да блъскам с нещо по горната задна част на острието отколкото да ползвам серитацията но тя е незаменима за въжета. За остренето наистина не се притеснявай, може и да се изтъпи някога но това означава ,че си е свършил работата. Предпочетам модели с по затъпен или длетовиден връх според мен са по безопасни за използващият ги и имат по универсални функции.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Водолазни ножове

                            Водолазните ножове се губят. Много често. Особено в началото. Кухненски нож с назъбено острие е много добър избор в началото. Реже всичко бързо. Досега не съм ползвал съвременен нож който да не е ръждясвал под водата. От старите марки има, но те пък са голям зор да ги заточиш без специални инструменти. Аз имам и титаниев(марков, скъп-служебен) и по него изби ръжда.
                            На Wenoka ножовете са удобни и качесвени.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wenoka.jpg
Прегледи:1
Размер:35.4 КБ
ID:5080552
                            Вгледай се в заключващия механизъм, трябва да е удобен и лесен за ползване и когато си с ръкавици. Острия връх под водата е почти безсмислен и по опасен за самия теб. Няма нищо което да не можеш да надупчиш и с плоския връх. Назъбено острие задължително, разните там засечки са безсмислени(само изглеждат добре).
                            За да чукаш под водата ти трябва маса(тегло) така че метална капачка на опашката на лек нож е също безсмислена.
                            Аз нося два ножа. Малък, на кания на предмишницата и голям и тежък на подбедрицата от вътрешната страна(закача се по малко и няма шанс да се закачи баластния колан на него при авариино изплуване).
                            Поздрави
                            Последно редактирано от skitnik; 20-12-08, 09:40. Причина: буква ч :-)
                            I get High by going Down

                            Коментар


                            • #15
                              До: Водолазни ножове

                              Благодаря ви за помоща По всичко личи че ножа от титан е по-добрия избор.А това че не е със затъпен връх според мен е плюс защото ми трябва за подводен риболов и с удоволствие бих забол някой калкан Още един плюс е това че е по лек вярно с грамове ама оттук оттам и се събират.А все пак се ще се гмуркам десетки пъти с него защото риболова с бутилки в България е забранен а и не е феър плей
                              Aprilia Pegaso 650 1996г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X