Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български джобни ножове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Ето какво е:
    https://equimetals.com/catalogue/rus/gost1435-99/y10a
    Инструментална стомана.
    У10А очевидно е номенклатура по ГОСТ.
    Георги Тонев

    Коментар


    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      У 10 е една от най използваните у нас инструментални стомани както и ШХ 15 .

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Бллагодаря!

  • #47
    Това остире поне аз го знам като косер

    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Това е косер, да, поне по нашия край. Никога не съм виждал работещ такъв, нито по комшийски и роднински къщи, нито никъде. Обяснявам си го че навсякъде хората имаха лозарски ножици а те все пак са значително по-удобни за същата дейност. В къщи например, още съвсем малък бях и имахме чудесни немски ножици /някъде изчезнаха/ после габровски, руски, кви ли не, сега вече и съвременни. Отделно сатърчета, наджачета и т.н. А и нови косери май не съм виждал никъде...

    • сто
      сто коментира
      Редактиране на коментар
      Косера не е алтернатива на лозарската ножица, ползва се за друго. Примерно царевицата като се обере на ръка, с това махаш стеблото, дърпайки нагоре от земята. Слага му се дълга дръжка за да не се навеждаш много.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Разбрах.
      Пак да кажа, че близо от половин век насам косер в експлоатация не съм виждал. Както казах, царевичака сме го рязали с обикновен жътварски сърп, желателно е да е малко удължен. Със сърпа има едно удобство, което не го знам как е с косера, даже удължен - като понапълниш шепата, със сърпа е удобно да придърпваш и прихващаш още няколко стъбла. Близо две десетилетия съм участвал активно в тая дейност, по около 5-6 декара годишно.

  • #48
    Натиснете снимката за да я уголемитеИме:IMG_20210916_191412_7.jpgПрегледи:0Размер:336.7 КБID:6771865
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • gabocvet
      gabocvet коментира
      Редактиране на коментар
      jordanov sv , това го имам от средата на 90-те години точно за бране на грозде е.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      :Може. С ножица е по-удобно.

  • #49


    Сто, за това ли говориш?
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • сто
      сто коментира
      Редактиране на коментар
      Да, сега се ползват такива китайци.

  • #50
    Грозде се бере с ножица. Дали лозарска или за хартия - все тая. Там идеята е да хванеш чепката без сътресения и изпадали презрели зърна. Косере не става, това, дето gabocvet има - според мен също.

    Коментар


    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Трябва да снимам на село ножиците за бране на грозде - с къси остриета и върховете не са остри. Спомен са от баба, от лозарската бригада, поне от средата на 70-те години са и са само за бране и подготовка /манипулиране/ на грозде за износ. Специализиран инструмент.

    • сто
      сто коментира
      Редактиране на коментар
      Няма нужда, все пак съм активен участник в бригадирското движение и съм виждал това-онова

      Извън шегата - да, береше се с ножици, подобни на хартиените. Понякога с обли остриета, понякога с остри, в краен случай с лозарско ножче, приличащо на орлов нокът.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Е що да няма нужда!? Аз нямам теб предвид, ти си виждал, но тук четат хора, дето може би сега се учат. И конкретно съм написал - специализиран, даже профи инструмент, с него се работи грозде за износ за второ направление. Разбира се, имаше достатъчно бройки за да се дават и на бригадирите от града. А ние, като войници на бригада, се е налагало да берем и с джобните ножчета - ония със сърп и чук дето е за тях темата.

  • #51
    Грозде е добре да може да се бере с една ръка. Другата да е за поставяне в кошницата.

    п.с. не вярвайте сляпо на рекламите!!!!!!





    Коментар


    • #52
      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение


      Сто, за това ли говориш?
      Original

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:koser.jpg
Прегледи:484
Размер:308.3 КБ
ID:6785544Натиснете снимката за да я уголемите

Име:koser1.jpg
Прегледи:481
Размер:272.1 КБ
ID:6785545
      Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

      Коментар


      • #53
        Тия твои ли са?
        Единият май става и за вадене на сомове

        Коментар


        • bilbo27
          bilbo27 коментира
          Редактиране на коментар
          Един и същ е от двете страни. Иначе са 2 бр. Трябва да питам на колко години са. За сомовете си има други уреди ;-))))) Оспамихме Темата

      • #54
        Верно бе, един и същ е
        Споко, нищо не спамим.
        Ти, кат си толко праведен - я виж из къщята какво има по чекмеджетата и пусни някоя снимка тука /по темата/.
        При Старшия, сигурен съм, има материал...

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X