Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточване на ELMAX

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заточване на ELMAX

    След доста увъртане все пак си купих ножче с ELMAX острие. Не беше точно ножа, който исках, но се прежалих и взех каквото можах. Проблема с ELMAX-а е очевиден - доста е твърд и е с по-големи карбиди. Ако някой е точил такова животно, ако може да сподели как е най-добре да стане. Самият аз не съм умел в точенето, но мисля просто да се науча на няколко боклука по 5 лева.

  • #2
    От: Заточване на ELMAX

    На няколко боклука по 5 лева ще се научиш да заточваш боклуци от по 5 лева но поне ръката ти ще свикне да държи правилния ъгъл За Елмакса си вземи диамантени точила. Препоръчвам ти на DMT.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #3
      От: Заточване на ELMAX

      Специално такъв нож не съм точил, но един нож марка Солинген ме измъчи. Зависи с какво ще заточваш със шмиргел или ръчно, аз лично предпочитам ръчно, като за това си купих естествени точиларски камъни с едрина 100, 400, 700 и 1000. Истинските майстори ги поливат с газ и започват с най-едрия. Острието се държи с две ръце и под ъгъл 15-17гр. Точи се докато се усети стружка от противоположната страна. После се обръща острието и така с всичките камъни, като вървят към най-финния. Аз лично си поливам камъка с вода, а преди това стои натопен около 10-15 мин.. Заточването става за около 30-50 мин, но острието става бръснач.
      Мисля, че този клип ще даде добра представа за ръчното заточване.

      Успех.
      Последно редактирано от белята; 07-10-14, 20:14. Причина: кривопис
      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

      Коментар


      • #4
        От: Заточване на ELMAX

        Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
        Специално такъв нож не съм точил, но един нож марка Солинген ме измъчи.
        Нож марка Солинген нЕма. Железата правени в Солинген и Елмакса нямат много общо, та ако "Солингена" те е измъчил, Елмакса няма да ти е по силите

        Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
        Зависи с какво ще заточваш със шмиргел или ръчно..
        На шмиргел се заточват мотики.

        Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
        Истинските майстори ги поливат с газ ...
        Всеки камък се "полива" с различни неща.

        Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
        Заточването става за около 30-50 мин, но острието става бръснач.
        Пак невярно. Зависи от камъка, степента на затъпяване и от ръцете на заточващия.
        Клипа и той куца. Натиска се единствено срещу острието.
        О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

        Коментар


        • #5
          От: Заточване на ELMAX

          Доста съм далече от камък 1000 все още До колкото разбирам пича от клипа показва как въобще да наточиш евтин нож, без никакви претенции за висок клас стомана. Видях, че има и втора част, която е ориентирана към малко по-добри резултати. Не съм точил каквото и да е до сега и съответно нямам никакви камъни. DMT са чудесни точила, но за сега ще постъпя като типа от клипа - някой камък ширпотреба и евтин нож да свикна точно на движението на ръката.

          Добре, че ELMAX-а държи ръб...

          Коментар


          • #6
            От: Заточване на ELMAX

            "На шмиргел се заточват мотики." - Абсолютно не съм съгласен !
            На точиларско колело, се точат ножове, а колелото на шмиргел има доста разновидности, като едрина на зърната. Има и доста фини колела. Важното е точната ръка.
            Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

            Коментар


            • #7
              От: Заточване на ELMAX

              Точиларско колело и шмиргел са различни неща с различни обороти. В случая не става въпрос за нож от 5 лева и експерименти със шмиргели, ъглошлайфи, фрези и други виещи машинарии са меко казано нежелателни
              О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

              Коментар


              • #8
                От: Заточване на ELMAX

                Изпадаме в подробности, но поне уточнихме нещата, лично аз имам точиларско колело, потопено във ваничка, а и шмиргел с регулируеми обороти, първо използвам шмиргела, естествено на ниски обороти, когато ножа е много захабен и после на колелото. Ще ми е интересно с високо въглеродна стомана, как ще стане. Точил съм мачете бразилско, мисля, че малката бе Трамонтина, стана като скалпел,но бая камък отиде.
                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                Коментар


                • #9
                  От: Заточване на ELMAX

                  Не, не се занимавай с шмиргели и колела.
                  Вземи си едни ей такива точилки http://www.ebay.com/itm/proops-3pc-6...item51c2addda8 точат перфектно.
                  За фиксиране на ъглите може да с ивземеш такова http://www.ebay.com/itm/Sharpener-Sy...item1c42465e67 камъните му не струват, но диамантените плочки пасват перфектно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Заточване на ELMAX

                    Kамъните на точилото от втория линк наистина не струват - купих си само тях преди време, и ги изхвърлих, постоянно се замазват. За подобна цена можеш да намериш второупотребно точило с фиксиран ъгъл, и то с грамотни камъни. Успех!
                    "Make love, not war!"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Заточване на ELMAX

                      Как ги ползваш та се замазват?

                      Камъните не са с равни повърхностти, но за по-неотговорни задачи стават.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Заточване на ELMAX

                        Ами както се ползват камъни - слагам на твърда хоризонтална повърхност, и прекарвам острието, стремейки се да спазвам постоянен ъгъл. Опитвах с вода, и с масло/от системата на Лански/ - все същият...боклук - след няколко прекарвания на острието в/у камъка се образува филм, и няма почистване! Гадна китайска синтетика - колеги, не купувайте нищо непроверено, колкото и "блазнещо" ниска цена да има!
                        П.п. За стоманата, посочена в темата, категорично няма да свършат работа!
                        "Make love, not war!"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Заточване на ELMAX

                          Моето ZT 350 от 4 години си стои тъпо...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Заточване на ELMAX

                            Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                            Ами както се ползват камъни - слагам на твърда хоризонтална повърхност, и прекарвам острието, стремейки се да спазвам постоянен ъгъл. Опитвах с вода, и с масло/от системата на Лански/ - все същият...боклук - след няколко прекарвания на острието в/у камъка се образува филм, и няма почистване! Гадна китайска синтетика - колеги, не купувайте нищо непроверено, колкото и "блазнещо" ниска цена да има!
                            П.п. За стоманата, посочена в темата, категорично няма да свършат работа!
                            Първо се кисант час два във вода. Въпросния "филм" за който говориш явно е отнетата стомана. Вдиния вариант е да го изчистиш камък в камък, другия е с абразивен препарат за миене на чинии.
                            По сапфирените камъни на Спайдерко се получава същото, няма и как да е друг начин.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Заточване на ELMAX

                              Късно е, колега, отидоха в коша за смет! А и какъв ще да е този камък/а това "изделие" не беше такъв, а някаква синтетика/, дето за да точа на него, трябва всеки път да го мия ...като чиния? Ами аз лятото стоя по една седмица и повече на Дунав - откъде такива сгоди! Две плочки на ДМТ в калъфче, и всичко е ОК. Само, че както казваш в един твой пост, цената е друга! Поздрави!
                              П.п. Отклоняваме се от темата, твърдя, че за посочената стомана тези "камъни" не вършат работа!
                              "Make love, not war!"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X