Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Овчарски нож

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Овчарски нож

    ..ножа го поръча мома - за момъка, предполагам..и се наложи да и пиша лекция по мейла за видовете и развитието на балканските типове хладно - от ятагана, през кулаклията и овчарския, та до ергенското ножЕ. Накрая кандиса, че близо половин метър каракулак в никакъв случай не е работен нож, и се разбрахме за 20 санта острие.И пак по повод работата, канията не е традиционната - дървена, ами кожена - за колан.И въпреки всичко - как ще се носи, не ми стига акъла - все пак къмто 33-те санта стана.Инак всичко си е по канона..със здраве!
    п.п. ръКичките ми са ЧИСТИ!!!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08984.jpg
Прегледи:1
Размер:233.8 КБ
ID:6057189Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08983.jpg
Прегледи:1
Размер:269.0 КБ
ID:6057188Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08985.jpg
Прегледи:1
Размер:240.8 КБ
ID:6057190Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08986.jpg
Прегледи:1
Размер:236.9 КБ
ID:6057191Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08987.jpg
Прегледи:1
Размер:250.5 КБ
ID:6057192Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08988.jpg
Прегледи:1
Размер:219.4 КБ
ID:6057193Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08990.jpg
Прегледи:1
Размер:225.6 КБ
ID:6057194

  • #2
    От: Овчарски нож

    Златни ти ръце.
    Ножа е неповторим.
    Да му е честит на късметлията.

    Коментар


    • #3
      От: Овчарски нож

      Трижди ашколсун!!!

      Ашколсун - за майсторлъка!
      Ашколсун - за момата - умница е!
      Ашколсун - за момъка - дето я е намерил!

      Коментар


      • #4
        От: Овчарски нож

        Майсторлъка няма какво да го коментирам, понеже няма какво ново и нечувано да кажа.

        Гризе ме любопитство - такива мини-саби(кулаклии, каракулаци, овчарски, 'айдушки или касапски според продавачите) съм виждал, правени по-отдавна, ръждиви и неугледни, с проядени чирени по битаци разни и винаги са били с клиновидно острие без втори, по-тъп ъгъл към края. Твоето творение има такъв. Сигурен съм че е имало защо да го направиш така, но ще съм благодарен да науча предимствата на едното пред другото острие.

        Коментар


        • #5
          От: Овчарски нож

          Браво майсторе...
          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

          Коментар


          • #6
            От: Овчарски нож

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            Майсторлъка няма какво да го коментирам, понеже няма какво ново и нечувано да кажа.

            Гризе ме любопитство - такива мини-саби(кулаклии, каракулаци, овчарски, 'айдушки или касапски според продавачите) съм виждал, правени по-отдавна, ръждиви и неугледни, с проядени чирени по битаци разни и винаги са били с клиновидно острие без втори, по-тъп ъгъл към края. Твоето творение има такъв. Сигурен съм че е имало защо да го направиш така, но ще съм благодарен да науча предимствата на едното пред другото острие.
            ..мисля, че бъркаш - единствено сканди-скоса е напълно клиновиден/т.е - без вторичен скос, такива са и повечето японски мечове/А тези старите, за които говориш, някога са имали вторичен скос, но с времето, от много употреба и неумело заточване границата между двата скоса се е заличила, превръщайки се в конвекс-профил.През моите ръце са минали немалко стари остриета - всички са били като описаните от теб.
            А показания освен всичко друго ще се ползва и по предназначение, и то сериозно - касаплък най-общо, затова съм го заточил "до бръснеж".А скоса/вторичния/ се вижда отчетливо щото нагоре острието е оксидирано.А понеже е 1 мм дебело, вторичния идва доста висок.А е дебело, щот ..виж по-горе
            Със здраве!

            Коментар


            • #7
              От: Овчарски нож

              Как ще се носи ли? С мерак и самочувствие
              Моята представа за нож е горе-долу такава.
              10-12 сантиметровите остриета нещо...
              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

              Коментар


              • #8
                От: Овчарски нож

                Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                ..,вторичен скос, ...двата скоса ...
                Явно ще трябва да се ограмотявам относно "скосовете" и предимствата им за да не задавам тъпи въпроси.

                Коментар


                • #9
                  От: Овчарски нож

                  Досега съм се възхищавал на ножовете ти, като на съвсем абстрактни предмети. Ей това - ми се прииска да го имам!
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Овчарски нож

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Досега съм се възхищавал на ножовете ти, като на съвсем абстрактни предмети. Ей това - ми се прииска да го имам!
                    Не знам как вървят но аз както ги оценявам произведенията на "Сачмо" не са ми "по джоба"

                    П.П. Имам десетина, не са от реномирани марки, производители и стомани. Избирал съм ги през годините "да ми харесват".
                    Трябва да отговарят на две условия: да ми харесат и да са остри. И двете зависят от мен.
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • #11
                      От: Овчарски нож

                      Не бе, „джоба“ е следващ момент (и се му се намира цаката ше'да'ге'а). Просто си го представих в ръката си, на г@за си, та и в чекмеджето - много уйдисва.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Овчарски нож

                        Чудесия.
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Овчарски нож

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Не бе, „джоба“ е следващ момент (и се му се намира цаката ше'да'ге'а). Просто си го представих в ръката си, на г@за си, та и в чекмеджето - много уйдисва.
                          Верно е!
                          А и да речеш да си свършиш някаква работа с него - заспал е отвсякъде.
                          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                          Коментар


                          • #14
                            От: Овчарски нож

                            Красота! И в допълнение научих някои нещица в исторически план за развитието на ножовете.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Овчарски нож

                              Eх, бай Сачмо, златни ти ръце умити.... това и аз искам да го имам, скоро може и да те потърся.
                              За битаците да ви кажа, от едни тъмнокожи в София преди 2 години се сдобих с подобен, но 3 пъти по малък нож, работа на Кирил Коликов. За 15 лева. Та и на битаците понякога стават и чудеса.
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X