Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

    видях нещо интересно във форумите на Бойна слава. Оказа се, че първата или поне първата известна въздушна пушка, приета на въоръжение е още от 18 (осемнадесети) век

    ето:


    Пехотна пушка М.1780, стреляща със сгъстен въздух

    " Пушката М.1780г. била с дълга нарезна цев, конструирана от италианеца Бартоломео Джирардони, роден в гр. Кортина, Ампецо. Необикновеното в тази пушка било, че вместо барутен заряд, за метателен енергиен източник се използвал сгъстен въздух под високо налягане, съхраняван в бутилка, поместена в приклада на пушката. Бутилката била снабдена с двустранно пропусклива клапа-вентил и чрез напомпване с помоща на ръчна помпа, се компресирал въздух под налягане от около 200 атмосфери. За да се достигне това високо налягане, било необходимо да се извършат около 2000 напомпваня. Прикладът, който служел да побере бутилката със сгъстения въздух, бил изработен от среднодебела ламарина от цветен метал, обикновено мед или месинг. От дясната страна на цевта бил разположен тръбният (тубуларният) магазин, побиращ 20 броя сферични оловни куршума.
    Също от дясната страна, зад магазина, се намирало чукчето, което при взвеждането му назад осъществявало зареждането на оръжието. За да бъде приведена пушката в годно за стрелба състояние, било необходимо първо да се издърпа специален лост, разположен перпендикулярно зад цевта, при което тубуларният магазин подавал объл куршум и при придвижване от дясно на ляво на лоста, куршумът влизал в задния край на цевта. След взвеждане с ръка на чукчето, пушката била в състояние да произведе изстрел.
    При натискане на спусъка се задействал лост, който освобождавал буталото на клапата в предната част на резервоара (бутилката) и изпускайки определено количество сгъстен въздух, куршумът се изхвърлял извън цевта.
    Прототипът на "Джирардони" бил използван през 1775г. по време на една от многобройните австро-турски войни. През 1788г. от тази система били произведени общо 1000 пушки, с които били въоръжени 22-ма войници във всеки полк.
    Въпреки привидната крехкост на магазина, спускателното устройство и приклада, пушката била надеждна, здрава и сигурна. Тя била масово използвана за бойни цели и показала завидна за времето си скорострелност от около 10-15 изстрела в минута по времето, когато опитни стрелци извършвали максимум 5-6 изстрела в минута с гладкоцевните кремъчни оръжия. Към предимствата може да се посочи още и това, че била заднопълнеща се, с нарезна цев.
    Недостатък на въздушните пушки система "Джирардони" бил този, че след изразходване на енергийния източник за изхвърляне на куршумите - сгъстения въздух, било необходимо немалко време за напомпване на нов въздух в прикладната камера.
    Оръжието се придружавало от кожена чанта, съдържаща два метални пълнителя с по 20 куршума, ръчна помпа за напомпване на въздух в камерата на приклада, масльонка за смазване на куршумите в пълнителите и др.
    В австрийската армия с нея били въоръжени освен част от пехотинците, но и част от тиролските йегерски стрелци. Масово участие на оръжието било отбелязано по време на Наполеоновите войни в Европа. По-късно (през 40-те години на миналия век) била използвана и по време на унгарските възстания срещу господството на Хабсбургската династия.
    Калибърът на пушката възлизал на 10.5 мм. Стреляла с обли, сферични куршуми, въпреки че цевта била нарезна.

    Обща дължина - 1220 мм
    Дължина на цевта - 830 мм
    Тегло - 4500 г
    Начална скорост на куршума - 300 м/сек
    Прицелна далекобойност - 150-170 м
    Скорострелност - 10-15 изстрела в минута

    Към пушката система "Джирардони" не се предвиждало използването на нож, щик или тесак. "



    съчмите






    ето цялата информация ENG
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

  • #2
    До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

    Чак пък първата известна въздушна пушка не е . Просто една от малкото приети на въоръжение.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #3
      До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
      Чак пък първата известна въздушна пушка не е . Просто една от малкото приети на въоръжение.
      аз съм лаик в областта, само споделеих нещо, което ми се видя интересно, а и съм написал.... "или първата, приета на въоръжение"


      ако имаш инфо за по-ранни пневматични пушки, дай - ще е интересно да се запозная и с него
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #4
        До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

        Първите известни са от 15 век.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Air_gun
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

          Забравих конструкторът((( Ама е много характерна, с една сфера пред спусъка, на ложата. Автоматична. ХVІ век. Също е била на въоръжение.
          Мани, мани, всичко е измислено преди нас ...

          Коментар


          • #6
            До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

            И аз съм чел за пушката "Джирардони" и то все хубави неща.Като гледам характеристиките й,тя и сега може да стане за ловно оръжие.Това,което не намерих за нея е с веднъж зареден резервоар колко куршума може да изстреля.И все пак моите уважения-с тогавашните технологии резервоар на 200 атмосфери и такива ТТ данни.
            Излиза,че вярно нищо не сме измислили.
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • #7
              До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

              Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
              И аз съм чел за пушката "Джирардони" и то все хубави неща.Като гледам характеристиките й,тя и сега може да стане за ловно оръжие.Това,което не намерих за нея е с веднъж зареден резервоар колко куршума може да изстреля.И все пак моите уважения-с тогавашните технологии резервоар на 200 атмосфери и такива ТТ данни.
              Излиза,че вярно нищо не сме измислили.

              за двестате атмосфери незнам и на мен ми изглежда невероятно..... пишеше че трябвало около 2000 ръчни напомпвания за да се напълни бутилката (компресори не е имало)


              и тогава май са я използвали повече за лов..... щото нали знаете, че горите са били частна собственост.... съответно лова не е бил за всеки и това е било много добро бракониерско оръжие за елени например


              сега се сещам че това направо си е бил и един от първите маркери, само дето пейнтбола още не е бил заплануван
              ________________________________________________
              Subaru OUTBACK 2,5
              Hyundai TUCSON 2.0

              Коментар


              • #8
                До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                И ето нещо съвременно, за сравнение :

                http://www.pyramydair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=771

                Плюс муниции:

                http://www.pyramydair.com/cgi-bin/pe...?pellet_id=292

                Коментар


                • #9
                  До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                  Иване,аз тия 2000 помпи ги сметнах между 45 и 60 минути.Това на фронта как става,не знам.
                  Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                  имат право да гласуват на избори.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                    Не става Затова и бързо са ги свалили от въоръжение.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                      Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                      И ето нещо съвременно, за сравнение :

                      http://www.pyramydair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=771

                      Плюс муниции:

                      http://www.pyramydair.com/cgi-bin/pe...?pellet_id=292
                      Не работят тези линкове...
                      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                        Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
                        Не работят тези линкове...
                        Хм, в момента наистина не работят Може да си чоплят нещо по сървъра

                        Пробвайте тези:

                        http://www.pyramydair.com/cgi-bin/sh...&Caliber=0.500

                        Въздушна пушка 50-ти калибър

                        Коментар


                        • #13
                          До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                          Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
                          Не работят тези линкове...

                          Подробните описания не работят, но става въпрос за това - корейска ловна въздушна пушка калибър 0.50 ...

                          От друг сайт
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                            Това, ако съм му разбрал правилно ТТ данните не е пушка,а топ някакъв.Куршумът (това не мога да го нарека сачма) излиза 12,7 мм.Не съм ловец,обаче с подобен калибър мисля че стрелят по глигани и мечки.
                            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                            имат право да гласуват на избори.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Първата въздушна пушка 18 век !?!?!?

                              Ако е огнестрелно, с такъв калибър стрелят по самолети, БТРи, къщи.
                              Не знам дали така наработват технологията. Или са прости чекиджии.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X