Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Re: Спомени на танкистите.

    Не съм виждал 55ца без стабилизатор.

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      А дали са били така фабрично доставени? И съответно (ако не), дали са пращани в Русия за модифициране, или са правени тук?
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Има - това са Т-55АМ2 със Система за управление на огъня (СУО) "Кладиво".
        Танковете Т-54/55 се произвеждат по лиценз в Полша и Чехосло­вакия, където също са направени и модернизациите им. Полските Т-55 получават допълнителна бронировка на дъното (за защита от мини), всички части от куполата и корпуса. Тази модернизация става базова за всички армии от бившия Варшавски договор.
        Новост в полския вариант е използването на лазерен далекомер, интегриран с мерника на мерача. Далекомерът е монтиран върху маската на оръдието.
        Чешкият вариант на Т-55 също получава усилена броня и екрани. Ла­зерният далекомер е разположен над топлоизолационния кожух на оръдие­то, а отстрани на купулата са разположени димните гранати. На танка се монтира и системата за управление на огъня „Кладиво“.
        и това:
        Съгласно „План-2004“ в Българската армия основен танк остава Т-72 и модификациите на Т-55. Съществуват модификации на Т-55 със сис­тема за управление на огъня „Кладиво“ под наименованието Т-55А2. Същи­те могат да изстрелват и ПТУР „Бастион“ през дулото на оръ­дие­то. По отношение на оптическите прибори се предвижда модернизиране и усъвършенстване на танковите нощни прибори ТПН, ТКН и ТВН. Основното при тях е преработката им в нощни пасивни прибори или преоборудване със съвременни термовизионни прибори.
        "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

        2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          "Базова" 55-ца, без далекомери, защита от топлинно насочващи се ракети и прочее модернизации, си върви със стабилизатора.
          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

          Коментар


          • От: Re: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
            Вени точно тази картечница не сме я пробвали, но нашите велики мерачи редовно отстрлваха някои танк с по малката и освен пробити външни резервоари друго поражение не е имало. Докато тези кашишките машини се дупчеха пробва го един новобранец.
            Ами питам, щото на времето, освен половината дивизион, ми се числеше и едно ДКШ - 12.7... На това чудо патрона му беше колкото юсчето, дето си пия ракията в момента, и стреляше мнооого далече, и мнооого яко...и мноого поразяващо. Тоя топ беше като последна надежда, ако другите не успеят да ни опазят, и нито един от разчета на ПЗРК не уцелеше...

            Та си помислих, че това 12.7, ако погрешка уцели цевта на оръдието, може да не е безобидно....

            може да го понащърби някак си...

            Ама пак да кажа, от тая техника не отбирам нищичко, и се отнасям с безкрайно уважение към тия, дето са били вътре в бетонобъркачката...

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Дани, аз съм стрелял със зенитната картечница. По наземна цел-едно зебло на което имаше пришит бял кръст от стар чаршаф.
              Дистанция-мисля, че беше нещо като километър, ама не съм сигурен. Патроните са калибър12,7 мм(половин инч), всичките бяха с трасиращи куршуми.
              Голям кеф е да видиш как всичките светлинки се забиват в една и съща дупка, и то точно в средата на кръста-точно където си се целил. Все пак на един километър ако дава разсейване-какви самолети ще сваля?.. Лентата се разпада след изстрела, но с възможност пак да се сглобят отделните звена, и пак да се лентова.
              Много добра скорострелност(е, не е като на гатлинг де), и много силен пукот. Пък как тежеше пущината...

              Нашите бяха НСВТ, а на 55-те май ДШК.

              Другите неща са обяснени точно, нямам какво да добавя.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • От: Re: Спомени на танкистите.

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                Та си помислих, че това 12.7, ако погрешка уцели цевта на оръдието, може да не е безобидно....
                Гарнция, че само ще му одраска боята(и ще разкъса топлинните щитове на Т-72) Удряли сме челно с оръдието скала(не нарочно разбира се), и после тръпнехме как ще се държи оръдието при стрелба с щатен изстрел. Емиии... нищо му няма. То ако му става нещо-няма да е ствол за танково оръдие, а кюнец за печка
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  Коле, аз съм гледал как се правят тия тръбички, дето им викат цеви, и е много впечатляващо..
                  Като се видим, ще ти обяснявам подробно. Оръдейни цеви, де, не танкови, но е пак много интересно. От един бордюр стомана, излиза една цев за 40 минути..без пробиването, естествено.

                  Ама съм гледал и ДКШ-то как е - като бластера на Дарт Вейдър.. с волумето на мах

                  Та за това питах - аджеба, може ли картечницата да запраска по цевта на оръдието? Теоретично...

                  Коментар


                  • Re: Спомени на танкистите.

                    Коле около мен имаше доста некадърни мерачи и водачи де, за това казвам че не сме пробвали зенитната - тоест някой мерач не е отстрелял по погрешка друг танк, иначе на стрелбите редовно някой дръпне леко по напред и задния танк му вкара 10 тина патрона 7,62 ПКТ да си има Иначе съм виждал как стреля зенитната, наистина е красота,
                    Нашите бяха НСВТ, а на 55-те май ДШК.
                    Да така е и стрелят с еднакви патрони и ленти, оф сега се сетих, че тези картечници ни караха много редовни да ги разглобяваме имахме си и нормативи - де да знам защо нали сме кемафи

                    На дали ще му стане нещо на оръдието, освен да му одраска боята, като сме стреляли с 125 милиметрови по танкове мишени се е случвало ако не се взриви снаряда да издръгне купола на 34 ката а криво оръдие не съм видял - или за толкова години никой мерач да не е отцелил оръдието не ми се вярва

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      На полигона в Ново село имаше стари немски оръдия за цели ,цевите им бяха като накълвани от КПВТ то на БТР 70 ,а щитовете като сачми по знак.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        КПВТ-то е 14,5 мм, затова е.

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Благодаря за изчерпателните отговори.Явно е както си го мислех въпроса за управлението.По-лесно производство.Не знам защо казвате, че сегашното управление е по-лесно.Според мен с волан (или подобие някакво) управлението ще е по-прецизно.Но явно е въпрос на навик да се свикне.След като изгледах клипчетата останах доста впечатлен (и малко уплашен) от системата за презареждане.Тия големи движещи се железа могат да удрят и мачкат доста болезнено, ако екипажът е невнимателен...И отката и газовете от изстрела вътре в куполата са доста неприятни май...
                          Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                          0887/осемпет 66 4осем

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                            Не знам защо казвате, че сегашното управление е по-лесно.Според мен с волан (или подобие някакво) управлението ще е по-прецизно.Но явно е въпрос на навик да се свикне
                            Механик -водачът управлява машината в две положения:
                            1.Бойно- затворен люк , кемафът е "сгънат" на две, главата със шлемофона е залепена за "призмата" през която гледа-няма място за волан, върхът на патериците е почти на нивото на брадичката
                            2.Походно -отворен люк,главата на кемафа е над люка,патериците са почти на нивото на кръста и пак няма място за волан.
                            Верижните машини завиват чрез разлика в скороста на въртене на веригите.Това чрез волан трудно става технически-задължително трябва да има хидравличен привод към съответния механизъм/ планетарен при 55-ца и съответната/ лява или дясна/ скоростната кутия при 72-ка/ и много "въртене"....
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • Re: Спомени на танкистите.

                              Много лесно се кара с лостове, много по надеждно е, 2 та лоста се намират от двете ти стани и имаш много свобода в дупката, отделно не е задължително да ги държиш непрекъснато, когато просто си се возехме карахме походно (главата извън люка) и с лостовете само коригираш ако има нужда. А май хамериканските джаги бяха с волан, но понеже съм карал лостове и съм сигурен че е по удобно, не е само производство, написал съм и другите екстри на лостояото управление.

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Попаднах на една тема от нашия форум от далечната 2006http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=2650

                                коментарът на Стефан в темата е:
                                цитат:
                                "
                                Кемафи батко ... Най-тъпите хора в строевите части. Такова количество концентрирана глупост от най-висока проба не съм виждал в никоя друга военна специалност. Някъде може да са ги надминавали само трудоваците, ама там случая е по-друг.
                                И много корави мъже. Ако трябва ще влачи танка на ръце, обаче за нищо на света няма да вземе да мисли. Толкова повече са ме изумявали винаги, когато се заврат зад лостовете. Не е възможно да караш такова нещо еле па виртуозно, ако си идиот. Обаче те могат. От това време и не съм сигурен какво е идиот, защото почти не съм виждал калпав механик водач, че и той е бил просто само недоучен
                                А тия са се уредили и с тракторист идиот. Още в училище има задача - кой от двата локомотива тегли композицията. Същия е и въпроса колко колела бутат автомобила със свободен диференциал.
                                Язък за трактора."
                                Смял съм се със сълзи!!!
                                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X