Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Това е блатото
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:030101835-bigblato 1.jpg
Прегледи:1
Размер:79.7 КБ
ID:5469478


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:030101838-big blato 2.jpg
Прегледи:1
Размер:81.5 КБ
ID:5469479

    А това са характерни участъци от летните сто километрови маршове над Малово
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:030101878-big mar6 4.jpg
Прегледи:1
Размер:98.6 КБ
ID:5469481Натиснете снимката за да я уголемите

Име:030101850-big mar6 1.jpg
Прегледи:1
Размер:186.2 КБ
ID:5469480
    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
    Пламен Златарев 0888 66 03 18

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Здравейте, съфорумци!
      Първо искам да се извиня, че ползвам темата на танкистите-уважавам ги дълбоко, и не искам да ги дразня!
      Второ - искам да се извиня на Администраторите и Модераторите, защото може би мнението ми ще е бесен Offtopic.....Ако преценят-да го трият.Няма сърдити.
      Такаааа.Тъй като НИКОГА не съм влизал в танк... за мое най-голямо съжаление (кое момченце не иска танкове!) искам да помоля някой ако има снимка, (или повече) правена наживо да качи...Как е танка отвътре...Не искам някакви линкове.Наживо е друго.Благодаря предварително.
      Второ - може да изглеждам като последния глупак...Ама тук хората са умни, та да ме просветлят.Може ли да ми обясните причината, поради която танка се кара с лостове/патерици, и други инструменти, а не с волан?Питам чисто техническо обяснение?Лесна изработка ли е?Или цена?Или друга оправдана причина?Или има някакво дълбоко правило, което не знам?Моля, кажете?
      Тъй като ми е първият пост - и да се предствя.Бил съм само година в казармата...Почти курорт.Бях в Национална Служба Жандармерия, водач на ЗиЛ-131.Стрелял съм само с Калашник 5.45 (около 70 патрона).Страхотно оръжие, без забележки от мен.Леко, точно и удобно за мен.Изкара ми една награда.Ама и друго не съм ползвал.Стрелял съм веднъж (тайно) и със СВД.И около 2 пълнителя с халосни с Макаров.Толкова за тая една година.За мое най-голямо съжаление, не съм опитвал 7.62 на Калашников, та да ги сравня.А иначе темата помежду тях е интересна.По въпроса с боеприпасите, с които разполагах на караул за тая година...1/3 от службата ми беше някакъв караул (или друг наряд) - винаги по 2 пълнителя патрони, първите от които халосни.Лентовахме ги винаги догоре-общо 30 броя на пълнител.Засечки нямаше никога.(Не че сме и стреляли на стрелби някога с пълни пълнители.)Пълнителите ни бяха пластмасови (не знам дали е бакелит), но бяха много издържливи на издевателства, и не чух някой някога да се оплаче от тях.
      Като водач на Зил-а си, бях много доволен от машината.Върви бързо, носи колкото побере отзад, минава на много трудни места (тук е опасно да го кажа, че сте изкривени на тема offroad), и гори винаги около 50/100 бензин.Вярна машина, която не ме предавала.Е, за година не успяах да и навъртя и 2 000 км, де...
      Тъй като чета Форума може би от около 6 месеца (помалко, но често) видях и доста теми, на които искам да отговоря, ама нямам време, желание, или дар-слово (не че сега го имам последното, ама се престраших!).
      Отново искам танкистите и Администраторите да ми простят, че им пълня хубавата тема с простотии..Ако решат - или се трие, или се мести.
      Видях странни теми (доста на брой), които протовопоставят САЩ и Русия чисто военно...Странни теми, които към момента са невъзможни.За мен и двете държави израстнаха достатъчно, за да си позволят подобна конфронтация.Сега битката е за пазари, монополи и разни находища.И сега са съюзници, и то доста верни помежду си.Естествено документи за подкрепа нямам, но политико-военно-икономическата обстановка лично аз така я виждам.
      В друга маса от теми отново виждам противопоставяне на Изток-Запад като образци на армии и системи оръжия.Не знам каква е манията да се доказва кое е по-добро - М 16, или Ак 47.Тъй като М-серията съм я виждал само в ръцете на бате Арни, и г-н Сталоун, ми е трудно да се произнеса за качествата на оръжието.За мен е важно, че нито една от великите сили не се е отказала от масовия си автомат.
      И накрая - благодаря за търпението на танкитситие и Модераторите.Вашият (вече нашият) Форум много ми допада с ресурса от хора и знания, с които разполага.Харесва ми как знаещите помагат на питащите...Във автомобилният Форум, в който отдавна съм член това е рядкост, за съжаление.
      Имам апел към вас - не се карайте за глупости, помагайте си все така, и !!!
      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
      0887/осемпет 66 4осем

      Коментар


      • Re: Спомени на танкистите.

        Може ли да ми обясните причината, поради която танка се кара с лостове/патерици, и други инструменти, а не с волан?
        Поради спецификата на завиване на танка - има 2 планетарни механизма на всяка верига - и при изтегляне на лоста назад се получава забавяне в движението на съответната верига - като крайното задно положение на лоста задейства и допълнителна спирачка, за да може веригата да спре на място. Не че не може да се реализира и с волан но няма смисъл, така е по просто и лесно, танк се кара по лесно от кола, поне за мен

        Не намирам снимка на ПМЗ (Планетарен Механизъм за Завиване) за съжаление за да мога да го обясня по подробно.

        Специално на Т55 лоста има 2 положения (усеща се прещракване) 1 во положение намалява с една предавка скороста на съответната верига, много често съм използвал двата лоста заедно в първо положение при недостиг на мощност - еквивалент е на една скорост назад, за това лостовото управление е по удобно. Отделно двата лоста на 2 ра позиция помагат при спиране - на Т55 спирането е малко проблемно и си помагаш с лостовете. Също е много по лесно да дръпнеш двата лосата назад при краткотрайна нужда от мощност, отколкото да превключиш предавка, което пак не е много лесно дори и с двойно амбриране - за т34 превключването на предавките се подпомага с крак .

        Вече на т72 е хидравлика до ПМЗ то докато на 55 е на щанги - на т72 вече може да се монтира волан но според мен, ще е много неудобно, защото губиш опцията за регулиране на мощността с лостовете освен ако няма изтегляне на волана назад за 2 та лоста заедно.
        Последно редактирано от Daniel; 18-04-13, 07:43.

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Добре дошъл, при танкистите... и във форума! Колегата Даниел ти е обяснил простичко и лесно за разбиране механизма на завиване при верижните машини. Има западни образци танкове които се управляват само с един лост, нещо като щурвал, завършващ горе "Т" - образно, принципа е същият, само дето се използва хидравлика.
          Снимки за голямо мое съжаление нямам, защото когато служих (88-89г.) на Т-55 тоз последния беше СТРАШНО СЕКРЕТНА РАБОТА!!!
          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
            Такаааа.Тъй като НИКОГА не съм влизал в танк... за мое най-голямо съжаление (кое момченце не иска танкове!) искам да помоля някой ако има снимка, (или повече) правена наживо да качи...Как е танка отвътре...Не искам някакви линкове.Наживо е друго.Благодаря предварително.!!!
            не разбрах как искаш снимки без линкове, но на живо танк няма, та ето, любувай се и се радвай че си бил ВВ, а не в тази консерва



            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Понеже и аз съм виждал танк само отдалече, след като изгледах горните клипчета, ми се появиха някои въпроси

              - вътре действително ли е толкова клаустрофобично? При движение с по-висока скорост освен шлемофоните, има ли някаква защита от всички тия ръбове, които стърчат отвсякъде - то и кокпита на болид от Ф1 не е най-просторното място, ама вътре е по-широко, отколкото си представя човек отвън.

              - къде стоят снарядите в танка? Колло е боекомплекта? И как се поставят там? Това нещо като пълнител ли е - в смисъл подредени в нещо ли са?

              - какво става с гилзите от снарядите - къде се прибират, и как? Подреждат ли се някак си?

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Вени ,Т 34 е най просторния руски танк,след това място няма никакво.Една седалка и това си е. Те затова ги търсят метър и 60 максимум.

                Коментар


                • Re: Спомени на танкистите.

                  На Т72 снарядите са във въртящ се под, нещо като пълнител на револвер но разделен на 2 гнезда, снаряда и заряда са отделно, заряда е като ловджийски патрон след изстрела от него остава само потон, който се изхвърля навън през малък люк при следващото зареждане. Танка зарежда автоматично - избираш вида снаряд с една врътка, цъкаш бутона и си на линия

                  На Т55 снарядите са си като на оръдие и са навряни на всевъзможни места - включително и в резервоарите гилзите се търкалят по пода

                  Да толкова е тясно и клаустрофобично. Всички са качени почти един върху друг

                  При движение с по-висока скорост освен шлемофоните, има ли някаква защита от всички тия ръбове, които стърчат отвсякъде
                  Глупости то добре че и шлемофони има При стрелба ако не си си залепил добре окото на призмата ставаш синьото око - от нашата рота имаше двама тиквеници дето все си бяха посинени аз само съм карал но на щатни стрелби призмите доста често са се доближавали до главата ми




                  Това бих го покарал с голямо удоволствие.

                  Или това


                  Ето и демо на т90
                  Последно редактирано от Daniel; 18-04-13, 13:02.

                  Коментар


                  • От: Re: Спомени на танкистите.

                    При движение с по-висока скорост освен шлемофоните, има ли някаква защита от всички тия ръбове, които стърчат отвсякъде
                    Просто се отпускаш и се движиш с машината, а ръбове (като се изключи екипажа) няма чак толкова.

                    [QUOTE къде стоят снарядите в танка? Колло е боекомплекта?][/QUOTE]

                    По-голямата част от снарядите при Т-55 стоят в "бак стилажа", който е всъщност главният резервоар, както вече е писал колегата, набучкани са с гранатата напред и се вижда само дъното на гилзата, четири има долу на корпуса до пълнача и още четири зад гърба му - долу пак на корпуса. Два в дясната част на куполата (до дясното рамо на тоз последния) и още два зад него. Боекомплекта ако не се лъжа беше 43 снаряда общо. По голямата част са осколачно-фугасни, сетне бронебойни, кумулативни и бронебойно-подкалибрени.
                    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Дано не прозвучи неуважително, но ми е много интересно.
                      Благодаря за отговорите.

                      Възникнаха ми още два въпроса :

                      - постоянното захващане на целта най-вероятно става с жироскопи. Колко са големи, с въздух ли се развъртат, и за колко време става това? Техниката, на която служех, също имаше жироскопи, развъртаха се за около 30 сек, и това беше основното време, необходимо за преминаване на изделието в готовност за пуск. Тези няколко минути, в които изделието се е случвало да е в готовност - с развъртяни жироскопи - бяха нещо, което се следеше с точност до секунда буквално, и силно влияеше на ресурса на изделието.
                      При танка явно това не е така - за това питам - колко време е необходимо, за да може да работи тая система?

                      - и още - от клиповете ми направи впечатление, че ако цевта на оръдието е с по-голям ъгъл на възвишение ( в смисъл - оръдието е вдигнато по-нагоре), не съществува ли възможност да бъде ударено при стрелба с картечницата отгоре? И ако да, какво става тогава?

                      не се смейте на въпросите ми - и аз като колегата танк съм виждал само отдалече.

                      Коментар


                      • Re: Спомени на танкистите.

                        Жироскопи са - нека мерачите да кажат - при механик водача също има един жироскоп 15 на 15 на 15 см - разврташе за около 15 секунди беше на ток доколкото помня.

                        Тази картечница отгоре на купола е зенитна и обикновенно никой не стреля с нея, иначе си има друга която е здвоена с оръдието и се намира до него.
                        С нея се стреля с мерника на оръдието.

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Благодаря ти.

                          Въпроса за картечницата беше провокиран от това клипче http://www.youtube.com/watch?feature...jq5RpWk#t=275s - 4.44 минута.

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            При кемафа е жирополукомпас и няма нищо общо с жироскопите на оръдието.Неговото предназначение беше при подводно копмуване да не се отклоняваш от зададената посока.неговата функция е пасивна-т.е не корегира посоката на движение на машината.
                            В купола жироскопите на оръдието се развъртаха за около 90 сек и при готовност светкаше една лампичка "стабил".
                            При включване на стабилизатора преди да се е развъртял жироскопът ,оръдието започваваше едни произволни бързи движения в различни посоки,което докарваше до инфаркт АВ-то на батальона.Според него всяко такова включване съкращавало живота на жироскопа с 10%.Това за 72-ката, за 55-ците не знам ,но сигурно е подобно
                            Последно редактирано от Пламен Златарев; 18-04-13, 16:39.
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • Re: Спомени на танкистите.

                              Вени точно тази картечница не сме я пробвали, но нашите велики мерачи редовно отстрлваха някои танк с по малката и освен пробити външни резервоари друго поражение не е имало. Докато тези кашишките машини се дупчеха пробва го един новобранец.

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Т-55 има ли стабилизатор?
                                Принципно има някакви модификации с такъв, но става въпрос - конкретно бивалите на въоръжение в България.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X