Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:64928_370912523005578_1324025672_n.jpg
Прегледи:1
Размер:34.9 КБ
ID:5465556
    Глупости вършат умните хора, за останалите това е ежедневие.

    Пияният е винаги по-щедър от трезвеният... питайте катаджиите...

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Трагични инциденти стават рядко, ако се спазват мерките за безопасност.
      Ето едно качване на трайлер в изпълнение на незнаен белоруски воин в пълно нарушение на правилата.
      Отворен кемафски люк, незастопорена купола, липса на насочващ офицер , "късо" насочване и белята стана бързо, за щастие без жертви.
      http://vbox7.com/play:438c80ab43
      Качването на трайлер е доста екстремно изживяване, което не се учи в школата.Трябват здрави нерви и безпрекословно изпълнение на визуалните и гласови команди на насочващия те офицер.Няколко пъти съм преживявал това и там няма място за "бабаитлък" в стил- "Кой? Аз ли не мога?"
      Най-близо до това е преминаването на колейния мост, но там наклонът за качване е по-малък, по -широко е и бетон.
      Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
      Пламен Златарев 0888 66 03 18

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от Кемафа Т 72 Преглед на мнение
        Кемафа на 72 - ката беше срочно служещ. Прегазването на млад сержанта стана пред очите ми, а също и случката с кемафа на 34-ката.Доколкото знам година след случката момчето беше още в гипс.Дано да се е оправил и оздравял.
        Срочнослужещият сержант се казваше Младенов и беше от Монтанско село/ Владимирово ли беше, Якимово ли ?/Той караше 72-ката , която удари Йожи Разсуканов-кемафът на авариралата 34-ка.Май след този случай го разжалваха.При "въртележките" за ползването на полагаемите отпуски ми се случи да карам неговата машина и тя действително нямаше добри спирачки, ама той не даваше никой да му я прави.Абе карък си беше тоя сержант, на него му се счупи главния редуктор,неговата машина блъсна човек, разжалваха го....
        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
        Пламен Златарев 0888 66 03 18

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Понеже на няколко пъти стана дума за преминаване на водно препятствие.След НШЗО"Хр.Ботев"-Плевен-1980-81год.,карах втората година в Айтоската бригада 81-82год.Там минавахме някаква вода,но без да покрива командирските призми и освен че тече вода отвсякъде,въпреки обработката,не беше проблем,дори и да угасне машината.Но искам да ви кажа за НАЙ ГАДНОТО ИЗЖИВЯВАНЕ в казармата.В Айтос, някъде в горния район/аз бях долу,до автогарата/ имаше едно голямо хале с басеин и едно гадно тренажорче,което за съжаление се наложи да изпробваме.Отначало-кеф,дадоха ни от онези противогази за под вода и хоп в басейна,да ги пробваме.При тях дишаш един и същи въздух който се опреснява от някакви "полезни" химикали.В началото трябва силно да издишаш вътре,за да го напълниш и после дишаш почти нормално.Но дойде същинската част-тренажора-една правоъгълна кутия,висока 5-6-7метра и в основата си,горе долу колкото танк.Няма никъде врати!Качва се екипажа по една стълба до горе и после по друга влиза вътре.Долу,на два метра от земята има под/таван,на него люкове/2 мисля бяха/ и цялото имитира танк.Влиза се през люковете и всеки си застава на мястото-4човека/Т-55/ и се затварят люковете.Всички са по бански и с противогази.Започваш да дишаш през противогаза и когато си готов поставяш ръката си на едно /до всеки има/ 15тина сантиметрово прозорче със свити пръсти и вдигнат палец -знак о кей.Следва най-хубавото.Мощно започват да пълнят резервоара догоре с вода.Стоиш,псуваш всичко наред и стискаш ръката на прозореца,защото,отвън има наблюдатели и ако някой си махне ръката,значи нещо става и "аварийно" източват водата.Което автоматично значи -още веднъж.Сещате се колко може да е ръждясало всичко вътре,колко гадни закачки има и колко е тясно.Като се вдига водата и ти стигне до врата си викаш "Мамка му и противогаз,знам ли го кога ще му свърши химикала или нещо да му стане."Изведнъж всичко изчезва,защото водата е голяма мътилка и вече нищо не виждаш,само напипваш.Едната ръка предварително задължително на дръжката на люка,щото...Намираме се като в консервна кутия,пълна догоре с ръждива вода и над тавана още 4-5метра.После подаваха,/като се напълни хубаво до горе/не помня, как сигнал и трябва да се излиза. Имаше и някакъв калпав ред на излизане,но нищо не се вижда,не знаеш кой е излязъл,дали е водача,дали е мерача,пък и майната му на реда/може да е било-командира последен/.Само се молиш да не се закачиш на нещо и да работи химията до горе.Като излезеш на люка,изплуваш като тапа до горе ,изскачаш над кръста от водата.Точно си мислех-отървах се, идва ротния и вика вашия екипаж още веднъж,че някой нещо си не направил както трябва,май си беше махнал ръката преди сигнала.Опитах да се откача но той ми имаше зъб,заинати се и намаше как-пак! Все си виках,ако спре тока и стане нещо,тая вода с кофи ли ще я вадят или ще палят генератор?Никак,ама никак не се учудвам,както каза някой колега,че е имало смъртни случаи и са го забранили тренажорчето.Още не мога да си представя как сме се хващали,на тая гавра,но такава е била службата.Защо си задържам дъха като пиша?
          Mercedes-Benz - M-class (W164) - ML 550 (388 Hp) 2008
          Mercedes-Benz - Е-class (W211) - 4matic (224 Hp) 2008

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от CITIZEN Преглед на мнение
            Защо си задържам дъха като пиша?
            Идея нямам,аз си го задьржам като чета,а какво остава да го пиша.............баси
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от CITIZEN Преглед на мнение
              ...Защо си задържам дъха като пиша?
              Защото си служил в наборна армия...
              Защото са те "прибрали" без да питат, а понеже (най-вероятно) си с подходящ ръст са те пратили танкист. Подобни "отзиви" съм слушал и за "облазването".
              Всъщност, сами по себеси, това са си съвсем адекватни и смислени упражнения при сериозно обучение. И със сигурност има достатъчно хора, които биха го приели доброволно и охотно, по собствена воля. Съвсем наскоро ми разказваха за упражнение на чешки "командоси" - стрелба от метри по тях, със разни пистолетни и междинни калибри, те със бронежилетки. Човекът, който ми го разказва, по собствено желание се включил, а-ма той е военен по душа и призвание. (Участник е във форума, та ако иска може да представи подробности).
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • Re: Спомени на танкистите.

                И облазването е готина работа Особенно като се чудиш кемафа дали няма да реши да завие в последния момент. Но това с водата си е по гадна работа.
                Инциденти могат да се случат навсякъде, на едни стрелби, (ха сега, не си спомням къде, може би Ямбол), при връщане след стрелбите имаше закъсал танк пред мен - пътя беше тесничък и се налагаше да сляза в дерето, да мина отпред да го закача с въжетата и да го прибера, съответно отварям си аз люка, вдигам си седалката обаче по стечение на обстоятелствата (или заради празните глави на командира и мерача), мерача не спрял жироскопа, по принцип след като отворя люка на кемафа жироскопа автоматично спира, но понеже танка не беше моя а някакъв учебен и кемафчето го побългарил демек - вързал му тел на датчика за да може да си кара с отворен люк на стрелбите съответно системата си работи и държи оръдието към мишените, на мен ми се налагаше да направя доста маневри и с периферното си зрение само мернах как оръдието идва към главата ми, няма да ви казвам как се наврях в люка с вдигната седалка. Бързо ми размина, но после мерача изяде много добра ОС през коленцата.

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  Ха, един дето е бил в Айтос. Все се питах аз ли съм единствения от форума който е бил танкист в Айтос, и ето-появи се съказарменик(баси думата)

                  Аз бях там по-късно-1988-1990, и не съм чувал за водното упражнение, явно са го махнали доста по-рано. И за такива противогази не съм чувал, ние бяхме с обикновени черни "маймунки". Като се изпотиш, гумата така яко цапаше. След свалянето изглеждахме като, че сме горили гуми цял ден.

                  И аз бях в долния район, спяхме в спалното което е над столовата. Като се минава по улицата се вижда, и като гледам какви треви и дръвчета са вътре ми става гадно. Все пак две от най-хубавите години от живота ми са минали там...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Ха, един дето е бил в Айтос. Все се питах аз ли съм единствения от форума който е бил танкист в Айтос, и ето-появи се съказарменик(баси думата)

                    Аз бях там по-късно-1988-1990, и не съм чувал за водното упражнение, явно са го махнали доста по-рано. И за такива противогази не съм чувал, ние бяхме с обикновени черни "маймунки". Като се изпотиш, гумата така яко цапаше. След свалянето изглеждахме като, че сме горили гуми цял ден.

                    И аз бях в долния район, спяхме в спалното което е над столовата. Като се минава по улицата се вижда, и като гледам какви треви и дръвчета са вътре ми става гадно. Все пак две от най-хубавите години от живота ми са минали там...
                    Здрасти,колега.Не помниш ли,че някъде/в някоя тема/ спорехме дали на Банево се стреля с щатни снаряди?При нас никога.Само с вкладна цев.
                    Ние като ст. школници спяхме в блокчето горе до портала.Стая четири човека с тоалетна/баня-със студена вода.Комфорт!Пиехме си в стаята и въпреки че от време на време ни проверяваха беше свобода.Точно до оградата и отзад е автогарата за Бургас.Само да не се случи някой офицер или сержант в рейса.Бил си малко след мен и всичко си е било същото.Столовата,спалните на ротите с прозорци към улицата,стаите за почистване на оръжието,ареста.При нас комбриг беше полк.Ненов,комбат майор Петров,ротни Дахтеров/Калинов,при които бях защото първия го смениха,Пехливанов,Неделчев.
                    Колкото до противогаза-ние му викахме така,иначе мисля се казваше-апарат за подводно дишане или нещо такова.
                    Mercedes-Benz - M-class (W164) - ML 550 (388 Hp) 2008
                    Mercedes-Benz - Е-class (W211) - 4matic (224 Hp) 2008

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Първоначално публикуван от Кольо
                      Аз бях там по-късно-1988-1990, и не съм чувал за водното упражнение, явно са го махнали доста по-рано. И за такива противогази не съм чувал, ние бяхме с обикновени черни "маймунки". Като се изпотиш, гумата така яко цапаше. След свалянето изглеждахме като, че сме горили гуми цял ден.
                      Коле , аз съм служил 89 - 91 при нас освен караул на ГСМ даваха и ППЗ и те бяха с такива противогази.
                      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                      0878 79 20 61 Борис

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Някой може ли да си спомни кое е това мястоНатиснете снимката за да я уголемите

Име:030101832-big.jpg
Прегледи:1
Размер:114.0 КБ
ID:5469422
                        жокер:тази снимка от неделната разходка на колегата verter
                        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                        Пламен Златарев 0888 66 03 18

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Това не е ли генералска вишка ?
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Това е вишката на танковото стрелбище на Горнобанската бригада на АУЦ -Сливница, снимащия колега слиза от танкодрума ,а там беше култoвият караул N 5.Забравил си , Сашо!!
                            Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                            Пламен Златарев 0888 66 03 18

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Караула на танкострелковия полигон много години минаха , явно съм забравил.
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Да, спомням си. Зад тази вишка имаше едно блато, в което издънките след стрелбите тренираха пълзене!
                                На един стокилометров поход моята машина скъса валче на редуктора и се наложи да я прибираме на буксир. Двете буксирни въжета се оказаха с различна дължина и, въпреки, че ги бяхме сложили на Х двете машини постоянно описваха дъга. Беше края на зимата, денят къс, фаровете мъждиви. Дърпа ме един новобранец-рупаджия, блейка. По едно време гледам калта нещо стана много дълбока му свиря с клаксона да спре. Като се огледахме се оказа, че сме в някакво блато! Калта почти до ЗИП-овете!Ами сега! Ще се нощува в блатото! Обаче без проблем предната машина ме заобиколи, закачи и извади на брега! Оставих го да нощува там с моята машина и двама школници. На сутринта отиваме да го теглим с еднакви въжета и, като поглеждам отгоре блатото следите на танковете ни точно по средата! Още се чудя, как не останахме там....
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X