Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Ако мерача не си е опрял челото в челника-се получава удар, ама и той не е страшен, нарочно съм го пробвал...
    На окуляра има едно маншонче от черна гума(за да не влиза странична светлина и да пречи на прицелването), и тази гума цапаше много ако си изпотен. Накрая приличаш на ударен в дясното око. Да не би и при вас да е било така?
    Иначе не виждам как може да се удари окото, няма такава стърчаща част която да достигне до окото.

    Ама като знам какви "способни" хора има-може и да намерят къде да се хакнат...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • Re: Спомени на танкистите.

      Не беше от окуляра, какво да ти кажа то момчето отговори на ротния, че с дясната ръка пускал лазерния далекомер а с лявата го замъглявал, ти ме питаш как ще си удари окото

      Коментар


      • От: Re: Спомени на танкистите.

        В куполата имаше две интересни приспособления ,които имаха "двойна употреба".
        Едното беше "дотиквач"-кръгло , от дърво дълго около 1 метър завършващо с гумен накрайник-използваха го за евентуално дотикване на заряд или снаряд.Интересно беше другото му предназначение- бой по шлемофона на провинилия се новобранец-член на екипажа.
        При нас много активно го използваше мл.с-т Алексиев от Мездра.След учебно кормуване строяваше пред танка школниците кормували при него и правеше оценка на представянето им.Най-добре представилият се според него получаваше "дотиквача" и правото да налага удари по главата на другите школници -съответно за най-слабо представилия се 5 "дотиквача" по главата , за следващия 4 и така нататък...
        Въпреки че ги "биеше", школниците го обичаха и се натискаха да карат при него.
        А най не обичаха да карат при с-т Младенов-наборен войник от дунавските села ,голям натегач и педант.Караше ги да влизат в танка обути с мушамените ботуши от комплекта "газ, чорапи ,наметало".Той вечно все правеше нещо по неговата машина , колкото повече я настройваше,толкова по не вървеше.Даже при него се случи да не "хване" механичната спирачка и “издъни” спрялата пред него 34-ка.Добре че ударът беше “вериги във вериги” , иначе кемафа на 34-ката щеше да бъде разполовен.Май след този случай го разжалваха.Кемафът на 34-ката беше с много интересно име ,Йожи Расуканов от София , не знам какво стана с него, влезе в болница ,а ние след два месеца се уволнихме.
        Другото интересно приспособление бяха “колената” на командирската антена.Като ги сглобиш се получавше жилава и дълга “пръчка”, с която можеше да “сръчкваш” школника-кемаф от командирското място отгоре на куполата.
        Последно редактирано от Пламен Златарев; 06-07-12, 11:52. Причина: правописна грешка
        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
        Пламен Златарев 0888 66 03 18

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          С дотиквача не са ме налагали но антената съм я опитвал като новобранец. Наистина им беше много удобна. Чуваш команда " спри " ,след това " отвори люка " и .........те почва с антената .
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Дотиквача не съм го ползвал, но антената често! Обикновено при кормуване на "походно" я извиваш и перваш школника по шлемофона, което обикновено е достатъчно да изпълни командата. А при най-големите тиквеници, дето не разбират от такъв удар я разкачахме и я ползвахме, като щека за билярд. Целехме се между ребрата на шлемофона. Дотиквачът често го ползваха отдельонните командири при учебните стрелби. Доста школници "се удряха в окуляра"..... На някои им течеше кръв от главата под шлемофона!
            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

            Коментар


            • От: Re: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от optisprint teteven Преглед на мнение
              .
              П.С.От продажбата на 40-те "72-ки" биха получили окло 1 200 000 лева , с които може да купят шест "оранжеви джипки" за ГРАЖДАНСКА ЗАШИТА.Те това е "танто за кукуригу"
              Това е под цената на вторични . Т 72 средно е 42 - 45 тона според модификацията по 0.50 стотинки прави поне 22 000 лева. Това без алуминия и медта . Обикновено високо легираните броневи стомани и на скрап са доста по скъпи .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Те са скъпи, ама и разфасоването им май не е от евтините? Може и да бъркам.

                Коментар


                • От: Re: Спомени на танкистите.

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Това е под цената на вторични...
                  Е, как стигна до този извод! Току-що, самият си сметнал, че на вторични струват по 22хил. лв, а цената им (начална) е 27-29хил. лв. Освен това правиш сметките върху 40т, а поне пет от тях са демонтирани.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Re: Спомени на танкистите.

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Е, как стигна до този извод! Току-що, самият си сметнал, че на вторични струват по 22хил. лв, а цената им (начална) е 27-29хил. лв. Освен това правиш сметките върху 40т, а поне пет от тях са демонтирани.
                    Сметката е повече от лесна сметни алуминия и медта съответно по 2 лева алуминия и 8 лева медта . След това високо легираните стомани се изкупуват по друг ценоразпис .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Re: Спомени на танкистите.

                      Аз служих първо в Плевен, а после ни разпределиха в Сливен.
                      Мерач на Т-72. Първият набор, който служи девет месеца - от 01.2000 до 10.2000.
                      От около 30 щатни имам един пропуск, един дето се взвриви във въздуха, и един дето го заредих, ама не остана време да го думна, че паднаха мишените
                      И това ми е май най-голямата издънка. Не изчаках командата да изпразня и като стигнахме края направо си го думнах.
                      Ком-брига после ми чете конско, но пък ме награди с пет дни отпуск. Не че я видях тая награда :-)
                      Ротния каза, който те е наградил, бягай при него да ти разпише книжката...
                      Ако дължиш 100 лв. на една банка, проблемът си е твой. Но ако дължиш 100 милиона, проблемът е на банката.
                      B (Rh +)

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        В куполното отделение със сигурност интересните спомени не са малко.
                        АВ-то на първи батальон беше колоритния м-р Цолов/ майор "ЦОЦИ"/.Той беше голям кошмар за кемафите.По време на неговите инспекции в куполата, кемафът трябваше да бъде в машината и да включва и изключва "ключ-масата".
                        Култовата му реплика бе :"Кемафчеее.....,ключ-маса".Това понякога продължаваше с часове , докато той си правеше проверките.От него съм чул следното: "Кемафче , видиш ли че АВ-то бяга-тичай пред него и не питай защо".
                        Докато бяхме кемафи на бойните машини в парка , поне два пъти съм свалял акумулаторите за зареждане след негови "инспекции"/ бойните машини , ако няма учения с излизане се палеха два пъти -през април и октомври на СТО-то/.
                        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                        Пламен Златарев 0888 66 03 18

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          То бива издевателства ама за какво му е трябвало да щтрака ключ масата непрекъснато?
                          На нас клиренс ни трябва , не скорост

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Простотията в БА не подлежи на обяснение
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                              То бива издевателства ама за какво му е трябвало да щтрака ключ масата непрекъснато?
                              Той си правеше проверки на някакви цикли , които по документация започваха с включване на "ключ- маса" и завършваха с изключване на "ключ- масата".Ако нещо електрониката не изпълняваше нещо както трябва, всичко започваше отначало.Той си беше педантичен до безумие.
                              Последно редактирано от Goblin; 10-07-12, 16:35.
                              Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                              Пламен Златарев 0888 66 03 18

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                След завършване на школата в началото на април 1982 г. ме разпределят в първа рота/ “натеглива”/ .Ротен ст .л-т Керелски/ само да вметна, той е първият извършил щатен изстрел на 72-ка през 1978 г./.Тогва се извършваше някакво преструктуриране на танковите войски- взводовете стават с 4 машини , ротата- с 13 машини, обаче първи танков батальон е 31 щатни машини ,1 за комбрига и три роти по 10 машини/ съответно една ротна и три взвода по три танка/Школниците сме планирани и обучавани за по 4 танка във взвод и съответно се получават екипажи без танкове.Доставката на нови танкове се отложила за следващата 1983 година.Аз като късметлия ми зачисляват машина 1113 с командир с-т РАДЕВ/ срочно служещ войник за да стане сержант трябва да е голям натегач/Та този юнак беше от Сливен, от тогава мразя този град.В началото на април се прави сезонно техническо обслужване на танковете.Палим машините , изкарваме ги пред клетките и в краката ми на кемафското място нахлу нафта , почти до глезените Стана скандал ,идва ВКР-то и се оказва ,че цяла зима при тревога се пали само подгревателят и имало незатегнато съединение на помпата на подгревателя и колкото подавало на подгревателя , толкова изтичало в машинното отделение и оттам в цялата машина..Аз като новобранец отнесох последствията, -не може сержантът да е виновен.Зачислиха му друг кемаф , обаче имаше една машина -1122 без екипаж , това бе машината прегазила “ЗАЗ”-ката на околовръстното през 1981 г, водеха се следствия и машината пломбирана , запечатна и т.н.В края на април приключват процесуално- следствените действия и машината трябва да се комплетова с екипаж.Никой не искаше да ходи на “машината –убиец”, ама трябва екипаж.Командир стана “по желание” мл.с-т Цветанов от Ябланица , той бе изкарал стаж като командир “новобранец” на двама “стари “ и това му бе добре дошло , кемаф станах аз , а мерачът “новобранец” дойде от тримесечен “болничен”.Станахме екипаж за”чудо и приказ”.

                                Тъкмо ми зачислиха 1122 и последва бойна тревога с излизане до Сливница.При излизане от клетката трябваше да направя ляв завой , нещо машината не завива както трябва, но паркът широк , криво- ляво се справих.Ама изхода от поделенито е ляв 90 –градусов завой на паважа , е там циркът беше пълен –няколко опита за ляв завой завършваха в дясната колона на портала.Докато командирът беснееше в куполата , ми дойде спасителната идея да дам на “задна” с “дясна патерица”, изправих левия завой и излетях от поделението.Но проблемът със завиването на ляво си стоеше с пълна сила , само на 5-та и зверско напъване на лявата патерица и яка “газ” .Междувременно командира продължаваше да беснее в куполата , но нямаше достъп до мен , тъй като бях в “бойно положение” на затворен люк и с призмата за нощно виждане и инфрачевения фар.Междувремено танковата колона се движеше по паважа на Горна Баня и околовръстното без фарове и на прибори за ношно виждане и аз се молех час по –скоро да спрем за почивка, защото левите завои бяха нечовешко изпитание-завивах на “магия” с много газ на 5-та.

                                След като стъпихме на черния път някъде след Суходол , дадоха почивка.Естествено командирът ми очакваше с “дотиквача” да си отворя люка, но командирът на ротата беше там преди него, защото се оказа че моят командир през цялото време е бил на “външна връзка” и всички негови “съвети” са слушани от цялата колона.Докато се появи ЗКТЧ-то , открихме причината за незавиването “на ляво”- незнайно как беше попаднал противогаз между лявата патерица и контролното табло на кемафа и това беше попречило на лостовата система за завиване, -не беше моят противогаз.Дали това не е било причината за прегазването на “ЗАЗ”-ката през 1981- не знам.

                                След като изхвърлихме противогаза, машината литна.До Сливница му “разказах” играта на командира,въпреки че карах на “бойно”
                                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X