Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Качествата на танк Т-34

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Качествата на танк Т-34

    Гореизложената статия е оценка на американците за руските танкове в края на 41-ва година. По това време американците нямат абсолютно никакъв боен опит и това, че руските танкове не отговарят на тяхната ПРЕДСТАВА за война нищо не значи! А конкретно по забележките на американците- следващите модели Т-34 имат по-добър въздухоочистител, скоростна кутия, широк купол и т.н. Да критикуват окачването "Кристи" ми се струва малко абсурдно при положение, че техните "Шърман" са с окачване от първата световна война. Най-вероятно не са искали да признаят, че са сгрешили, като са го отхвърлили. От фрикционите руснаците не само не се отказват, ами ги ползват успешно до Т-62. Относно качеството на бронята.... според спомените на съветски ветерани ("Аз се бих на Т-34" на Артьом Драбкин ), въпреки комфорта на американските танкове( Матилда, Шърман и Валънтайн) руснаците не са обичали да воюват на тях. Главната причина ( освен, че са бензинови и са горели много бързо) е била, това че при попадение в танка, дори и да не пробие бронята от вътрешната страна са се откъсвали осколки, които са ранявали или убивали екипажа. Като чета препоръките на американските "специалисти" да се закали силно бронята е ясно, на какво се дължи това....
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • От: Re: Качествата на танк Т-34

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

      По отношение на т.нар. предимства, аз директно бих зачеркнал № 3 (и дизеловите танкове са си горяли като стой та гледай).:
      Тук не съм съгласен. В гореспоменатата книга на А.Драбкин няколко от ветераните описват случаи, когато ги удрят, танкът се изпълва с дим и командира дава заповед за напускане на танка. След това обаче танкът загасва и екипажът започва да се чуди, как да се добере отново вътре( той е на ничията земя), защото ги чака трибунал....
      А единият от ветераните относно горимостта на танковете казва, че в тяхната част през лятото са страдали от липса на танкове, а през зимата от липса на екипажи.
      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

      Коментар


      • От: Re: Качествата на танк Т-34

        Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
        Тук не съм съгласен. В гореспоменатата книга на А.Драбкин няколко от ветераните описват случаи, когато ги удрят, танкът се изпълва с дим и командира дава заповед за напускане на танка. След това обаче танкът загасва и екипажът започва да се чуди, как да се добере отново вътре( той е на ничията земя), защото ги чака трибунал....
        Ами то е според зависи. Пак от руски източници

        На самом деле в реальной боевой обстановке танки с дизелем горели ничуть не хуже бензиновых. ...
        Применение дизельного двигателя должно было обеспечить меньшую пожароопасность в сравнении с бензиновым. Но как показали боевые действия, пары солярки под воздействием высоких температур, возникающих при попадании снаряда, взрываются и горят не хуже бензина. А на Т-34 топливные баки были расположены прямо в боевом отделении, что приводило к неизбежности пожара при попадании туда снаряда.
        Потвърдено документално

        Исх № 632/311/1Х-44 г.

        Отчет спецлаборатории НКВ № 101-1 по теме: ИЗУЧЕНИЕ ОСОБЕННОСТЕЙ ПОРАЖЕНИЯ ТОПЛИВНЫХ БАКОВ ТАНКА Т-34 БРОНЕБОЙНО-ФУГАСНЫМИ И КОМУЛЯТИВНЫМИ (БРОНЕПРОЖИГАЮЩИМИ) БОЕПРИПАСАМИ ГЕРМАНСКОЙ ФАШИСТСКОЙ АРМИИ.

        1. История вопроса

        В боях весны-лета 1943 г. командующие танк. армиями, командиры танк. корпусов и тбр начали отмечать участившиеся случаи гибели танков Т-34 в боях, происходящие с взрывом топливных баков, или пожаром боевого отделения… Например, случаи пожара танков Т-34 в боях лета 1943 г. под Курском, превысили случаи пожара танков Т-70 на 4-9%...( Они были бензин)
        ...
        Осмотр комиссией на базах СПАМ 72 уничтоженных в ходе боев на Курском выступе боевых машин показал, что большинство из них (68%) уничтожены пожаром, возникшим в результате разгерметизации топливного бака и последующего воспламенения дизельного топлива.
        Все указанные танки имеют поражение борта или подкрылка танка бронебойным , бронепрожигающим снарядом, или же подрывом фугаса

        П.П. Между другото, по повод на това, че имало случаи танкът да се запали, а после да угасне сам, и аз се сещам, че четох за такъв епизод, но там ставаше ясно, че в същност се е запалило масло/нафта, разляти по пода на бойното отделение. Т.е. не са били поразени резервоарите.
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 05-04-17, 17:56.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • От: Качествата на танк Т-34

          Ето ти ги кумулативни дето ги нямало, бржнепрожигаещи е това
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • От: Re: Качествата на танк Т-34

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            Ами то е според зависи. Пак от руски източници





            Потвърдено документално



            П.П. Между другото, по повод на това, че имало случаи танкът да се запали, а после да угасне сам, и аз се сещам, че четох за такъв епизод, но там ставаше ясно, че в същност се е запалило масло/нафта, разляти по пода на бойното отделение. Т.е. не са били поразени резервоарите.
            Аз не казвам, че дизеловите танкове не горят- при попадение в резервоарите всички горят. Но бензиновите пари горят много и бързо, дори и в студено време, даже и попадението да не е в резервоара. От значение е и времето за напускане на танка.
            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

            Коментар


            • От: Качествата на танк Т-34

              Толкова много танкисти във форума, я бързо всеки да си каже никнейма във "World of tanks"...и или в кой клан е! Пък качествата на т34 се събират в едно изречение, айде в две, защото на т34-85 са малко по-различни.
              мисля, да зема а се замисля...

              Коментар


              • От: Качествата на танк Т-34

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Ето ти ги кумулативни дето ги нямало, бржнепрожигаещи е това
                Германците са си ги имали и през 41-ва.

                Коментар


                • От: Качествата на танк Т-34

                  Първоначално публикуван от Stoian Ivanov Преглед на мнение
                  Германците са си ги имали и през 41-ва.
                  Да де, Чавдар не беше чувал че са имали.
                  Ама май го го коментирахме в другата тема
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • От: Качествата на танк Т-34

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Да де, Чавдар не беше чувал че са имали.
                    Ама май го го коментирахме в другата тема
                    Не в другата тема, а тук, малко по-горе. И да, на мен ми беше убягнало това обстоятелство, но после си намерих информация и я пуснах тук, така че тази ти реакция малце странна иде.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • От: Re: Качествата на танк Т-34

                      Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                      Аз не казвам, че дизеловите танкове не горят- при попадение в резервоарите всички горят. Но бензиновите пари горят много и бързо, дори и в студено време, даже и попадението да не е в резервоара. От значение е и времето за напускане на танка.
                      Дизела се запалва по-трудно ама от клечка кибрит например. Като има подходящите условия, а именно достатъчно енергия за да осигурява темпове на изпарение, достатъчни за да поддържат горенето, то се случва, а от едно ниво нататък и само си осигурява енергията за да продължи, в геометрична прогресия докато свърши горивото. То и самолетното гориво се пали по-трудно от бензин, ама почти винаги първата работа на аварийно кацнал по корем самолет с пълни резервоари е да се самозапали.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Качествата на танк Т-34

                        Относно забележките на американците за заварките на Т-34 от качената по-нагоре статия искам да ви споделя следното.
                        Преди няколко години се учех да заварявам и де що видех нещо метално му гледах заварките. Та отивам с децата във Военно-историческия музей и
                        естествено започнах внимателно да разглеждам заварките на танковете. Не знам през 41-ва година, но Т34-85 в нашия музей имат много по-професионално направени заварки от немските танкове в него (Т-4, Щуг-3, Елефант). Дали жени са ги заварявали не знам, но който иска може да отиде, да види и да сравни. Препоръчвам го специално на Спарки, като виден форумен спец по заваряване. Рентгенови снимки не съм им правил, но разликата във външния вид на заварките е голяма. И това на фона на грубо излятите куполи и изрязани с резака бронировки на изпускателните колектори.
                        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                        Коментар


                        • От: Качествата на танк Т-34

                          Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                          Елефант
                          Сигурен ли си?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Качествата на танк Т-34

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Сигурен ли си?
                            Така, като ме питаш взех да се съмнявам. Имам предвид самоходката на базата на Т-4.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • От: Качествата на танк Т-34

                              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                              Така, като ме питаш взех да се съмнявам. Имам предвид самоходката на базата на Т-4.
                              Ясно. Не е Елефант, той е друго.
                              https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...B0%D0%BD%D1%82

                              (иначе в българската уикипедия пише пълни глупости конкретно да тая машина)
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Качествата на танк Т-34

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Ясно. Не е Елефант, той е друго.
                                https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...B0%D0%BD%D1%82

                                (иначе в българската уикипедия пише пълни глупости конкретно да тая машина)
                                Да, тази в нашия музей май се казваше Ягдпанцер-4. Въпреки леката неточност допусната от мен твърдението ми за заварките е в сила.
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X