Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съветски/руски vs. западни танкове

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Спомени на танкистите.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Да попитам в твой стил: „А ти (или който и да е) като не можеш да овладееш/управляваш каквато и да е машина (или бабаитстваш )- това какво отношение има към масата ѝ?“.
    Вадиш думите от контекста-когото изпуснеш по каквато и да е причина управлението на верижна машина,казано на жаргон, когато се "разиграе"-тогава по-малката маса и по-ниския център на тежеста помага да да овладее преди да си направил по-големи бели...
    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
    Пламен Златарев 0888 66 03 18

    Коментар


    • #92
      От: Спомени на танкистите.

      Не само верижна машина. Но пък за да не я изпуснеш (извън „субективният“ фактор) значение имат един куп други фактори.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #93
        От: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        20 тона отгоре са 20 тона отгоре и толкова. Спиране, тръгване, динамика, маневреност и пр. са неща, към които тези тонове имат отношение, но са преди всичко въпрос на оптимално планиране, проектиране, оразмеряване на спирачна с-ма, мощност на двигател, сцепление и т. н. и т. н.

        Само примерно (защото тия работи с „личния опит“ са несъстоятелни по принцип). Така както аз не съм карал Т-72 - така ти пък си карал единствено Т-72...
        Но пък съм карал Москвич и 30-тонна автомобилна композиция (непрофесионално). Е, братче - при все, че съотношението м/у масите им е 1 към 30, а не 1 към 1,5 (да кажем) - камионът има много по-добра динамика, много по-добре спира и изобщо има доста по-адекватно поведение.

        пп
        Сега остава да се почне нещо в посока как по-малките габарити осигуряват предимство в гората между дърветата и приказката ще придобие окончателен вид...

        ппII
        А от габаритите най-значещия параметър е ширината (а съвсем не прословутата височина), защото обуславя възможност, или съответно - невъзможност, да се превозва на ЖП-състав
        МТ - ЛБто е 12 тона БМП 23 и САУто които са на неговото шаси и бронекорпус са 16 тона . Едни никакви 4 тона но разликата в поведението при управление е доста голяма . Тук и центъра на тежестта се променя и от там цялата статика и динамика на машината .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #94
          От: Спомени на танкистите.

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Не само верижна машина. Но пък за да не я изпуснеш (извън „субективният“ фактор) значение имат един куп други фактори.
          Само не ми казвй ,че Абрамс-а е с "тракшън контрол".
          Не знам само защо не приемаш факта , че верижни и колесни машини се различават по динамика на управление и завиване.Грубо казано с колкото "завие предницата" в едната посока, горе- долу с толкова се "изнася задницата" в другата.И колкото е по -голяма скоростта , толкова по "интересно" става - докато свикнеш
          Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
          Пламен Златарев 0888 66 03 18

          Коментар


          • #95
            От: Спомени на танкистите.

            Не казвам такива неща.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #96
              От: Спомени на танкистите.

              Ще взема да си сваля от нета един "самолетен симулатор" и като потренирам тая нощ ,утре ще взема да се "вихря" в темата за падналия Боинг.Може пък и да ми повярват.....
              Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
              Пламен Златарев 0888 66 03 18

              Коментар


              • #97
                От: Спомени на танкистите.

                Не искам да се повтарям, но имам чувството, че всеки служил на дадена машина я обожествява, защото така е казал стария, старшината, лейтенанта и майора... и подценява тотално конкурентите.

                Не са танкове, но за да изчистим мита за руското превъзходство едно сравнение :

                Руско




                И не руско



                Приятно гледане.

                Коментар


                • #98
                  От: Спомени на танкистите.

                  При все цялото ми уважение към руските танкове, айде да не се заблуждаваме, че западните танкове са някви консерви-камикадзе, които видиш ли аха и да се млатнат у дерека като блъскащи се колички на лунапарк. За протокола- не съм танкист, качвал съм се на танк само като мирен гражданин, без да управлявам. Ама все си мисля, че разните му там танкови училища в Германия, Щатите, Англия и т.н. са намерили разумен начин да си управляват танковете сравнително безопасно въпреки масата им над 55 тона. За сега съм любител шофйор на лек автомобил/SUV, предполагам с известни тренировки бих се научил да карам и тир от 25 тона, така че да не размазвам всяка срещната кола на шосето.

                  А по темата- набронирането на западните танкове е стигнало своя предел. Не, че нямат двигатели, които да ги влачат, но се явяват куп други проблеми от логистично и транспортно естество. + факта, че съвременните противотанкови средства "ядат" всяка броня, то определено по-голямата маса /броня/ на западните вече не носи заложения аванс от защита или поне не винаги.
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • #99
                    От: Спомени на танкистите.

                    То с танковете е като с джипките-на "Самурайски"траял,"Патрулите" не могът да покажат възможностите си
                    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                    Пламен Златарев 0888 66 03 18

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Но танка не е траялна, а бойна машина.
                      А по-важното е, че танка е само едно звено в бойната машина на армията. А там факторите определящи ефективността са много и руските (демек нашите) танкове , даже модернизираните 90-ки, са безнадежно остарели тенекии. Реалността е такава.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Mad dog направо да оферира Леопардите, тъкмо сме събрали милион и половина от продажбата на 44 стари танка.Дано стигнат поне за един ,та да има какво да изкарваме на парада.
                        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                        Пламен Златарев 0888 66 03 18

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                          Но танка не е траялна, а бойна машина.
                          А по-важното е, че танка е само едно звено в бойната машина на армията. А там факторите определящи ефективността са много и руските (демек нашите) танкове , даже модернизираните 90-ки, са безнадежно остарели тенекии. Реалността е такава.
                          Ако вътре има добре трениран екипаж, аз не бих лежал на тая кълка. Апропо една много харесвана от мен държава Финландия, близка до нашата като население, си поддържа както немски Леопарди, така и руски Т-72/55, същото важи и за другите им бронирани машини. А не е като да са първи любовници с руснаците.
                          Ама ние като по тарикати от 2 стола накрая на земята ще си седнем.
                          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                            Ако вътре има добре трениран екипаж, аз не бих лежал на тая кълка. Апропо една много харесвана от мен държава Финландия, близка до нашата като население, си поддържа както немски Леопарди, така и руски Т-72/55, същото важи и за другите им бронирани машини. А не е като да са първи любовници с руснаците.
                            Това обаче няма нищо общо с ефективността на машините, за което е и разговорът.
                            Причината е финансова - днес, при липса на опасност от война, много държави подържат наличната техника и влагат пари в по-полезни за нацията проекти.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от Пламен Златарев Преглед на мнение
                              Ще взема да си сваля от нета един "самолетен симулатор"...
                              Симулаторите, въз основа на които можеш да имаш обективни наблюдения, ги няма нито в „нетя“, нито в лунапарка ...

                              Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                              ...имам чувството, че всеки служил на дадена машина я обожествява, защото така е казал стария...
                              Не е факторът: „Стария“, а внушенията на ЗКПЧ-то. Стана дума (точно ти го формулира) в темата, за значението като фактор на: „Вярата в превъзходството на собственото...“) -само дето „собствено“ все по-малко значи „руско“ (и слава богу)...

                              пп
                              Отделно дето осемнайсет-годишният хапльо, гради впечатленията си на дисонанса със семейната - Лада, Шкода, Москвич и др. под.

                              Първоначално публикуван от Пламен Златарев Преглед на мнение
                              Mad dog направо да оферира Леопардите, тъкмо сме събрали милион и половина от продажбата на 44 стари танка.Дано стигнат поне за един ,та да има какво да изкарваме на парада.
                              Тези милион и половина стигат тамън за милион половина Леопарди! Проблемът е съвсем друг...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                                Това обаче няма нищо общо с ефективността на машините, за което е и разговорът.
                                Има доста общо . По нагоре Сибирски е постнал доста снимки и клипове как горят иракските абрамси а не е като поне да не го рекламират като един от най модерните танкове . Горят си като Т 72 въпреки модерната броня и мощния ГТ двигател и многото електроника . Ефективността на една бойна машина е пряко свързана с възможностите на тези които я управляват .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X