Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Куботан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Куботан

    Без да се търси в интернет, ще споделя, че това е нещо много неизвестно ,за което ме отвори даскала ми от младини. Горд ученик съм му и последовател. Номиниран съм от JKA( Japan Karate-do Assosiation).
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

  • #2
    До: Куботан

    Аз пък го видях от един форум за бойни изкуства, а отделно и с баща ми сме коментирали който пък не знам от къде го е видял.

    Хубавото в случая с кобутана е, че можеш да използваш много леснодостъпни предмети.От ключодържатели през фенерчета ( Някой подходящ модел mini MagLite примерно), химикали, в определени ситуации може би и четки за зъби и т.н.
    Иван Маринов
    Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
    ЕНДУРО ВАРНА

    Коментар


    • #3
      До: Куботан

      Назъбен тесен цилиндър... места за стоп на пръстите и дланта, малко от горе и малко от долу, масивен захват и ...
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • #4
        До: Куботан

        Интересна е философията на това пособие.
        Доста неща могат да го заменят.
        Важен фактор е свойството му да стърчи от ръката ни в моменти, когато се панираме и се чудим какво да направим.
        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

        Коментар


        • #5
          До: Куботан

          Нито е слабо известен, нито е нов. Като изключим времето на самураи, шаолинци и т.н. черни нинджи, в европейския свят още през Втората световна е бил щатен инструмент на английския спецназ. Хубаво е да се познава практическото му приложение от хора занимаващи се с бойни изкуства, но правилната му и ефективна употреба изисква много практически тренировки и теоретични познания, предвид близкия контакт, който се изисква за неговата употреба. Освен ограниченията налагани от размер, материал(метал) и тегло за постоянно носене, смята ли някой номиниран, че това е ефективно оръжие срещу нападение с нож например?
          Аз защото не смятам.
          Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

          Коментар


          • #6
            До: Куботан

            Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
            Нито е слабо известен, нито е нов. Като изключим времето на самураи, шаолинци и т.н. черни нинджи, в европейския свят още през Втората световна е бил щатен инструмент на английския спецназ. Хубаво е да се познава практическото му приложение от хора занимаващи се с бойни изкуства, но правилната му и ефективна употреба изисква много практически тренировки и теоретични познания, предвид близкия контакт, който се изисква за неговата употреба. Освен ограниченията налагани от размер, материал(метал) и тегло за постоянно носене, смята ли някой номиниран, че това е ефективно оръжие срещу нападение с нож например?
            Аз защото не смятам.
            Общо взето не си прав. Това е подръчно средство без острие. Става от доста не метални материали включително от вестник. Срещу ножа не се използва. Използва се срещу човека дето го държи.
            Последно редактирано от giorgio; 03-02-10, 11:43.
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • #7
              До: Куботан

              Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
              Без да се търси в интернет, ще споделя, че това е нещо много неизвестно ,за което ме отвори даскала ми от младини. Горд ученик съм му и последовател. Номиниран съм от JKA( Japan Karate-do Assosiation).
              Ако обичаш обясни на незнаещите какво означава тази чуждоезикова дума, как се използва въпросния инструмент, малко история, малко теория, видове, предимства, недостатъци и т.н., за да стане евентулано дискусия.
              Последно редактирано от giorgio; 03-02-10, 11:43.
              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

              Коментар


              • #8
                До: Куботан

                Преди години четох някъде за система за самопотбрана с помоща на свит на роло вестник, или списание... Дори си спомням и някои снимки в които се илюстрираше, как се атакуват слаби точки, като носа, примерно. Според автора на статията, системата беше предназначена основно за нежния пол. Пламене, дай малко повечко информация.
                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                Коментар


                • #9
                  До: Куботан

                  Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                  Преди години четох някъде за система за самопотбрана с помоща на свит на роло вестник, или списание... Дори си спомням и някои снимки в които се илюстрираше, как се атакуват слаби точки, като носа, примерно. Според автора на статията, системата беше предназначена основно за нежния пол. Пламене, дай малко повечко информация.
                  Предназначението на такъв подръчен уред(аксесоар пр.) е предимно за самоотбрана. Може да нанася поражения по откритите части на главата ръцете (гърба на дланите), подбедреницата, ребра, дзъби въобще е гадна работа. Удрял ли си се в ръб на масата например? Ако да значи може да се досетиш.
                  За вестника, освен че е свит на руло, налага се и да бъде после прегънат за да се извади твърд ръб.
                  Ако си гледал "Две димящи дула" имаше и вибратор, но това вече отива към палките...
                  Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                  Ако обичаш обясни на незнаещите какво означава тази чуждоезикова дума, как се използва въпросния инструмент, малко история, малко теория, видове, предимства, недостатъци и т.н., за да стане евентулано дискусия.
                  Куботан или явара. Къса, побираща се в ръката пръчка (около 13-15 см) и
                  и около 1,5 см дебела. Въведен е от сенсей Такаюки Кубота 10 ДАН Гошоку-Рю през 70-те години при пребиваването си в Щатите, като гост инструктор на ЛАПД. Представлява ...клюдържател... с размерите на фулмастер от метал, полимер, твърдо дърво, нещо което може да се пренася свободно да е винаги с нас и не се преследва от закона за разлика от фолдер или бокс. С малко отваряне на очите и упражнения при специалист, Куботан се превръща от наивен ключодържател в агресивен помощник.
                  Да не се налага.
                  Техниките са базирани на взети от Курсовете по самозащита приьоми за освобождаване от захват, задържане и др. само, че вече не с гола ръка.



                  И майстора
                  Последно редактирано от ПЛАМЕН ТЕНЕВ; 03-02-10, 16:06.
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • #10
                    До: Куботан

                    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                    Преди години четох някъде за система за самопотбрана с помоща на свит на роло вестник, или списание... Дори си спомням и някои снимки в които се илюстрираше, как се атакуват слаби точки, като носа, примерно. Според автора на статията, системата беше предназначена основно за нежния пол. Пламене, дай малко повечко информация.
                    1:0 за жена ми, с толкова списания вкъщи. Джорджо, трай си бе човек...

                    Иначе, доста съм чул/чел за Куботан, наистина е ефективна работа, за изненадващи ситуации...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Куботан

                      В исторически план това е оръжие което е познато от дълбока древност в Япония и Китай, само че известно под други имена - явара, кудо, дуло и т.н. Всички знаем че селяните са нямали право да носят оръжие, затова са използвали подръчни средства за самозащита. В случая Явара-та в бита явно се е използвала за мачкане на чесън, орехи и т.н. домашни дейности.

                      В Европа също е било познато като средства за самозащита и нападение. Имало е широка популярност в средите на тайните аристократични общества през 17 век. Замаскирало се е като бижута, различни безобидни атрибути и т.н.

                      В годините формата и размера претърпяват значителни промени. От дърво и метал, започват да се правят от пластмаса, керамика и т.н. Срещат се подострени варианти, разтегателни, с пружинни механизми и дори огнестрелни.

                      В наше време гореспоменатия майстор го прави популярно в САЩ, като ключодържател и му дава името си. В малко по-ранен етап през 40г години на 20век е било стандартно средство към екипировката на Щатските полицаи.

                      По важна е философията на оръжието, а именно възможността да се използва всяко подръчно средство. Посредством познаването на слабите точки в човешката анатомия и прилагане върху тях на определен натиск да се търси неутрализиране на противника. Това е техниката към която се стремят майсторите, а не якото млатене по различни части на тялото и главата, което бих направил аз например.

                      Ето го и първообраза на явара-та:
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от paunoff; 04-02-10, 09:54.
                      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Куботан

                        Първоначално публикуван от izo4x4 Преглед на мнение
                        1:0 за жена ми, с толкова списания вкъщи. Джорджо, трай си бе човек...

                        Иначе, доста съм чул/чел за Куботан, наистина е ефективна работа, за изненадващи ситуации...
                        Тя жена ти точилка няма ли си, че е опряла до художествената литература.
                        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                        Коментар


                        • #13
                          До: Куботан

                          За вестника, освен че е свит на руло, налага се и да бъде после прегънат за да се извади твърд ръб
                          И вътре да се завие желязна тръба 3/4 цол
                          Тази земя, по която тъпча сега,
                          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                          тази земя – не е моя земя,
                          тази земя, простете, е чужда.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X