Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лъкове - форма и предназначение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Лъкове - форма и предназначение

    Нема ама има- ,50м.!По принцип правата стрелба има допуски /както при всичко/за различните видове оръжие!За този лък права стрелба 50 м. с отклонение от около 5гр. от хоризонтал!Слагал съм широка мишена на 50м. на височината на изтрелване ,,когато го тествах преди години,горедолу толкова е отклонението даже и по малко!/Което е в норми за права стрелба/Лъка е от главен ресор и може да се натяга колкото искаш, стига да имаш ръце да го опъваш!
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #17
      От: Лъкове - форма и предназначение

      Всяка траектория, без значение на куршум или стрела, е дъга без значение какво вижда нашето око.

      Коментар


      • #18
        От: Лъкове - форма и предназначение

        Много ми хареса лъка... дали е с пет градуса отклонение или не има значение само до първите десет изстрела... Не бих натягал лък повече от 7-8 кила тежест на опън (което е доста хлабаво за възрастен човек) защото в България ловът с лък е забранен, а започва да става некомфортно да държиш опъната тетивата повече от десетина секунди. Изглежда добре и явно си си поиграл да го направиш - браво Лично аз не съм хващал лък в ръце от маса години... може би е време да си купя един и да пострелям, но пусто му време все не стига за нищо

        Коментар


        • #19
          От: Лъкове - форма и предназначение

          Първоначално публикуван от Black Wolf Преглед на мнение
          Всяка траектория, без значение на куршум или стрела, е дъга без значение какво вижда нашето око.
          Определение за "прав изстрел":
          Когато най-високата точка от траекторията не надвишава височината на мишената(целта). Никъде няма писано, че има права линия на полета на стрела/куршум/снаряд.

          @фастер-много добре изглежда лъка, поздравления.

          Кой мери по-добре-ти с лъка, или малкия с въздухарката
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #20
            Тези снимки са на мои приятел и съученик изработването на лъкове му е хоби
            • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:83.1 КБ
ID:5398685Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:76.8 КБ
ID:5398686Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:83.9 КБ
ID:5398687Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:75.7 КБ
ID:5398688Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:83.6 КБ
ID:5398689Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:95.4 КБ
ID:5398690Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:92.2 КБ
ID:5398691Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:5398692Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:69.9 КБ
ID:5398693Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:145.6 КБ
ID:5398694Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:115.7 КБ
ID:5398695Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:119.9 КБ
ID:5398696Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:1
Размер:113.5 КБ
ID:5398697Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14.jpg
Прегледи:1
Размер:69.0 КБ
ID:5398698Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:1
Размер:97.3 КБ
ID:5398699Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16.jpg
Прегледи:1
Размер:90.5 КБ
ID:5398700Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17.jpg
Прегледи:1
Размер:86.5 КБ
ID:5398701Натиснете снимката за да я уголемите

Име:18.jpg
Прегледи:1
Размер:79.6 КБ
ID:5398702Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19.jpg
Прегледи:1
Размер:93.6 КБ
ID:5398703Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20.jpg
Прегледи:1
Размер:86.2 КБ
ID:5398704Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21.jpg
Прегледи:1
Размер:76.9 КБ
ID:5398705Натиснете снимката за да я уголемите

Име:22.jpg
Прегледи:1
Размер:77.5 КБ
ID:5398706Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23.jpg
Прегледи:1
Размер:91.5 КБ
ID:5398707Натиснете снимката за да я уголемите

Име:24.jpg
Прегледи:1
Размер:92.2 КБ
ID:5398708Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25.jpg
Прегледи:1
Размер:90.3 КБ
ID:5398709Натиснете снимката за да я уголемите

Име:26.jpg
Прегледи:1
Размер:82.3 КБ
ID:5398710Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5398711Натиснете снимката за да я уголемите

Име:28.jpg
Прегледи:1
Размер:71.4 КБ
ID:5398712Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29.jpg
Прегледи:1
Размер:74.3 КБ
ID:5398713Натиснете снимката за да я уголемите

Име:30.jpg
Прегледи:1
Размер:90.5 КБ
ID:5398714Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31.jpg
Прегледи:1
Размер:57.1 КБ
ID:5398715Натиснете снимката за да я уголемите

Име:32.jpg
Прегледи:1
Размер:84.3 КБ
ID:5398716Натиснете снимката за да я уголемите

Име:33.jpg
Прегледи:1
Размер:72.5 КБ
ID:5398717Натиснете снимката за да я уголемите

Име:34.jpg
Прегледи:1
Размер:87.2 КБ
ID:5398718Натиснете снимката за да я уголемите

Име:35.jpg
Прегледи:1
Размер:73.2 КБ
ID:5398719Натиснете снимката за да я уголемите

Име:36.jpg
Прегледи:1
Размер:93.9 КБ
ID:5398720Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37.jpg
Прегледи:1
Размер:88.4 КБ
ID:5398721Натиснете снимката за да я уголемите

Име:38.jpg
Прегледи:1
Размер:99.7 КБ
ID:5398722Натиснете снимката за да я уголемите

Име:39.jpg
Прегледи:1
Размер:86.5 КБ
ID:5398723Натиснете снимката за да я уголемите

Име:40.jpg
Прегледи:1
Размер:79.1 КБ
ID:5398724Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41.jpg
Прегледи:1
Размер:96.4 КБ
ID:5398725Натиснете снимката за да я уголемите

Име:42.jpg
Прегледи:1
Размер:70.6 КБ
ID:5398726Натиснете снимката за да я уголемите

Име:43.jpg
Прегледи:1
Размер:41.5 КБ
ID:5398727Натиснете снимката за да я уголемите

Име:44.jpg
Прегледи:1
Размер:36.8 КБ
ID:5398728Натиснете снимката за да я уголемите

Име:45.jpg
Прегледи:1
Размер:124.5 КБ
ID:5398729Натиснете снимката за да я уголемите

Име:46.jpg
Прегледи:1
Размер:108.8 КБ
ID:5398730 Надявам се да не ми се сърди че споделям снимките му тук.

            Коментар


            • #21
              От: Лъкове - форма и предназначение

              Добри снимки

              Коментар


              • #22
                От: Лъкове - форма и предназначение

                Лъка е метален и не е стандартен!Може да се натяга на макс без да омеква-ресор е,а когато се умори шпренгвам листовете и готово!Як е дървените стрели ми ги цепеше и ги правеше на парчета ,тези от фибростъкло не им издържат захватите и ги преправям,доста остриета оставих по дърветата/на винт са/ -няма вадене само си отвивам стрелата!Ще кача снимки в разглобен вид!Много голям кеф е да стреляш,без уреди за прицелване и да събираш стрелите една до друга на 7,8см поле от 10,15,20метра.Въпреки голямото напрежение на опъване може да се задържа доста време опънат,е не е за всеки ,както и всеки по мощен лък!Ето и снимки:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3063.jpg
Прегледи:1
Размер:3.8 КБ
ID:5398789Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3064.jpg
Прегледи:1
Размер:3.8 КБ
ID:5398790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3065.jpg
Прегледи:1
Размер:3.9 КБ
ID:5398791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3066.jpg
Прегледи:1
Размер:4.0 КБ
ID:5398792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3067.jpg
Прегледи:1
Размер:3.9 КБ
ID:5398793Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3068.jpg
Прегледи:1
Размер:3.8 КБ
ID:5398794Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3069.jpg
Прегледи:1
Размер:3.8 КБ
ID:5398795Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3070.jpg
Прегледи:1
Размер:3.9 КБ
ID:5398796Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3071.jpg
Прегледи:1
Размер:4.0 КБ
ID:5398797Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3072.jpg
Прегледи:1
Размер:3.6 КБ
ID:5398798Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_3073.jpg
Прегледи:1
Размер:3.7 КБ
ID:5398799
                Последно редактирано от faster; 11-08-12, 18:40.
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #23
                  От: Лъкове - форма и предназначение

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Определение за "прав изстрел":
                  Когато най-високата точка от траекторията не надвишава височината на мишената(целта). Никъде няма писано, че има права линия на полета на стрела/куршум/снаряд.
                  Да допълня

                  Стрели, куршуми, снаряди, всичко което е изстреляно и няма в себе си "маршов двигател" лети по балистична крива. Абсолютно прав изстрел имат само лазерните оръжия /докато не минат покрай някоя черна дупка/.
                  Разстоянието на правия изстрел винаги се определя спрямо конкретна мишена. За стрелковото оръжие се приема гръдна фигура, мишена № 4. АК и СКС имат по нея разстояние на прав изстрел 315 м. Това означава, че на това разстояние траекторията на куршума не излиза от очертанията на мишената "по височина", не само отгоре, но и отдолу. Практически при АК на мерник "3" или "П" се мериш в основата на мишената. На 100 м. превишението над мерната точка е 28 см и ще ще попадне в десетката, а на 300 ще удари в основата , точно където си се целил.
                  При танковете разстоянието на правия изстрел е 1500 м. по мишена с височина 2 метра.
                  Сега при новите гладкоцевни високоскоростни оръдия с "активни" снаряди не знам колко е.
                  сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                  dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                  Коментар


                  • #24
                    От: Лъкове - форма и предназначение

                    Тъкмо затова понятието "прав" относно изстрел трябва да се поставя в кавички.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Лъкове - форма и предназначение

                      Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                      Наскоро във връзка с лично проучване по темата прочетох няколко статии по въпроса. Мисля, че има какво да се научи от тях и за това реших да се опитам да ги споделя с вас.

                      Видове лъкове и стилове.
                      Това е първата от няколкото статии, които подготвям по темата...
                      Следващата ще е "Какъв лък да избера?"
                      Да се изкажа и аз (не че съм останал без работа за тая вечер ....) по темата щото и аз имам любителски опит по-темата макар и отпреди близо 40 г. Вероятно всички сме натрупали някакъв опит на определени години под влиянието на "детско-юношеската" литература. Но за разлика от "Бате ми бойко" (не ми е "бате" а за другите качества да не говорим, ама от мен да мине ....) освен че съм чел книгите съм гледал и три филма за Винету, а освен това съм прочел тогава доста по-свестни книги от "жанра" от вече цитираните та и аз на 13 г. започнах да си правя лък. Получи се според класификацията - прост (не много)къс лък, но понеже беше от дрян (суших го "под слънчева стряха" според технологията за производство на овчарските тояги, после му правих извивките чрез омекотяване във вряща вода и съответно постепенно извиване) с Ф50 в най-дебелата си част в средата беше достатъчно мощен за да прекара дрянова стрела (без връх, само с навита тел отпред) до средата и през гугушка. И аз имах проблеми с тетивата - подцинкована тел за лозе се чупеше на 5-6 изтрела, но по ония времена тел имаше много. От 15-тата си година нататък си намерих други занимания и вероятно лъкът продължава да виси под стряхата на село макар, че от много години там никой не живее. Искам да коментирам статията и да оспоря участъци от нея. Определено тя има достойнства - кратка и ясна е. Не е изчерпателна а и класификациите могат да бъдат разнообразни. Но има пасажи, които според мен са подвеждащи и неверни. Египтяните не са "открили" съставния лък. Нито пък 2 800 г. пр.н.е. са имали "танкоподобни" колесници. По това време даже и с коне като впрегатни животни не са разполагали. Всъщност при първите срещи с "коня" египеската армия се държала като много години по-късно ацтеките - просто бягали. Ако случайно "пленели" кон - чупели му краката като "дяволско изчадие". Въбще възприемането на този етап от "техническата (ре)волюция" - коня и колесницата за египтяните протекъл доста мъчително - 100 години робство. Коня и колесницата се появили на границата на Египет с появата на Хетите (северни преселници) в Мала Азия. И в "ничията земя" между Хети и Египтяни бързо се появил един конгломерат от хети, аборигени и всякаква друга паплач (подобно на запорожките казаци) запомнен в историята като "хиксоси" - сравнително малобройна група хора, която обаче ползвала добре всички постижения на военната техника по онова време - коня, колесницата, бронза (към тоя момент египтяните още размахвали медни "брадви" ) и за нула време (за по-малко от година) завладяли египет, отсекли главата на съответния фараон, разгонили жреците и започнали да събират данъци. Последното ставало доста насилствено, но пък ефективно с колесници. След около 100-тина години на египтяните най-после им влязло в клавата, че не трябва да чупят краката на конете и успяли да съставят равностойна армия с която да изгонят хиксосите от египет. Но всичко това станало значително по-късно от посочените 2 800 г пр.н.е. Композитния лък вероятно е по-стар от тази дата. Ескимосите са правили такива (от еленови рога, пачета дърво и всякакви други боклуци изхвърлени на брега от морето) до неотдавна и сигурно в продължение на поне 5-6 х. години(като се има предвид темпото на "техническия прогрес" при тях). Същото е положението и при "дългия лък". Индианците в поречието на Амазонка са ползвали "дългия лък" поне 2 - 3 х. години преди 12 и незнам коя си г. пак почти до вчера (а сигурно и още го има тук там въпреки кока-колата и касетофоните). Парадокс е, че дългия лък в джунглите на Амазонка би трябвало да е неудобен, а в равнините и предпланините на Северна америка - по-ефективен но там доста отдавна се използва къс "с наченки на извит" лък. Той не се е наложил там заради стрелбата "от кон", защото го е имало преди появата на коня там. Северноамериканския къс лък е бил доста по-мощен от южноамерикнския. Някъде (вече не помня къде но но не в "приключенска литература") съм чел за сиукс, който от кон (и от няколко метра) прострелва женски бизон, стрелата излиза от другата страна и пронизва и малкото бизонче тичащо до майка си. Това е по-скоро изключение - стрелата не е имала късмет да срещне кости, но и лъкът трябва да е достатъчно мощен.
                      В статията е пропуснат монголския (тук там наричан и турски) лък. Той е постижение - съставен и извит. Монголците стигнали с него до Виена(и аха, аха до Венеция). А турците с него създали Турската империя. Ако с "простите" лъкове максималната далекобойност не превишава 300-те метра, известен е в историята изстрел с "турски" лък с прелет почти хиляда метра. Прицелното разстояние с простите лъкове не превишава 50 м. (залповите срелби с висока траектория - 200 м). Но монголския лък прицелното разстояние приближава 200-те метра.
                      И още нещо (за друга тема) египтяните не са добри войници и не блестят с въоръжение или с "тактики", не напразно, който минал оттам и ги завладявал (египет е икономическа а не военна империя) но при тях има нещо, което трудно пасва на съвременните исторически и археологически познания. На една фреска (може и да не е точно той) Тутанкамон в тръстикова лодка (друг феномен ) размахва бумеранг досущ като този, който най-често се е използвал в Австралия. Освен в Австралия и на тази египеска фреска не знам да има някъде другаде бумеранзи.
                      ОФБ ДБ X22SE
                      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Лъкове - форма и предназначение

                        Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                        ...
                        Колега статията е превод от hunters friend. До колко е вярна не се наемам да споря, но по-важната част - а именно тежестта на опън и защо не се почва с лъкове от 2500 лева мисля съм я превел добре. Като цяло въпроса за аналогията с танковете е пределно ясна - ако си пехотинец с кожена броня, къс меч и малко късмет и срещу теб има 300 колесници с впряг от четири коня в броня и с шипове от страни в които се возят по двама стрелци... ми значи си я загазил здраво... Колкото до филмите и книгите за Винету... ми книгите съм ги изчел всичките и още на дванадесет знаех, че са художествена измислица - приятна и забавна, но измислица.

                        Както и да е - не ми беше това думата. Хората разглеждат общия случай разделен по-най лесният за обясняване начин на човек незапознат с лъковете. Историческите факти и разни други са само за цвят и да дадат идея кое от къде идва - концентрирай се в основното - кое и защо трябва да купиш и кое и защо не! Това е важното.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Лъкове - форма и предназначение

                          Иска ли някой да се организираме и да поръчаме заедно нещо от този сайт http://www.huntersfr...gland/index.htm при поръчка над 200 евро пощата е безплатна. Аз искам да си взема стрели (имат доста широки опции при избора на подробностите) а може да си харесам и още нещо.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Лъкове - форма и предназначение

                            "Зарибен" по лъковете съм от доста време, но преди месец случайно минавайки покрай един магазин реших да влезя и разгледам...оказа се че собственика е републикански шампион, препоръча ми да отида на тренировки в клуба, за да видя какво е...Е в крайна сметка си купих. Голям кеф е!
                            Класически лък на фирмата Optimo произведен е в Китай, но изработката му е ръчна и изгледжа досущ като Корейските. Дължина- 68'', 30 либри опън стрелите са карбонови на Easton. Сега се уча да не правя и грешките по време на стрелба-пускане на тетивата от място, отпускане на лъкът веднага след стрелба, стойка...Ще съм благодарен ако можещите драснат някой ред относно правилните позиции и грешките по време на стрелба.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Лъкове - форма и предназначение

                              Колега Gichev ще се опитам да ти помогна но ме интересува какъв точно лък си си купил (ако може снимка). Като за начало виж тук : http://www.centenaryarchers.gil.com....ry%20equipment и в този форум http://www.archerytalk.com/vb/index.php? ,тази книжка също ще ти бъде полезна http://archeryhistory.com/archerytal...of_Archery.pdf . Ако имаш въпроси пиши на лична.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Лъкове - форма и предназначение

                                Все още не съм превел последната статия... все нещо излиза преди да се захвана...

                                Като... извинение до някъде, а и защото излизат въпроси по темата - едно видео (за съжаление на английски) по въпроса с основните правила по стрелбата с лък. Пича е много добър с пистолетите, но не е професионалист с лъковете.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X