Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

    Въпросът вече се разисква и в други форуми - налице е вълна от откази за издаване и подновяване на разрешителни за дейности с КНО! Пиша от позицията на потърпевш - през 2008 год. нямах никакви проблеми с издаване за първи път на разрешително за носене и употреба на наследения от баща ми "Макаров". Обосноваването ми по чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ не беше особено подробно - като мотиви писах самоохрана и сантиментална стойност (и двете са верни) на наследено оръжие. През 2011 год., преди няколко дни, месец преди да ми изтече срока, прилежно подготвил всички документи се явих във КОС и косаджията ги прие, но ме предупреди, че ситуацията е много затегната "отгоре" и масово се отказват разрешителни. Оказа се вярно - на 01.07.2011 год. получих уведомление, че върви процедура по издаване на отказ и ако съм имал допълнителни доказателства и мотиви за необходимостта от подновяване, да ги представя писмено. Написах изключително подробно обосноваване, намерих и връзки, но въпреки това на 07.07.2011 год. последва отказ точно по прословутия чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ. Именно тази точка е това което превръща един Закон във врата в полето и си е чиста предпоставка за създаване на корупция! След малко ще ходя при адвокат, да търсиме начин не толкова за обжалване на решението (което май е безсмислено - Съдът почти автоматично потвърждава отказите), а по-скоро за атакуване именно на чл. 58, ал. 1, т. 10!
    088/при нужда от помощ, или компания за бира/7908759

  • #2
    От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

    http://forum.oragie.com/viewtopic.ph...62479224ac6ce9
    088/при нужда от помощ, или компания за бира/7908759

    Коментар


    • #3
      От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

      Преди време аз също наследих КНО от дядо си, което му беше дадено като награда. Колко ядове брах тогава ... и колко пъти се разкарвах от едното РПУ в другото.... не е истина! Дълго време не знаех какво право ще имам - само да го съхранявам или да го съхранявам и нося.
      Дядо ми почина внезапно. Знаехме къде стои оръжието, но не знаехме къде е ключът. Разбихме касата, а в нея имаше само 8 броя патрони. Имаше и други някакви, ама с друг калибър /куршумите бяха с резнат конус и леко вдлъбнати, не ги знам какви бяха, ама им се израдваха в КОС После разбрах, че не били често срещани/
      Събрах в едно пликче всичко и право в КОС на районното /по район на местоживеенето на дядо ми/. Описаха иззетото, дадоха ми хорицата протокол и ми казаха като реша какво да правя с оръжието да ида пак. Реших, че ще се въоръжавам и задействах документите си. ДОйде време да взема пистолетът от районното и да го занеса в КОС към РПУ-то на моя район.
      Да де, ама като съм взел протокола там ми описали "Върнат 1 брой КНО, заедно с 45бр. боеприпаси." Подписал съм го без да погледна.
      В моето РПУ съм спокоен съвестен гражданин, подавам на женицата протокола, разглобения пистолет и изсипвам от шепата 8бр. боеприпаси.
      Жената ми вика "А останалите 37? Върнали са ти общо 45" Мамоооо, като видях протокола се изпотих. Паля колата и отивам пак в предишното РПУ. Питам защо така, те ми казват "имал е 45, търси ги! Ако пишем 8-проблем. "
      Проблем е, ама защо да е мой този проблем!? Да го питат него! Аз как мога да нося отговорност за някой друг. КАкто и да е! Намериха се патрони, занесох ги и всичко си дойде на мястото.

      Та в този ред на мисли и моето разрешително изтича скоро и най-вероятно и на мен ще ми приберат оръжието. Ама хич не ми е зор. И без това от както е при мен само заключено стои. Ще си го искам обаче да ми го върнат - заварено, разпробито, пълнено с олово ... както искат да го обезопасяват ама да си ми го върнат! За мен също има сантиментална стойност

      Само дано има яснота и направо в КОС да го нося, а не да обикалям по ПСИХО-диспансери, съдилища, медицински, следствия и куп щуротии и като отида да ми кажат, че не им трябват документи, а оръжието!
      "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
      А+
      LZ1DRZ

      Коментар


      • #4
        От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

        Моите ги поднових преди 2 седмици, сега през следващите 5 години проблеми с това нямам, пък после ще видим!
        "Do not correct a fool, for he will hate you;
        Correct a wise man, for he will appreciate you."

        Коментар


        • #5
          От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

          В България има голямо количество КНО раздадено на хора, които по една или друга причина нямат нужда от това -имат противообществени прояви, нямат нужната оръжейна култура и т.н. Обикновено смяната на съотвентния директор на РДВР или началник на РПУ е съпроводена с хайки за събиране на законно КНО от граждани. Разбирайте оръжия раздадени срещу агънца, теленца, кокошции и т.н., който каквото е имал. За съжаление покрай сухото, гори и мокрото и от този факт страдат хора като нас, които сме напълно изрядни. Не съдете прекалено косаджиите. Те са обикновени служители на които им е разпоредено от горе. Имайте предвид, че въпросния член от закона може да бъде приложен по всяко време, а не само при подновяване на срока за носене. Търсете законни начини да си запазите оръжието. Такива има. Коментирали сме го в други теми. И действайте с документите по-отрано.
          Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

          Коментар


          • #6
            От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

            Нещо само да вметна - в момента, който просрочи подновяването на документите за притежаване на оръжие (ловно или друго) по закон се дава на прокуратурата за съхранение на незаконно оръжие и бива осъден. Знаете, че една присъда затваря много врати. Бъдете внимателни със сроковете.
            Последно редактирано от silverfox; 14-07-11, 18:00. Причина: Правопис
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #7
              От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

              Аз пък на миналото подновяване се бях замотал, пък и не ми дремеше въобще защото не са ми първа необходимост и му викам на косаджията, взимай ги при теб докато ми излязат документите, а той ми отговаря да съм си ги държал но да не ги нося. И бях просрочил поне с месец, не ми се вярва да се води чак незаконно оръжие и да е толкова голям проблем. При мен минаха сигурно 2 месеца откакто ми беше изтекло разрешителното докато направя новото.
              Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
              http://www.facebook.com/JeepBG
              LZ1GGC

              Коментар


              • #8
                От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                Колега Даскалов, мисля че от известно време разрешителното за КНО важи ТРИ години,(моето е от ...2009 до ...2012г.) погледни хубаво да не стане фал. Съветвам всички колеги да четат внимателно преди подписа, че после виновни сме си само ние. Наскоро научих от КОС че глобата за изтекло разрешително е 500лв.
                0885602543- Стефан

                Коментар


                • #9
                  От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                  Между 500 и 2000 лв ако трябва да се вярва на нашите КОС-аджии. Баща ми си беше просрочил разрешителното с над 2 години (човека е с инсулт и има проблеми с паметта). За щастие излезнаха свестни момчета, и като му видяха здравословното състояние - минахме метър, само му прибраха Макаровия.
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                    Един познат беше просрочил също / за ловно оръжие/ и освен някаква парична глоба го пратиха 2 седмици да копае градинката пред общината!
                    "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                    А+
                    LZ1DRZ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                      Тоя бил...оня не бил. Аз ви говоря, че сега са решили да спазват закона. Питайте си КОС-аджиите. Преди 100 години дядо ми сигурно и разрешително не е имал.
                      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                        Първоначално публикуван от Стефан2023 Преглед на мнение
                        Колега Даскалов, мисля че от известно време разрешителното за КНО важи ТРИ години,(моето е от ...2009 до ...2012г.) погледни хубаво да не стане фал. Съветвам всички колеги да четат внимателно преди подписа, че после виновни сме си само ние. Наскоро научих от КОС че глобата за изтекло разрешително е 500лв.
                        Може да Ви продължат разрешителното за 3 или 5години, зависи от КОСаджията.Даскалов е полицай(предполагам по-надежден за пред КОС) и за това срокът при него е по-дългият.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                          Преди да изтече срока на разрешителното,задължително оръжието трябва да се предаде в служба КОС за съхранение. Как да не е ''незаконно'', след като на практика, вече нямаш право да го притежаваш и носиш ?
                          Там ти се пази една година (ако няма нещо променено). В този срок трябва да си подновил разрешителното или да си продадеш оръжието при нежелание за подновяване от наша страна или отказ на КОС-аджиите . Може и да се остави в полза на държавата естествено -става автоматично след като изтече едната година.

                          В момента моя съм го оставил така, докато ми излезне новата лична карта (промяна на пост. адрес) и да им занеса другите документи като ми остане време.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                            АААААААА....... сега нова тема май ще се отвори. Кой е по надежден Полицая или Военния.
                            0885602543- Стефан

                            Коментар


                            • #15
                              От: Чл. 58, ал. 1, т. 10 от ЗОБВВПИ - масово отказване на разрешителни за КНО!!!

                              По закон вече разрешителните вече са валидни за срок от 5 години - било то ловно, спортно или за самоохрана. Този срок е за всички граждани, а не както беше до сега само за военни служители или бивши полицаи. За да не ви се налага да оставяте оръжието си в КОС за съхранение просто по от рано вземете мерки да си го подновите. В закона е записано, че това трябва да стане минимум 30 дена преди изтичането му, но не означава, че не може да се поднови и една година по-рано, както направих аз примерно. Ако просрочите то това си е проблем, налага се глоба и е повод да се приложи гореупоменатия член.
                              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X