Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Продажба на оръжие без разрешително за притежаване?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Продажба на оръжие без разрешително за притежаване?

    Чак ми стана интересно, че има цял раздел, без нито една публикация. И си викам- Я да задам един въпрос тук.
    ХИПОТЕТИЧНО:
    Мой роднина е на път да мре. Бивш военен, с няколко КНО, гладкоцевни и карабини в шкафа. Има преки наследници (жена и дъщеря) които са изчезнали по чужбините и не ги е виждал от 30 и кусур години. Аз се грижа за него и ми е прехвърлил апартаменти, земи, активи и пасиви.
    Аз нямам разрешително за оръжие.
    Като умре тоя мой роднина, мога ли да продам железата?
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

  • #2
    Хипотетично трябва да се предадат на съхранение в служба КОС за късото оръжие. Там срока е мисля е една година за съхранение. Дългото може при човек който има ловен билет и право да ги съхранява , пак с протокол от КОС. А ти можеш да ги продаваш, ако си наследник като всяка друга вещ...
    Също хипотетично не знам дали не могат да се изгубят...

    Коментар


    • #3
      Това че не ги е виждал 30 и кусур години за закона нищо не означава . Докато е жив пак придобитото по време на брака се води половината на съпругата . Гледайте докато е жив човека да оправите имуществените въпроси защото после става мътна и кървава . Отиваш вадиш от общината удостоверение за наследници а в него теб те няма защото има живи жена и дъщеря и вече без тяхното изрично съгласие не можеш да продадеш нищо на никой . Преди две години го ядох тоя с камиончето . Понеже собственика почина малко изненадващо в чудо се видях да събера и тримата наследници пред нотариуса да се подпишат . Дъщерята от първия брак не понася втората си майка и брат си ама понеже им остави много имоти по неволя се търпят .
      Последно редактирано от sek.1; 31-03-23, 05:45.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        Не мисля, че можеш да се разпореждаш с тях по какъвто и да било начин.
        След смъртта на човека би трябвало да отидат за съхранение в КОС.
        Както са писали гледай докато е жив човека да уредите продажбите.

        Железата в тази ситуация след него можеш само да ги "загубиш".
        Враг усраине

        Коментар


        • #5
          Това с наследниците е вярно, за съжаление. До скоро jordanova работеше в банка и според нея е просто невероятно с каква скорост след кончината на някой възрастен от цял свят се пръкват наследници като приживе ги няма никакви и почват разправии за всяка стотинка и що така ама що на онзи и т.н. и т.н. и претенции и кво ли не...
          Таа, Тропи ако нещо в твоя полза, само докато е жив. Това като общи случай, разбира се.

          Коментар


          • #6
            А какви са въпросните оръжия , дайте списък може пък някой от тук да си хареса и закупи нещо...
            Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

            Коментар


            • #7
              Когато умре лицето, трябва да се уведоми КОС и да се предадат незабавно всички оръжия. Друг освен него на практика няма разрешително за съхранение. След това се действа по каналния ред с наследниците. Вариант е да го уредиш със завещание, но то се оборва лесно в съда.
              Grand Cherokee WJ
              Dodge Caliber
              E 430 4-matic-T(S210)
              GLK

              Коментар


              • siem
                siem коментира
                Редактиране на коментар
                Не да се предаде, защото човек без съответното разрешително не е законно да го разнася (пък било то и за предаване) а служител от КОС да дойде да го вземе от адреса със съответния протокол. Отделен въпрос е че КОС-аджиите са претрупани с работа или ги мързи или обичат да се правят на велики и най-често искат да им се донесе. Нещо което представлява порочна практика- една от стотиците...

              • Пламен С
                Пламен С коментира
                Редактиране на коментар
                Принципно си прав...Но, бил съм свидетел на доста случаи. Не си спомням някой от КОС да е ходил на адрес. Да не говорим, че нямат такъв ресурс. Освен това по-важно е питането-не може продава.

              • Roninn
                Roninn коментира
                Редактиране на коментар
                Ходят...ходят и още как,поне в Пловдив в трето

            • #8
              В първия пост си пише , че собственика е жив , а не починал !

              При положение че е стар и със силно влошено здраве , най добре той лично да си уреди въпроса с оръжията от които очевидно вече няма нужда.

              Преди имаше вариант да се оставят за продажба "на консигнация" в някой оръжеен магазин - за да не влизат в КОС.

              Може и тоя вариант да се провери , дали още е валиден.
              Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

              Коментар


              • trapper
                trapper коментира
                Редактиране на коментар
                1. Правилно е въпросът за отказ от оръжие да бъде решен лично. Трудното е кой ще съобщи на болния собственик "радостната вест", че е "пътник" и трябва да се раздели с оръжията си, които не са го изоставили през целия му живот (за разлика от "близките") ...
                2. Може да ги оставите за продан в оръжеен магазин, ако намерите желаещ да се занимава с това.

            • #9
              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              ...
              Мой роднина е на път да мре. Бивш военен, с няколко КНО, гладкоцевни и карабини в шкафа. Има преки наследници (жена и дъщеря) които са изчезнали по чужбините и не ги е виждал от 30 и кусур години. Аз се грижа за него и ми е прехвърлил апартаменти, земи, активи и пасиви.
              Аз нямам разрешително за оръжие.
              Като умре тоя мой роднина, мога ли да продам железата?
              Законните наследници може да оспорят това "прехвърляне", особено ако имотите са семейна собственост.
              Но мисля, че щом си толкова сигурен наследник, вече си се консултирал с адвокат!

              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • p-pleven
                p-pleven коментира
                Редактиране на коментар
                A това с "не виждането от 30 и кусур години" на жена и дъщеря играе ли в полза на автора?

              • trapper
                trapper коментира
                Редактиране на коментар
                Има ли свидетели или доказателства? Сложно е "меко казано" ...

            • #10
              Ами, затова ситуацията е хипотетична.
              Още нищо не ми е прехвърлял, а и нямам особен интерес. За мен, най- добрият вариант е да си намери наследниците, те да си го поемат и да се оправят. При споменаването на такъв вариант, обаче, тоя подполковник изригва в псувни и скача на бой. Аз също предполагам, че неговите хора просто ще се постараят да го довършат по- бързо. Аз бих поел грижите за него, не заради имотите му, а от човещина. Изобщо не ми се лови на това хоро с наследниците му, но това са съвсем други въпроси.
              Тук питам конкретно какво правим с оръжията и горе- долу разбрах. Аз моите ги разкарах преди десетина години, върнах си разрешителното в КОС и не смятам да се разправям наново. От друга страна, усещам го как разсъжденията му са в посока "стискам всичко до последно, след мен- потоп, е*ал съм му майката", та-а-а-а, просто да знам какво ме чака. Няма вариант да се раздели с железарията приживе.
              Благодаря на отзовалите се.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Това да го оставиш в оръжеен магазин докато му е валидно разрешителното за носене и употреба е добър вариант . Мой приятел така продаде два пистолета през магазина на фирма Стар форс .

            • #11
              Ами в такъв случай нищо не се прави.
              Доколкото разбирам ти не си отговорен пред никой какво да се случи с железата.
              Вземаш решение за съдбата им когато му дойде времето!
              Враг усраине

              Коментар


              • #12
                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Ами, затова ситуацията е хипотетична.
                Още нищо не ми е прехвърлял, а и нямам особен интерес. За мен, най- добрият вариант е да си намери наследниците, те да си го поемат и да се оправят. При споменаването на такъв вариант, обаче, тоя подполковник изригва в псувни и скача на бой. Аз също предполагам, че неговите хора просто ще се постараят да го довършат по- бързо. Аз бих поел грижите за него, не заради имотите му, а от човещина. Изобщо не ми се лови на това хоро с наследниците му, но това са съвсем други въпроси.
                Тук питам конкретно какво правим с оръжията и горе- долу разбрах. Аз моите ги разкарах преди десетина години, върнах си разрешителното в КОС и не смятам да се разправям наново. От друга страна, усещам го как разсъжденията му са в посока "стискам всичко до последно, след мен- потоп, е*ал съм му майката", та-а-а-а, просто да знам какво ме чака. Няма вариант да се раздели с железарията приживе.
                Благодаря на отзовалите се.
                Венци,в кой квартал на Пловдив е..ако е в Пл разбира се?
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #13
                  Сега ще направя едно може-би хулиганско изказване, но от позицията на човек, който твърдо е убеден, че в населението трябва да има максимум количество оръжие, а и населението принципното има това право, но "държавата" прави всичко възможно да му го отнеме, или поне да го игнорира.

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  ...разсъжденията му са в посока "стискам всичко до последно, след мен- потоп, е*ал съм му майката"...
                  Тези разсъждения на човека, всъщност са в много креативен дух...
                  Когато стане неизбежното, скатай оръжието и прави с него каквото си искаш. На КОС-етата им кажи (ако въобще те питат), че нямаш понятие какво е станало - за теб няма откъде-накъде даже да се предполага, да си в течение, че той бил имал оръжие. Не носиш никаква отговорност, а и никой не може да ти вмени каквато и да е. Човекът, като небрежен собсвеник, ще бъде санкциониран като му се отнеме правото да притежава и съхранява оръжие.
                  Да се оплачат на Арменския поп и да уведомят св Петър ако щат!


                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #14
                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ...
                    Когато стане неизбежното, скатай оръжието и прави с него каквото си искаш.
                    ...
                    Като съвет лично към мен го приемам, но като принципно решение на подобен казус, наистина звучи смело. Да не забравяме, че тук могат да четат всякакви хора. То, да правиш с едно оръжие, каквото си искаш, без да знаеш какво искаш и как да го направиш, си е малко рисковано. Аз, това което исках, вече го направих- изпразних шкафа. Само не знам, защо още не съм го демонтирал. Е, останаха някакви шомполи, четки и смазки...
                    Кофтито е, че съм доста задръстено парче и приемам спазването на Закона като част от културата и правилното отношение към оръжията. Това, че Законът е скапан- две мнения няма.
                    П.П. Извинявам се, не Закона (той си е смислен и сравнително либерален) а начинът, по който се тълкува и прилага в масовия случай. По- специално в частта "доказване на необходимост".
                    Последно редактирано от Тропчо; 02-04-23, 14:29.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #15
                      Има и друго решение. Може да дадете оръжията за обезопасяване в легитимен сервиз. Сега цената е средно 150 лв./брой + още 20 лв. за EU-сертификат. В КОС ги отчисляват и после може да ги правите каквото си искате.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X