Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

    Ха-ха, Volk печелиш "Джони" -то. Просто исках в резюме да обясня логиката на настройката към която се стремя. Иначе, в 30-06 стрелям с CZ 550FS, цевта е 52 см. и от там малко по-ниска скорост, и съответно по-голям спад. Честно казано на 200 м. не съм я пробвал на мишени , от скоро я имам и още се опознаваме . Повечето производители дават някакви данни за скоростите на куршума изстрелян от тестова цев ,които се оказва че се различават от реалните дори и за стандартните за калибъра дължини. Нямам (за сега) и с какво да измервам скоростите за моята цев, така че, само гадая, но все пак се придържам към тази логика. С .223 съм стрелял повечко (като бройки патрони) ,по-настилен е и там се стреля на 200м. по-лесно. И ако успееш да зададеш точни данни в балистичния калкулатор, може и да се случи чудото, и на по-голяма дистанция да улучиш , ама верно - много "ако" става... Иначе е интересно ,поне теоретично да знаеш какво се случва на разни дистанции и при различен вятър, и наклон. Поне разбираш до къде може да стреляш без компенсации и да не очакваш чудеса.

    п.с. Това с "дърпането" на спусъка е чисто заяждане . Ще си го върна като ти правя компания за "Джони"-то

    Коментар


    • #47
      До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

      В един юлски брой на "Български ловец", а както и в един филм по една кабеларка, моя милост пробва 23 вида муниции в 308 ми по 5 бройки от всяка.

      Този експеримент доказа елементарното твърдение, че изстрела се прави от патрон и цев в синхрон, иначе нищо не става!
      Хеле пък с часовници с вградени триизмерни мишени и виртуални попадения!

      30-06 CZ - прекрасно оръжие!
      А оптика?

      Коментар


      • #48
        До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

        1,5-6х42 Hakko superb. Скалата е във втора фокална равнина и не се увеличава заедно с образа. Има светеща точка на 7 степени. 30 мм е тръбата. След като се рових известно време в нета, разбрах че Hakko е изкупена от три фирми, едната от които е japan optics ltd.Този модел е правен в Япония.Много хитро са направили корекционните винтове, доста големи и удобни за поправки. Впечетленията ми са добри, образа е контрастен, добре се вижда в сумрак, не се запотява и в проливен дъжд нямаше никакви проблеми. Не съм сигурен дали кликовете отговарят на заявеното 1/4 МОА. Когато прострелвах за първи път се уплаших от големината на групата, дори и с различни муниции и изобщо не беше показател за оптичния прицел. Цевта я бях отъпкал но без да се старая в стрелбата, наблегнах на процедурата . Когато взех да дупча мишените - ужас. Оказа се че дървото на ложата е силно притиснато към цевта. Наложи се да си я доработвам сам. Надявам се това да е било проблема. Нямам време да я тествам. Лошо впечетление ми направи че на вътрешна леща се появи някъкво боклуче, нещо като стужка от боя. След няколко изстрела изчезна, но не е добър показател . Има и система някъква за подсигуряване на настройката срещу силен откат. Точката свети слабо дори и на най-силната си степен, и не става да се ползва като бързомер. Мисля че за цената си от 800 лв. е чудесна (поне за сега ха ха). Стойка на Vaia от даве части. Не съм се спрял на муниция, и не откривам много инфо по тази тема...ама ква ми е работата, ще стигна сам до правилното решение. Доставя ми удоволствие да знам че стреля точно, нищо че за практическите нужди на лова който практикувам е без значение размера на групата .
        Мислех за 1,25- но ме поблазни по широкото приложение на 1,5-6 , не че незнам лафа за универсалното ама...времето ще покаже.


        Оптиките с марка Hakko ги произвежда japan optics, другите две фирми които са купили части от бившата "Hakko" са Delta и Hawke.
        Последно редактирано от lupus; 27-10-08, 22:01. Причина: допълненеие към отговора

        Коментар


        • #49
          До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

          30-06 е супер патрон освен другото и защото заедно с 308 има много варианти и производства...

          Взимаш по 3 парчета от всяко и ще видиш как с един прави 30 см на 100 метра, с друг - 3 см!

          Коментар


          • #50
            До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

            Така и смятам да направя! Но сигурно и това че цевта не вибрираше свободно е оказало влияние, след бединга се надявам да влезе в поне 2 МОА с по-масов (евтин ) патрон. Само да вметна че не ще да заключи затвора със сръбски "партизан" ,знам и за още 2-3 човека с cz550 които имат такъв случай. С друга муниция - няма проблеми. Явно не наблягат на точността на изработка на гилзата...
            Интересно ми е как практикуват колеги, които прострелват на импровизирано стрелбище. Щото от капака на колата не винаги става. Някои дали си правил приспособление за закрепване, или на торбички с пясък подпира пушката. Мисля че ако има повече стрелбища, нямаше да задаваме такива въпроси, но докато се "спасяваме по единично" малко споделен опит ще е от полза...

            П.с. Имам проблем с помедняване. Ако не успея да се справя, ще търся помощ в подходящата тема .

            Коментар


            • #51
              До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

              Не заключва защото имаш най-великия затвор на всички времена!
              Бабата на днешните фръцли - М98!

              Какви капаци, какви подпори, ходи си като бял човек в Лозен...

              Коментар


              • #52
                До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                Варна - Лозен ... ох, не че не искам. Далеко ми е!
                За сега - в пясъчна кариера, дано да дочакаме и по-добри времена !!!
                Последно редактирано от lupus; 28-10-08, 21:14. Причина: ...

                Коментар


                • #53
                  До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                  Първоначално публикуван от lupus Преглед на мнение
                  Имам проблем с помедняване. Ако не успея да се справя, ще търся помощ в подходящата тема .
                  Какъв?

                  Коментар


                  • #54
                    До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                    След старателно почистване на нагара, взех да свалям помедняването с parker-hale 009. Както на други цеви - минавам с хлабаво парцалче напоено с него, и след 15 -тина минути няколко пъти с месинговата четка. Та проблема е, че дори и след 5 такива процедури и чисто бяло парцалче след протриване, като погледна през дулото и виждам наслояване върху огледалната повърхност на каналите. Верно че е едва забележимо, ама не ще да се маха. На вид леко жълтее и нарушава огледалната повърхност (като микро гранули). Още по-странно е че изчезна след като изстрелях около 30 и повече патрона, и пак почистих по същият начин. Но все пак, откривам че се чисти по-трудно от помедняване от друга моя пушка, а и двете са със само полирани цеви т.е. не хромирани. Дали грапавоста е различна или тая химия не струва. А може и различните куршуми да оставят метал по различен начин... смятам проблема за решен щом вече е добре . А и това е "бял кахър" - проблема с ложата се оказа по-неприятен ,но и той не е по темата .

                    п.с. Мисля да си сменя ника на "патилан" :-))

                    Коментар


                    • #55
                      До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                      Аз си купих Zastava 30-06 купих си и оптика LEUPOLD 3-9x40 и е прострелях със чешки патрони SelerBelot 9,3 gr.На 300 метра без проблеми във кръгаИ още на първия излет със новата придобивка от 200 метра попадение на сърна

                      Коментар


                      • #56
                        До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                        Честито! Мой приятел има такава в 9,3 х 62. Много красива, класика, че и добре стреля. Помня че му се разви веднъж болтче от основата на стойката за оптиката, но след мазване с лепило за резби всичко е ОК. И от тогава само стрелба...
                        В калибър 30-06, Sellier & Bellot имат 9,7 г. (150 грейна) куршум SPCE. С мек връх и режещ ръб. Сигурно за такъв патрон говориш .

                        п.с. Сърната подборно ли я "извади" :-)

                        Коментар


                        • #57
                          До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                          Сърната,колегата я е свалил при самоотбрана,нападна ла го .

                          Коментар


                          • #58
                            До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                            Първоначално публикуван от lupus Преглед на мнение
                            Честито! Мой приятел има такава в 9,3 х 62. Много красива, класика, че и добре стреля. Помня че му се разви веднъж болтче от основата на стойката за оптиката, но след мазване с лепило за резби всичко е ОК. И от тогава само стрелба...
                            В калибър 30-06, Sellier & Bellot имат 9,7 г. (150 грейна) куршум SPCE. С мек връх и режещ ръб. Сигурно за такъв патрон говориш .

                            п.с. Сърната подборно ли я "извади" :-)
                            да за такъв патрон 9.7 грОт единият край съвсем малка дупкаа от другия край на сърната беше и отнесъл част от 3 ребраи отвора беше към 10 см.Иначе сърната излезе на гонка за диви прасета но имахме и билешка за отстрел на сърна.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                              Първоначално публикуван от joro-g Преглед на мнение
                              Аз си купих Zastava 30-06 купих си и оптика LEUPOLD 3-9x40 и е прострелях със чешки патрони SelerBelot 9,3 gr.На 300 метра без проблеми във кръгаИ още на първия излет със новата придобивка от 200 метра попадение на сърна
                              Как измери разстоянието?

                              / по принцип животните не знаят точно къде са 200 метра и излизат или на 183 или на 235, но в твоя случай явно се е появила на кратна на 100 дистанция!/
                              Майтап, да не се вържеш!

                              После ще те питам и за размера на кръга на 300 метра, помисли добре какво ще отговориш, защото полигона е наблизо, може да викнем и фотограф от форума, да отбележи попаденията!
                              Пак майтап!
                              Последно редактирано от Volk; 31-10-08, 20:39.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Прострелка на нова карабина с оптика - технология и мнения...

                                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                                Как измери разстоянието?

                                / по принцип животните не знаят точно къде са 200 метра и излизат или на 183 или на 235, но в твоя случай явно се е появила на кратна на 100 дистанция!/
                                Майтап, да не се вържеш!

                                После ще те питам и за размера на кръга на 300 метра, помисли добре какво ще отговориш, защото полигона е наблизо, може да викнем и фотограф от форума, да отбележи попаденията!
                                Пак майтап!
                                Един Приятел е оражейник и ги прострелва на една кариера Знае на колко метра да си поставя мишените

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X