Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С Богом, СВД!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: С Богом, СВД!

    Няма. Има класни специалисти втори и първи клас, и после Отличник. Щом си лишен от класна специалност, остава да ходиш гол и бос Отличник. И си награден с пет минути домашно мислене пред лафката!
    Кво се сетихте за разни зими и снайперисти, та ме налегнаха спомени.
    Виждал съм това само през лятото, и 70 години по-късно, ама много страшно. Едни грамадни дерета, като наште, дето са били бункерите, после са ги взривили нарочно. А някои не са, и си стоят в дъги - капани. Три етажа отгоре, пет под земята, бетон по-дебел от къща. Амбразурите уж големи, а от сто метра - като точки. Кур на вилица се вижда - вече си до него, а то пак се мержелее, много хубаво скрито. Някои нямат и амбразури, само по една дупка няма педя, отгоре. Там са били КНП-тата и далекомерите.
    Не знам за финландските снайперисти, обаче какви са били съветските които са ослепили това чудо за да мине пехотата - не си представям много. Там е терсене да идеш на разходка през лятото, а на тъмно, -40, и като стрелят ...
    Последно редактирано от Стефан; 17-04-13, 23:47.

    Коментар


    • От: С Богом, СВД!

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Малко повече от средностатистически наборен войник от БНА (такъв, който все-пак, изобщо е имал досег с това оръжие).
      Средно статистически наборник от БНА е имал досег със СВД само на сън. Знаеш по време на същата ттази БНА къде имаше СВД.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • От: С Богом, СВД!

        а на -40, като стрелят ...
        Ми ще стрелят я, зора като е голям. Плюс това хора имат в безброй, човешкия фактор като бройка никога не им е бил проблем.
        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

        Коментар


        • От: С Богом, СВД!

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          Средно статистически наборник от БНА е имал досег със СВД само на сън. Знаеш по време на същата ттази БНА къде имаше СВД.
          Е, затова и направих тази уговорка.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: С Богом, СВД!

            Не. Това не е Ирак, вервай ми. И не можеш да затрупаш с трупове никого. Няма кого. Там съседните села са на по 200 километра.
            Ако сам ще се правиш на много мъж - преспи една нощ на улицата при -20, и после разкажи какво не ти е било проблем. После на -30, и пак разкажи. Тогава е било 40 под нулата, целите два месеца, три метра сняг - нямаш и авиация, освен танкове и артилерията, а те са го пробили.
            Една драскотина - и си мъртъв. На тая температура няма кръвозагуба, има труп. Няма консерва и захар два часа - пак си труп. Залегнеш - труп си. Станеш - труп. Умреш - пак труп. Пет минути не може да стоиш на едно място - замръзваш и си труп. Движиш се - виждат те, и си труп.
            Ти поне си носил униформа, айде не се прави чак на давц, че станахте много.

            Коментар


            • От: С Богом, СВД!

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Аз така и не разбрах със сигурност - това за снайперска пушка ли се отнасяше.

              Та затова ще изброя набързо разни работи, които са аналози по същество - със сходни, а някои и по-добри характеристики - пък на озаглавяването като снайперски, или не - няма да се втилявам:
              Същите руснаци, през `30-те и `40-те имат поне десетина разработки, основно на Симонов и Токарев (най популярна е СВТ-40, тя е бивала и сравнително масово на въоръжение), та чак до последният "Симонов" (не този `43-та, с междинен патрон като на нашите гвардейци), който е пряк конкурент на СВД в същия конкурс. Всъщност, по-добра пушка, но загубила по причини унификация, в условията на наборна армия.
              Американците също имат ред подобни оръжия. Гаранд (М 1) - с какво се различава принципно от СВД.
              И германците имат.
              Най-сетне, дори ФН ФАЛ е същото оръжие по същество (7,62х51 е замислен като междинен патрон, но напрактика си е пушечен)
              И с Токарев и със Симонов (тая от 43-та ) съм стрелял доста - от там се започваше, и нататък Гаранд М-1 на американците и белгийския ФН ФАЛ - са все автоматични щурмови карабини с междинен патрон, разработени да изместят еднозарядните болтови карабини стрелящи с пушечни патрони, които са били на въоръжение в армиите тогава! Това са оръжия за редовия кашик... СВД е разработена като самозарядна снайперска карабина за армейска тактическа стрелба (Я! Нов термин, ама не в смисъла на манекените от стрелбищата...), и като показатели (далекобойност, точност и т.н.) последните две са много далеч назад и не виждам защо ги споменаваш въобще!
              И МТЛБ-то и танка имат вериги, броня, купол с нещо което стреля от него но нямат нищо общо, та така и примерите които си дал! Хубаво е, че поне си се спрял преди да намесиш и немците, че тюрлюгювеча щеше да е пълен.
              Мисля, че е много показателно ако се провери и колко години след 63-та западните държави се сещат да започнат да разработват автоматично оръжие, за целите, за които е създаден СВД (някои все още опитват и не могат да изберат конкретен модел).

              Та мисля, че въпроса с уникалността на СВД и прочее го изяснихме (автоматично оръжие с междинен патрон имащо почти същите показатели като на карабините с болтов затвор и пушечен боеприпас), както и сравненията му с оръжия със съвсем друга конструкция и принцип на действие, боеприпаси и задачи които трябва да изпълняват...

              П.П. Трябва да се признае, че объркването идва от там, че поради липсата на серийно съветско производство класически снайперски карабини с болтов затвор, масивна цев и т.н. СВД е започнал да се използва от формирования и в ситуации за които не е мислен и предназначен - МВР-тата например! От там започват и сравненията със западни оръжия, които пък са разработени за изключително прецизна стрелба за целите и нуждите на подобни структури! Затова и при тях боеприпасите са други (избира се най-доброто за целта), защото понякога се налага да се стреля ето по този начин (красота):



              На война такова нещо няма! Просто щяха да му разпилеят червата...
              Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 18-04-13, 06:54.

              Коментар


              • От: С Богом, СВД!

                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                И с...
                СКС 63, в България изобщо не мисля, че е влизала (въпреки, че около историята със Стефан Крушата, се въртеше и тя, но да не се отклоняваме толкова).
                Впрочем, между еднозарядните и автоматичните пушки, пропускаш още цял един клас (и 50-70 години оръжейно-техническо развитие) - магазинни пушки! Да, всички тези пушки (от списъка) са напълно равностойни, като оръжия според присъщите им ТТ-данни.
                М 1 е в Спрингфийлд, но и 7,62 НАТО си е пушечен патрон напрактика (както вече казах) така че в този списък, спокойно може да се нареди и М 14 (и твърдо си седи белгийската). И двете тези пушки, се ползват масово за целите, за които и СВД, още от ВСВ, през Корея и Виетнам, та и до днес, но никой не ги "таксува" за уникални снайпери (М 14, без първите две - сега да не давам повод за дребнавости). Като така - отпада и версията за уникалността на руското "прозрение" по отношение тактическото приложение на въпросния тип оръжия, появило се през `60-те.
                Никакъв тюрлюгювеч няма, това че трудно се преодоляват стереотипи, е аксиома, но не е мой проблем.
                Като ще говорим за тюрлюгювечи, ето ярка илюстрация на такъв:
                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                ...СВД... ...(автоматично оръжие с междинен патрон имащо почти същите показатели като на карабините с болтов затвор и пушечен боеприпас)...
                Предвид, че е написано от човек с претенции - става "тюрлюгювеч и напокон ошав"
                СВД, е със болтов затвор и в пушечен калибър!...
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: С Богом, СВД!

                  Мили другарчета, пиша ви от братска Виена (от летището). Прибирам се от дистрибуторска среща на Акюраси Интернешанъл, където като изненада беше поканен въпросният Крейг Харисън - снайпериста от Роял Марин Командо, направил въпросният изстел на 2475 м. Тези дни ще седна да препредам разказа му, но изстрелът (по точно изстрелите) са напълно потвърдени барабар с дистанцията. Историята изобщо не е това което Нешанъл Географик разправя. Също така видях как се прави група от 15-17 см. На 1000 м. При това от три пушки последователно!!!
                  П.п. Взех си автограф от Крейг, по някакви съображения за сигурност снимките с него бяха нежелателни.
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • От: С Богом, СВД!

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    СКС 63, в България изобщо не мисля, че е влизала (въпреки, че около историята със Стефан Крушата, се въртеше и тя, но да не се отклоняваме толкова).
                    Впрочем, между еднозарядните и автоматичните пушки, пропускаш още цял един клас (и 50-70 години оръжейно-техническо развитие) - магазинни пушки! Да, всички тези пушки (от списъка) са напълно равностойни, като оръжия според присъщите им ТТ-данни.
                    М 1 е в Спрингфийлд, но и 7,62 НАТО си е пушечен патрон напрактика (както вече казах) така че в този списък, спокойно може да се нареди и М 14 (и твърдо си седи белгийската). И двете тези пушки, се ползват масово за целите, за които и СВД, още от ВСВ, през Корея и Виетнам, та и до днес, но никой не ги "таксува" за уникални снайпери (М 14, без първите две - сега да не давам повод за дребнавости). Като така - отпада и версията за уникалността на руското "прозрение" по отношение тактическото приложение на въпросния тип оръжия, появило се през `60-те.
                    Никакъв тюрлюгювеч няма, това че трудно се преодоляват стереотипи, е аксиома, но не е мой проблем.
                    Като ще говорим за тюрлюгювечи, ето ярка илюстрация на такъв:

                    Предвид, че е написано от човек с претенции - става "тюрлюгювеч и напокон ошав"
                    СВД, е със болтов затвор и в пушечен калибър!...
                    Я по ред на номерата да караме, пък после може да ме научиш как се бърка вар....

                    1. За СКС в България можеш да мислиш, може и да не мислиш, но по скоро не знаеш какво да пишеш, щото чичко Гугъл мълчи по въпроса! СКС не е била на масово въоръжение в БГ - до тук позна,. но поне аз знам за 2 военни училища и няколко поделения в които имаше от по няколко бройки до няколко сандъка с учебна цел (интересно тези на гвардейците откъде са се взели..?!). В строителни войски ги нямаше със сигурност...

                    2. 7,62 НАТО не знам какъв е, но 7,62х54R си е руски калибър и искам да ми покажеш поне един официален оръжеен източник в който пише, че е пушечен, пък после пак ми казвай какъв е на практика според тебе! Братушките казват, че е междинен, а щом те са го измислили този патрон - предполагам че те знаят по-добре от теб (и всички останали, щото и в неруски източници пише същото)! Та чакам да ми покажеш къде освен в Уикипедия си прочел тази щуротия..?!!

                    3. Щом за теб е редно да сложиш в един ред М1, М14, ФН ФАЛ и СВД щото са им курдисвали оптики и не ти дреме за всичко останало, което на практика е всичко - не знам дали да продължа да говоря с теб на подобни теми...?!! Я им опъни тука нагледно характеристиките да ги сравним, а освен това не е лошо да ми покажеш източници в които пише, че М1 (кой от всички модели), М14 и ФН ФАЛ са използвани като снайпери (дай да видим в кои войни се е случило това)! И за да ти спестя писане на още простотии - оръжие с оптичен прицел отгоре му не става автоматично снайпер (то си остава оръжие с оптика). Снайпер е този който стои зад оръжието (дори и да е без оптика...)! Помолих те да ми посочиш аналози освен близки във времето и като качества и такива ПРИЕТИ НА ВЪОРЪЖЕНИЕ В ПОНЕ ЕДНА АРМИЯ (пиша ти го с главни букви, за да не го пропуснеш и този път), та продължавам да чакам въпреки, че ще си остана с чакането...

                    4. Аз знам с какъв затвор е СВД-то щото ми се е случвало да стрелям с него (чак ми го пише във военната книжка), да го разглобявам, да го чистя и да се подпирам на него... След като в цитата който си извадил съм написал АВТОМАТИЧНО оръжие, а след него карабини с болтов затвор, явно съм имал предвид такива неавтоматични, но това се оказва прекалено сложно за един кофражист, зидаро-мазач или и аз не знам какъв!

                    Сега можеш да пуснеш една тема за това как се бърка вар и да ми покажеш колко много знаеш за този сложен процес! Аз само ще чета, щото не разбирам нищо от тази работа...

                    П.П. Образовай се:http://akbnn.ru/manual_svd.php

                    П.П.П. И за да не ме обвиниш в русофилия, виж колко "пушечен" е 7,62х54R според западните специалисти: http://www.ballisticstudies.com/Know.../7.62x54R.html

                    7,62х51 NATO - 393 gr/415 MPa (60,200 psi). срещу 7.62х54Р - 336 gr./360 MPa (52,000 psi) и викаш първия правен за междинен, а втория пушечен (то не е само да си ги гледкаш наредени на секцията и да ги мериш кой е по-дълъг)...

                    И за финал - за да разбереш какво ти говоря и най-вече защо ги бъркаш понятията да си преговориш що е то "болт екшън", "полуавтоматичен" и "автоматичен" - http://www.imfdb.org/wiki/Category:Sniper_Rifle
                    Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 18-04-13, 20:18.

                    Коментар


                    • От: С Богом, СВД!

                      В малки серии групирането е от боеприпасите и всичко останало,с най-малка тежест на оръжието.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: С Богом, СВД!

                        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                        Я по ред на номерата...
                        Изпускаш си нервите. Съответно се излагаш с простотии.
                        Хайде и аз по точки.
                        1 СКС-ите са поне пет чишита. Този, който не се е появявал в България е "63", това е годината, в която губи конкурса срущу СВД и е по-скоро прозвище отколкото официално название. Споменах го единствено, в допълнение (и разбиране защо) на това, че си виждал само "45" ("43" е боеприпасът).
                        2 Като не знаеш - ето да знаеш. 7,62 НАТО е по идея междинен патрон, проектиран е точно по тертипа на "Курц" и 7,62х39 - в същите пропорции от първообраза (Спрингфийлд). Само че те американците са си мегаломани, та напрактика си е пушечен патрон (някъде 3200-3300J). 7,62х54 е пушечен от където и да го погледнеш. Всъщност, все съм виждал/чувал/чел всякакви корифеи, но този патрон да бъде наричан междинен - досега не е било. Честно. Братушките ти никъде не твърдят обратното - освен ако не четеш братушки с еквивалентни на твоите компетенции, или пък не ти куца нещо "братушкенския".
                        3 Да, пушките са абсолютно еднотипни, от това категорично и неизбежно следват идентични (напрактика) характеристики. И пак: Да! Пушка с оптика отгоре - не е непременно снайпер. А автоматична такава с оптика отгоре - непременно не е снайпер, а ...... (тук може да си попълниш онова определение, което сам писа някъде по напред - вярно е). Източници си търси сам, пък и все нещо трябва да ти е останало от "техникума" (сержантското училище) - дали в главата, дали в библиотеката.
                        4 Може и да знаеш (какъв е затворът на СВД), но тук определено написа свещена глупост, както и да го усукваш при свършен факт (та и злобичка да вкарваш - "все пет" ).

                        Докато ровиш из "педията" - вземи се поинтересувай за критериите, по които един патрон е междинен!


                        пп
                        Нещо се заформя отбор "вароборци" Живи и здрави! Но да знаеш, че не сте на нивото на принципите на "вожда"...
                        Да строител съм, не се притеснявам - напротив. Стои в профила ми отпреди седем години. Това ми е и образованието, и професията, и сто процента трудова дейност изобщо. Оръжията са ми особен интерес (не единствен).
                        Категорично съм убеден, че пенкилер с формално, никога неприлагано образование, упражняващ професии напосоки според случая, или пък заемана по милост синекура - съвсем не са по достойни като социален статус...
                        Последно редактирано от davc; 18-04-13, 21:32.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: С Богом, СВД!

                          Снайперски пушки на базата на както следва: Гаранд М1- модификация М1Ц и М1Д - на въоръжение и с използване във Втората Световна , Корея та чак до Виетнам.

                          М14 - снайперски пушки М21, М251 М14С, М 14 ЕБР. На въоръжение от Виетнам та до днес, - все още се използват макар че постепенно отстъпват место на М110 и СР -25:

                          Моля да се отбележи, че М 21 и М 25 имат групираност под една ъглова минута- т.е. два пъти по- добра от стандарта за СВД.
                          ФН ФАЛ - множество армии вкл. Британската армия са ползвали модификация на ФАЛ с оптически прицел:

                          Групираността на такава произведена за ИДФ - израелската армия с която съм стрелял беше около 5 см на 100 м.
                          Г3- модификация Г3 С - на въоръжение основно в Бундесвера, но и в много армии ползващи Г 3- използвана е от САС и СБС в Северна Ирландия и на други местенца. Служи за база за ПСГ-1 и МСГ 90:

                          Гарантирана групираност- не по- лоша от 5 см. на 100 м. Реално с читави патрони - около една ъглова минута.
                          Снайперска версия на Галил:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:galilsniper_10.jpg
Прегледи:1
Размер:31.7 КБ
ID:5473125
                          Групираност около една ъглова минута. Доста популярен снайпер на черния континент.

                          Може още много да се продължава- почти на всяко оръжие от подобен калибър има разработка на "снайперска " версия - кои успешни, кои по- малко.
                          Недъгавостта на СВД не ев нейната концепция , а в относително лошата и групираност -в редки случаи под 5 см , като ако не ме лъже склерозата приемливото беше 7 см. По отношение на оптическия прицел пък - използването на странична планка (всъщност универсална за Н версиите на всичко съветско), не позволява качването на прилична оптика - подобно на тези на АК, като сложиш нещо по- тежко и след няколко стотин изстрела почва да "мърда". Е то това се лекува със заварки.... ама.... Също недостатък е липсата на двунога , както и нефелността на боеприпасите - дори оригиналните 7Н1, 7Н14 са пълен шит в сравнение с примерно стандартни M118 LR или други стандартни НАТО "с повишена точност" боеприпаси.
                          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                          No man left's behind !!!!

                          Коментар


                          • От: С Богом, СВД!

                            На снимка на Галил не е ли същата странична планка? Сошки за чий ти трябва за армейски снайпер, за да се увеличи профила на снайперист? Сигурно ще ви открия стрррашна тайна, ама сошки от РПК, който има във всяко едно мотострелково отделение, а и сошки от РПГ-7Д, който има във всяко едно десантно отделение, пасват пърфектно за СВД, но в реални бойни действия аз лично никога не видях това да става.
                            Последно редактирано от Sibirski; 19-04-13, 11:08.

                            Коментар


                            • От: С Богом, СВД!

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Изпускаш си нервите. Съответно се излагаш с простотии.
                              Хайде и аз по точки.
                              1 СКС-ите са поне пет чишита. Този, който не се е появявал в България е "63", това е годината, в която губи конкурса срущу СВД и е по-скоро прозвище отколкото официално название. Споменах го единствено, в допълнение (и разбиране защо) на това, че си виждал само "45" ("43" е боеприпасът).
                              2 Като не знаеш - ето да знаеш. 7,62 НАТО е по идея междинен патрон, проектиран е точно по тертипа на "Курц" и 7,62х39 - в същите пропорции от първообраза (Спрингфийлд). Само че те американците са си мегаломани, та напрактика си е пушечен патрон (някъде 3200-3300J). 7,62х54 е пушечен от където и да го погледнеш. Всъщност, все съм виждал/чувал/чел всякакви корифеи, но този патрон да бъде наричан междинен - досега не е било. Честно. Братушките ти никъде не твърдят обратното - освен ако не четеш братушки с еквивалентни на твоите компетенции, или пък не ти куца нещо "братушкенския".
                              3 Да, пушките са абсолютно еднотипни, от това категорично и неизбежно следват идентични (напрактика) характеристики. И пак: Да! Пушка с оптика отгоре - не е непременно снайпер. А автоматична такава с оптика отгоре - непременно не е снайпер, а ...... (тук може да си попълниш онова определение, което сам писа някъде по напред - вярно е). Източници си търси сам, пък и все нещо трябва да ти е останало от "техникума" (сержантското училище) - дали в главата, дали в библиотеката.
                              4 Може и да знаеш (какъв е затворът на СВД), но тук определено написа свещена глупост, както и да го усукваш при свършен факт (та и злобичка да вкарваш - "все пет" ).

                              Докато ровиш из "педията" - вземи се поинтересувай за критериите, по които един патрон е междинен!


                              пп
                              Нещо се заформя отбор "вароборци" Живи и здрави! Но да знаеш, че не сте на нивото на принципите на "вожда"...
                              Да строител съм, не се притеснявам - напротив. Стои в профила ми отпреди седем години. Това ми е и образованието, и професията, и сто процента трудова дейност изобщо. Оръжията са ми особен интерес (не единствен).
                              Категорично съм убеден, че пенкилер с формално, никога неприлагано образование, упражняващ професии напосоки според случая, или пък заемана по милост синекура - съвсем не са по достойни като социален статус...
                              Абе човече, посочи ми само един източник и стига разтяга локуми! Колекционер си - все в един справочник трябва да го пише, ти само посочи кой (независимо на какъв език е писан)! Американците не го бръснат за нищо този патрон (руския) не щото го вадаят по-голям, а защото според тях е скапан! Скапан е защото куршума е в калибър 300, а гилзата която са му курдисали отговаря най близо на 308, а идва слаб за размерите си! Заради това според тях не влиза в никакви определения и класификации и си е просто 7,62Х54R! Ти ми кажи при положение, че при тях е закон да си слагат техни имена на всичко руско във военната индустрия, що са го оставили с това "R" на края, а не са му курдисали едно "LR" както си му е ред и до го броим при "големите батковци"..?!! Руснаците пък си го наричат този куршум "картечен" и понеже аз обичам да съм обоснован за разлика от теб, ще ти дам и малко цифрички над които да разсъждаваш, да видим по кои показатели можем да го броим този боеприпас за "пушечен" освен по дължината на гилзата - показател който винаги е стоял на последно място. Така...

                              Според началната скорост на куршума разпределението е следното:
                              1. Пистолетни патрони -300-500 м/с
                              2. Междинни патрони - 700-800 м/с (и на горе)
                              3. Пушечни патрони - 800-900 м/с (и на горе)

                              7,62х54Р има начална скорост както следва (при тест със цев с дължина 73 см) :
                              11,3 gr. (НРВТ) - 797 m/s
                              11,7 gr. (FMJ) - 786 m/s
                              11,7 gr. (SP) - 800 m/s
                              9,7 gr. (FMJ) - 865 m/s
                              11,7 gr. (SP) - 805 m/s

                              По параметъра "мощност" още в самото начало на разработката на промеждутъчните патрони търсените резултати са били под 3600 J.

                              При 7,62х54R нещата стоят по следния начин:
                              11,3 gr. (НРВТ) - 3593 J
                              11,7 gr. (FMJ) - 3614 J
                              11,7 gr. (SP) - 3744 J
                              9,7 gr. (FMJ) - 3629 J
                              11,7 gr. (SP) - 3779 J

                              Нека сега за коректността на сравнението да вземем един класически пушечен (7,92х57 мм Маузер, тестван със 60 см. цев) и един класически междинен патрон (7,62Х39 тестван със 41,4 см цев)

                              11.7 g. RWS DK 820 m/s - 3,934 J
                              12.1 g. RWS HMK 820 m/s - 4,068 J
                              12.7 g. RWS TMR 800 m/s - 4,064 J
                              12.8 g. RWS ID Classic 800 m/s - 4,096 J
                              и съответно за 7,62х39:
                              7.9 g. Full metal jacket 730.3 m/s - 2,108 J
                              10.0 g. Spitzer SP 641.3 m/s - 2,056 J
                              8.0 g. Full metal jacket 738.0 m/s - 2,179 J

                              Сега да хвърлим и едно око на 7,62х51 NATO , който според всички каталози се преима за горна граница на междинните патрони и най-важното американската армия го е приела на въоръжение като такъв:
                              9.53 g. M80 FMJ 833.0 m/s - 3,304 J
                              11.34 g. M118 Long Range BTHP 786.4 m/s - 3,506 J
                              Какво излиза от тези данни..?!! Като начална скорост 7,62х54Р определено си е междинен патрон! Като мощност е на горната граница между междинен и пушечен патрон. Като тегло е по-скоро междинен от колкото пушечен. Та резултата е 2 от 3 в полза на "междинен", като е изклчюително важно да обърнем внимание на дължината на цевите с които са тествани гореизброените патрони! Ако някой има данни за тестове със 60 см цев - нека ги качи! Сигурен съм, че резултатите ще свалят този боеприпас още по-надолу в графа "междинен"...

                              Коментар


                              • От: С Богом, СВД!

                                И да не бъда голословен, ето ви снимка на СВД със сошки от РПК.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X