Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запитване за карабина Марини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Запитване за карабина Марини

    Здравейте колеги, предстои ми покупка на карабина "Марини", интересното е, че не намирам никаква информация. Това което знам е, че пушката е италианска, произведена 1938г с калибър 6,5. Тези карабини били поръчани от Хитлер, който ги използвал за въоръжаване на деца, поради малкото им тегло. Информацията ми се основава на слухове, така че ако съм написал някакви глупости, моля да ме извините!

  • #2
    От: Запитване за карабина Марини

    Точно "карабина Марини" нищо не ми говори. По това време в Италия на въоръжение е била пушка Манлихер-Каркано, точно в този калибър. Възможно е това Марини да е някаква комерсиална модификация на въпросното оръжие, ловно, или кой знае. Възможно е и да е изнасяна. Карканото, както всяка пушка, има ред вариации - дълга пехотна; къса кавалерийска (на кръчмарски - карабина) и т. н. и т. н.
    Понеже става въпрос за въоръжаване на деца: Има една пушка: "Балила". Балила е наименованието на младежката организация на фашистката партия в Италия (аналог на ДКМС тук, примерно). По време на войната, Балила е имала и военизирани структури. Та за тренировки и строева подготовка във въпросните структури, се е ползвала пушката, приела и името и. Това е така да се каже "бутафорен аналог" на последната вариация Манлихер-Каркано - максимално скъсена и олекотена, със най-къса цев от всичките, несваляем сгъваем щик. Балила е била със гладка цев т. е. не оръжие, а макет с учебно предназначение.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Запитване за карабина Марини

      Много дбре познавам една такава Берета Гардоне 1941, 6.5х52 Каркано / Кенеди го усети/. Кавалерийска, със сгъваем щик, болтова многозарядна с нарезна цев. Пушката изглежда детска, но иначе си е нормално оръжие. Карабина Марини е по всяка вероятност някаква модификация например за флота, знам ли?
      Виждам година на производство 1938. Това колекционерско оръжие ли е?
      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

      Коментар


      • #4
        От: Запитване за карабина Марини

        Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
        ...Това колекционерско оръжие ли е?
        Трудно! Да кажем, че е заварена, разпробита и пр. транжирана по всички правила на науката. - Но някакъв документиран произход!? Единственият вариант е да е "нов внос".
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Запитване за карабина Марини

          Благодаря, за отговорите до момента. Това което мога да кажа още е, че пушката е с къса цев, 5 зарядна.Със сигурност не е колекционерско оръжие.
          За годината не съм сигурен, както ви споменах информацията ми се основава на слухове, но когато получа нова или разгледам пушката на живо, обещавам веднага да пиша.
          Въобще не изключвам възможността да е спомената от вас Манлихер-Каркано, за това ако имате възможност разкажете нещо повече за възможностите и качествата на този модел.

          Коментар


          • #6
            От: Запитване за карабина Марини

            Манлихер - Каркано, или Паравичини - Каркано е типична магазинна пушка. Модел е 1891год, приета е на въоръжение в Италия (и само там) през 1893год. Калибърът и е споменатият 6,5Х52. Както всички останали подобни пушки, първоначално е със "О"-патрон, който впоследствие е сменен със "С" (конкретно при Каркано това става по време на Първата св. война). През 1938год, патронът бива сменен със 7,35Х52, който отпада по разни причини още през 1942год. По време на войната (Втората световна) е произвеждана и в калибър Маузер - 7,92Х57. Като в същото време, най-масов си остава "класическият" 6,5Х52 със "О" патрон (точно с такава, във варианта ТС - "Трупа Специали" т. е. за специални части, е убит Кенеди). Този патрон е представител на течението във пушечните боеприпаси, характерно със сравнително малък калибър, голямата мощност, висока скорост и много настилна траектория на куршума. Други такива са примерно - Манлихер -Шьонауер и Арисака. Основните модификации са: Пехотна пушка - дълга, със ложа и полуложа, достигащи почти до дулния срез; Кавалерийска пушка - къса, със ложа и полуложа, завършващи доста преди дулния срез (около 25-30см) и със несваляем сгъваем щик; "ТС" - въпросната за специални части, тя е къса като кавалерийската, със изцяло покрита цев и сваляем щик; 7,35Х52 - къса, със сваляем щик, ложата е дълга, полуложата къса; 7,92Х57 - освен в калибъра, тя не се различава по друго от кавалерийската; споменатата "Балила" - тя също е със вида на кавалерийската и както стана въпрос, не е пълноценно оръжие (цевта и е без нарези и стреля само с халостни патрони).

            п. п. След като не е колекционерска - като ловна ли ще бъде узаконена (то други възможности и няма)?
            За всички варианти на Манлихер - Каркано, магазините побират шест патрона, разположени в пачка.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от davc; 17-05-11, 22:20.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Запитване за карабина Марини

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              ...........
              п. п. След като не е колекционерска - като ловна ли ще бъде узаконена (то други възможности и няма)?
              ..............
              Какъв е тоя филм? Някой гледал ли го е?
              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

              Коментар


              • #8
                От: Запитване за карабина Марини

                Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                Какъв е тоя филм? Някой гледал ли го е?
                Аз не съм, но са ми разказвали. Мисля, че скоро във форума може би ще има "ревю" - както сега е модерно да се казва. А Карканото се произвеждала и продавала докъм началото на `80-те като ловно оръжие. Много е била популярна в щатите
                Ма много задълбахме около тази пушка, а май, всъщност не става въпрос за нея.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Запитване за карабина Марини

                  Пушката е съвсем законна, и мисля като я взема, да я използвам за ловни цели. Просто много изгодно ми изпадна. Пък ако не ми хареса винаги мога да я продам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Запитване за карабина Марини

                    Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                    Какъв е тоя филм? Някой гледал ли го е?
                    Гледа се и при това цветно и триизмерно Почти всеки магазин така ги продава с къквото разрешително отидеш ловно става ловна колекционерско колекционерска . Мисля че ако вече е закупена като колекционерска един път не може да и се сменя статута .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Запитване за карабина Марини

                      Единствено не мога да се съглася с това че този патрон е мощен и притежава настилна траектория. Всъщност началната му скорост е съизмерима с тази на другите патрони от неговото време -650 до 750 м/с, но масата на проектила е значително по-малка. Заменили са го с 7.35 заради по-високата ефективност /интересен патрон също, куршума е много лек - съвсем малко по-тежък от на 7.62х39 и с почти същата начална скорост/.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Запитване за карабина Марини

                        Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
                        Единствено не мога да се съглася с това че този патрон е мощен и притежава настилна траектория. ........
                        И аз така. Боеприпасът е с доста куци балистични показатели.
                        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Запитване за карабина Марини

                          Първоначално публикуван от Охотник Преглед на мнение
                          Пушката е съвсем законна, и мисля като я взема, да я използвам за ловни цели. Просто много изгодно ми изпадна. Пък ако не ми хареса винаги мога да я продам.
                          Получи се добра разговорка, и аз не знаех много тези така наречени/по нашият край/ ''Италиянки''.Много фронтоваци са се върнали с такива, наред с Маузерите са носели и от тях.Щото били по-леки.М-ду другото/чувал съм/ че лесно им се присажда цев от Калашник.Май нещо се унесох!Пиша го това защото веднага изниква въпроса докога ще имаш патрони и дали се намират лесно?
                          Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X