Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
    Знам. За някакви си специални цели, и мене ако питаш - проформа.
    Каква ти е файдата че е по-леко, като се окаже че не върши нищо, където си го домъкнал. То просто не е картечница. По-добре дай повече пълнители и два резерни автомата на тая нещастна група. И без това си я обрекъл, като не си и дал ПК.
    Да, за мене тая работа започна по-рано, през 80-та. За РПК-то знаехме, не го бяхме виждали, освен на снимки. Додето всичко беше тихо и кротко, завиждахме че е по-леко. После станаха други години, сума народ изгоря, и иди сега да кажеш на кашиците за тая играчка - ще те бият.
    И ПКТ си виждал
    Те са си същите. В Търново ли, в Търговище, бяха правили и зенитна тринога, и комплект за ПКТ-то, да може да се свали от машината, и да работи на ръка. Трябваше за стои закопчан отвънка на бронята, за резервно средство. После всичко се срути.
    А РПК е просто автомата, с угоена цев. Сигурно е прилична пушка когато е 7,62, а картечница не е. Както УАЗа не е ТИР, и не може да стане, каквато и табелка да му заковеш.
    Значи 7,62 мм РПК на снимка не съм гледал, а на живо и в ръка съм го държал.
    Че РПК то без начение на калибъра, че си е един автомат с угоена и удължена цев + леко усилена цевна кутия също съм съгласен, но от личен опит ще ти кажа, че точността на РПК 5,45 е феноменална и 7,62 мм ПК пасти да яде.
    Че винаги ти трябва нещо по мощно е вярно и ако трябва да избирам ПК или ПКМ малко ще ме затрудните с избора ми между двете.
    За АК избурат ми винаги ще е АК 74, а компромиса АКМ. Може да не ти харесва, но това е.
    П.П. УАЗ - ката е велика машина може да не е ТИР, но 16 човека качва + 1 куче и се отива където трябва за целите на лов на хора

  • #2
    От: РПК Калашников и наличието и, в БА

    Първоначално публикуван от ORKA_71 Преглед на мнение
    Значи 7,62 мм РПК на снимка не съм гледал, а на живо и в ръка съм го държал.
    Че РПК то без начение на калибъра, че си е един автомат с угоена и удължена цев + леко усилена цевна кутия също съм съгласен, но от личен опит ще ти кажа, че точността на РПК 5,45 е феноменална и 7,62 мм ПК пасти да яде.
    Че винаги ти трябва нещо по мощно е вярно и ако трябва да избирам ПК или ПКМ малко ще ме затрудните с избора ми между двете.
    За АК избурат ми винаги ще е АК 74, а компромиса АКМ. Може да не ти харесва, но това е.
    П.П. УАЗ - ката е велика машина може да не е ТИР, но 16 човека качва + 1 куче и се отива където трябва за целите на лов на хора
    Абсолютно съм съгласен колега.Невероятно точна с много полегата траектория на изстрела.И аз съм за 5,45 оръжия от сем. на АК.А пък "кака Пена" не е толкова точна и безотказна колкото смятат някой това го твърдя от дългогодишната си работа с тези оръжия.
    В първи батальон всички бяхме с АК-74(предполагам и ти тогава точно си се докоснал до 5,45)
    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

    Коментар


    • #3
      От: РПК Калашников и наличието и, в БА

      Това хубаво, додето стреляш по шалвари. А като дойдат с нещо тенекиено, с какво ще ги спреш? С много точни пиратки?
      Изкарвате ме от релсите. Верно ли не сте чували за общовойскови бой? Или верно смятате жандармерийската операция за война?

      Коментар


      • #4
        От: РПК Калашников и наличието и, в БА

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Това хубаво, додето стреляш по шалвари. А като дойдат с нещо тенекиено, с какво ще ги спреш? С много точни пиратки?
        Изкарвате ме от релсите. Верно ли не сте чували за общовойскови бой? Или верно смятате жандармерийската операция за война?
        А като дойдат с тенекията(зависи колко е тенекиено)ще му намерим нещо подходящо -има варианти.
        П.П.що си мислиш че всички са жандармеристи?
        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

        Коментар


        • #5
          От: РПК Калашников и наличието и, в БА

          С много, ама наистина много хора съм говорил относно разликата между двата калибъра на Калашников. (5.45 и 7.62) Това което ми прави впечатление е, масовото одобрение на 5.45... Малък откат, точен, лек... Но странното е, че на обратното мнение са само тези дето наистина са воювали... ама не просто така, а с години в Афганистан... Та тяхното мнение е, че 5.45 е национално предателство... Всеки от тях единодушно твърди, че по-голямото тегло и откат си заслужават и никога не би сменил 5.45 с 7.62... Та явно зависи за какво говорим...
          Последно редактирано от Венцислав Петров; 02-02-11, 13:28.
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

            И двата калибъра си имат предимства. При сериозни масовки точноста не е от кой знае какво значение за сметка на огневата мощ. Ако съм караул и требе да обикалям по 10 км на ден познай кой ще избера Освен това 5.45 ми се струва леко набеден за немощен. Всъшност пробива военна каска от двете страни и то стреляна под ъгъл. Лично проверено. Сигурно всеки е чувал, че 7.62 пробива ЖП релса. Пробива ама друг път. Също лично проверено.
            Последно редактирано от Венцислав Петров; 02-02-11, 13:28.
            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

            Коментар


            • #7
              От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

              При бойни действия попаденията в каската са несравнимо по-малко от попаденията в трупа и крайниците. По-големият калибър нанася много по-големи поражения и е много по-ефикасен. Казано накратко за това, което ще постигнеш с едно попадение със 7.62 ще ти трябват 2-3 с 5.45 или 5.56 и това е доказано от експерти и разни там анализатори. Дори американците в Ирак открито си признаваха недостатъка на техните пушки. Ако ти е напечено под д.то, хич няма да ти пука, че пушката ти тежи с кило по-малко....
              "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
              Неизвестен мъдрец

              Коментар


              • #8
                От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                Факт

                Коментар


                • #9
                  От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                  Колко точно по-малко поражения нанася един куршум ходещ из тялтото от тоя, който просто влиза и излиза ?
                  О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                    Мани ги тия лафове за дебалансирания 5,45...
                    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                    Неизвестен мъдрец

                    Коментар


                    • #11
                      От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                      Естествено,че не е с изместен център. Митове разни. Истина е обаче, че малкият му калибър и високата скорост за сметка на намаления брой нарези на цевта го правят леко неусточив. Задника му се стреми да изпревари челото та при среща с нещо твърдо става непредсказуем. При попадане в трупа има голяма вероятност да направи салата, при попадане в стената на отсрещната сграда пак но не се знае в чие тяло вече .
                      О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                        А при попадание в клон преди целтата целта си се разминава само с лека уплаха. Я отгадни от два пъти защо все още само в СпН поделениятата в Русия в щатно въоръжение се намира АКМ?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                          Естествено,че не е с изместен център. Митове разни. Истина е обаче, че малкият му калибър и високата скорост за сметка на намаления брой нарези на цевта го правят леко неусточив. Задника му се стреми да изпревари челото та при среща с нещо твърдо става непредсказуем. При попадане в трупа има голяма вероятност да направи салата, при попадане в стената на отсрещната сграда пак но не се знае в чие тяло вече .

                          Не, това не е вярно. Проблемът на старият (подчертавам старият образец 5.45) беше, че стоманената сърцевина, е изместена назад. Защо, не знам, явно е имало технологични съображения или просто неуспешен опит за търсене на нов ефект... Понеже този боеприпас, показваше изключително ниски резултати, то митът за "дебалансираният" куршум и "страшните" поражения, бе създаден за оправдания на някой, който всъщност е трябвало да носи отговорност за плачевните резултати... При новият модел 5.45, стоманената сърцевина е както си трябва, респективно теглото, летежът и прочие параметри... Вече го няма и "дебалансираният" куршум...

                          Но 7.62 носи повече енергия, а това е определящо, в много случаи повече отколкото точността...
                          Последно редактирано от Венцислав Петров; 02-02-11, 13:29.
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                            Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                            А при попадание в клон преди целтата ......
                            Съгласен напълно ! Просто ползването му на подходящото място е предимство. Още в първият си пост по темата споменах,че и двата не са за изхвърляне
                            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                              Сега няма армията, където би не се исползвали се в бойната обстановка тн ИБЗ, средства за Индивидуалната БронеЗащита, демек бронежилетки и каски. Срещу тях 5,45 и 5,56 мм патроните вече са почти безсилни. Айде да кажем че срещу афганската съпротива и иракските федаини муницията 5,56 мм все още работи, ама далекобойността на тези оръжията вече са недостатъчни.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X