Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

    азсъм малък на 31 г съм и бях в казармата 99-00 г.та бях танкист на т-55 /все още неги бяхме подарили повечето на македонците/ в Шумен.имашев едни складове под земята чисто нови танкове към300 бр ако несе бъркам и разчета беше при боини действия дасе придвижим до елхово за 7-8 часа.ине случайно ни учиха на нападение само. и ротния ниудряше седно дърво по каските като не уцелим мишена.иа язовирите нещо да спомена ,вижте как едно време са се охранявали стените на яз.Ивайловград,Жребчево,Копринка и т.н.т.между другото баща мие бил в триъгълника на смърта Грудово-Елхово - Звездец и ми е разправял че бая ракетиса хвърлили в Шабла на обучения защотое бил кранист на тея СС

    Коментар


    • #62
      От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

      И аз докато бях на служба много пъти съм си мислел за това колко ни е некадърна армията, колко е скапана техниката, и колко умни командирите.
      Служил съм като командир на танк, но дефакто бях началник полигонна команда на танковия полигон до с. Банево Бургаска област.
      Изобщо не се мисля за добър и никога не съм имал добро мнение за собствената си физическа и военна подготовка, но пък масата от военнослужещите бяха мързеливи, некадърни тюфлеци. Военачалниците-посмешище за войниците, старшнките-мошенници на дребно, ЗКПЧ-тата-проводници на доносничество и слагачество и тн.т. На стрелби и учения повече от 2/3 от ЛС и слаб не заслужаваха. После за това че даже не бяха уцелили и посоката на мишенното поле трябваше за наказание да вървят по екипажи със скороста на кашик, да достигнат мишените и се върнат обратно на изходния рубеж. На армейско военно учение кашимерията каталяса още на втория километър с изплезен език, а имаше още 6 до крайния рубеж. Имаше единици наистина много добре подготвени на фона на останалата тълпа, която за 2 год. не може да си намери даже мястото в строя.

      Техниката даваше фира /включително и тази от дълбокия резерв/ още докато се придвижва в колона на учение. Даже танк взет от основен ремонт от завода в Търговище му изчезна цялото ел. захранване при първото завъртане на купола.
      Като бяхме наряд на оръжейни погреби заваля сняг и натрупа 60-70 см. за 1 нощ. На сутринта като се върнах от смяна се мъчеха да палят единственото МПС в базата пожарна на ЗИЛ 157. Началника ме прати аз да се занимавам, тъй като си имах някакво понятие от техника. УАЗ-ката фургон с баките се беше свлякла в едно дере и спокойно можеше да дочака пролетта. На пожарната акумулаторите бяха паднали, стартера не отлепяше, бензиновата помпа не работеше, а при обслужването даже бяха боядисали и ремъците с червена боя. С 1 диод взет назаем от станцията и през котлона зареждах акумулаторите и чак привечер чух гласа на джугана... А ако беше станал пожар с какво щяхме да гасим? Извлякохме УАЗ-а, взехме манджата, а като се върнахме в караулното вече нямаше електричество... Естествено, че нямахме смяна и откарахме още 24 часа на караул.

      Всичко това, което пиша сега мисля, че е било ясно на армейската и държавна управа. Може би и те са се надявали да не се стига до военен конфликт.

      П. П. Служил съм по времето на РСО и даже на сън не сме си представяли "демократичните" промени.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #63
        От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

        Първоначално публикуван от O.K Преглед на мнение
        ... Относно предния пост, аз до колкото знам над Берлин се е веело червено знаме пролетта на 45-та. ...
        Да. Но едва след като в началото на войната са отстъпили стотици километри навътре в своя територия и са дали много милиони военни и цивилни жертви.
        Т.е. от гледна точка на концепцията "Ще воюваме на чужда територия и с малко кръв" има налице грандиозен провал ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Да. Но едва след като в началото на войната са отстъпили стотици километри навътре в своя територия и са дали много милиони военни и цивилни жертви.
          Т.е. от гледна точка на концепцията "Ще воюваме на чужда територия и с малко кръв" има налице грандиозен провал ...
          Същото но в много по-голяма степен важи и за Хитлер, и Наполеон, и май за всеки който се сетя...

          Коментар


          • #65
            От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

            Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
            ... Ферщейн!
            Дълбоко уважаеми колега , в обширните Ви познания по българска история вероятно е убягнала следнията историческа реч - "Когато немският император е разговарял на немски само с конете си, във варварска България братята Кирил и Методий и т.н.". Та съществуват следните възможности за тълкувание на думите Ви:
            1. Вие сте немският император.
            2. Уважаемият колега Чавдар, за вас е кон.
            3. Срещате известни затруднения при изразяване на български език.
            Тъй като за мен не е лесно да схвана вложеният от Вас смисъл, бих бил много задължен ако ме осветлите, до толкова до колкото такъв съществува, в цитираното по-горе изречение.

            П.С. Приятелски бих искал да Ви напомня, че писането на чужд език в настоящият форум е позволено само в обособен за целта раздел.

            Коментар


            • #66
              От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
              Същото но в много по-голяма степен важи и за Хитлер, и Наполеон, и май за всеки който се сетя...
              Може, но това не променя нищо, а освен това, никой от споменатите няма общо с темата. Виж, тия с песента "на вражьей земле мы врага разгромим малой кровью" бяха същите, дето ни пишеха военните доктрини в периода, който се обсъжда.
              Ама, за разлика от тях, ние нито имаме толкова мегдан за отстъпление, нито имаме толкова хора, та да можем да ги хвърляме безогледно в месомелачката и да смажем противника с трупове ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #67
                От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Може, но това не променя нищо, а освен това, никой от споменатите няма общо с темата. Виж, тия с песента "на вражьей земле мы врага разгромим малой кровью" бяха същите, дето ни пишеха военните доктрини в периода, който се обсъжда.
                Ама, за разлика от тях, ние нито имаме толкова мегдан за отстъпление, нито имаме толкова хора, та да можем да ги хвърляме безогледно в месомелачката и да смажем противника с трупове ...
                Съгласен съм с теб, но онези от които зависеше да ни натикат в месомелачката са мислели друго! Нали знаеш максимата на Сталин: - Смъртта на един човек е трагедия, а на един милион души - статистика!

                Коментар


                • #68
                  От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  Съгласен съм с теб, но онези от които зависеше да ни натикат в месомелачката са мислели друго! ...
                  Точно така! Поради което съм много доволен, че студената война си остана студена и не се стигна до там да се борим за мир доде не остане камък връз камък ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                    Аз съм служил в поделение 22120 гр.Симеоновград (Марица) , Черният полк .
                    1987 - 1989 , 2 години 3 месеца и 9 дена .
                    Сапьорна рота , сапьор .

                    Да , наистина язовирите в тази част на България в случай на военен
                    конфликт трябваше да бъдат взривени и изпуснати .


                    Моето сапьорно отделение при тревога се изнасяше при село Срем .
                    Във случай на военен конфликт рябваше да взривим чукарите над
                    десния бряг на река Тунджа и близкия язовир и да се попречи на
                    нахлуването на чужди войски в това направление .

                    Със сигурност още си седят пещерите които сме дълбали и пълнили с тротил .

                    Коментар


                    • #70
                      От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                      Заблуждаваш се. Студената война продължава и ще продължава, докато не остане една велика сила. Само дето напоследък нещо взеха да се "стоплят" отношенията им и предполагам, че ще се "сгорещят" в близко бъдеще. Особено на фона на изчерпващите се ресурси, обзалагам се, че ще има нов световен конфликт. Дано съм лош пророк....
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • #71
                        От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                        Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                        Заблуждаваш се. Студената война продължава и ще продължава, докато не остане една велика сила. Само дето напоследък нещо взеха да се "стоплят" отношенията им и предполагам, че ще се "сгорещят" в близко бъдеще. Особено на фона на изчерпващите се ресурси, обзалагам се, че ще има нов световен конфликт. Дано съм лош пророк....
                        Вземи да отвориш една тема за предстоящата 3-та световна война, защото тази касае миналото.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                          Ми не, няма да отварям тема за бъдещето, щото не се смятам за особено далновиден, но събитията по света в настоящето са достатъчно красноречиви.
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #73
                            От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Т.е. от гледна точка на концепцията "Ще воюваме на чужда територия и с малко кръв" има налице грандиозен провал ...
                            Стратегията не е провал . Провал е вярата на Сталин че може да е съюзник на Хитлер и да си поделят по братски света . По едно време тезата на съветските историци беше че Сталин бъдейки безкрайно далновиден е предвидил войната но се е опитвал да я отложи не се покрива с много факти . Фактора малко жертви за руснаците е много относителен .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #74
                              От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Стратегията не е провал . Провал е вярата на Сталин че може да е съюзник на Хитлер и да си поделят по братски света . По едно време тезата на съветските историци беше че Сталин бъдейки безкрайно далновиден е предвидил войната но се е опитвал да я отложи не се покрива с много факти . Фактора малко жертви за руснаците е много относителен .
                              Кой на кого е повярвал ?Сталин на Хитлер или обратното.Доверчивото фюрер е повярвал на злодея и сам си е метнал примката на шията.
                              Пример;Нападението и дележът на Полша.
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • #75
                                От: Българската военна доктрина от 1946 г. до 1989 г.

                                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                                Заблуждаваш се. Студената война продължава и ще продължава, докато не остане една велика сила.
                                Третата световна война или т.нар. Студена война приключи в края на 90-те години на ХХ век с поражението на т.нар Източен блок. Четвъртата световна война, която се води в момента е т.нар. Информационна война. Така стоят нещата.
                                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X