Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нашият войник - да споделим снимки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нашият войник - да споделим снимки

    Бихме могли тук да качваме - и по този начин да споделяме - снимки на български бойци от войните през ХтХ и ХХ век.

    Идеята може да не е върховна, но като за Гергьовден става, надявам се.

    Хрумна ми, защото напоследък се опитвам да подредя и цифровизирам (е...ти думата) едни семейни архиви. И се усещам, че - с помощта на ЕГН-то - по друг начин разглеждам войнишките спомени на дядовците ми.

    В почти всеки български дом има подобни снимки. Ами това е той - Нашият войник.

    ***

    И двамата ми дядовци са изкарали служба от 1912 до 1919 г., включително три войни и т. нар. въоръжен неутралитет. Но ги няма на снимките, които предлагам на вниманието ви - това са техни приятели и познати, които са им писали: "Ликът ми скромен и т.н.".

    За мен тези лица са напълно непознати. Но си давам сметка, че повечето от тях са по-млади, отколкото са днес синовете ми. Странно е усещането да видиш Нашия войник както момчурляк...

    ***

    Снимката с доктора, сестрите и ранените е от 1912 г. Тя е единствената, за която не съм сигурен дали е снимка или картичка, т.е. конфекция. Това е трудно да се установи, защото преди 90-100 години е било практика да ти отпечатат фотографията на картон с надпис "Пощенска карта" на обратната страна. И редове за адреса. Защо се снима човек, ако не да изпрати на някого "образа си скромен"?..

    Но такава "докторска" снимка (или картичка) е съвършено немислима само 3-4 години по-късно, във "Всесветската" война. (Така - или "Европейската" я наричаха по фронтовете нашите дядовци и прадядовци, защото хабер си нямаха какво е това "Първа световна...") Тогава военната цензура няма грешка. Разглеждал съм 100-150 картички, надписани снимки и писма, пращани "Въ следа на полка" - не съм видял и намек за рана, болест и смърт. Боецът трябва да знае какво да пише...

    ***

    И как така се случи, че на три съвършено случайно попаднали ми снимки за спомен винаги има един, за когото не са се намерили ботуши...

    Това е то. Нали помните, "измокрен, гладен, уморен"...

    ***

    И ми е много любопитно как позират. След като съм се вглеждал в няколко десетки снимки.

    Защо, например, толкова често се снимат с цветя - с китка или с нещо, закачено на куртката? Фотографът ли ги е работил, или е имало някакво суеверие, или просто не са били много начините да се разхубавиш? Кой знае?..

    Има, разбира се, бабаитски стойки и погледи. Но не преобладават. Учудващо много войници са се снимали... с бастун. Това определено не се обяснява с ранявания и сакатлъци. Нещо май ни придава бастунът - тежест, солидност, какво...

    Забелязвал съм и пристрастие към снимане с модерни предмети - като телефон и велосипед.

    ***

    Такива работи - и много други. Ето от мен малко за лика на Нашия войник, светла му памет завинаги. Имам и други снимки, след време ще подбера и ще кача.

    Поздрави и честит празник на всички, за които знамето, тръбата и пагонът значат нещо!
















    Последно редактирано от Венцислав Петров; 06-05-10, 18:41.
    Искам България чиста!

  • #2
    До: Нашият войник - да споделим снимки

    Ей го един адаш, брат на прабаба ми Поручик Борис .
    и снимка на "История на Втори Конен Полк"
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #3
      До: Нашият войник - да споделим снимки

      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
      Бихме могли тук да качваме - и по този начин да споделяме - снимки на български бойци от войните през ХтХ и ХХ век.
      Набори от Горен Еньовец - В.Търново.
      Последно редактирано от v12345s; 06-05-10, 19:29.

      Коментар


      • #4
        До: Нашият войник - да споделим снимки

        Поздравявам ви със следните две песни, които всъщност са една:

        http://vbox7.com/play:d1377335

        http://www.youtube.com/watch?v=adn3D...eature=related

        Надникнете там - ще откриете много неща, много хора и много живот преди нас.

        А ако откриете и снимки като за тази тема - толкова по-добре. И няма опасност да се получи еднообразие, както излиза от следните три картинки.

        Едната е направо хумористична - фотографът така се е престарал да подрежда "героично" момчетата, че се е получил жив сеир. Само един боец не се е трогнал от цялата суматоха; той седи в дъното и си кърпи нещо.

        Другата показва минутка на отдих - има даже шише и гъдулка.

        Третата е тъжна - една вечеря по време на отстъплението през лятото на 1918 г. Някъде в Кюстендилско, след всичко постигнато и след почти 2 години в Гевгели. Погледайте - наистина е тъжно.

        Поздрави!







        Искам България чиста!

        Коментар


        • #5
          До: Нашият войник - да споделим снимки

          Тази тема ми припомни отново за това, че са малко българските семейства, които да нямат предци, взели участие във войните.

          По-долу се вижда моят пра- пра дядо по майчина линия (левият на снимката).



          За съжаление, не се е завърнал от фронта, при участие в Балканската война.
          Това, което са получили роднините му, е едно Свидетелство за народна признателност, което и до ден днешен пазя под стъклото на бюрото си, като спомен за онези времена.



          А на тази снимка, така и не можах точно да разбера - кой е войникът на нея.

          proud founder of Anna Veith fan club Bulgaria
          NISSAN Terrano II R20 2.7 TDi [A1 Rh+]
          Заедно в борбата срещу злокачествените мозъчни тумори

          Коментар


          • #6
            От: Нашият войник - да споделим снимки

            Честно казано, доста съм разочарован от слабото участие в тази тема... (И не защото е "моя" тема...)

            Но пък не съм изненадан. Ако в началото на ХХІ век българинът помнеше, интересуваше се и се вълнуваше от това откъде е дошъл, как е живял и как е УМИРАЛ дядо му (прадядо му), изборите през 2001 г. по никой начин нямаше да дадат същия резултат.

            По НИКОЙ начин.

            Нейсе... Още сме тук. Имам добър приятел, който преди време се присмиваше на поляците, че химнът им започвал с изречението "Полша още не е умряла..." Сега не ми е смешно, сигурно и на него не му е смешно.

            ***

            Без да забивам в политиката, забивам в гатанки.

            Ето ви от мен още една снимка. (Нарушавам си правилото да не показвам свои хора. На снимката е единият ми дядо, бащата на майка ми.)

            ***

            Гатанката (по-точно питанката, щото и аз не знам отговора) е следната:

            Виждате моя дядо Никола пред входа на едно отбранително съоръжение край Гевгели. Виждате как той го е разяснил за родителите си - и виждате, че го нарича "ЛИСИЧА ДУПКА".

            Питам: защо така наричат окопите и враговете на България от две световни войни?

            Как и кога обменихме с тях опит? В коя посока протече първият превод между foxhole и лисича дупка?

            Защо хората, които са се интересували от въпроса, датират "лисичия" елемент към 40-те години на миналия век:

            http://en.wikipedia.org/wiki/Defensi...hting_position

            след като - черно на бяло - знаем, че нашенци са били наясно с "лисичето" име още през 1916 - 1917 година.

            ***

            Нищо съдбоносно няма в този въпрос. Просто ми е любопитно и ще съм благодарен ако някой ми подскаже отговора.

            Поздрави!

            P. S. А ако някой в момента е на маса или само с чашка, отлей, колега, за паметта на (пра)прадядо си...
            Прикачени файлове
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #7
              От: Нашият войник - да споделим снимки

              Годините цитирани в уики статията са просто годините през които "foxhole" се е появил като термин в жаргона на щатската армия, а не кога се е появил по принцип.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X