Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Една интересна новина...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Една интересна новина...

    Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
    Ако ми разрешите, да вметна един въпрос: Къде са публикувани имената на българските пилоти загинали от 1944 до днес?
    ...
    http://www.pan.bg/view_article-31-59...i-chast-1.html

    http://www.pan.bg/view_article-31-59...i-chast-2.html
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #92
      От: Една интересна новина...

      Първоначално публикуван от O.K Преглед на мнение
      Може и нова тема да отворим по тази тема ама все пак тук да поста линка първо.
      Интересни коментари.......
      Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

      тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

      Коментар


      • #93
        От: Една интересна новина...

        Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
        България в момента няма и десета част от военен потенциал на САА, така че нека се тренират...
        а какъв потенциал имаме ? може би ракетен....
        Grand Vitra ddis 2008
        SEAT Althea XL tsi 2010
        Mitsubishi Canter

        Коментар


        • #94
          От: Една интересна новина...

          а и би било добре да има по компетентни изказвания за ракетните бази и установки в БГ Армия ...! На въпрос през 1988г -...Защо нямаме повече самолети отговора на генерала бе ...докато другата страна запали самолета ние ще сме разорали летището им.......
          Grand Vitra ddis 2008
          SEAT Althea XL tsi 2010
          Mitsubishi Canter

          Коментар


          • #95
            От: Една интересна новина...

            Първоначално публикуван от tanosliven Преглед на мнение
            а и би било добре да има по компетентни изказвания за ракетните бази и установки в БГ Армия ...! На въпрос през 1988г -...Защо нямаме повече самолети отговора на генерала бе ...докато другата страна запали самолета ние ще сме разорали летището им.......
            Това генералското е по-скоро пример за некомпетентно изхвърляне ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #96
              От: Една интересна новина...

              Напълно е компетентно изказването му на генерала. Вземи предвид тн "подлетното" време на ОТР и се сети че пистите на авиабази не са мобилни и отговор сам ще ти дойде на ум.

              Коментар


              • #97
                От: Една интересна новина...

                До 1989г. БНА е имала 2 пъти повече артилерийски системи от тези на Гърция и Турция взети заедно.Като се има в предвид наличието по онова време на SS23,Elbrus и Луна у нас и че турските представители в НАТО бяха основния желаещ за снемането им от въоръжение през 2001 г. е имало основание да се смятаме за боеспособни за времето си.
                Пак през тези златни за армията ни времена сме имали що годе модерна и боеспособна авиация подсилена от най-доброто ПВО на Балканите, включваща освен по-старите и известни Миг 21,Су 22 , така и модерните за времето си Миг 29,Миг 23(като изделието МЛД - до последно бе най-добрият прехващащ на Балканите) и Су 25.За кратко сме били и горди оператори на стратосверния слон Миг 25!Хеликоптерите МИ 24,Ми 8,Ми 17 и Ми 14ПЛ са били доста модерни за времето си и вместо да ги затриваме можеше просто да ги модернизираме по стандартите на НАТО.
                Като се има в предвид и мощната ни и наситена ПВО тогава изградена със системи С 300,С 200 - ВЕГА ,КУБ,Стрела 10,,КРУГ,НЕВА,С 75 Волхов/Двина и множество оръдейни системи сме били на ниво ,с което сме можели да издухаме доста техника и жива сила на противника докато се появи Големия брат.
                За танковете и артилерийските системи мисля че всички са наясно.(2014 оставаме с 80 танка Т 72)
                Ето и една статия показваща краха на армията ни :http://www.komunistite.com/?p=808
                За съжаление е вярно, че една държава която не храни собствената си войска , рано или късно ще храни чужда, а ние в момента реално нямаме боеспособна армия.....

                Коментар


                • #98
                  От: Една интересна новина...

                  Средният процент от БВП харчен за отбрана в годините на Соца е около и над 20%. В отделни години- когато са ставали "модернизациите" и са закупувани големи количества техника са отделяни целеви суми достигащи до 1/2 от целият импорт на страна. Това при условие, че тогава БВП е било практически 100% от всички приходи на цялата държава. Всичкото това харчене доведе до краха на социализма, щото накрая не ни биха с повече танкове, а с образно казано с повече перални, хладилници и телевизори. Общо взето, който не помни интересните години от 85 до 95, само той може да изпада в телешки възторг какви пари са харчени тогава за въоръжение. За боеготовността на същите аз съм малко на особено мнение. Нещата бяха почнали да се скапват още в периода 1983-84 г. от гледна точка на пълна липса на мотивация сред срочно служещите и често срещани случаи с тежък дебилизъм сред офицерския състав. И не ми обяснявайте, че не е било така , щото повечето ми началници в армията бяха служили от средата на 80 те, та не вярвам 4 години "демокрация" чак пък толкова силно да са повлияли. Общо взето цялата Мара втасала , та до отбраната докарала. Силна армия в нормалните общества (под нормални не визирам СССР, останалите социалистически държави, а в по- ново време Северна Корея и други "Амурчета") е функция на силна и работеща икономика.
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • #99
                    От: Една интересна новина...

                    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                    Една версия, която зная за ракетата.ще започна с това, че рлс-ите имат защитен режим при който, когато бъдат облъчени от рлс на вражеския самолет, започват да излъчват по специфичен начин лъжливи сигнали, които дават различно местоположение на станцията от реалното.Според версията, прелитайки самолета е облъчен от наша станция(което е в реда на нещата, въздушното пространство се следи непрекъснато), пилота допуска грешка(въпреки опознаването свой-чужд) решавайки, че е облъчен от вражеска рлс.Активира активния режим на рлс-а на борда за да прихване точно целта(нашата рлс) и да я унищожи.Операторите на станцията разбирайки, че нещо се е объркало и ги облъчват, преминават в споменатия защитен режим за да може ракетата да се води по лъжливите сигнали и така се стига до ремонтирането на покрив на къща.
                    Нещо много грешки и случайности в тази версия има. Не, че знам как е било но две години съм седял на металното столче в РПК -радио приборен комплекс, чийто лъч сваля самолетите( ако има шанс) а не лъчът на "слона" дето го дават по филмите. Системата работи така- слона е радио пеленгатор който засича примерно от 200 -400 км и предава на ПВО то координатите, тоест квадрант, азимут и ъгъл на място. Самолети се засичат дори още щом излетят, въпрос на локация. Тези данни по телефон се дават на моя командир и по негова команда започвам да търся самолета в квадранта. Щом го засека имам два режима-ръчно и автоматично преследяване. Ръчното е по добро но автоматичното е по лесно да не се изгуби самолета. Особеност тук е появата на(както се наричат по военно му) местници - влага, дим, прах -екранът става бял и целта се губи. Сега става интересното. Щом има засечена цел се проверява по НРЗ надземно радио запитване, това става по радио честота, която се мени по график и е засекретена. Какво става от другата страна -не знам, но аз ако натисна копчето за запитване, под светлата точка на екрана ми се появява една светеща чертичка, ако ми отговорят.Което задължително се докладва и записва.( Втори момент - всеки оператор на такава станция знае ,че да се сбърка пътнически/товарен самолет с един боен е невъзможно, то е равносилно да сбъркаш ТИР с Ф1). Друг момент от общите занятия с авиацията, те бягаха от нас а не ние от тях -по тренировки. И на края когато целта е захваната на екрана, се докладва разстоянието. Аз бях последния набор с 76 мм оръдия, следващият беше на ракетна установка (и подобна конфигурация като алгоритъм) Според въоръжението се и открива огън на различна дистанция, варира между 30 - 10 км. Изчисляването на летежа до целта и корекциите според мет. време, скорост и разстояние до става автоматично в тази станция и отнема десети от секундата. Това е накратко разказана технология. Та ето защо ако самолетът не е изпратен със задача да унищожи радиолокация, няма как да го направи без подготовка, просто не знае къде вече са подадени данните и от къде и какво да се пази.

                    Грешките обикновенно са от този който нещо се е стреснал и е настъпил педала или бутона без да следва процедурите.
                    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                    В. Иванов

                    Коментар


                    • От: Една интересна новина...

                      Първоначално публикуван от АРКАН Преглед на мнение
                      До 1989г. БНА е имала 2 пъти повече артилерийски системи от тези на Гърция и Турция взети заедно.
                      Момко, откъде ги вадиш тия 2 пъти и то взети заедно?!
                      Тука ще си позволя да се самоцитирам: #744
                      свери си малко цифрите. Пак някви напъни да громим съседните армии със собствени средства....

                      Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                      Аз бях последния набор с 76 мм оръдия, следващият беше на ракетна установка ....
                      Какво ще да е това 76мм оръдие. Зенитната артилерия на БГ след войната включва: 23 (ЗУ-23-2), 37 (61-К), 57 (С-60), 85 (52-К), 100 (КС-19) и 130мм (КС-30) зенитна артилерия.
                      Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                      Коментар


                      • От: Една интересна новина...

                        Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                        Средният процент от БВП харчен за отбрана в годините на Соца е около и над 20%. В отделни години- когато са ставали "модернизациите" и са закупувани големи количества техника са отделяни целеви суми достигащи до 1/2 от целият импорт на страна. Това при условие, че тогава БВП е било практически 100% от всички приходи на цялата държава. Всичкото това харчене доведе до краха на социализма, щото накрая не ни биха с повече танкове, а с образно казано с повече перални, хладилници и телевизори. Общо взето, който не помни интересните години от 85 до 95, само той може да изпада в телешки възторг какви пари са харчени тогава за въоръжение. За боеготовността на същите аз съм малко на особено мнение. Нещата бяха почнали да се скапват още в периода 1983-84 г. от гледна точка на пълна липса на мотивация сред срочно служещите и често срещани случаи с тежък дебилизъм сред офицерския състав. И не ми обяснявайте, че не е било така , щото повечето ми началници в армията бяха служили от средата на 80 те, та не вярвам 4 години "демокрация" чак пък толкова силно да са повлияли. Общо взето цялата Мара втасала , та до отбраната докарала. Силна армия в нормалните общества (под нормални не визирам СССР, останалите социалистически държави, а в по- ново време Северна Корея и други "Амурчета") е функция на силна и работеща икономика.
                        Да отчасти си прав.Но за съжаление в момента имаме 8 пъти по-малка армия.6 пъти по-небоеспособна(макар и професионална).В момента дебилите,кретените и комплексарите са 50% повече в БА,тюфлеците които нямат нужната физическа подготовка,както съм казвал не веднъж в момента са над 90% от личния състав , а външния ни дълг е 2-3 пъти по-голям.Така че може да си направим точния и обоснован извод че сега е доста по-зле.
                        В армията винаги е имало кретени и дебили,навремето най-вече поради факта че е имало нужда от запълване на големия щат,но никой не би оспорил,че от 1878 година до края на 80-те е било чест и доблест да си офицер и изобщо да служиш в армията , а в момента е срам с малки изключения...

                        Коментар


                        • От: Една интересна новина...

                          Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                          Нещо много грешки и случайности в тази версия има. Не, че знам как е било но две години съм седял на металното столче в РПК -радио приборен комплекс, чийто лъч сваля самолетите( ако има шанс) а не лъчът на "слона" дето го дават по филмите. Системата работи така- слона е радио пеленгатор който засича примерно от 200 -400 км и предава на ПВО то координатите, тоест квадрант, азимут и ъгъл на място. Самолети се засичат дори още щом излетят, въпрос на локация. Тези данни по телефон се дават на моя командир и по негова команда започвам да търся самолета в квадранта. Щом го засека имам два режима-ръчно и автоматично преследяване. Ръчното е по добро но автоматичното е по лесно да не се изгуби самолета. Особеност тук е появата на(както се наричат по военно му) местници - влага, дим, прах -екранът става бял и целта се губи. Сега става интересното. Щом има засечена цел се проверява по НРЗ надземно радио запитване, това става по радио честота, която се мени по график и е засекретена. Какво става от другата страна -не знам, но аз ако натисна копчето за запитване, под светлата точка на екрана ми се появява една светеща чертичка, ако ми отговорят.Което задължително се докладва и записва.( Втори момент - всеки оператор на такава станция знае ,че да се сбърка пътнически/товарен самолет с един боен е невъзможно, то е равносилно да сбъркаш ТИР с Ф1). Друг момент от общите занятия с авиацията, те бягаха от нас а не ние от тях -по тренировки. И на края когато целта е захваната на екрана, се докладва разстоянието. Аз бях последния набор с 76 мм оръдия, следващият беше на ракетна установка (и подобна конфигурация като алгоритъм) Според въоръжението се и открива огън на различна дистанция, варира между 30 - 10 км. Изчисляването на летежа до целта и корекциите според мет. време, скорост и разстояние до става автоматично в тази станция и отнема десети от секундата. Това е накратко разказана технология. Та ето защо ако самолетът не е изпратен със задача да унищожи радиолокация, няма как да го направи без подготовка, просто не знае къде вече са подадени данните и от къде и какво да се пази.

                          Грешките обикновенно са от този който нещо се е стреснал и е настъпил педала или бутона без да следва процедурите.
                          Жоро, не мога да кажа за филмите, щото не съм ги гледал, но съм бил и слонар.Слона координати не дава(макар че може но по-неточно), той е радио-висотомер, на него му се дават координатите на целта, прехваща я и започва да дава височини.Относно другите неща си прав, за някои детайли не се сещам и не мога да конкретизирам.За запитването свой-чужд има така наречените филтри, които се сменяват на денонощие и са секретни.Сега колко са секретни у нас е друга бира - лично съм си ги просил всеки ден от дежурните в едно поделение зрв, при тях се съхраняваха физически и сутрин се замъквах от фургона на кометата до тяхното поделение(аз бях сам на станцията, извън поделение, почти до оградата на едно поделение зрв, ако се не лъжа през ден идваше по един щатен за два двучасови графика, които обикновено карах аз, а той дремеше) за да се разпиша в една тетрадка и да взема филтрите.Първата и основна информация се подаваше от нас, после зрв-то.Разказал съм и това, което зная и ако помислиш, ще се убедиш, че е напълно реален сценарий.Човека в самолета горе се обърква за момент и се заблуждава, че вече е над вражеска територия в момента в който ние го облъчваме, а ние го облъчваме през цялото време, не му подаваме запитване свой-чужд, защото си знаем, че е свой и си го водим нормално през целия му полет в наше небе, та и малко след това, но той прави гаф без да иска и в следващия момент вече е късно за корекция а той се надява да не улучи, че после ще си има главоболия и разправии.Относно слоновете, някои от тях виждат на сериозни височини и май можеха макар и трудно да покажат някоя височина на някой и друг спътник.
                          Последно редактирано от Самодържец; 24-06-13, 21:00.
                          Всеки трети е шести

                          Коментар


                          • От: Една интересна новина...

                            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                            Момко, откъде ги вадиш тия 2 пъти и то взети заедно?!
                            Тука ще си позволя да се самоцитирам: #744
                            свери си малко цифрите. Пак някви напъни да громим съседните армии със собствени средства....


                            Какво ще да е това 76мм оръдие. Зенитната артилерия на БГ след войната включва: 23 (ЗУ-23-2), 37 (61-К), 57 (С-60), 85 (52-К), 100 (КС-19) и 130мм (КС-30) зенитна артилерия.
                            76,2 мм зенитно оръдие обр.1931г. със скорострелност 10- 20 изстр./мин. и обхват 9-15км е имало на въоражение в БА от 1946г.
                            Последно редактирано от АРКАН; 24-06-13, 20:52. Причина: 20 не 200

                            Коментар


                            • От: Една интересна новина...

                              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                              Напълно е компетентно изказването му на генерала. Вземи предвид тн "подлетното" време на ОТР и се сети че пистите на авиабази не са мобилни и отговор сам ще ти дойде на ум.
                              Да. При условие, че си развърнал ракетите си на огневи позиции достатъчно близо до границата, та да можеш да закараш до летищата. Нашите 8 пускови установки вероятно са били с ракети 9М714К

                              9М714К — ракета оснащенная кассетной ГЧ (Индек ГРАУ: 9Н74К) массой около 715 кг содержащая 95 суббоеприпасов массой по 3,95 кг. Вскрытие ГЧ происходило на высотах порядка 3 000 м, при этом площадь поражения составляла от 80 000 до 100 000 м². Максимальная дальность действия — до 300 км.
                              И това, при условие, че ти нанасяш първия удар и елемента на изненада е на твоя страна. А ако е обратното, какво прави генералът?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • От: Една интересна новина...

                                Тц.... чест е било до 9.9.1944. И авторитета на офицерите в обществото е бил един. След това професионалните офицери (голяма част от които уволнени от армията и не малко от тях физически ликвидирани) са заменени с т.нар. офицери партизани. Има един светъл лъч на надежда в средата на 70 те... ама за кратко. Още баща ми (служил е от 68 до къде 71) е отишъл с огромно отвращение в казармата. И не само той- масово е било сред градските чеда. И ми е разказвал кви тъпанари и измекяри са били голяма част от офицерския състав. А е служил в интелигентен род войски- свързочник в Горна Малина.
                                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                                No man left's behind !!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X