Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
    Как ще атакуваш пръв, когато се защитаваш?
    Ако гледаш К1 там се подвизават двама бойци- Гьокан Саки и Киутаро Фуджимото, които много често използват изпреварващи удари. Издебват и, когато противникът им тръгне в атака с къс, прав удар в главата го изпреварват. Получават се много тежки нокаути, защото тръгналият в атака прави крачка напред и се "нанизва" на правия удар. А използват прав удар без засилка (замах), защото е най-бърз (изминава най- къс път). Силата на удара идва от атаката на противника-, колкото по-мощна атака направи, толкова е по-тежък нокаута.
    Разбира се това изисква много тренировки и природна дарба- реакции и чувство за дистанция.
    Ако не гледаш К1 има много клипчета във вибокса и тубата.
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      Именно! Бойните изкуства са силно субективни, но в същото време и доста ортодоксални... Това е и причината да се появят съвременни стилове (спортове) като Кик-бокса, ММА, Система Кадочников, бойното самбо, бразилското Джиу-джицо и др. ! В традиционните бойни стилове и практики, с натрупването на опит, се научават и все по-сложни и трудни вариации на решението на една и съща задача - да победиш противника си! Ката-та в различните и разновидности при различните стилове представлява разглеждане на един единствен казус в строго определен ред и ритъм, но дали в реалния живот нещата ще се случат по същия начин е съвсем отделен въпрос. В реален спаринг с фул контакт, дори и най-големия майстор използва съвсем ограничен набор от целия арсенал с техники, с които разполага. В употреба влизат само най-практичните - тези с най-голяма успеваемост и ефективност! Няма красота, няма изкуство! Всичко се превръща в меле, в което противниците се стремят да се елиминират взаимно, или казано с една дума - бой! Затова се появиха и новите неща (през последните 100 години), които са микс от най-ефективните техники на по-стари стилове! Изхвърлено е изкуството (импровизацията с вариации в техниките) и е останал чистия бой и то силно оптимизиран. В Ю-туб има една много показателна демонстрация - един възрастен "Ки" майстор разхвърля няколко човека като джедай от "Междузвездни войни" - без да ги докосне с пръст... После излезе един киокошин-каец и му строши носа за 1 секунда и прекратиха спаринга, защото "Ки" майстора не знаеше къде се намира (изнесоха го)! Погрешно схващане е и, че бойните изкуства имат за основна цел да възпитат духа на трениращия и прочее пацифистки простотии! Тези качества се придобиват в следствие на тренировъчния процес, който изисква пълно себеотдаване и дисциплина! Ако не ги развиеш, не можеш да постигнеш главната цел - да се научиш да побеждаваш противника си! Естествено е, че големите майстори съветват, че най-разумното нещо е да избегнеш боя! Научили са най-голямата истина, а именно, че поговорката "Всеки си намира майстора..." е много вярна, дори и в чисто статистическия и аспект...
      Със всичко по-горе съм съгласен, освен с "новите" стилове. Кик-бокса е поорязан Муай-тай, ММА е свободната борба от времето на Дан Колов (която сега е мутирала в Кеч), Самбото са ситематизирани, стари, бойни техники от средна Азия, Бразилското Джу-джуцу е японско Джу-джуцу с техники от Капуейра и др. Тоест новото е добре забравено старо, адаптирано за новите условия.
      А, че "всеки си намира майстора" е библейска истина.....
      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Джим Вагнер бе скоро у нас
        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?



          Ето резултата от срещата между истинския бой и бойното изкуство....

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Директно отива в любими и смешни клипове...
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
              Излизаме от темата, но много се възхищаваш на въпросните деятели! С позиции от този тип се"освежава" повехналия имидж на "всемогъщата и непобедима мутра"-какво общо има това с уменията на водене на бой?
              О, я по-кротко. Никъде не съм изказал възхита, хеле пък от криминалния контингент, ами цитирам моя опит и наблюдения за истински опасни ситуации. Имиджът няма нищо общо с реалността, та ако си мислиш, че тези неща са в миналото, ясно колко са ти обективни впечатленията.

              Мнението ми е, че почти винаги когато ще става сериозен бой, ситуацията е силно асиметрична и не в полза на нападнатия. Нападателите са подготвени, оборудвани и т.н.

              Тези ви умения имат практическа стойност само срещу помияри. Защо ви се налага да се разправяте с такива е отделен въпрос и е най-вече на хигиена. Накратко - щом лично ви се налага да биете келеши, мангали, пияндури и т.н., значи нещо принципно се е обръкало. В истински опасна ситуация, това ще ви помогне малко повече от уменията по тенис. Там си трябват бойни умения, а това е нещо много различно и се придобива по друг и силно неприятен начин. В процеса периодично един отива в гроба, а другите започват разнасяне по съдебната система, че и из медиите и стават яко пишман, предвид парите, времето и нервите. За роднините на погребания е ясно.

              Никой тук не казва, че няма смисъл да се тренира и спортува. Напротив - всичко това има ползи именно като спорт и като занимание. Както никой не възразява срещу баскетбола или спортния риболов, няма и кой да възрази срещу т.нар. бойни изкуства. Обаче да ми разправят приказки разни изкуствоведи...

              И аз съм тренирал, та имам лична представа доколко има приложение.

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                И аз това казвам, че боя и практикуването на бойни изкуства са две съвсем отделни неща! Познавам хора които са подготвени перфектно технически и физически, но нямат необходимата психика и в реална ситуация извън ринга или татамито (извън залата най-общо казано) биха ги смлели от бой (на някои се е случвало даже), въпреки дългите години усилени тренировки и спортни отличия. Има го и обратното - хора без специална подготовка, владеещи само т. нар. "цигански коршета" влизат в заведение (примерно) и смилат клиентите и персонала, барабар с охраната, като при това им се оказва много усилена съпротива и съотношението е "много към малко" срещу тях... От това излиза и още едно много важно качество на добрия боец - да умее да носи на бой, защото това дето не те пипат и с пръст, а ти натръшкваш всички и си тръгваш с мацката под ръка, го има само във филмите....

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Ма то искуството за водене на бой е, като всички останали изкуства. Геният и без художествена академия рисува шедьоври. Ненадарените и с художествена академия пак няма да могат да рисуват. Но останалите 80% ако завършат академията ще се научат да рисуват от добре до отлично, че някои дори и гениално.....
                  Има ли нужда от художествени академии?
                  Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                    Ма то искуството за водене на бой е, като всички останали изкуства. Геният и без художествена академия рисува шедьоври. Ненадарените и с художествена академия пак няма да могат да рисуват. Но останалите 80% ако завършат академията ще се научат да рисуват от добре до отлично, че някои дори и гениално.....
                    Има ли нужда от художествени академии?
                    Не съм влагал тази гледна точка в изказването си! Съгласен съм и, че при бойните изкуства и боя (силно ги разграничавам, ако не си разбрал) са необходими както дълги тренировки и придобити умения, опит и качества, така и вродена предразположеност към тях (най-общо казано)... В тази връзка съм много съгласен с Обера относно пацифисткото (миролюбиво) преподаване на бойни изкуства, което в реални условия може да доведе до фатални последици. Треньори, които не развиват злоба или апетит към боя у учениците си, ако щете - потискат развитието на основни качества като смелост, воля и кураж в боя! Няма лошо ако практикуващия гледа на заниманието си само като средство за поддържане на добра физическа форма (има много такива "боксьори" напоследък), но ако той допусне грешката да си помисли, че може да се бие и от там недооцени някоя ситуация, това може да свърши и в гробищата! Сблъсквал съм се с много случаи в които т.нар. "боец" не може да понася болка или му прилошава от кръв (независимо собствена или чужда), което е смехотворно в комбинация със заниманието с бойно изкуство! Лично мое мнение е, че ако човек иска да спортува - има много други спортове различни от бойните (бойно приложните стилове са извън всякакъв коментар в случая) в които да си калява духа и тялото без да рискува да изпадне в самозаблуда относно собствените си възможности и да си изпати фатално от това!

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Ей, изкуствоведи, бе... За какви художествени академии говорите изобщо?!

                      За да съм ти в дон с алегорията - нека ходят художниците, нека се учат и усъвършенстват в живописта. Истинският бой обаче е като едновремешното боядисване на реклами по фасадите с евтина алпинистка екипировка, че и за капак в лошо време. Не виждам как дипломата от Художествената академия ще ти облекчи значително задачата, въпреки че и двете в крайна сметка се свеждат до нанасяне на боя върху основа.

                      Марто добе го е казал накрая и то на място, щото явно наистина доста народ тук се самонадценява на база опит в зала и ошамарване на някой и друг мангал или келеш в квартала. Аз пък понеже имам някаква представа какво е истинският бой и съм доста скептичен. Дадох и примера - тежък нокаут след кроше в челюстта и понеже улицата не е ринг, при падането - тилът в ръба на бордюра и един на 2 метра дълбочина а сума друг народ по съдилищата. Честито на всички участници.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Не е само до главата в бордюра! Не знам колко от тук пишещите имат реален опит от бой с противник, с месингов бокс в ръката (до преди секунда бокса не е бил там)..?!! Писа се много и за ножа и въобще за ситуации и сценарии в които не важат спортменството и правилата и ограниченията от спорта! Несъмнено практикуването на бойни изкуства дава една добра основа, но трябва да се изяде и едно не малко количество бой, за да се превърне един практикуващ в истински боец (и на улицата, и в залата). Не случайно едно от най-скъпите и трудни в подготовката неща е намирането и осигуряването на качествени спаринг партньори! За справка - Емо Костов преди да замине за Япония и да стане първия неяпонец - световен шампион в историята на Коикошин карате, тренира двуразово със спринги фулл контакт в продължение на повече от половин година! За целта от ТИМ се изръсиха луди пари и използваха всичките си контакти в Русия (и не само там), за да му осигурят нужните партньори... И въобще какъв е смисъла от цялата работа, ако не се изправиш пред достоен противник и не провериш, и докажеш на практика какво си постигнал след години къртовски труд и лишения (това към пацифистите)! Не случайно на времето, големите майстори са обикаляли на шир и длъж и са предизвиквали конкурентите си в пряк двубой за да докажат личните си умения и превъзходство както в духа, така и в техниките си, като двубоите са се водили докато единия не се предаде или е докаран в състояние в което не може да продължи (имайте предвид, че това са били много достойни и корави хора)! Това сега е заменено от разните федерации и състезания, в които се използват силно скопени вариации на техниките на различните стилове, демонстрирани от скопени състезатели, които никога не са били обучавани извън правилата, порядките и нормите на същите тези федерации! Най-яркия пример за това е Шотокан карате! Който е бил на състезание и е гледал - знае за какво става въпрос... Чист балет с елемнти на пантомима и театър! Недоумявал съм как някой ще ме срази с правилната си стойка и "бойния си вик" - "Кяй" или перфектната си ката при положение, че не е пипал с пръст (и не са го пипали) никого - повече от общоприетото единоборство в нормална тренировъчна дружеска атмосфера! В същото време съм гледал демонстрации (на запис) на бойно-приложни техники от Таекуон-До, Кунг-Фу и Май-Тай, като видяното нямаше нищо общо с балет-а от филмите и залите за тренировка! То може да се опише (видяното) единствено с три думи - ефикасност, простота и сила (груба, ама много груба сила)... Разликата е толкова голяма, че се запитах дали тук (а и не само) не се тренира нещо друго?! Същото се отнася и за методите и режима на тренировка! Тренирането на бойни изкуства няма нищо общо с джиткането на футбол с аверчетата от махалата или офиса - два пъти седмично, нито с карането на велосипед в свободното време! А когато няма насреща треньор на когото поне един път са му разбивали мутрата и адекватно обучение, какви резултати може да очаква човек - самозабудени пръдльовци и пръдли, които се притесняват повече дали кимоното им е достатъчно изпрано до ослепително бяло и дали емблемите по тях са достатъчно големи, за да се виждат отдалеч... Нещата много са се изпедер*стиха напоследък и лично за мен единствено ММА и (К1 донякъде) са близо до истината, както и няколко стила и системи при които въобще няма спортни единоборства заради пораженията и травмите след това, но за сметка на това се прилагат в реални бойни или улични условия! Казаното е лично мое мнение с което не искам да ангажирам никого, нито да се увличам в напразни и безсмислени спорове!

                        Поздрави
                        Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 28-11-11, 20:23.

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          От начало споменах за Кудо, но никой друг не каза нищо в тази връзка.Не съм го тренирал, а и на тази възраст нямам желание, но ми се видя доста близо до кръчмарския бой.
                          Според фюрера да се сбиеш без да те заколят,разтрелят,прибият до смърт и т.н. е глупост и липса на професионализъм, ама на мене(и не само на мене) на млади години ми се е случвало...да се сбия в кръчма.Киокушина ми беше от полза тогава при все, че бях от слабите в школата

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Марто, сбърка в дългия си пост, стил със състезателен правилник. Не е редно ако си запознат да мешиш двата щата. Колкото до Емо Костов то той е феноменален работохолик
                            на тема карате и спорт като почнеш от фитнеса та до стречинга и занимания на открито.
                            Той е световен шампион. Ама забравяте за Наско Пешев, Марко Марков Жоро от Пловдив. Шотокан е традиционното карате, първия стил представен пред императора на Япония. Другото е история. Няма добър и лош стил, има добри и лоши майстори. Ако те обучава балетист ще танцуваш.
                            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Ае стига сте ме цитирали криво. Не знам как е било навремето когато ти си се бил по кръчмите. Имам някаква представа как е сега. Ако и тогава е било практика след като противникът спре да шава, да му поскачат по главата... Реално, навремето също си беше пълна простотия. За себе си съм наяно, че в един бой значението на късмета е твърде голямо, за да се поема рискът да те измаат в суматохата по главата с крак от дървена маса. Резултатът изобщо не е като по филмите - от лични впечатления, а ефектът е доста траен. От бутилка - също. Участвайте активно в кръчмарски и прочее пиянски сбивания и няма да се пуашите. Все пак това си е традиционна селска забава.

                              Тая тема съвсем изпростя вече. Пишете си тука какви сте артисти или биткаджии.

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                                Марто, сбърка в дългия си пост, стил със състезателен правилник. Не е редно ако си запознат да мешиш двата щата. Колкото до Емо Костов то той е феноменален работохолик
                                на тема карате и спорт като почнеш от фитнеса та до стречинга и занимания на открито.
                                Той е световен шампион. Ама забравяте за Наско Пешев, Марко Марков Жоро от Пловдив. Шотокан е традиционното карате, първия стил представен пред императора на Япония. Другото е история. Няма добър и лош стил, има добри и лоши майстори. Ако те обучава балетист ще танцуваш.
                                Не бъркам нещата Пламене! Просто казвам, че нещата са се изкривили толкова, че вече нищо не е такова каквото трябва да бъде! На времето Хаяско ме скъсваше от бой с колана на всяка тренировка (сигурен съм, че знаеш за какво говоря), а сега само дето не им сервират кафе и чай. И Марко и Данчо знам кои са - имах честа да тренирам и при двамата. За да те ориентирам във времето - с Емо-ластика започнахме заедно и т.н.. Относно Шотокана - много добре знаеш какво им се случи на първата смесена демонстрация във Варна... Ама това са подробности! Вярно е! Лош стил няма, но има лоши практики... Жив и здрав!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X