Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
    За разлика от други бойни изкуства в тях се казва, че трябва да вземеш стратегическата инициатива(да атакуваш пръв), да я задържиш през целия бой(да налагаш темпото) и да не спираш атаките, докато противника не изпадне в безпомощно състояние.
    Как ще атакуваш пръв, когато се защитаваш? Ако някой те изшие неочаквано не е ли същото. С един удар в главата да ти размъти мозъка, да те събори и смлее от ритници. Дали чан мън, или на сако то яката е долу горе все тая.

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Ми така, по-лесно е. Като ти скочат и ти посегнат ти вече си ударил /навместо да си поел удър с или без блок/.Ако не си усетил, че идва удър и те нападат в гръб си говорим за други неща, не за открит двубой, а за покушение. Да пребиваш е лесно, който го учат само на това ще падне победен от собствената си суета.

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
        Ми така, по-лесно е. Като ти скочат и ти посегнат ти вече си ударил /навместо да си поел удър с или без блок/.Ако не си усетил, че идва удър и те нападат в гръб си говорим за други неща, не за открит двубой, а за покушение. Да пребиваш е лесно, който го учат само на това ще падне победен от собствената си суета.
        Е не знам, аз останах с впечатление, че не говорим за рицарски схватки, където всичко е за чест и слава.

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
          Има си отделен контингент на хора, които оновно с това се занимават - бият се с други подобни, за подялба на нещо, за принципа и т.н., но тук не става дума за тях. Та, какво го намесвате Брус Лий и т.н. Ако тук ще разменят опит деятели от наказателни бригади или поне "баунсъри" - добре.
          Излизаме от темата, но много се възхищаваш на въпросните деятели! С позиции от този тип се"освежава" повехналия имидж на "всемогъщата и непобедима мутра"-какво общо има това с уменията на водене на бой?

          Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
          Това с упражненията от Тай Чи и прочие са нови неща вкарани от комерсиално настроени учители... има само три форми(кати), в които са вкарани всички движения... че трябва да вземеш стратегическата инициатива(да атакуваш пръв)...
          До тук бяхме с единомислието, формите във ВЧ са четири, всяка от тях се изпълнява по няколко начина, като единия взаимства много от движенията в Тай Чи/и не е въпрос на комерсиалност, а на съдържание/. Това е система, създадена да помага на по-слаби физически хора да победят превъзхождащ ги противник, и няма ситуация, в която ВЧ боеца да атакува пръв, самия принцип е да се води от стратегията на противника . В основната позиция протегнатата напред ръка /ман сао - питаща ръка/ има за цел да улови посоката и силата на противниковата атака/разбира се , много общо казано/.

          Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
          Е не знам, аз останах с впечатление, че не говорим за рицарски схватки, където всичко е за чест и слава.
          Няма нищо рицарско в това да удряш противника/ците в болезнени и невралгични точки, водещо често до осакатяване, но когато си принуден да се справяш с превъзхождащи те по ръст ,сила и брой, е въпрос на оцеляване! Не е много по темата, но разговора тръгна така.
          Последно редактирано от dok_vd; 26-11-11, 21:57.
          "Make love, not war!"

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Ако се тренира на половината на това, дето се приказва в тоя форум, просто няма да има какво да коментирате....... ЕЕЕЕЕХХ
            Бог обича смелите, но води разумните....

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Има много изписано и изприказвано. Има и много изтренирано и преживяно като личен опит. Историята показва, че няма схватки тип "винг чун срещу карате" или "сумо срещу нинджицу" Има само такива от типа "Гошо срещу Пешо" или "Мишо срещу компания", което може да прерастне и в "циганска сватба". Захласването само по един стил, или само по простата практика в квартала или само по голата философия и теория водят до едно и също - недоценяване на ситуацията....
              Никой обаче не може да ме убеди, че ако не си говорим, не тренираме и не трупаме опит, това ще ни е повече от полза

              П.П. Пак историята твърди, че по-подготвените и тренирани бойци/войни (войници) печелят повече битки и дават по-малко жертви. В това число слагам и подготовката по стрелба, и по бойни изкуства, и психология, и лека атлетика, и планинарство ако щете...

              П.П.П. Това, че сме стари и приказливи не ни пречи да тренираме ...
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Първоначално публикуван от madcop Преглед на мнение
                Ако се тренира на половината на това, дето се приказва в тоя форум, просто няма да има какво да коментирате....... ЕЕЕЕЕХХ
                Младите тренират яко.
                Напредналите тренират правилно и умерено.
                Състезателите тренират профилирано, методично и поетапно (преди и след състезание).
                Старите тренират за поддържане на форма (не състезателна, а физическа).
                Опитните стари - те приказват много във форума, НО......знаят кога предстои нужда от всичко научено, знаят как да елиминират "пичлеметата" само с респект и как да овладеят ситуацията ( а не тя тях).
                Та затова приказките са повече в темата........и по-добре, че е така.
                По-добре е да гледаме войната по чуждите държави, макар да сме стрелци..........

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Отделно, че като те подкара сюрия мангали и няма бягане ти остава или да ги измуаш сите или те теб. Не знам за мутрите, днес това е по-актоално от тях. И ко става когато си с нагласата, че нямаш шанс да победиш? Много просто, имаш шанс, който не можеш да видиш в уплахата и пищейки уплашено си го отнасяш. Изобщо няма невъзможни неща и точно бойните изкуства са един от пътищата да се осъзнае това. А относно приликите и разликите м/у Тай Дзи Цюан и Винг Чун, я ми кажете къде още има развити Бутащи/Лепнещи ръце?
                  Ето и едно нинджуцо клипче, което е много подходящо за темата си мисля/стига да разбирате английски също де/:
                  http://www.youtube.com/watch?v=gTJn3...eature=related

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Ма Бруслито как ги мачкаше, а?
                    Смук-плю и мяукащи звуци...
                    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                      Ма Бруслито как ги мачкаше, а?
                      Смук-плю и мяукащи звуци...
                      От това което съм чел и гледал "Бруслито" си е бил баш боец, а не някакъв театрал.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        А за Бакланката 'ко ше кажете?

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Навлиза се в напразен спор кой стил е по-най, а се забравя, че различните стилове и техните производни са възникнали по различно време, на различни места и най-важното - трябвало е да решават различни задачи: техниките в карате са разработени за борба срещу добре бронирани самураи, кун-фу срещу полу голи разбойници и прочее... Техниките са еволюирали според нуждите, условията и традициите в даден район към съответен момент. В бойно-приложен план всичко се свежда до това, да пласираш успешно удар в зона или точка, който ще елиминира противника. Все ми е едно какво е тренирал този, който ми е вкарал един хубав десен в брадата и ме е проснал като прани гащи, нищо че съм 190 см и 110 кила. Същото важи и в обратна посока... Важна е единствено успеваемостта, а тя няма много общо с красотата и чистия стил.

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            Важна е единствено успеваемостта, а тя няма много общо с красотата и чистия стил.
                            Така е, но има общо с принципите на водене на боя. За съжаление са малко бойните изкуства с ясно формулирани принципи на водене на бой, които ясно да се преподават на практикуващите. В повечето случаи добрите учители ги установяват опитно и предават личния си опит.
                            Последно редактирано от Георги Василев; 28-11-11, 08:41.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                              До тук бяхме с единомислието, формите във ВЧ са четири, всяка от тях се изпълнява по няколко начина, като единия взаимства много от движенията в Тай Чи/и не е въпрос на комерсиалност, а на съдържание/. Това е система, създадена да помага на по-слаби физически хора да победят превъзхождащ ги противник, и няма ситуация, в която ВЧ боеца да атакува пръв, самия принцип е да се води от стратегията на противника . В основната позиция протегнатата напред ръка /ман сао - питаща ръка/ има за цел да улови посоката и силата на противниковата атака/разбира се , много общо казано/.
                              Не ми се влиза в излишни спорове. За първи път влязох в зала по Уин Чън на 04 май 1988г. През 1990г. участвах в първото републиканско по у-шу. Та имам някаква представа....
                              Последно редактирано от Георги Василев; 28-11-11, 09:08.
                              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Именно! Бойните изкуства са силно субективни, но в същото време и доста ортодоксални... Това е и причината да се появят съвременни стилове (спортове) като Кик-бокса, ММА, Система Кадочников, бойното самбо, бразилското Джиу-джицо и др. ! В традиционните бойни стилове и практики, с натрупването на опит, се научават и все по-сложни и трудни вариации на решението на една и съща задача - да победиш противника си! Ката-та в различните и разновидности при различните стилове представлява разглеждане на един единствен казус в строго определен ред и ритъм, но дали в реалния живот нещата ще се случат по същия начин е съвсем отделен въпрос. В реален спаринг с фул контакт, дори и най-големия майстор използва съвсем ограничен набор от целия арсенал с техники, с които разполага. В употреба влизат само най-практичните - тези с най-голяма успеваемост и ефективност! Няма красота, няма изкуство! Всичко се превръща в меле, в което противниците се стремят да се елиминират взаимно, или казано с една дума - бой! Затова се появиха и новите неща (през последните 100 години), които са микс от най-ефективните техники на по-стари стилове! Изхвърлено е изкуството (импровизацията с вариации в техниките) и е останал чистия бой и то силно оптимизиран. В Ю-туб има една много показателна демонстрация - един възрастен "Ки" майстор разхвърля няколко човека като джедай от "Междузвездни войни" - без да ги докосне с пръст... После излезе един киокошин-каец и му строши носа за 1 секунда и прекратиха спаринга, защото "Ки" майстора не знаеше къде се намира (изнесоха го)! Погрешно схващане е и, че бойните изкуства имат за основна цел да възпитат духа на трениращия и прочее пацифистки простотии! Тези качества се придобиват в следствие на тренировъчния процес, който изисква пълно себеотдаване и дисциплина! Ако не ги развиеш, не можеш да постигнеш главната цел - да се научиш да побеждаваш противника си! Естествено е, че големите майстори съветват, че най-разумното нещо е да избегнеш боя! Научили са най-голямата истина, а именно, че поговорката "Всеки си намира майстора..." е много вярна, дори и в чисто статистическия и аспект...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X