Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Сега бих искал, ако може подробно да разкажете а защо не и да покажете, как се отработват тези "кръвожадни" техники - аз съм отработвал удари с ръце върху живи хора в спаринг, както и хадака-джиме(задно душене) в различни варианти и знам точно колко да задържа каротидната артерия притисната за да го приспя, но само хипотетично предполагам, какво би се случило, ако го държа по дълго.

    Няколко пъти с приятели, с които тренираме заедно сме предизивквали фенове на айкидо и други школи, но резултата винаги е бил в полза на многократно отработената и рутинирана проста и ефективна техника върху жив човек, срещу предполагаемо "кръвожадната" тренираната върху чучело.

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      А някой да си спомня тази сцена?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sword-gun.jpg
Прегледи:1
Размер:265.5 КБ
ID:5321474

      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Това добре, обаче гробищата са пълни с разни айкидоки, каратисти, джудисти и т.н. Тези "хватки" вършат работа срещу квартални келешчета, с които има един куп "техники" как да нямате изобщо допирни точки. С истински неприятните типове работата е коренно различна и за какво притискане и приспиване изобщо говорим...

        Не знам сложно ли се изразявам, но всички тези "практически" умения са приложими само в много тесен набор от ситуации, които пък са много лесно избежими. За останалите - забрави. Спречкай се с някоя "наказателна бригада" или други криминални типове, пък прави после хватки... Ето ти реален случай на улицата - пресичам пеша, след като паркирах и на пешеходната пътека наред с останалите ме бута умишлено и напористо бронята на естестевно черен ML. Спирам и питам "какво става", при което мутрата вътре на някакъв език започва нещо да ми вика, в което долавям и някоя завалена нашенска дума. Отсреща стои полицай, който само като видя и се забърза нанякъде "по спешни задачи". Ето казус - мутрите са две, агресивни, езикът им е неславянски, могат да се пенявят на развален български, много вероятно изобщо не им е чиста работата и т.н. Та, за какво Кунг Фу говорим изобщо? След разменени реплики, нито се стреляхме, нито се бихме, следователно уменията с нериложими, когато ситуацията наисина стане опасна. Т.е. пак се връщаме на кварталните гаменчета като единствен обект за прилагането им.

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
          А някой да си спомня тази сцена?

          [ATTACH=CONFIG]387024[/ATTACH]

          Това е сцената илюстрираща най-добре значението на дистанцията, което се опитах да обясня по-горе. че за всяка дистанция си има набор подходящи техники.

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Не е неморално да защитаваш честта си, за всичко останало е важно да няма свидетели
            Последно редактирано от Стефан ШОПОВ; 25-11-11, 17:34. Причина: кривопис

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Там където има съдия, ринг, правила и отсъстват предмети и оръжия, е СПОРТ. А на улицата нещата са съвсем съвсем други. Там гаранция няма. Не случайно българите имаме една поговорка "Боя има два края." Предимството почти винаги е на по-силния физически противник, както и на числеността. Има изключения разбира се. Затова човек трябва да се надява на най-доброто и да е подготвен за най-лошото... т.е. да си носи пистолет. А на ринга може да си остави пистолета в съблекалнята и да се почват хватките, ударите и другите красоти.
              А пък ако и противника си носи пистолет, значи ти трябва да си носиш автомат... и по тази геометрична прогресия руснаците и американците са стигнали до нечовешките ядрени оръжия.
              Правило номер 8: Никога не си въобразявай!

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
                Това добре, обаче гробищата са пълни с разни айкидоки, каратисти, джудисти и т.н. Тези "хватки" вършат работа срещу квартални келешчета, с които има един куп "техники" как да нямате изобщо допирни точки. С истински неприятните типове работата е коренно различна и за какво притискане и приспиване изобщо говорим...

                Не знам сложно ли се изразявам, но всички тези "практически" умения са приложими само в много тесен набор от ситуации, които пък са много лесно избежими. За останалите - забрави. Спречкай се с някоя "наказателна бригада" или други криминални типове, пък прави после хватки... Ето ти реален случай на улицата - пресичам пеша, след като паркирах и на пешеходната пътека наред с останалите ме бута умишлено и напористо бронята на естестевно черен ML. Спирам и питам "какво става", при което мутрата вътре на някакъв език започва нещо да ми вика, в което долавям и някоя завалена нашенска дума. Отсреща стои полицай, който само като видя и се забърза нанякъде "по спешни задачи". Ето казус - мутрите са две, агресивни, езикът им е неславянски, могат да се пенявят на развален български, много вероятно изобщо не им е чиста работата и т.н. Та, за какво Кунг Фу говорим изобщо? След разменени реплики, нито се стреляхме, нито се бихме, следователно уменията с нериложими, когато ситуацията наисина стане опасна. Т.е. пак се връщаме на кварталните гаменчета като единствен обект за прилагането им.
                Ober, много си далеч от истината! Не знам ти на какви "практически" умения си бил свидетел, но да ти разкажа аз една случка: миналия месец във Видин изнесе семинар един от признатита в Европа майстори по Винг Чун/гордост е, че е българин, школата му е в Пловдив/. Семинара беше за служители на МВР, и тези, които присъсваха, изобщо не бяха като ченгето от твоя разказ - хора с 15-20г. стаж и опит във всякакви "мръсни" ситуации, преминали през не една бойни школи! След първоначалното недоверие и мнителност/тоя пък какво толкова ще покаже?/, и 2ч. занимания, всички гледаха Сифу/термина за Учител във Винг Чун/ с огромно възхищение! Боя в трите дистанции при ВЧ е нещо което не може да се опише, трябва да се види и усети. И за финал да кажа, че опитния ВЧ боец ще приключи с двете мутри от разказа ти за по-малко от минута, и заставам категорично зад думите си. Поздрави!
                "Make love, not war!"

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Явно говорим за съвсем различни неща. Аз съм прозаик, а вие явно изкуствоведи, щото и темата е такава - за изкуства. Сам казваш - майстор по нещо, което обаче не е уличен бой или оцеляване в криминална схватка.

                  Знам какво е сифу, както и знам, че в зала ще се оправи не за една минута, а за половин с герои като от моя пример. Само че на улицата, ще е дотам. Гадните типове не излизат за спаринг, ами за да пребият или убият. Няма красиви движения, няма изкуство. Това са криминални истории и забъркаш ли се, вече си на техен терен.

                  На един друг роден "майстор", заблудил се, че животът е изкуство, преди време му водиха разследване, щото го намериха до заведението с две дупки в главата. И още случаи мога да цитирам, където се водят разследвания и се размъкват напред-назад свидетели, щото има леко умряли бойни специалисти. То, гробищата са пълни с такива, де.

                  Възхитените нашенски полицаи ги зарежи. Приложните техники за силовите структури не започват със семинари на родна почва, ами хората работят отдавна - от Крав Мага, та до Система.

                  Моето мнение е, че спортът има само косвено приложение в реалния живот, особено в по-грозните му прояви. Така както един тенисист не следва да си изгради самочувствието, че е голям бияч, щото има силен форхенд, не е логично и вие да се мислите за такива, защото сте се "ритали" със себеподобни по залите и сте ходили по семинари. Стефан хубави случки беше описал - баш келешов тип. Ошамарването на цигани и на квартални гамени е далече от истинското значение на уличния бой, който отгоре на всичко много рядко се ограничава до едни голи ръце, а напротив - разполага с цял набор от хладни и не толкова хладни оръжия.

                  Последният уличен бой, за който се сещам, беше от зората на демокрацията - накрая нападнатият минат щедро с бръснач през лицето, а един от нападателите останал още по-щедро с автоматичен нож в ребрата. Красота и изкуство отвсякъде.
                  Последно редактирано от Obersturmbahnfuehrer; 25-11-11, 21:44.

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Мдаа, нещата пак тръгват в посока "пък аз като я ритна тая атомна бомба и .. направо в Китай ще я пратя. Стига тъпотии бе хора, ясно е, че при улична схватка победители няма - в най-добрия случай има оцелели. Тук не става дума за това, да си Батман или Зоро.
                    Спорт и бойно изкуство са две различни неща, а винг чун просто не е спорт.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Всичко изписано по-горе от Обера е така, но не може да ме убеди в това, че някой никога нетренирал бойни изкуства( щото няма смисъл), не можещ да пробяга 400м, с крушовидна форма на тялото е по-подготвен за уличен бой от практикуващ бойно изкуство( та дори и някой от смислените бойни спортове, гребец, щангист и пр). Да, победата в улична схватка въобще не е сигурна за подготвения боец, но той има повече шансове от неподготвения.
                      Не знам дали сте запознати с биографията на Брус Ли, но в периода преди да отиде в САЩ той е бил голям биткаджия в Хонг Конг. По това време той е практикувал Уин Чън при грандмастер Ийп Ман и вечер често е ходел със свои приятели от школата да се бият по кръчми и улици. По спомените на един от най-големите Уин Чън-майстори в момента Уон Шун Люн, Брус Ли е бил изключителен боец- с вродено чувство за боя, бърз и агресивен. Говори се с недомлъвки за някакви хонгконгски банди, проблеми с полицията, хора хвърлени от покриви, счупени ръце и т.н. Така, че практикуването на бойно изкуство не върви задължително с липса на практически, "уличен" опит.
                      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Естествено, че има сума фактори, които увеличават шанса. Трениране на нещо, физически данни като 195/120, опит и т.н. Обаче това увеличава шансовете с много малко, защото условията на съвременния уличен бой са силно неясни. Това което казвам е, че т.нар. бойни изкуства в уличен или направо криминален бой имат принос сходен на тренировки по фитнес, гребане и т.н. Съвсем други неща са водещи в такава ситуация, та n-ти дан по нещо от една страна увеличава леко вероятността за успех, но от друга може да доведе до надценяване на способностите и въвличане в нещо съвсем неочаквано.

                        Има си отделен контингент на хора, които оновно с това се занимават - бият се с други подобни, за подялба на нещо, за принципа и т.н., но тук не става дума за тях. Та, какво го намесвате Брус Лий и т.н. Ако тук ще разменят опит деятели от наказателни бригади или поне "баунсъри" - добре.

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          В бойните изкуства идеята не е да можеш да пребиеш някой . Иначе като казахте телескопични палки, 2 такива и добри умения по филипино кали/ескрима гарантират, че броя на противниците и техните габарити сериозно губят своята тежест в уравнението. Все пак за мен всичко се свежда до адекватността и действията, които поражда с оглед превенцията /най-вече/ на насилието, както и овладяването на вече възникнал конфликт. Нещата опират повече до енергия и лична сила, а не друго. Мнението, че всичко опира само до чиста физика е повърхностно. Също така не съм сигурен, че криминалните контингенти имат превес от своят криминален опит, напротив. Наличието на опит може да те постави в положението на кон с капаци...

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                            В бойните изкуства идеята не е да можеш да пребиеш някой...
                            Напротив, има такива създадени специално за бързо обучение на армия, която да пребива и убива( напр. въпросния Уин Чън ). С всичко останало съм съгласен.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                              Напротив, има такива създадени специално за бързо обучение на армия, която да пребива и убива( напр. въпросния Уин Чън ). С всичко останало съм съгласен.
                              Това отговаря на въпроса "защо няма световно изявен шампион от въпросния стил", специални сили от много страни провеждат такова обучение/защо ли пък не тренират с местния андърграунд?/! Но ВЧ не е само комплекс от техники за ...тотално преимущество, включва в голяма степен упражнения от "тай чи", контрол, перфектен баланс, тайминг, и още много други неща. Това по темата.
                              "Make love, not war!"

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Това с упражненията от Тай Чи и прочие са нови неща вкарани от комерсиално настроени учители. Уин Чън е създаден да е максимално прост и лесен за учене. Създателката му( Енг Муй) е била майстор на ръкопашния бой в Шаолин.След опожаряването му при една от поредните междуособици та се захваща със създаването на нов, изчистен и ефективен боен стил. Тя е разкарала всички техники, които не работят на 100%, които изискват голяма сила или дълги тренировки. Стилът има само няколко вида удари, не се рита по-високо от кръста(щото става опасно за ритащия), има само три форми(кати), в които са вкарани всички движения. Има и две оръжия- тояга и ножове, но те са за напреднали. За мен най-важното в Уин Чън са няколкото основополагащи принципа за водене на боя. За разлика от други бойни изкуства в тях се казва, че трябва да вземеш стратегическата инициатива(да атакуваш пръв), да я задържиш през целия бой(да налагаш темпото) и да не спираш атаките, докато противника не изпадне в безпомощно състояние.
                                Като студент от любопитство един семестър бях записал фехтовка и по инерция при схватка спазвах тези принципи. Успявах да победя доста по-опитни противници, докато не се усетиха, че върша нещо нередно. Казаха ми, че така не може и това противоречи на спортните правила. Когато противникът ми тръгваше да атакува аз го изпреварвах(както се прави във Уин Чън) и той яко се нанизваше на рапирата. А по правилник трябва първо да отклониш атаката му и чак тогава имаш право да атакуваш, иначе не се брои, че си го мушнал
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X