Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Този чичко вярни работи расказва

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
      Този чичко вярни работи расказва

      Много, много верни неща каза руснакът.

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Преди около 10 г. питах Ким Унг Чол (понастоящем 9-ти дан таекуон-до ITF) какво да правя ако на улицата някой ми излезе с нож...

        Отговорът ме потресе. Той каза: "Трябва бяга бързо!".
        Добре, питах аз, тогава за какво учим тези техники срещу нож?
        "Ааа, това ако не може да бяга."

        Сега, толкова години по-късно осъзнавам колко е прав. Когато на улицата някой извади нож, най-добре е да избегнеш боя. Дали ще избягаш или просто с приказки ще се успокоят нещата, но боят трябва да бъде избегнат. Независимо колко си добър, извади ли се нож, някой от двамата ще пострада. А това е нещото, което не бива да се случва. Затова да избягаш е по-добрия изход - тогава никой няма да бъде наранен. Виж, ако си хванат натясно и се очертава пострадалият да си ти, то тогава се биеш като лъв! Това е. Всичко, което знаеш е именно за тези ситуации. Добрият воин умее да избягва битките.
        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Култовият въпрос "ако някой ти извади нож". Ножът далеч не е единственото смъртоносно оръжие. Такива са също гаечен ключ, бейзболна бухалка, лопата, брадвичка и прочее инвентар от стандартното оборудване на много български коли. Навремето, във френското законодателство юмрукът също се е считал за смъртоносно оръжие и затова побойниците в Марсилия организират Сават-а, че панделите по онова време не са били като днешните, а ударът с юмрук и бил пропуск за там.

          Стигне ли се до заплахи с оръжие или с изявено числено превъзходство, отстъваш, за да си нямаш после най-малкото проблеми с адвокати. Няма ли накъде, надцакваш с нещо по-ефективно и застрашително, за да си поемеш инициативата. Пък гробищата са пълни с всякакви данове...

          Това е при улични простотии и заплахи. Ако някой е решил да ти забие нож, без да се афишира и не си нащрек, изходът е ясен щото инициативата не е на твоя страна. Ама щом си се докарал някой да иска да те ръга, явно работата е изтървана много преди това.

          Освен това, максимата "Извадиш ли, стреляш" е пълна простотия, както и един куп готови сценарии.

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            ОК, така е. В случая "нож" е обобщаващ образ на оръжията.
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              За мен пък "Извадиш ли, стреляш!" си важи с пълна сила. Защото чалъма е да знаеш кога да извадиш и кога "Трябва бяга бързо". Има много хора които ще тръгнат да те търсят като мине време след като си им извадил пищов и не си стрелял (по-добре не разчитай, че след втората ракия ще те посърби задника и ще те забравят). Някой това го приемат като много голяма кръвна обида. Аз лично само веднъж в живота си го извадих и... стрелях. Но мой близък приятел беше в голяма беда, сам с голи ръце срещу нож. Нямаше време за " Стой!" и ала бала от филмите. Въпросния нападател сега е жив и здрав и е на топло (все още). Не че се гордея ама колкото и пъти да се сетя все не мога да измисля друг начин по който да бях действал, за да спася приятеля си. А за хватки тогава въобще не ми дойде на акъла, ако ме разбирате. Така че да го извадиш и да не стреляш - сигурно става само за обиране на магазинчето за хляб до блока. Да не говорим, че ако не стреляш може за един миг да видиш собственото си дуло от отсрещната страна и то да гръмне срещу теб.
              Правило номер 8: Никога не си въобразявай!

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Ае, са... Нищо не е общовалидно, ами всичко е според ситуацията и правилната преценка. Подценява се ефектът на насочен, зареден и с пръст вътре в скобата пистолет. Да видим кой ще разчита, че отсреща няма от адреналина да натиснат спусъка с повече от 4 кг, пък после вече много важно дали е станал сакатлък.

                Взимането на пистолета отново зависи от конкретиката и стрелбата не е гаранция против това.

                Основното е, че пистолетът е само инструмент, т.е. важен е ползвателят. Ако ще си даваме примери, какво да каже някой, който рязко е укротявал ситуация само с добавката, че освен всичко друго, очертанията под дрехите май са на пистолет и по-добре да не се стига до уверяване. Сходно е и с насочването - малко са тъпаците, които ще искат на момента да се уверят, дали ще стреляш. Освен това, като вадиш и стреляш по готовата формула, как точно стреляш? Щото рядко в такава ситуация дистанцията е над 5 метра, та не виждам как ще се размине без жертви. Ако ще гърмиш встрани да плашиш, или по краката, по-добре изобщо не стреляй. Затова тази максима има нужда от доуточняване - дали под стреляй се разбира в жизненоважни области или сватбарската.

                Накратко, за всяка ситуация трябва преценка, а не готови формули, като най-важното е потенциално опасната ситуация да се предугади отдалече. А, за такива, дето щели да тръгват да те търсят после си има превантивни методи, и те не са стрелба на място. Щом се е стигнало до вадене, въпросът рядко е решен на място и следва да се довърши в по-дискретна обстановка.
                Последно редактирано от Obersturmbahnfuehrer; 25-11-11, 12:01.

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Темата се отклонява от бойните изкуства.Ползването на оръжие, като инструмент за самозащита попада в една от "мъглявините" на българската юристпруденция.

                  Предлагам в темата да продължим да разискваме използването на телескопична палка, дървена явара, кожена "мухобойка" и други инструменти, които всеки може да притежава и ползва, без особена вреда за себе си.С оглед форума, че е шофьорски може да се наблегне и на техники за отблъскване на атака от двама притвници Хай-Джек.

                  За воденето на ръкопашен бой, като средство за самозащита се изискват доста тренировки в пълноконтактни спортове и каляване на психиката в двубои с по- освободен правилник.

                  Във връзка с горното да ви разкажа един виц:

                  Влиза Джеймс Бонд в една нашенска кръчма и нарежда на бармана:
                  -Едно мартини добре разбъркано, но не разклатено!
                  -К'ъв си ти уе? - отговаря бармана
                  -Аз съм Джеймс Бонд офицер на Нейно Величество, вие сте грубиян и елате отвън да си уредим взаимоотношенията!
                  Отиват отвън -чува се бум, бам тряс и влиза бармана насинен
                  Джеймс Бонд заявява:
                  -Господине това беше ключ номер 7 от системата за ръкопашен бой на тайните агенти
                  Обаче в кръчмата имало и други мераклии да пробват системата и след всяко завръщане Джеймс Бонд обявавал хватката, която използвал, накрая стигнал до един шофьор и излезнали да си премерят силите
                  Чули сеотвън изключително подозрително звучащи трошащи звуци и влезнал само ......шофьора като заявил:
                  -Барман дай две ракии баче, аз съм шофьор на ЗИЛ - 131 и използвах ключ номер 45 от запасния комплект на зила
                  -
                  Последно редактирано от Стефан ШОПОВ; 25-11-11, 12:38.

                  Коментар


                  • От: До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Все пак да сме по темата:

                    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                    А иначе за мен градацията е следната:
                    1 Вин Чун
                    2 Самбо(бойното)
                    3 Борба(свободна, както и старата американска свободна борба от времето на Дан Колов(в нея е имало и удари))
                    4 Бразилско Джу-Джуцу
                    Категорично заставам зад това мнение, особено 1 и 2 точки, в контекста на съвременния "уличен" конфликт!
                    "Make love, not war!"

                    Коментар


                    • От: До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                      Все пак да сме по темата:
                      Категорично заставам зад това мнение, особено 1 и 2 точки, в контекста на съвременния "уличен" конфликт!
                      В посочените дисциплини не се виждат бокса и разновидностите му - кик - бокс, тайландски, френски бокс(сават е в женски род на френски и на български не се превежда добре, като саватка).
                      Също корейски стилове като Хапкидо

                      Вин Чуна сигурно има предимства за по дребните азиатци, но досега не е имало световен шампион по смесени бойни изкуства от тази дисциплина.

                      Всъщност всяко бойно изкуство може да се използва на улицата - достаъчно е да се тренира с пълен контакт, както при бокса и борбата.

                      Енергиите и другите източни дивотии, не са приложими, към европейския начин на мислене.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Според мен, тая работа с тренирвките по ММА не е реална. Реалното е всеки да си отработи няколко техники, според възможностите си и да гледа да не се стига до там. Неслучайно повечето обучения за справяне с голи ръце, включват комплекс от няколко основни техники, а не редуване на колани и данове в нещо си. Пък който иска да се занимава по принцип, май боксът е най-ефективен за двойно приложение.

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Обер, извинявай но не съм съгласен с горното - ръкопашния, акто всеки друг бой се води на три условни дистанции - далечна(умения за работа с крака вкл.бягане), средна - тя често е преходна към близкия бой в клинч, тук най-добре се реализират боксовите удари, удари с лакти и колена и близка дистанция(клинч), тук класическа, свободна борба, джудо и самбо са незаменими като техника.

                          Не знам дали сте усещали, какво значи да ви хвърли суплес добре трениран класически борец - ще ви кажа - в един момент сте здраво стъпил на земята в следващия - сте без въздух, вие ви се свят, драйфа ви се и ви болят всички ребра.

                          Целта на в ръкопашния бой на улицата е да се претовари нервната система на противника и да се смажат психологически лидерите( ако са повече).

                          Това се случва по следния начин - група гамени тръгват към вас, с вербална агресия търсят начин да повдигнат адреналина си и да ви окажат психологически натиск, това е прелюдия към атаката от средна дистанция(най-често удар в слабините и масов бой с ритници докато жертвата е на земята).

                          За да не се случва горното - уверено отговаряте на вербалната агресия, без да проявавате такава, ако нещата не приключат тук - нападате пръв най-агресивния, той най-често е водача - добре пласиран хук в челюста, често обръща ситуацията - от "дай да го утрепем от бой" в "ний тук само се разхождаме, да се изпикаем търсихме място, а то кво стана"
                          Нужно е да се демонстрира жестокост в атаката - удряте и независимо от резултата продължавате да удряте по шокогенни зони - слабини, бъбреци, черен дроб, лицето не е такава но е силно кръвоснабдено и ударите там са много кървави и впечатляват пишман бабаитите.

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Сега остава да споменеш и техники за земя. Всичко това е за зала с правила, категории и арбитри. Там работата е между опоненти с много близки физически данни, а още по-често и стилове.

                            В уличния бой такива неща няма, а за количествено равенство да не говорим. За какви дистанции изобщо става дума, като е много вероятно някой да измъкне нож, бокс и т.н., като основното е не те нападне фронтално. Това са типично гаменски истории и те се парират още в зародиш. Що на мен разни келеши не дойдат да ми се репчат?! Напротив, последния път, точно такъв контингент бяха запалили гуми зад един блок, където имах ходене. Отидох между тях и им обясних, че това което правят "изобщо не е идейно", а те взеха да се суетят и да ми обясняват някакви техни версии защо са го наравили. Така става, когато нямат инициативата и не знаят как да реагират, щото не им е ясно кой сои насреща и по-добре да не рискуват. Обратно - ако видът, поведението и местонахождението ти те поставят в положението на жертва - вече да. Обаче това пък контрастира с претенциите за бойна култура и умения. Хем, можем и знаем как да бием, хем се налага да го правим - не се връзва.

                            Това за келешкия и уличен вариант. Ако вече говорим за кръчмарски, мутренски и т.н., става съвсем друго.

                            Коментар


                            • унОт: До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
                              Вин Чуна сигурно има предимства за по дребните азиатци, но досега не е имало световен шампион по смесени бойни изкуства от тази дисциплина.

                              Енергиите и другите източни дивотии, не са приложими, към европейския начин на мислене.
                              Не искам да влизам в спор, само изказах мое мнение. За да го защитя, а и виждам, че живееш в Меката на Винг Чун за България, ти препоръчвам да посетиш въпросната школа/имена и адрес не споменавам заради рекламата/. Сигурен съм, че ще си отговориш на въпроса за"световен шампион по смесени бойни изкуства от тази дисциплина", и ще бъдеш категорично убеден в "европейската приложимост" на "енергиите и другите източни дивотии"! Повярвай ми, аз бях по-голям скептик от теб!
                              "Make love, not war!"

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Аз също съм фен на ММА, но както каза Обера това все пак е бой с правила. Ако в един масов бой се заиграеш с някой на земята, като в ММА със сигурност си отнесъл някой стол или бутилка в главата. Във нощен, пиянски бой на село около теб летят" камъни и дърве"(личен опит) и трябва да си изправен и маневрен. Задържиш ли се на едно място- край!
                                А Вин Чун (Уин Чън на китайски) е изключително кръвожадно бойно изкуство, по което е много трудно да се направи състезание без да се осакати. Във всички състезания вкл. ММА са забранени удари в гърлото, очите, колената, глезените и т.н., което са обичайни техники във Вин Чун.
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X