Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казармата!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Казармата!

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Сръбско-българската и първата фаза на Балканските войни. Всъщност сме три на две (в полза на загубите де), но ако считаме, че във ВСВ изобщо сме воювали - инак са две на две.

    ПП
    Като пак подчертавам, че това няма никаква връзка с конструкцията на армията (най-малкото, защото и тия насреща са били същите).
    А, сръбско-българската... Мобилизационна или наборна армия е победила сърбите?

    Коментар


    • От: Казармата!

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Моля да се разберете с Чавдар. Имало ли е експроприация на лични жилища на военни, извън експроприация като на цивилните, дето го знаем.
      Помня, че не даваха да шофирам, за возене не съм чувал забрани. Всичките зелки в новобранския бяхме с коли, щото автобус нямаше дотам.
      До ден днешен, във купа документи за отпускане на "квартирни" пари има алинея, в която отбелязваш дали имаш собствено жилище (естествено и къде се намира) и дали си го "предоставил за нуждите на МО" (цитирам по памет).

      За возенето в кола - всеки петък се прави инструктаж, в който някой от командирите (обикновено НЩ или Зам.командир на поделението) те инструктира "да не се возиш в МПС управлявано от човек - употребил алкохол или други упойващи вещества"
      /за каране пък под действие на такива мисля нама смисъл да се разяснява.../ .

      Коментар


      • От: Казармата!

        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
        А, сръбско-българската... Мобилизационна или наборна армия е победила сърбите?
        Такова противостояние: "Мобилизационна, или наборна" не е дефинирано. Армията ни тогава, еднозначно е наборна.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Казармата!

          Тази тема за 10 дена стигна до 40 страници

          Няма място за казарма и наборен аскер в днешна България. Няма нито пари, нито хора, нито полза и смисъл. Необходима е професионална армия - малка, но добре обучена, въоръжена и мотивирана. Не се притеснявайте от апокалиптични сценарии за големи наборни армии - ако стане нужда, ще обучат хора за няколко седмици... Колкото ще отнеме обучението на запасняци, служили преди 15 години... Ако останат хора, де.

          Коментар


          • От: Казармата!

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Такова противостояние: "Мобилизационна, или наборна" не е дефинирано. Армията ни тогава, еднозначно е наборна.
            Плюс доброволци, четници и опълченци, дето не са армия, ма пък са натежали леко на кантара срещу наборната сръбска армия.

            Коментар


            • От: Казармата!

              А защо 40 страници разглеждате казармата САМО като значение за армията, в аспекта на защита на страната?!
              Има и аспект на чисто възпитателна роля за младежите, която може да играе много по-осезаема роля върху обкръжаващата ни действителност.
              Там "първите седем", "семейното възпитание" и пр. подробности, които били по-важни и замествали напълно "да ти набият обръчите" в казармата... само да се огледа малко човек, и става ясно, че не вършат работа. И причини за това има достатъчно.

              ПП: И на мен казармата ми се струваше загуба на време, и вероятно за мен лично беше, но като гледам някои от сегашните дришльовци, които не са ходили въобще, и често си мисля, че би им се отразила добре на поведението. И полезно за обществото.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: Казармата!

                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                Плюс доброволци, четници и опълченци, дето не са армия, ма пък са натежали леко на кантара срещу наборната сръбска армия.
                Това всичкото е норма във военно време (когато армията е наборна) - и си е армия. Същото е било и отсреща.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Казармата!

                  Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение

                  За возенето в кола - всеки петък се прави инструктаж, в който някой от командирите (обикновено НЩ или Зам.командир на поделението) те инструктира "да не се возиш в МПС управлявано от човек - употребил алкохол или други упойващи вещества"
                  /за каране пък под действие на такива мисля нама смисъл да се разяснява.../ .
                  Устния инструктаж от страна на некъв болт няма силата на нормативен акт. Аз затова чЕкам Боги да ми го нарисува цветно как на наборния аскер в епохата на ТЗВ му е било ЗАБРАНЕНО да си вози задника у частно МПС. То нас ротния ни заклеваше във всичко най-свято и по коври да не одим и алкоол да не пием по време на отпуската, ама немам спомен еваньето да е било незаконно.
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • От: Казармата!

                    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                    Устния инструктаж от страна на некъв болт няма силата на нормативен акт.
                    Тц.
                    Освен устен, тия разпоредби (бяха отдадени в заповед от министъра всъщност, назад в годините) се и дублираха в някой от писмените инструктажи (под подпис на всеки военнослужещ) - там седмичен или месечен ще излъжа..
                    Та и само "устна" заповед да е - пак си от ебаната страна ако стане някакво произшествие.

                    Доста хора ги размъква Военна полиция именно по тая точка. Шофьора (военен) - пиян, тия с него (и те военни) - също. На шофьора за часове му се пуска дисциплинарното уволнение, а останалите пишат с дни, лист след лист - "кое, как, па що така" и пр. във ВП.

                    П.П.: за ТЗВ - не знам кЪк е било - и аз чакам инфо

                    Коментар


                    • От: Казармата!

                      Какъв нормативен акт търсите? Туй да н'виЙ днешната демокрастия?! Повелите на мъдрото партийно и дРъжавно ръковоТство бе'а закон! Нормативен акт... Алооооу?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Казармата!

                        Нямам спомен да са забранявали возенето в частен автомобил, но пък съм сигурен, че беше забранено управлението на такъв от срочно служещ. Просто са ме хващали.
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • От: Казармата!

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Какъв нормативен акт търсите? Туй да н'виЙ днешната демокрастия?! Повелите на мъдрото партийно и дРъжавно ръковоТство бе'а закон! Нормативен акт... Алооооу?
                          Проблем да си подплатиш кръчмарските масали с факти? Гагич и факти? Да бе да!
                          Можеше да си спестиш поредната порция празни приказки. Повелите на партийното и държавно ръководство си бяха повели, но като такива се оформяха в някакъв нормативен документ. Дали ще е указ, постановление на МС или нещо друго, но винаги биваха обличани в някаква форма. Не че нещо, ами просто няма друг начин да бъдат сведени за изпълнение. Особено пък, когато става въпрос за някаква дреболия от рода на това, дали Иванчо войникът може да управлява МПС по време на градски или домашен отпуск.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • От: Казармата!

                            Служих през 1995-1996г. Тогава отпадна забраната за шофиране. Имам глоба за неправилно паркиране, та вместо паспорт им дадох военната книжка. Без проблеми, освен с някаква сума за глобата с фиш.

                            Коментар


                            • От: Казармата!

                              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                              Нямам спомен да са забранявали возенето в частен автомобил, но пък съм сигурен, че беше забранено управлението на такъв от срочно служещ. Просто са ме хващали.
                              Но пък мобилността на единиците в армията била важно нещо (не знаех за таз простотия)
                              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                              Суперспам - спама на суперите

                              Коментар


                              • От: Казармата!

                                Имах набор, съученик, с когото служехме заедно. Той си държеше москвича до оградата на поделението, под прозорците на младежкия клуб. По наше време имаше такива помещения, в които се провеждаха комсомолските събрания, разни лекции за международното положение и можеше да се играе шах и да се гледа телевизия от вечеря до вечерна проверка. Та, когато се случехме всички софиянци с разписани книжки (рядко явление заради омразата към "кестените"), рипахме у москвата и Боби ни разкарваше по къщите. За година и половина не можаха да ни хванат в комплект и то с парадните дрехи, но набора го бяха спирали два-три пъти. Явно все пак не е било страшно щом нямаше никакви последици.

                                П.П. И "нашата" москва вървеше с бензин от зиловете, но го събирахме по цяла седмица в шишета от олио Нива, та да има за събота и неделя.
                                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                                Из "Златния телец"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X