Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Новини и любопитно

    Ние си ги влачехме с най обикновен ЗиЛ 131 . За мой късмет в такава ситуация не съм попадал ама едва ли ще ми се пие вода по време на интензивна престрелка . Кой пък съм бесил на тел ? Преди много години на мен ми бяха опънали тел ама за късмет ниско .
    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
    Освен ако нещо много не ме лъже паметта - водата (бутилирана) за USAF я караха от щатите. С кораби до Рига, и от там по земя до Афганистан.
    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение

    Т.е. БулАФ е прав - логистичен и финансов кошмар. Накрая бутилка минерална вода сигурно им е стъпвала на цената на шише джони.
    Могат да си го позволят правят го . С техния военен бюджет едва ли ги притеснява .
    Последно редактирано от sek.1; 14-07-18, 22:30.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #47
      От: Новини и любопитно

      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
      Ние си ги влачехме с най обикновен ЗиЛ 131 . За мой късмет в такава ситуация не съм попадал ама едва ли ще ми се пие вода по време на интензивна престрелка .
      Знаеш ли правилото 3:3:3? И вода ще ти се пие точно по време на интезивна престрелка, освен ако не си Робокоп. Щото като шурне адреналина по крачолите... Аз навремето след 3-4 минути скок с парашут (първи) паднах на земята с пресъхнала уста все едно не бях пил вода от два дена

      А иначе - имах един познат грък, гадже на балдъзата, взеха го в казармата. Та разправяше че с тях на учения си вървял и един фургон за гирос. Ама тва на учения.
      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

      Коментар


      • #48
        От: Новини и любопитно

        Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
        Знаеш ли правилото 3:3:3?
        Аз не го знам.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • #49
          От: Новини и любопитно

          Ако съм на Сашо - ще ти се скарам, преподава го по време на курсовете

          Средностатистически, здрав човек може да оцелее:

          - 3 минути без кислород (въздух)
          - 3 дена без вода
          - 3 седмици без храна

          Разбира се правилото е осреднено и упростено, за по лесно помнене, но това не променя принципа.

          Затова и някои аджамии като се залутат в гората първата им мисъл е кво ше ядат, вместо да се тревожат кво ше пият.
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • #50
            От: Новини и любопитно

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            Ние си ги влачехме с най обикновен ЗиЛ 131 . За мой късмет в такава ситуация не съм попадал ама едва ли ще ми се пие вода по време на интензивна престрелка . Кой пък съм бесил на тел ? Преди много години на мен ми бяха опънали тел ама за късмет ниско .Могат да си го позволят правят го . С техния военен бюджет едва ли ги притеснява .
            /за телта/: в един друг форум - авджийски (преди поне 7 и нагоре години) даваше съвети, как може да "се озаптят тез разбеснели се ендураджии и атевисти дето ни развалят рахатя" (такъв беше контекста на темата) като опънеш тел напреки на пътеките и пътищата в гората и даваше баш тоз случай с тебе като пример .
            (мнозинството там, обаче се беше спряло на по-прогресивната според него схема да заравя шипове..) Как и да е

            /кат' слон помня понякога, мамка му (което е голямо тегло между другото)/


            За другото... явно няма смисъл - "не може да се напълни чаша, която вече е пълна"...

            - Кольо "водния" (реален човек - караше водоноска ) размандахерцва "спартакуса" и вода има за сичко - бръснене, миене на канчета, жабурене и прочие.
            Като изпаднем в ситуация като показаната и не може да дойде (щото примерно са го фраснали с някво СПГ изпълнявайки тъпанарската заповед) - еее чудо па голямо, то и дядовците ни са умирали ходейки за вода до кладенчето под обстрел. Па и каква вода - то ако те стрелят няя да ти е до пиене я.
            Само да напомня - 21 век е

            Американците (и не само) не ги дават тия пари щото са чорбаджии, а щото няма друг по-евтин и сигурен начин.


            P.S.: не само в ISAF / RS за пиене се ползва само бутилирана вода. При всички действия "на терен" (т.е. извън САЩ и дългосрочните бази в нормални страни - Европа, Корея) е така.
            За миене/ къпане се ползва такава от проверен (и охраняван от свои сили) местен източник или пречистена от наличната в базата (тука са мноо добри - от лайното правят вода, буквално ).

            До тез изводи и табиети относно предвиждането на еднократна посуда, подвоз на готова бутилирана вода и прочие, и те не са стигнали от раз...
            Яли са го напреки във операциите в Пасифика през ВСВ, та не малко и във Виетнам, та чак тогава.

            /апропо - любопитна подробност (за мен) за Виетнам от участник:
            службата там (неговата) е преминавала общо взето в 30-40 дни патрул в джунглата. Ама съвсем в джунглата - малки, временни позиции за нощуване и подсигуряване на LZ-та за подвоз на припаси с вертолети.
            След тези 40 дни се прибираш в цивилизацията ("голямата" база - ДаНанг примерно) и първата работа е била да ги закарат на един плаж, дето да съблекат абсолютно всичко, да се окъпят и да им раздадат НОВИ бельо и униформи.
            Това така, щото старите буквално не искали и да горят ... (40 дена без къпане и събличане..).
            После весел живот - бира и курви бол
            (за две седмици и после пак в батака...)

            За мен поне, това беше неизвестна картина. Аз мислех, че са правели набези за ден-два-три и са се връщали в някаква що годе опорна точка (база).
            Последно редактирано от BulAf; 15-07-18, 00:49.

            Коментар


            • #51
              От: Новини и любопитно

              Да си додеме на думата. Така и не разбрах, като цивилна гарга, защо нашият (велик) войник требе непременно да бъде „измокренъ, гладенъ, уморенъ”? Тва некъв пълководчески талант ли ше доде? Кой ще умори повече от собствените си войници от глад и мор?

              Аз лично бих предпочел да командвам сити и отпочинали войници. И ако по някаква причина моите войници са мокри и гладни - значи имаме тема за разговор със зам. по тила. Защо бе, шундо непоръбена моите войници са гладни и мокри?!? Със съответните организационни изводи и избесени тиловаци. Публично, на плаца и пред строя.

              Ма аз съм цивилен чепик, и не го разбирам пълкводчеството изкуство....
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #52
                От: Новини и любопитно

                Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                Да си додеме на думата. Така и не разбрах, като цивилна гарга, защо нашият (велик) войник требе непременно да бъде „измокренъ, гладенъ, уморенъ”? Тва некъв пълководчески талант ли ше доде? Кой ще умори повече от собствените си войници от глад и мор?

                Аз лично бих предпочел да командвам сити и отпочинали войници. И ако по някаква причина моите войници са мокри и гладни - значи имаме тема за разговор със зам. по тила. Защо бе, шундо непоръбена моите войници са гладни и мокри?!? Със съответните организационни изводи и избесени тиловаци. Публично, на плаца и пред строя.

                Ма аз съм цивилен чепик, и не го разбирам пълкводчеството изкуство....
                Това е от преди 100 години . Тогава нормалния бит на българина по селата не се различавал много от живота в окопите . Вода за всички нужди ако нямаш собствен кладенец в двора са носели по някога с километри с кобилица и менци . За изследване на водоизточниците никой не е и чувал . На село за първи път това го правиха някъде през 1985 година . Десетина години по рано прекараха и водопровод ама по него много много вода нямаше . Малко е трудно за разбиране от нас хората които са израснали с чешма ; топла вода и тоалетна в къщата Времената вече са други но манталитета на повечето генерали основно съветска школа си е от тези години .
                Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                /за телта/: в един друг форум - авджийски (преди поне 7 и нагоре години) даваше съвети, как може да "се озаптят тез разбеснели се ендураджии и атевисти дето ни развалят рахатя" (такъв беше контекста на темата) като опънеш тел напреки на пътеките и пътищата в гората и даваше баш тоз случай с тебе като пример .
                (мнозинството там, обаче се беше спряло на по-прогресивната според него схема да заравя шипове..) Как и да е

                /кат' слон помня понякога, мамка му (което е голямо тегло между другото)/

                .
                Определено има ефект поне при мен имаше .
                Последно редактирано от sek.1; 15-07-18, 07:03.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #53
                  От: Новини и любопитно

                  Както казваше,моят първи командир на кораб-Оги Колев-Българската Армия ще се оправи тогава когато се уволни и последният офицер помнещ "Щит-82".Да му е кофти на аскера е основоположен тактически замисъл на сите виши офицери.Един пример-преди да се "докоснем" до НАТО документите и практиките,на корабите екипажът беше разделен на 1-ва и 2-ра вахта,всяка вахта дава бойно дежурство 4 през 4 часа/12 ч на 24/,естественно през деня никой не те оставя да се въргаляш в койката а си зает с общокорабна работа дори и да не си на вахта.Отделно при всякакви бойни учения през деня когато се подаде сигнал "БГ-1"/Бойна Готовност №1/-бегаш на бойният ти пост и стоиш там докато не свърши учението и не се даде команда "Отбой"-нищо,че учението например е на БЧ-3/миньори/,а ти си РТС-сетиш си на поста и тъпееш.Че като се "отъркахме" у НАТО и видяхме,че техните екипажи са разделени не на 2 а на 3 бойни смени/4 часа през 8/ и през деня екипажа не ходи като "сънени мухи" на 4-ят ден в морето.На някой му "светна" че видиш ли то тъй май е по-добре.И със "скърцане" го въведохме и на нашите кораби,а "белгийките"пък си дойдоха изцяло с НАТО-вската организация на екипажа.
                  За водата-на кораба/руски,1974 г постройка/,има една 27 т цистерна за питева вода/това на 110 човека екипаж/,слек като няколко момчета буквално се "осраха" след пиене на тази вода,взеха да доставят за плаване "минерална" вода в бутилки,е нищо не не беше баш "минерална" а "вода обогатена с азот",но поне ставаше за пиене.На човек първоначално даваха по 1 бутилка/1.5 л/ на ден ама като видяха,че в жегите не стига започнаха да дават по 2 че и по 3 бутилки на ден.Относно тази същата 27 т "питева вода" с нея се къпе и мие екипажа,готви се и се прави редовната "приборка"-2 пъти на ден.И като си в морето и всите тези 110 човека се изкъпят по 2 пъти след дежурство,кокът като сготви за два дена мамбото и те тези 27 т вземат,че свършат а на кораба преди нямаше водоопреснител.И кво праим-още в началото на плаването се въвежда режим-10 минути има вода когато се сменят вахтите,и никакво къпане или пране.На 3-4 ден миризмата в кораба беше като в добър свинарник.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Новини и любопитно

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Това е от преди 100 години .
                    Да бе... Още е в сила лафа, че служебните несгоди(логистичните) трябва се понасят щото сме войници...

                    Коментар


                    • #55
                      От: Новини и любопитно

                      Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                      Да си додеме на думата. Така и не разбрах, като цивилна гарга, защо нашият (велик) войник требе непременно да бъде „измокренъ, гладенъ, уморенъ”? Тва некъв пълководчески талант ли ше доде? Кой ще умори повече от собствените си войници от глад и мор?
                      ....
                      То и аз не го разбирам това!
                      Да се гордееш, че някога, някой, по някаква причина е оставил войниците си гладни.... Та и като химн на армията да си го сложиш, а не - като срамен акт, който трябва да бъде изучаван издълбоко от всеки випуск на НВУ (военният университет), та никога да не се повтори.
                      И съм ги изразявал гласно тез не-разбирания, за което съм бил обявяван за: *турчин - тъпанар - зоофил - бабоебец...*
                      /пък, че именно това е една от причините да загубим ПСВ - няя значение../

                      Но това си ни е в общо-националните черти: - да се гордеем (та чак и да си измисляме) с това какви велики страдалци сме .
                      /женски качества - ко да праЙш /

                      Коментар


                      • #56
                        От: Новини и любопитно

                        Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                        ... именно това е една от причините да загубим ПСВ - няя значение..
                        Ти мъ уби! Малка България била някога имала шанс да не загуби ПСВ?!? Я да споделиш стратегическите си видения.

                        Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                        ... -Българската Армия ще се оправи тогава когато се уволни и последният офицер помнещ "Щит-82". ...
                        Е, значи съвсем малко е остнало да я оправите. Сегашният началник на отбраната е в предпенсионна възраст и през 1982 е бил командир на взвод ...
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Новини и любопитно

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Ти мъ уби! Малка България била някога имала шанс да не загуби ПСВ?!? Я да споделиш стратегическите си видения.

                          ..
                          Имала е шанс да не я загуби по тоз катастрофален начин!
                          Първо приставайки на германски акъли и щения, въобще допускайки формирането на Южния фронт.
                          После (да си дойдем на думата за глада, мизерията и немотията) недооценявайки гешефтарството в някои тилови служби и невъзможността на страната да води продължителна позиционна война, да не търси спешен път за достойно излизане от нея (още към края на 1916-началото на 17).
                          А вместо това - "измокрен,гладен, уморен".., допускайки положение, в което войниците и да ходят от отчаяние на "разузнаване" (набези) във вражеските позиции с единствената цел да завлекът някакво ядене ако намерят, да им се виждат уйовете през изпокъсаните униформи и да имат "запаси" от по десет снаряда на оръдие ...

                          Което води в крайна сметка до катастрофата през 1918 г
                          /а е катастрофа, щото България не само е разгромена военно, ами и с това отношение на "държава" спрямо "човек" се налива мощно вода в мелниците на разните соц-кръжоци (със все пагубните последствия) /
                          Последно редактирано от BulAf; 15-07-18, 17:42. Причина: меь. грешка в годините

                          Коментар


                          • #58
                            От: Новини и любопитно

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Ти мъ уби! Малка България била някога имала шанс да не загуби ПСВ?!? Я да споделиш стратегическите си видения.
                            Е па убит си щом казваш, тва е положението.
                            "Малка България" по това време (в региона) е по-малка по територия, единствено от Османската империя, по-икономика е най-голямата! По население, отново отстъпва само на империята. Войната губи, единствено и защото е част от загубилия като цяло блок. Блокът пък губи, единствено защото САЩ се "припознават" в противния. Инак, на локалния театър на военни действия (Балкански полуостров) и на конкретните фронтове - печели. Нещо повече - към момента на капитулацията, военните ни части заемат позиции и водят действия на фронтове, намиращи се на десетки, та и стотици километри извън и довоенните, и следвоенните ни граници (с изключение на онези дезертьри-метежници, заразени от споменатите, от Булаф кръжоци). Баси поражението! - от воена, па и икономическа гледна точка.
                            И да (в контекста на тръгналата приказка), медицинската, санитарната и хигиенната култура е била на ниво, шашкащо и противниците ни, и съюзниците ни (и по адекватните към времето си стандарти).
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Новини и любопитно

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              ... Войната губи, единствено и защото е част от загубилия като цяло блок. ...
                              Тъй де! За тази Мария говорим. Като си част от блок и той като цяло загуби - губиш и ти. Ако ще войската ти да се обслужва от американски тиловаци по стандарти за 5-звезден хотел.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Новини и любопитно

                                Блокът е въпрос преди всичко на политическа доктрина и после на военна стратегия. Да не говорим пък за тактика и оперативно дело (еле пък доставките на вода).
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X