Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НА КАКВО ви научи казармата ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

    Аз съм от последните поколения дето служихме, т.е. уво 99
    Първо е ШЗО Плевен, после в Пазарджик като мл. сержант.

    Ами ... научили, к'во да научиш .. то и без това година две след това ще ти е изфирясало от главата, вероятно затова се набляга най-вече на дисциплината. Да постреляш малко с калашник и картечница, стрелба от БТР-а и горе-долу това. Атом от ляво - атом от дясно .

    Там се събират от един набор кеф ти идиоти, ревльовци, олигофрени и т.н. Аз мога да се похваля, че в Правец в пансиона имах добра подготовка кеф ти с лоши условия, храна и 'сякви несгоди. Е няма как от такава сбирщина да искаш да изучат как да боравят с това каквото се разполага на въоръжение, пък камоли да имат интерес да знаят с какво разполага противника, да не говорим, че то разните старшинки толкоз прости, че няма и как да ти го обяснят. Едва ли някой противник/чужда страна/ раздава на комшиите от оръжията си че да може по-добре да зная с какво са въоръжени ?!??!

    С две думи - дисциплина ... то май само една дума ... ама
    Останалото се очаква, ако стане калабалъка да слушаш командващите и да им се доверяваш на заповедите, без много да мислиш. За останалото е добре да имаш платени и подготвени кадри, в нашия случай - каквито парите - такива и кадрите .

    Едно нещо не го ли практикуваш и да ти влиза до някъде в някаква употреба, след някакъв период от време мозъка го изтрива от харда (или го закопава някъде на дълбоко)
    Ако щете, вземете някакъв предмет дето сте учили в средното училище (като там дори не говорим, че сте го минали за една година), който нито го практикувате, нито някога ви е влизал в употреба и се опитайте да си спомните нещо Ей на аз по химия дори повечето елементи не ги помня ?!!! ама не са ми трябвали. Та толкова за обучението.
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #92
      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
      ...Ганьо Иванов...
      ГанО Иванов,драги...ГанО Иванов,не вечния подполковник Христо Иванов/Урко/...Гано се пенсионира с нашето УВО,така че няма как да го помниш...Виж Урко,може...Аз служих при Джаба...

      Коментар


      • #93
        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Ха, че то това продължава да си е точно така!
        Чета ти , първия ,и последния пост в темата и не мога да повярвам на постовете ти .
        Изпуши си цигарата на аватара и питай пак но не мен а Goblina
        Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

        Коментар


        • #94
          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

          Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
          По щат трябва да са по един на отделение и още един на рота. Е да де, но в школата имахме 5 роти пехота, с общо 60 отделения или друго яче - трябваше да имаме 65 БТР-а. Това само за нас си - пехотинците, в ниво 5 роти. Познайте колко имахме! Не мога да кажа дели сте познали, защото аз съм видял само 6. Три висяха на полигона до Николаево и с тях стреляхме. И имаше три в школата с които от време на време се кормуваше. Това е. За пещера на Али Баба в която да са останалите 59 не бях чул.
          Според мен сте нямали нужната бройка машини, защото сте школа, а не реално поделение, на което се разчита да посреща противник.
          В моето поделение(танковата бригада в Айтос) и трите батальона си бяха попълнени с точната бройка танкове. За другите родове войски които влизаха в състава на бригадата не знам дали са били комплектовани, но съдейки по танковете-би трябвало и те да са в пълен състав.

          Иначе за другото-много си прав, научихме се на какви ли не странични неща, които я ни потрябват, я не, но не ни учеха на елементарни тактически прийоми, на елементарните неща които трябва да знае всеки един войник, ако ще се води "подготвен".
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #95
            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

            Първоначално публикуван от Пламен Ковачев (zaiko1234) Преглед на мнение
            Чета ти , първия ,и последния пост в темата и не мога да повярвам на постовете ти .
            Изпуши си цигарата на аватара и питай пак но не мен а Goblina
            Kакво да питам?
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #96
              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

              Veskov, като противник се разглеждаха Турция и Гърция. Но в школата в Плевен учехме до мотострелково отделение. При това доста повърхностно. Ама се очакваше да сме командири на взводове. Простата сметка е един взвод да държи отбрана срещу рота. Но ние не знаехме какво има в една турска или гръцка рота. Колко е обсега на оръжията им и други такива, които трябва да се знаят за да се командват хора. Значи не съм правил нито веднъж доста простата задача - дава ми се карта. Нанасям си позицията на хората и начертавам полето, което всеки от хората ми прострелва с оръжието си. Или дават ми карта с нанесено турско отделение и аз очертава на нея те какво прострелват - така да знам да не си бутам хората да гинат бадева.

              Гоблин, тогава много повече се разглеждаше вероятността да се сбият Турция и Гърция, отколкото ние с някого от тях. Пък нанесени на една карта (такава видях втората година в Любимец), българските и гръцките ДОТ-ове и други отбранителни съоръжения направо си оформяха обща отбрана срещу Турция. В Любимец имаше радар на ПВО-то. Ами там войниците разправяха какви ли не случки от които общия извод беше, че нито българите сме внимавали особено какво правят гърците, нито пък те са ни следели нас особено. Но и двете държави сме следели турците доста внимателно.

              Мохера, каква дисциплина, какви пет лева? От мен се очакваше да издавам заповеди. Изпълнението на моята заповед означаваше аз да издам серия адекватни заповеди. Значи свеждат ми взводната задача и аз трябва да я реша с наличните си средства. Да кажа на хората си какво да правят. Ама ситуацията в която бях се моделира елементарно на шахматната дъска - има някаква разстановка на фигурите, само дето противниковите са покрити с калпачета. И не знам кое е цар, кое кон, кое пешка - а направи правилен ход! А противника си знае кое какво му е и сваля калпачето на някоя и я мести. Така преди да си е местил всичките фигури на дъската няма да знам коя какви възможности има. Надеждата ми беше, че и за противника моите фигури са с калпачета. И защо да не ни учат. А ако нещо е било научено веднъж, то се припомня лесно.

              Филл, може да е Гано, а не Ганьо . Не ми е бил командир. Аз се появих в Школата две или три години след него. До мен стигнаха само легенди за него. Твърдо си е "майора от горското". Нищо ласкаво не чух за него от никого в Школата. Но негови простотии бяха разказвани много. А Урко си беше заместник командир на Школата. Него не само си го заварих, ами и съм му гледал простотията от първия ред. Факт - човека се стараеше, но не му се отдаваше.

              Кольо, танкове в Школата имаше. Дали имаше достатъчно за цял батальон - не знам, но бяха поне 30. Че даже имаше и мобилизационни на склад. Имаше в парка на самата Школа, имаше в едно хале на Венеца и в още едно на Николаево. И САУ-та имаше. Гаубици също. Само нещо БТРи нямаше. Отговора, който получавахме беше долу горе като Вашия, но ... не ме е удовлетворявал. Втората година, най-близкото до мен поделение беше Харманлийския полк и спомена ми е, че бяха изцяло на МТЛБ-та, само дето това не е бойна, а транспортна машина. И въоръжението и е колкото за самоотбрана - едно ПКТ, монтирано на доста смотан купол.

              Коментар


              • #97
                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                ...
                Алекср, ето виждаш ли? Научила те е на съмнение и критичен подход към действителността. Не е малко!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #98
                  От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                  Алекс, в школата е имало всякаква техника-нали сте школа за всички родове войски, трябва да има от всичко.
                  Сега-защо точно БТР е нямало достатъчно-може би е имало липса като цяло в армията ни, и са предпочитали да ги държат по бойните поделения отколкото в учебните.
                  Ма де да знам, само предполагам.

                  Обаче-велика е нашата армия, особено ако начело са надъхани с вяра в партията(тогава), или в силата на "котките" и хъмвитата(сега).
                  Нищо, че не палят, важното е да веем високо байряка, та дано врага да се уплаши. А ако не се уплаши от байряка-ще викаме всички, с пълно гърло ПААА, тогава няма как да не си хвърли пушките и да побегне панически назад.

                  Да, гадно е, и ми е болно, но именно до ПААА е докарана българската армия сега.
                  И явно другите държави не са чували за поговорката "Народ който не храни своя армия ще храни чужда", щото досега да сме я поугоили вече чуждата.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #99
                    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                    2000 та година, платих си да вляза, както и да изляза.
                    Видях хора, които не се къпеха по 30 дни и не миришеха.
                    Веднъж си събух долнището на формата да спя и на другия ден го нямаше, добре, че си бях вързал кубинките за леглото.
                    Имахме една стрелба, ма ме заббравиха отцепка и не стрелях. Положителното е, че ми беше мотиватор да добия оръжие и да се науча да стрелям в цивила по-късно.
                    В Заключение, за 1 месец при смислени инструктори, се научава повече отколкото за 12, 18 или колкото там.

                    Коментар


                    • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                      ... но криеха от нас какво е оръжието на противника. Уж бяхме с анти-турска насоченост, но нещо нямам спомен да съм изучавал турската армия по-далеч от пехотно отделение. А за оръжието на пехотното им отделение - ми нищо. То и за нашето оръжие много много не ни казваха. ...
                      Да бе, криели! Не знам на какво са ви учили по "Чужди армии" през 89-90 в ШЗО-то, ама, ако ви е бил ограничен материалът, то е било най-вероятно, щото някой е решил, че като за кашишко ПКВ ви стига. Иначе, за "криене" и дума не можеше да става. Справочници за въоръжението и бойната техника на "вероятния противник" имаше бол. А по едно време (е, не в ШЗО) и от сън да ме събудиш можех да ти изрецитирам дислокацията, състава и въоръжението на турските ВС и особено на 1-а полева армия, като почнеш от стрелковото оръжие в отделението и стигнеш до артилерията и бронетанковата техника.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                        Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                        изцяло на МТЛБ-та, само дето това не е бойна, а транспортна машина. И въоръжението и е колкото за самоотбрана - едно ПКТ, монтирано на доста смотан купол.
                        МТ - ЛБто превъзхожда във всичко БТР 60 ПБ освен във въоръжението . Едва ли има по недомислена и куца машина от БТР 60 ПБ . Два слаби бензинови двигателя които никога не можеш да синхронизираш и люкове за пехотата само отгоре . Не напразно модернизацията на нашите се състоеше в смяна на двигателната установка с един дизел Къминс и изрязване на люк от страни . На времето сме произвеждали серия МТ - ЛБ с КПВТ вместо с ПКТ ама някъде за черните държави .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                          Бях си решил в началото, че тук само ще чета и няма да пиша, но след като темата се развива съвсем прилично и при положение, че изпитвам огромно уважение към Създателя й, крайно време е да се построя до мъжете.
                          85-87ма, с IvanIvanovi бяхме на едно място по едно и също време, така че каквото той е писал в пост 27, долу горе такова и при мен. С тази разлика, че той в Берковица, аз в школа за командири на отделения и после обратно в ротата. Та там започнах да усвоявам науката за работа с хора и сега ще ги направя 25 години - ми добре се справям. Та казармата ме научи на доста неща - например да шия брезент на Газка в движение. Да мия за един ден 1500 чинии, башка тавите от ориза и баките. И сега им го казвам в къщи отвреме навреме ако имат нещо мнение по въпроса, нежели да ми противоречат. Разбрах, че няма невъзможни неща, няма не искам, няма недей. Дядо, фронтовак от Първата фаза, ми е казвал, че за войника най-важно е да са му чисти краката и г?за, интересно и старшината така казваше. И верно, спазвал съм го и съм изкарвал по 3 седмици без баня, сигур и повече е възможно и не е болка за умиране.
                          Колегите казват преди мен за стрелбите, да кажа и аз. С АК имам над един сандък патрони изстреляни, от големия патрон - няколкостотин, осем изстрела с РПГ и няколко гръмнати РГД. Оттогава не бях стрелял, преди няколко години служебно отидохме на едно армейско стрелбище. Изкарах 2-3 пълнителя с творбата на Михаил Тимофеич и 10ина патрона с Драгунов без оптика. Мдаа, звук, мирис, всичко - все едно не беше минал четвърт век. Мишените падаха както трябва, ама то щото не бяха движещи се, хаха. Имаше едни младоци униформени, отначало гледаха с добродушна надменност, после с уважение. Ами ако имаше ПК или РПГ, дето ми е силата? Имаше и адреналин малко, пък после ми стана леко весело и леко тъжно, като си припомних някои неща...
                          С кубинки и сега си ходя, като ни натисне кишата зимно време си праскам безгрижно с тях.Е, в норматива за 3 км няма да вляза, но пеши марш на 25 км., мисля няма да ми е проблем. Пак преди 2-3 години се пробвах да навия и партенки, стана от третия път, все пак съм ги навивал над хиляда пъти и явно добре са ме научили. И днес нямам скрупули да навлека шаячната премяна. Даже - пази Боже - мога да изкарам една зима на някое КПП без да я смъквам, пак - пази Боже! Абе май само на хубави неща ме е научила родната казарма. И не - цигари не научих и с алкохол да се наливам не се научих. Това важи и за доста от момчетата около мен, макар, че я имаше закачката с "пушачите да почиват, другите елате за малко". Всъщност, това си е едно от оправданията на пушачите - 95% от тях знаят, че рано или късно ще ги спрат, но са царе да си намерят оправдание и да отложат във времето.
                          Да, определено считам, че 6 или дори 9 месеца ми бяха излишни, но си давам сметка, че за много специалности тогава 24 месеца беше възможният минимум, та каквото за едните - такова и за другите. Все още съм привърженик за 3 или 6 месечна наборна служба, но всякакви възможности за реализацията на това упражнение отдавна са изчерпани, според мен.
                          Последно редактирано от jordanov sv; 16-08-16, 11:28. Причина: едно "О"

                          Коментар


                          • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                            Това с партенките винаги ми е било загадка...
                            Как така това трудно нещо(трудно в сравнение с нахлузването на два чорапа) си е извоювало такава репутация в българската армия. Щото в другите армии(освен в руската) не се среща.
                            А в руската си мисля, че е заради принудата-по добре с някакви парцали навити на краката вместо на бос крак. Щото нали-руската армия...

                            Като войник ми се наложи да правим "марш на скок", и всички ни казваха да си сложим партенки,. че с чорапи щяло да ни се ебе мамата на краката.
                            Вече си бях изградил комплекса да слушам "старите", те уж и препатили, та след наколко опита си навих партенки на краката.
                            Едва дочаках първата почивка(на всеки час-по 10 минути), и с огромно удоволствие захвърлих парцалите в трънките край пътя, и си обух чорапите които предвидливо си бях взел, зер-преди да ида войник съм обиколил селото ми поне 15 пъти по околностите, както и през всички улици, и то без партенки, а с чорапи. И някакво вътрешно предчувствие ме накара да си взема и един чифт чорапи за похода. Та благодарение на чорапите успях да завърша прехода.

                            Какво партенки, какви парцали, какви руски измишльотини поради бедност...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                              Партенките не са баш руски патент, това си е масово пособие от времето преди индустриалното производство на чорапи (толкова е и архаично понастоящем).
                              В тая връзка се сещам за нещо прочетено в спомените на ген. Колев (тия дни е особено актуален). На добруджанския фронт е имало и турски съюзнически части. В техният състав е имало египетски подразделения (Османската империя си е още Османска империя), та по повод техните достойнства, Колев изрично подчертава умелостта им в плетенето на чорапи.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                                Що се отнася до моя милост - с родните кубинки с партенки ми беше съвсем добре, проблем ми беше да се науча да ги слагам читаво.

                                Партенките просто са средство ползвано от векове, когато чорапите са били лукс, и за векове, на местата където луксозните чорапи са били лукс

                                Читав чорап вероятно е по-добре от читава партенка, проблемът е че кофти партенка си остава далеч по-добре от кофти чорап. А там вече не знам как са стояли нещата. Подозирам че да се снабди многомилионна армия с качествени чорапи може да се окаже далеч по-голям проблем от това да ги снабдиш с полукачествени партенки, и че кучето е заровено именно там. Англичаните май стандартно си ползваха чорапи от мериносова вълна, а там цената винаги е била една такава интересна...
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X