Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Мажеш да бъдеш сигурен, че при отбранителна война никой няма да седне да готви на такава кухня. Ще раздават консерви, от които може да се поотровиш малко, но сол и захар тука няма да ти помогнат.
    Никак не съм сигурен, че при сегашното дередже ще смогнем въобще да проведем мобилизация. А походни кухни ще има и в бежанските и във военно-пленническите лагери. Консервите не са били разчетени да стигнат сами по себе си даже и при сравнително организираната БНА.

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Сегашната младеж, много пъти съм го казвал (и даже има съгласни с мен, представете си) като средно, е с по-добра физическа подготовка от нас едно време. И не, не става дума за "анаболни чалга-културистчета", дроги, стероиди и т.н. Ако щете вервайте, но е факт.
    Факт, ама друг път...

    Коментар


    • #62
      От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      ......И пак - водеха се войници, и понаучиха нещо уж. ?
      Именно, а как ги виждаш в запАс? Особено без т.нар. "гърч"


      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      ......Защо днешния материал да не може да бъде обучен ?
      И аз си мисля, че при съвременна "случка", младите ще са по-адаптивни и по-полезни, ако има кой да ги събере, облече, научи, командва и т.н.
      Ако има...

      Армията е тежка и тромава машина, дори при почти идеалните условия, в нормална държавност и т.н.
      Процесът /фекалия паднала върху перка/ е бърз и динамичен съизмеримо с мястото в което се случва /ако е локален/.
      Ако е глобален - шанс/ц/ нямаме
      Та ако сравним БГ с организъм получил "спазъм", това да вдигнем армията + запасЪт е като някъде да започнат да сглобяват линейката,
      която очакваме да дойде, за която сме изпратили пощенски гълъб с номер 112, който пък ще прелети през резерват за грабливи птици.
      Сори за тафтологията
      Щото ако новогодишно блокират мобилните оператори, не виждам самите военни как ще се оповестят за "спазъма"

      Коментар


      • #63
        От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

        По едно време имаше идея да се върне НВО-то в училищата за горните класове.Явно нещата се заебаха като всяко второ нещо в България.Наборна служба няма от 16 години и според мен е за добро но поне може в училище последните две години до завършване по 1-2 часа седмично да им се набиват някакви навици за отцеляване на младежите.И още прав беше моят първи командир на кораб който казваше,че нещата няма да се променят докато още има преподаватели дето помнят ЩИТ-82 и се преподава по устава от 1955 г,нещата дотолкова са закостенели ,че на Флота още се отработва отклоняване на кораба от пикиращи бомбери(последният пикировщик я бракуван нейде в началото на 50-те).

        Коментар


        • #64
          От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic
          Факт е, че военната ти книжка е държавна тайна (тъй като не съществува), като на един друг специалист по "военно строителство". Иначе беше много петимен да се върне задължителната военна служба в една-две теми тука...
          Накратко - служил съм, както всички здрави мъже по мое време. За военен капацитет не се имам. Базовите неща от войниклъка обаче още ги помня.
          Нямам против младото поколение, но намирам, че няма многото от условията, които моето имаше: добро училищно образование и условия за масов спорт, навици за физически труд и т.н.
          Също така, не са навикнали на дисциплина. А без последната армия няма.

          MRE-тата не са предвидени за редовна употреба от кашимерията, защото са скъпи и неспособни да подържат войника достатъчно боеспособен повече от седмица. Нормата в щатската армия е да се употребяват само когато няма възможност да се готви (и то не повече от 3 дена).
          Последно редактирано от ezhko; 11-08-16, 20:41.

          Коментар


          • #65
            От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
            Е и ти си "случил" на казарма
            Разликата е в това, че едно време нивото което цитираш беше дъното, а сега е върха. Идиотите, дето ги цитираш, поне бяха здрави бичмета навикнали на гърч.
            Сегашните нито са корави, нито имат необходимите училищни знания за да станат например артилеристи.
            Да - повечето ще могат да бъдат понаучени и позакалени от чичо Дарвин...може би.
            Абе да ти кажа , аз в магазина имам трима-единия е на 28год,другия на 25 , а третия днеска стана на 23 и да ти кажа много са си жус пичовете. Е! Малко им куца общата култура , пишат на шльокавица(в най-добрия случай на фонетика) , ама яко им щракат главите и могат такива работи(с "умните железа") дето аз.И тримата редовно спортуват(даже май точно в момента единия пляска по волейболната топка) и хич не "висят като джигер на хали".

            ПП.Гледам , че междувременно си писал за дисциплината-моите са пружинки (и тримата)-без да викам,без глоби,без псувни,без побоища!Просто трябва да им спечелиш уважението и да знаеш как да ги изработиш и са ти верни като кучета.

            ПП2.Оспамихме темата на човека!А започна толкова интересно.
            Последно редактирано от ЕМО; 11-08-16, 22:06. Причина: допълване
            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
            Джон Кенеди

            Коментар


            • #66
              От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

              Абсолютно смешно е да се говори за дисциплина при 18 годишен - и тогава, и сега. И аз и познатите ми не сме били по-дисциплинирани от сегашните. Всяка задължителна военна структура се справя с всякакви подобни младежки щуротии без никакъв проблем за норматив. И съм съгласен с Емо - младежите в донаборна възраст с които съм се срещал по никакъв начин не са по-малко стока от моето обкръжение (приятели, съученици, випуск) едно време. За другите не знам.

              Прочее темата наистина се отплесна. Автора да сподели дали да я чистя (може и на лично), ако не - написаното остава, но с локумите така или иначе сме до тук. После може да отворя друга.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #67
                От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                Верно оспамихме.
                Ама като не щат от администрацията да отделят тема...

                За "младите петлета"-това го писах хем леко надменно(щото ние вече сме го минали периода на скачане по всеки най-малък повод), хем с умиление, щото знам как като бях "петле" кълвях на всяка най-малка провокация. Ходихме да бием един козар щото напсувал малкия шурей, задето минал с колелото през стадото...
                А и съм сигурен, че сегашната младеж е също толкова читава колкото и ние бяхме, колкото са били и нашите бащи и дядовци, както и тези по времето на Аспарух, или даже на Мойсей.
                Това, че сегашните нямат никаква военна подготовка не е голям проблем, ако се наложи-елементарните военни неща се усвояват за две седмици. Нищо особено няма в боравенето с елементарна машина като пушка или автомат, в карането на БТР, танк или каквото и да е друго, както и в приучаването към дисциплина. Вярно-ако е наложително-това обучение ще е в много кратки срокове, и с методи за които сега всеки съд ще осъди прилагащия ги, заради малтретиране, но всичко се научава, зависи от зора който имаш.

                Сега, че днешните млади са навикнали на климатик в колата, руса мацка на дясната, и да не си мият сами колите е само нрав на сегашните времена.
                Ако засвирят куршумите покрай ушие им-няма да питат къде е копчето за стрелба, ще се оправят не по-зле от пра-пра дядовците им на Шипка. Примерно.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #68
                  От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                  По темата- ако се появя с всички шукаритети /оръжие включително/, ще ме върнат ли? И кое да си нося- 5.45, 7.62х39,5.56 или .308? Има ли натовски боеприпаси вече или още сме на СССР /да бе, образно го казвам/.

                  И не ви знам какви казарми сте карали, аз за 18 месеца 3 на единична, 6 на автоматична. /как не съм си треснал та.аците не знам.../
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #69
                    От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Кви аптечки, кви камуфлажи...
                    С оглед състоянието на армията и държавата, всичко което ни трябва е тубичка вазелин.
                    Кольо нещо против армията ни ли имаш?В БА служат много добре подготвени и знаещи и можещи момчета!!!Доказали са се по целия свят!

                    Sent from my HUAWEI Y600-U20 using Tapatalk
                    Христо Георгиев-0889022988
                    Jeep Wrangler YJ 4.0l 1995г

                    Коментар


                    • #70
                      От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                      Според устава на БА(доколкото си спомням) нямаш право да си носиш лично оръжие(дори и да е АК или нож).Ако си занесеш ти го взимат и ти го връщат след войната.Темата на Дога е по-скоро за "прикачния инвентар"(той неколкократно каза , че единственото на което разчита от страна на държавата е автомат и четири пълнителя.....въпреки всичките пушкала и екстри към тях с които разполага).
                      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                      Джон Кенеди

                      Коментар


                      • #71
                        От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                        По темата- ако се появя с всички шукаритети /оръжие включително/, ще ме върнат ли? .../
                        Тц, особено ако караш CVN-76 или 77

                        Коментар


                        • #72
                          От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                          Беше то времето, когато можеха да ме навият да местя тия камъни до ония камъни и почти да се чувствам горд от направеното. Сега първо което ще ми трябва при мобилизация е мотивация. Фенерчета, аптечки, памперси, сухар или пушкало са дребни подробности и въобще не са определящи за това, което бих могъл да свърша в сегашното си физическо и психическо състояние.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                            И не ви знам какви казарми сте карали, аз за 18 месеца 3 на единична, 6 на автоматична. /как не съм си треснал та.аците не знам.../
                            И аз така, ама ме беше срам да си призная Тъжната истина е, че след 18 месеца казарма, с оръжие в ръка най-вероятно ще съм по-опасен за съкафезниците си отколкото за врагО.

                            П.С. А какво ще направя ако ме повикат, ми... квото и последния път преди 5-6 години като ме викаха за последно (пича от военното окръжие чак изпадна в ступор, че някой се е появил на повиквателната). Една седмица люпихме семки и си ждрапахме макарите, но все пак гръмнах още няколко пъти с какалашката. Що ще се появя пак на повиквателната (ако се наложи, да не дава Оня отгоре) - ми честно казано не знам. Татко е военен, и някои неща ги приемам за аксиома.
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                              Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                              Според устава на БА(доколкото си спомням) нямаш право да си носиш лично оръжие(дори и да е АК или нож).Ако си занесеш ти го взимат и ти го връщат след войната.Темата на Дога е по-скоро за "прикачния инвентар"(той неколкократно каза , че единственото на което разчита от страна на държавата е автомат и четири пълнителя.....въпреки всичките пушкала и екстри към тях с които разполага).
                              Аз устава го помня, ама все си мислех, че ако се появя с Арсеналско АК ще ме оставят да си го мъкна. То по устав и различни кубинки, колан, униформа... не мога да нося- дилемата е от къде да намеря въшкарник...
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • #75
                                От: Паметка на мобилизирания или какво всъщност ще ни трябва при война/ мобилизация..

                                Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                                .... дилемата е от къде да намеря въшкарник...
                                Дълго време продаваха по битаците чистак-бърсак нови. От ония "шаячните". Все съм се чудел кой би си купил такава ъ-ъ-ъ-ъ-ъ... функционална дреха. Прочее, при мобилизация като нищо ще раздадат такива. Есента на 1999 г. бяха свикали мащабен кашишки запас при Сливница заради войната в Югославия и ги бяха облекли точно в такива, макар и официално да се водеха излязли отдавна от употреба.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X