Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за оръжия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за оръжия

    Преди година всичките тези неща ми се струваха абсурдни. Но днес ми се струват повече от реални. Земетресенията, наводненията, сегашната ситуация с ИД и с Украйна - всичко това е на вратата ни.
    Имам въпрос относно притежаването на по-сериозно оръжие.
    До колкото знам в България, имаш право на такова, само ако си ловец или "за спортни цели". Второто е трудно, така че да го оставим.
    Интересува ме, някой знае ли, може ли да извадя ловен билет и да притежавам такова оръжие, без изобщо да трябва да ходя на лов (защото не искам). Също така когато имаш такова оръжие, какви са (закнните) опциите ти да тренираш с него по мишени и тн. Как се набавят амунициите? Пиша законни, защото предполагам че вианги можеш да отидеш да стреляш в гората, но едва ли е законно.
    Ако някой се навие да отговори на тези лаишки въпроси - благодаря предварително.

  • #2
    От: Въпрос за оръжия

    Тази материя е на светлинни години от теб!Направи си труда да прочетеш малко закони за придобиване,носене и съхранение на оръжие,има много информация и тук и в нет пространството.След това намери един истински ,ловджия да ти обясни малко подробности и за лова,и не на последно място искам да ти кажа,че в дружинките е пълно с такива парашутисти като теб който искат да имат-само за да имат,и възпрепятстват попълнението на хора мераклии и отговорни към лова!
    Yamaha T max 500i/ABS/2007/50hp
    Zander 3.80m,Johnson 2T/8hp
    Vw passat 6/2.0TDI-CR/DSG6/140hp/2009
    Toyota Hilux/2KD-FTV/102hp/Double Cab/2005

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за оръжия

      Не мога да разбера, защо подхождаш толкова агресивно и негативно към мен и темата ми. Какво като е на светлинни години от мен? Или това тук е форум, в който могат и трябва да пишат само хора, на които това е втора природа и се познават от 20 години. Ако не искаш да даваш качествен отговор - можеш да подминеш темата. И също така замисли се поне за миг защо в дружинките е пълно с "парашутисти" - докато държавата не създаде законен инструмент и закон за притежаване на такъв тип оръжие от нормалните граждани, какъв друг избор има?!

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за оръжия

        Първоначално публикуван от pr0metheus Преглед на мнение
        Преди година всичките тези неща ми се струваха абсурдни. Но днес ми се струват повече от реални. Земетресенията, наводненията, сегашната ситуация с ИД и с Украйна - всичко това е на вратата ни.
        Имам въпрос относно притежаването на по-сериозно оръжие.
        До колкото знам в България, имаш право на такова, само ако си ловец или "за спортни цели". Второто е трудно, така че да го оставим.
        Интересува ме, някой знае ли, може ли да извадя ловен билет и да притежавам такова оръжие, без изобщо да трябва да ходя на лов (защото не искам). Също така когато имаш такова оръжие, какви са (закнните) опциите ти да тренираш с него по мишени и тн. Как се набавят амунициите? Пиша законни, защото предполагам че вианги можеш да отидеш да стреляш в гората, но едва ли е законно.
        Ако някой се навие да отговори на тези лаишки въпроси - благодаря предварително.
        Наистина трябва много да почетеш и то какво ли не, преди да започнеш да задаваш въпроси. Не си мисли, че в интернет форум (който и да е и колкото и да е стойностен) може да получиш сериозни знания, започвайки от нула.
        По същество, общо-взето отговорите на всичките ти въпроси са: Да. Ти май под „сериозно оръжие" разбираш дълго (пушка), възможно е да притежаваш - и гладкоцевна, и нарезна, можеш да притежаваш и късо (пистолет/револвер). Може и да си ловец, без да е задължително да ходиш на лов. Притежаването на законно оръжие, решава въпроса със законно придобиване на муниции. Места, на които можеш да стреляш не са проблем, впрочем напълно законно е да стреляш на стрелбище, дори и да не си притежател на оръжие - условието е единствено пълнолетие.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за оръжия

          Остави ги тея, те не знаят какво говорят (освен това са дърти и завиждат на младия ентусиазъм) с четене всеки може... Гле'й ся как стоят нещата:

          1. Трябва да уточниш какво е сериозно оръжие за теб - карабина, гладкоцевна пушка, едро-калибрен пистолет/револвер. Веднъж направил това минаваме на следващия въпрос.
          2. Ако си избрал пушка - вариантите са 2 - лов или спорт.
          За ловец се изкарва курс, подготвят се една папка документи, намираш си дружинка в която да приемат "парашутисти" (винаги има, все пак ще бъдеш спонсор), купуваш си каса, евентуално след като получиш разрешително и заветната гладкоцевна пушка. За карабина по линия на лова, ако се съблюдава закона, можеш да изкараш разрешително след още един курс, който имаш право да изкараш след като направиш стаж 2 години с гладкото (май толкова беше...). Инвестиция за курс и документи ~1000 лв. Гаранция за получаване на разрешително - >70%
          За спорт - намираш клуб, който да кандиса да приема "парашутисти", пак една папка документи, едно кило пари и си в играта с гладко или нарезно - въпрос на вкус. Силно се надявам да не успееш да вземеш разрешително по този начин т.к. заради такива разрешителни го отнасят хората, които наистина искат да се занимават с такъв спорт. Инвестиция - според клуба но в рамките на 500лв. заедно с курса. Гаранция за получаване на разрешително - може би около 60% (може и повече в зависимост от клуба)
          3. Ако си избрал късо оръжие, пак имаш два варианта - за да си пазиш г@зът, или за спорт.
          За г@зът - курс, една папка документи (описани надлежно на вратата на всеки КОС (КОС-а не е птица)), мотивация за пред началника на РУП и късмет. Инвестиция в документи и курс ~450лв. Гаранция за получаване на разрешително- 0% ако си физическо лице и доста повече ако си Ю.Л.
          За Спорт - същото като при дългото.

          Относно другия въпрос - амуниции можеш да си вземеш от всеки магазин за седла и юзди а патрони за избраното от теб оръжие от оръжейните магазини като количеството им зависи от начина по който си придобил пуцалката - за лов - много, за спорт - повече, за г@зът - до 50бр. на цев.

          Тъй, след като уточнихме част от досадните подробности, сподели нещо повече за себе си - занимание, възраст, допълнителна мотивация освен Ислямска държава и земетресенията.
          42

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за оръжия

            След последното обстойно обяснение темата е изчерпана.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X