Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мисии на Българската армия по света

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мисии на Българската армия по света

    http://airgroup2000.com/gallery/albu...ad-Kerbala.pdf

    Подариха ми книгата (по-точно дневника) "Кербала 2004" на г-н Иван Алексиев. Зачудих се, ако някой се хване да напише цялата история от ден 1 (със всичките перипетии, забравените патрони, пустинният преход и т.н.) какъв ефект би имала върху обществото/армията?

    Коментар


    • От: Мисии на Българската армия по света

      Дайте поне координати на тази школа в Кербала? И въпрос към Ленин и ЛИЧНО участвовали в Ирак (Кемале, я улево! ) - 12,7мм картечници имахте ли ги тогава?

      Коментар


      • От: Мисии на Българската армия по света

        Имали са 14.5мм!Един от участвалите в първата мисия ми е разказвал,че именно след като бордовия на единия БРДМ е започнал стрелба с картечницата по време на атаката ,останалите са започнали да преодоляват шока и са се взели в ръце за да отблъснат атаката след взрива.Не съм бил там,но трима от участвалите старозагорци ми потвърдиха, че това момче случайно в момента е правило нещо по БРДМ-а и е запукал чалмите след взрива на камиона.


        P.S. Може и да греша или да не си спомням точно,защото вероятно това момче е стреляло от БМП с 23мм,а не от БРДМ - 2,защото БРДМ - те ги изпратиха май с втория контингент.
        Последно редактирано от АРКАН; 23-01-14, 09:10.

        Коментар


        • От: Мисии на Българската армия по света

          Питам щото един куршум от КПВТ или НСВУ в двигател щял просто да спре колата на атентаторите преди тя да стегне до базата.

          Коментар


          • От: Мисии на Българската армия по света

            Първоначално публикуван от АРКАН Преглед на мнение
            Имали са 14.5мм!Един от участвалите в първата мисия ми е разказвал,че именно след като бордовия на единия БРДМ е започнал стрелба с картечницата по време на атаката ,останалите са започнали да преодоляват шока и са се взели в ръце за да отблъснат атаката след взрива.Не съм бил там,но трима от участвалите старозагорци ми потвърдиха, че това момче случайно в момента е правило нещо по БРДМ-а и е запукал чалмите след взрива на камиона.


            P.S. Може и да греша или да не си спомням точно,защото вероятно това момче е стреляло от БМП с 23мм,а не от БРДМ - 2,защото БРДМ - те ги изпратиха май с втория контингент.
            След експлозията ли е стреляно или преди това? Ако е след експлозията много е странно, че е имало "чалми"...
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • От: Мисии на Българската армия по света

              Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
              След експлозията ли е стреляно или преди това? Ако е след експлозията много е странно, че е имало "чалми"...
              По думите на участвали в събитията след взрива е имало група от чалми които са атакували с леко оръжие българите .
              Пак повтарям , не съм сигурен дали всичко отговаря на действителните събития.

              Коментар


              • От: Мисии на Българската армия по света

                Първоначално публикуван от Arangel Преглед на мнение
                http://airgroup2000.com/gallery/albu...ad-Kerbala.pdf

                Подариха ми книгата (по-точно дневника) "Кербала 2004" на г-н Иван Алексиев. Зачудих се, ако някой се хване да напише цялата история от ден 1 (със всичките перипетии, забравените патрони, пустинният преход и т.н.) какъв ефект би имала върху обществото/армията?
                Какъвто и "Параграф 22".

                Коментар


                • От: Мисии на Българската армия по света

                  Първоначално публикуван от АРКАН Преглед на мнение
                  Имали са 14.5мм!Един от участвалите в първата мисия ми е разказвал,че именно след като бордовия на единия БРДМ е започнал стрелба с картечницата по време на атаката ,останалите са започнали да преодоляват шока и са се взели в ръце за да отблъснат атаката след взрива.Не съм бил там,но трима от участвалите старозагорци ми потвърдиха, че това момче случайно в момента е правило нещо по БРДМ-а и е запукал чалмите след взрива на камиона.
                  В огромна заблуда са те вкарали. Явно разказвачите са поредните "доукрасители" на чути украсени истории. Нищо подобно не е имало, нито пък е възможно да има. БРДМи в първия контингент категорично нямаше. Пехотинците бяха само на БМП-23, който съм ги видял да излизат само като устройваха чекпойнтовете покрай шиитския религиозен празник. По време на атентата, БМП-та покрай "Индия" не е имало. Изобщо тях започнаха да ги ползват масово втория контингент - докараха си "гумени" вериги за тях .

                  За снимка на "Индия" - имам сателитна такава от времето когато аз отидох (нашите основни сили още не бяха дошли). След уикенда ще я покажа (снимките не са при мене). Пък и някоя друга подходяща ако открия ще я постна.

                  За спирането на камиона - според мен изстрела от СПГ-то е още по-ефективен. Да не говорим че двата разчета си бяха меко казано добри (според моята аматьорска в сферата на артилерията гледна точка) - щом като успяваха да вкарат два изстрела един след друг (отстрани си изглеждаше залпово) в една дупка ... Ама пак опираме до Устава, "Стой кой идва" .... т. е. все тая щеше да е.

                  П.П.: Щеше да е добре ако поне се стреляше веднъж седмично със тях, та да знаят местните джигите, че там горе има нещо яко, ама ... пак "Къде го има това в Книгата". Американците това го правеха всеки четвъртък - стрелба с гранатомет (и изобщо кой с к'вото има) по ...камъните и трънките около игрището. Че и нашите съветваха да правят така, ама "Бе к'во ше ме учат тия тъпанари бе..."

                  Между другото тук ми беше първия досег с "престрелка" един вид, ама я първо да видя дали не съм я разказал историята вече, пък после ще опиша таз комедия.
                  Последно редактирано от BulAf; 23-01-14, 20:43.

                  Коментар


                  • От: Мисии на Българската армия по света

                    Ако имаш на РС Google Earth, отвори я, намери тази школа и просто напиши й координатите. Интересува ме дистанции, маршрут на кола бомба и темподобни нещата, надявам се че те не са се водят като класиицираната информация.

                    Коментар


                    • От: Мисии на Българската армия по света

                      Ами не я намирам, та:
                      /Първо малко предистория/
                      Пътуваме значи вече втори ден към Карбала ( и представа си нямам де е тоз град, знам само че е някъде на север). По едно време на хоризонта започна да се оформя един ама бая големичък стълб черен пушек (щом го виждахме от поне едно 70-80 километра разстояние).
                      Бе ние взехма да се понасочваме баш към пушека, бе (тук и спорадичните смешки и глумене взеха от самосебе си да изчезват, лицата придобиха един естествен лифтинг - т.е. взеха да се изопват едни такива ).
                      Привечер - пристигаме в града - все едно си в нещо като бледо копие на Факултета и Столипиново;
                      някаде зад града гори огромен пожар (пушека , после разбрахме, че това е бил запален петролен кладенец);
                      завиваме към базата - с очи като понички гледам към паяжината от жици дето виси от уличните стълбове ( дано намеря снимка, няма такава гледка);
                      настаняваме се криво ляво, после цяла нощ сватба - стреля се навсякъде в града . След това, живота лека-полека започна да става по-весел (свикнахме).

                      И се стига до въпросния четвъртък... бре идва един американец с каска и бронежилетка, ломоти нещо ( е тука се сблъскаха бледия мой Ингилизки и напредналия от незнам кой щат диалектически Английски), сочи ключа на лампата, сочи тавана и прозореца, и.... ние (аз и един друг колега) го разбрахме, че "трябва да изгасим лампата, че ги стреляли". Изгасихме я.
                      Не се минаха и две минути и от покрива почна да се стреля, ама издебело така... мани ами и от към игрището се отвръща на огъня. Аз заничам от перваза на прозореца да видя що става (пусто любопитство). А пък колегата се опитва да простре един чифт гащи на простора, ама само се опитва, щото ръцете му като лист в есенен ден бяха . "Бе маани се от там бе! Ще те застрелят за едните ти скапани гащи бе" и още в този род... както и да е, стрелбата престана и ...слизат нашите от покриваа.
                      Да вземат американците да изкарат един техен автоматичен гранатомет, па да вземат да стрелят с него.... а ние двамцата сме взели разривите долу за ответен огън. А човека с каската идвал да ни покани и нас двамцата да постреляме...Новобранска работа .
                      Това упражнение го правеха всеки четвъртък - да знаят местните, че на покрива ония имат тежко въоръжение и че не си поплюват ама въобще.


                      П.П.: Незнам дали е верно (е тука това си бяха слухове между нас си), но се шушукаше, че американците чрез агентурната си мрежа пускали слухове сред населението, че "Идват българите. От тия по-големи убийци и биячи няма. С тях трябва много да се внимава да се не разсърдят, че почват да колят всичко наред" и все в тоя ред.
                      Колко е било вярно незнам, ама като дойде контингента града се умири като с нож прерязан. Както предния ден се е стреляло на поразия, така на следващата нощ всичко беше абсолютна тишина. Отделно и страха сред местните от "руснаците" (откъде им идва, честно казано не знам).
                      Да ама си го проиграхме това предимство за няма и два месеца "опипване" от страна на джигитите.

                      Коментар


                      • От: Мисии на Българската армия по света

                        ...а е требвало още първата нощ да се изкарат две колони Респром и да се надуе актуалната 2003-2004г. чалга и да се постреля от базата. Мисля че 'местните' биха го оценили на момента.

                        Коментар


                        • От: Мисии на Българската армия по света

                          Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                          ...а е требвало още първата нощ да се изкарат две колони Респром и да се надуе актуалната 2003-2004г. чалга и да се постреля от базата. Мисля че 'местните' биха го оценили на момента.
                          Че как!....

                          Иначе покрай техниката може би са решили, че идат руснаци...

                          Коментар


                          • От: Мисии на Българската армия по света

                            Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                            ...а е требвало още първата нощ да се изкарат две колони Респром и да се надуе актуалната 2003-2004г. чалга и да се постреля от базата. Мисля че 'местните' биха го оценили на момента.
                            Да де ама това се води като използването на оръжия за масово поразяване, с многократно по-силно действие от химическото или ядреното. И тогава разни световни организации щяха да нададат вой до небесата.
                            Залез, пясък, камила и иракски терорист а на хоризонта база "Кило" от която дъни Милко Калайджиев, носи се смрад на загорели кебапчета от свинско месо и 60° домашна ракия.

                            П.С. Благодаря на Ленин за разказите от първа ръка- поклон!
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: Мисии на Българската армия по света

                              Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                              .....Бе ние взехма да се понасочваме баш към пушека, бе (тук и спорадичните смешки и глумене взеха от самосебе си да изчезват, лицата придобиха един естествен лифтинг - т.е. взеха да се изопват едни такива )...

                              ...Привечер - пристигаме в града - все едно си в нещо като бледо копие на Факултета и Столипиново;...

                              ...настаняваме се криво ляво, после цяла нощ сватба - стреля се навсякъде в града . След това, живота лека-полека започна да става по-весел (свикнахме)...

                              ...Не се минаха и две минути и от покрива почна да се стреля, ама издебело така... мани ами и от към игрището се отвръща на огъня. Аз заничам от перваза на прозореца да видя що става (пусто любопитство). А пък колегата се опитва да простре един чифт гащи на простора, ама само се опитва, щото ръцете му като лист в есенен ден бяха . "Бе маани се от там бе! Ще те застрелят за едните ти скапани гащи бе" и още в този род...

                              ...А човека с каската идвал да ни покани и нас двамцата да постреляме...Новобранска работа ...

                              П.П.: Незнам дали е верно (е тука това си бяха слухове между нас си), но се шушукаше, че американците чрез агентурната си мрежа пускали слухове сред населението, че "Идват българите. От тия по-големи убийци и биячи няма. С тях трябва много да се внимава да се не разсърдят, че почват да колят всичко наред" и все в тоя ред...
                              Момко,струва ми се , че сериозно трябва да се замислиш за "втора" професия! Толкова не се бях веселил отдавна (с цялото ми уважение). Хем ценна информация , хем така написана че грабва.
                              Продължавай в същия дух!Чакам следващите ти разкази с нетърпение!
                              Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                              "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                              Джон Кенеди

                              Коментар


                              • От: Мисии на Българската армия по света

                                Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                                Ами не я намирам, та:
                                П.П.: Незнам дали е верно (е тука това си бяха слухове между нас си), но се шушукаше, че американците чрез агентурната си мрежа пускали слухове сред населението, че "Идват българите. От тия по-големи убийци и биячи няма. С тях трябва много да се внимава да се не разсърдят, че почват да колят всичко наред" и все в тоя ред.
                                Колко е било вярно незнам, ама като дойде контингента града се умири като с нож прерязан. Както предния ден се е стреляло на поразия, така на следващата нощ всичко беше абсолютна тишина. Отделно и страха сред местните от "руснаците" (откъде им идва, честно казано не знам).
                                Да ама си го проиграхме това предимство за няма и два месеца "опипване" от страна на джигитите.
                                Тоя слух за българите, американците вероятно са го замислили, ако е бил български, слухът щеше да звучи по-иначе: "От тия по-големи убийци, е..чи и биячи няма!" Не можах да се сдържа за тази шега.

                                А сериозно да попитам по темата - не съм много осведомен- ако българския контингент е осъществявал патрулиране в по-голям градски район- как се осигурява някакво ниво на безопасност на патрулиране. Примерно - патрул-2-3 джипа в отдалечен градски район, засада и нападение в някоя уличка, която задръстват с 2 камиона. Засадите май са често използван прийом в такива войни. Можело ли е да се разчита на бърза реакция на свои и коалиционни сили, на въздушна подкрепа на хеликоптери или близко осигуряващо подразделение в готовност, което до 20-30 минути да се притече на помощ? Или просто се избират маршрути на патрулиране в сравнително по-безопасни зони, близко до бази, на места трудни за засади?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X