Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За какво е битката?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За какво е битката?

    Темата е разклонение на друга тема, но визира мотивацията на личният състав..

  • #2
    От: За какво е битката?

    Според Стефан думата "битка" е неправилна - плод на преводачески напъни над нискобюджетни военни филми, в които мотивацията на личния състав е плод на малки актьорски хонорари, което от своя страна автоматично обезмисля първоначалния замисъл на темата...!!! Иначе ако трябва да говоря серьозно, аз в битка не съм влизал, но познавам доста хора участвали в различни войни и конфликти от ВСВ насам. До един всеки един от тях би отговорил на този въпрос по следния начин (обобщавам разказаното ми от тях): Когато стане напечено всеки се бие за живота си, този на брата до него в окопа, танка и т.н., и за тези които обича - там в тила зад гърба му (майка, баща, брат, сестра, жена, дете и т.н.)... Никой не е споменал партия, вожд, заплата или нещо от сорта.. Аз вярвам на тези хора и на белезите по телата им (лека му пръст на дядо ми и на други от тях) така, че това мотивира войника според мен.

    Поздрави

    Коментар


    • #3
      От: За какво е битката?

      Според мен по-силна мотивация от опрял нож до кокала едва ли има. Даже животните ако ги притиснеш така, че да нямат път за бягство стават безумно смели, и нападат за да се освободят.
      Така и с хората, само, че на нас освен чисто физическия смисъл на израза ни действа и психически. Като например привързаността ни към семейство и родина.
      Естествено ако боят е стигнал дотам та да се хванем с врага за гушите с едната ръка, а с другата да търсим къде ни е ножа-всичките психологии отиват по дяволите, тогава важи единствено инстинкта за оцеляване.
      Омразата си е отделна тема, понякога тя ни кара да вършим неща които не бихме вършили ако не мразехме толкйова врага си. Под "враг" имам предвид не само военен такъв.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: За какво е битката?

        Ами то реално винаги е било така след освобождението всички войни са се водили на наша или за наша територия намираща се по някъква причина във владение на някоя съседна нам държава. Дори и през втората фаза на втората световна наще войски са воювали за спасението на България от новите ни съюзници. Поне в новата ни история ние не сме били окупатори на чужда територия през втората световна съюза с Германия просто ни е върнал нащо.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: За какво е битката?

          Не знам за какво е битката/и, като всеки разумен човек не искам и да научавам/, но знам нещо за мотивацията на личния състав. Имах "щастието" да изкарам периода 94-98г.като авиолекар на ескадрилата в авиобаза Габровница. С няколко думи, това беше бойно летище/идентично с това в Доброславци/, и дежурствата на авиаторите бяха истински, летяха на МИГ - 23 БН. За незапознатите авиолекаря за летците е като спортния лекар за отбора - стреми се да разрешава всичките им здравословни/физически и психически/ проблеми. Един колега от форума в една друга тема беше писал за"...разходка над полосата..." - братко, много си далеч от истината!
          Та си спомням как в началото имаха/летците/ невероятен хъс и жар за полет, и се летеше здраво - в прости и сложни условия, на пределно малка височина, денем и нощем. Тия млади момчета/командира на ескадрилата беше на 28г./ живееха, за да летят, и то за не много по-различни от на другите родове войски заплати! Имаше случай: при усложняваща се атмосферна обстановка един от летците не можа да кацне на лет. Габровница, и "откара" МИГ-а на лет. Доброславци. Прибра се с нощния влак, представяте ли си ?! После дойде края на 96г., когато знаем видния политик Жан Виденов и сие какво сътвори, и с бойния дух/какъвто го възпяват/ беше дотук! Още по-после ген. М.Михов кацна с МИГ- 29 от лет.Равнец, и с приказката"...от Искъро по дълбоко нема..." пак беше дотук. Започнаха да посещават първите натовски съвместни обучения, някои от тях се качиха на симулатор на F - 16/може да бъркам модела/, и съвсем загубиха мотивация! Накрая....закриха летището! Тъжно, а?
          "Make love, not war!"

          Коментар


          • #6
            От: За какво е битката?

            Млади не идват ли?

            Все пак е много престижна професия!

            Коментар


            • #7
              От: За какво е битката?

              А за какво да идват като почти всеки тръби,че сме нямали нужда от армия,а от изтребители пък съвсем-това било "лукс" за нас като държава.И как военните били напълно излишни хрантутници на гърба на частния бизнес.За какъв "престиж" говорим??? Който от младите има качества,дано да има и повечко пипе да си хваща куфарите и да отива да се пробва в коя да е друга армия,по-добре ще е и от към уважение и от към стандарт за живот!

              Коментар


              • #8
                От: За какво е битката?

                "Който не храни своя армия, ще храни чужда!" - старо и банално, но вярно!

                Коментар


                • #9
                  От: За какво е битката?

                  Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                  "Който не храни своя армия, ще храни чужда!" - старо и банално, но вярно!
                  Дано съм лош пророк ама май пак ше раниме тая армия къде сме я ранили 500 годиниТака е като не можеме да излъчиме кой от нас да ни управлява просто в стадото роби май няма различен от тях да ги поведе......
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • #10
                    От: За какво е битката?

                    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                    Дано съм лош пророк ама май пак ше раниме тая армия къде сме я ранили 500 годиниТака е като не можеме да излъчиме кой от нас да ни управлява просто в стадото роби май няма различен от тях да ги поведе......
                    Ние сами себе си не можем да изхраним.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: За какво е битката?

                      Нямаме мотивацияИ нея ни откраднаха
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #12
                        От: За какво е битката?

                        Мотивация не се краде, Старо, мотивация се унищожава, така както и армия. И не е въпрос до "хранене", а до принципи и идеи, за което примери много : 1918 г.- битката при Дойран, имали сме 600 000 армия!!! И тази армия печели битки, и то какви! Как ли сме я подържали?
                        "Make love, not war!"

                        Коментар


                        • #13
                          От: За какво е битката?

                          Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                          Как ли сме я подържали?
                          Трудно долу горе като сега историята и слуховете говорят че ген Рачо Петков е делил комисьонните от закупуване на оръжие за армията с Фердинанд което за разлика от сега не го е отървало от затвора. Аз служех в армията когато тя беше още БНА 18 годишни момчета управлявахме техника и въоръжение за милиони и никой не поставяше под съмнение че това което правим е нужно на родината . От целия ми набор приятели и познати нямаше нито един "скатал се" а доста от тях имаха тая възможност защото родителите им бяха някъкъв фактор . Мотивацията се изгражда още от ранна детска възръст сега вече като няма наборна армия няма и дори елементарно военно обучение кой и за къкво да мотивирам ? Как да мотивирам и възпитам в любов към родината децата си като по всички възможни имформационни источници ни залива само че единствения и най добрия изход е аерогара София ? Как да обясня пък и да ме разберат че някога по време на война когато България е имала нужда от своите синове и дъщери те са се връщали от цял свят за да се бият за родината си ? Как като дори във военно историческия музей техниката и националните светини са оставени на произвола на съдбата ?
                          Последно редактирано от sek.1; 02-11-10, 05:56.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X