Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с предна спирачка на XL600

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с предна спирачка на XL600

    Здравейте Колеги, искам малко акъл, че нещо взех съвсем да превъртам! От 5-6 години имам този мотор и от самото начало беше със слаба предна спирачка, за сам човек се справяше горе-долу, но ако се качеше пътник спирането си ставаше критично. Купих си от Емо в Яхиново спирачка от Доминатор, без спирачният апарат обаче, което отчитам като моя грешка - трябваше да си взема всичко комплект, но тогава бях сигурен че проблема е в износеният главен спирачен цилиндър. Подобрение обаче не се получи - продължих да си карам със слабата спирачка и тъй-като съм си сам обикновено, досега изкарах. Сега обаче реших да сменя накладките за сезона и в момента дори със стисната докрай спирачка си бутам сам мотора - какво ли ще стане ако се позасиля малко?! Старите накладки още от италианският собственик се оказаха Брембо и то 4 мм дебели от 5мм възможни, след 5 години и поне 30000 км - явно спирачката работи едвам-едвам. Днес пробвах пак да обезвъздушавам със свалена система от мотора, като апарата го качих по-високо от спирачката - казаха ми че така ще стане по-добре. Прокарах 4-5 казанчета без никакъв въздух, но ефект няма. Маркуча не се раздува, това което ми прави впечатление е, че апарата обира луфтовете и се стяга около диска чак към края на хода на дръжката?! Все едно не му стига ход - едно цяло движение на дръжката се равнява на около 1 мм ход на двете бутала на апарата. Чудя се дали е достатъчно и какво може да е объркано по системата, при положение че всичко изглежда оригинално и на мястото си? Течове няма никакви, утре ще сложа снимка на оригиналната и сегашната спирачка.
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    От: Проблем с предна спирачка на XL600

    Може да е от плъзгача на вътрешната накладка . След като стиснеш ръчката тя задвижва спирачния цилиндър който избутва накладката опряна в него и я опира в диска .Като опре започва да издърпва другата накладка по плъзгача и ако той е задържал или блокирал се опитва да огъне диска за да допре до другата накладка. Ако е това което предполагам досега си спирал само с една накладка и затова е неефективно спирането. В прикачения файл има схема на предна спирачка на Доминатор 88-89г. Ако твоята е подобна ти пращам за да се ориентираш къде да почистиш и смажеш.
    Друго възможно е да са ти клеясали спирачните цилиндри и да нямат достатъчно ход. Както и маркуча да се е разложил отвътре и да няма достатъчна пропускливост на течност към цилиндъра на спирачката и от това да пада налягането към цилиндъра. Това е за което се сещам сега.
    Прикачени файлове
    Dimitar Dyakov

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с предна спирачка на XL600

      Благодаря за схемата Колега, като гледам е почти същото, само на ХЛ-а е цял маркуч от помпата до апарата, а тук има метална тръбичка - може и това да ме е спряло да купя целият комплект навремето. Буталата съм ги раздвижил - движат се свободно на ръка, едното по-леко от другото, но мисля че не е проблема от това. При обезвъздушаването течноста излизаше чиста и с добър дебит, което ме кара да предположа че и маркуча и помпата са си добре. Съгласен съм с теб, че проблема най-вероятно е в плъзгача само че на целият апарат, който отговаря за напасването към диска при спиране. Докато обезвъздушавах подложих една тръба на местото на накладките и ръчката веднага се втвърди и взе да работи нормално. Аз се зарадвах и реших че проблема е бил от въздух в системата, обаче като го монтирах на мотора ръчката пак стана мека и пружинираща. Тогава вече хванах апарата с ръка и усетих че той се напасва напълно към диска едва в края на хода на ръчката и просто не остава ход за ефективното спиране, т.е. почти целият ход на дръжката отива за обиране на луфтове. Лошото е че този плъзгач го отварях и чистих вече и не знам как мога да му подобря движението, може пък да се е разбил и да се изкълчва?! Важното е че апарата изглежда като моя, че вече започнах да се съмнявам да не са ми го сменили с друг, с по-големи бутала и хода на помпата вече да не е достатъчен.

      П.П. Забравих за снимката - монтираната помпа е от Доминатор, а тази над нея е оригиналната на ХЛ, с повече отвори и обезвъздушител на самата помпа:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20042012677.jpg
Прегледи:1
Размер:158.9 КБ
ID:5367255
      Последно редактирано от Edo; 21-04-12, 10:52. Причина: снимка
      Honda XL600LM, 1987
      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с предна спирачка на XL600

        Освен проблема да е в спирачната помпа . Може да праща масло към спирачния цилиндър и като пуснеш да го засмуква обратно . Така не може да обере луфта между накладките и диска. На помпата трябва да има някоя гумичка която играе ролята на клапан или да има клапан ,който да държи налягане. На схемата не се вижда добре,но трябва да има нещо подобно.
        Dimitar Dyakov

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с предна спирачка на XL600

          Да ти кажа има го и този момент - при раздвижването на буталата виждах доста зор с изкарването им, защото при връщането на ръчката те се прибираха обратно донякъде!
          Honda XL600LM, 1987
          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с предна спирачка на XL600

            Сега гледах има ремонтен комплект за спирачна помпа за XL 600 . Едната гумичка е плаваща именно тя играе ролята на клапан.Не връща всичкото масло а само част от него колкото да освободи накладките .Виж си потребителските съобщения.
            Dimitar Dyakov

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с предна спирачка на XL600

              Колега. Не се бъзикай с тези неща. Спирачката е най-важното нещо в едно МПС. Ако нямаш някой познат доказано разбиращ наоколо , направи една разходка до Банкя да погледна аз. По принцип спирачката на мотора не е ядрена физика и трябва лесничко да може да се диагностицира проблема.
              0888932647

              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с предна спирачка на XL600

                До dyak : Мерси за линка! Помпата засега не е толкова под съмнение, защото вече я сменях веднъж и не се промени нищо. Първо ще се уверя, че нищо повече не мога да направя по плъзгача.

                До Жоро Нешев : Благодаря за предложението, може и до там да се стигне, въпреки че нещата изглеждат под контрол засега!
                Honda XL600LM, 1987
                Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с предна спирачка на XL600

                  Вчера си монтирах старата оригинална помпа и нещата веднага се оправиха - ръчката се втвърди и вече не мога да я стисна повече от половината ход. Поуката явно е, че помпите на ХЛ и Доминатор са с различен диаметър на буталото и не са взаимозаменяеми, въпреки че аз успях да покарам доста по неправилният начин, но с късмет, без рискови ситуации. Днес ще разглобя Доминаторската помпа да замеря буталото - на ХЛ-а е 12.65мм.
                  Honda XL600LM, 1987
                  Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                  Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с предна спирачка на XL600

                    Значи диаметъра на буталото на Доминатора е 11мм, което е с 13% по-малко и би трябвало да се усеща. Сега системата е както трябва и никакви експерименти повече!
                    Honda XL600LM, 1987
                    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X